زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان می شود؟

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگیشان به یکی از انواع ویروس های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است.


علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آن ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ آلت تناسلی

❇ کیسه بیضه

❇ کشاله ران

❇ ران

❇ درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ درون واژن یا مقعد

❇ بیرون واژن یا مقعد

❇ سرویکس رحم

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ ندرتا رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید:

❇ بوسیدن

❇ مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل های تناسلی ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته اند نیز ظاهر شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل ها سفید شوند. بعد از آن، ممکن است پزشک زگیل ها را از طریق یک ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

پاپ اسمیر

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه داشتن واژن شما از وسیله ای بنام اسپکولوم استفاده می کند. بعد از آن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می کند تا از سلول های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه ی سلول های سرویکس، که در طی پاپ اسمیر گرفته شده اند، می توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولا به خانم های بالاتر از ۳۰ سال توصیه می شود. این آزمایش برای خانم های جوان تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن ها معمولا می تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

اگر زگیل های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. در هر حال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پماد زگیل تناسلی

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

 

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

 این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوازند و می تواند برای زگیل های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

 این کرم یا پماد برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های درون یا اطراف مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

✅ جراحی

ممکن است شما برای برداشتن زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به دارو پاسخ نمی دهند یا –در صورتی که باردار باشید- زگیل هایی که نوزاد شما هنگام زایمان امکان تماس با آن ها را داشته باشد، نیاز به جراحی داشته باشید. گزینه های جراحی شامل موارد زیر هستند:

کرایوتراپی

 

➖ منجمد کردن با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

منجمد کردن با ایجاد کردن تاول در اطراف زگیل شما عمل می کند. با بهبود پوست شما، ضایعات می ریزند و به پوست جدید اجازه تظاهر می دهند. ممکن است شما نیاز به تکرار این درمان داشته باشید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم هستند.

➖ الکتروکوتری

این فرآیند از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است شما بعد از این فرآیند مقداری درد و ورم داشته باشید.

➖ برداشتن به وسیله جراحی

 ممکن است پزشک شما از وسیله ویژه ای استفاده کند تا زگیل ها را بردارد. شما برای این درمان به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارید و شما ممکن است بعد از فرآیند کمی درد داشته باشید.

➖ درمان با لیزر

 این رویکرد، چیزی که از اشعه بسیاری قوی نور استفاده می کند، می تواند گران باشد و معمولا برای زگیل های گسترده و آن هایی که سخت درمان هستند استفاده می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می تواند به صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما ۱۰۰ درصد موثر نیست و شما می توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

گارداسیل

✅ واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که به اسم واکسن گارداسیل شناخته می شود، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند محافظت ایجاد می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می شود. در سال ۲۰۱۴ سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل ۹ نام دارد را تایید کرد، چیزی که از ایجاد ۹ گروه HPV، محافظت می کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته ی مشورتی بین المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا ۲۶ سالگی و برای پسران تا ۲۱ سالگی دریافت واکسن گارداسیل توصیه شده است.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر ۲۱ سال و ۲۱ تا ۳۰ ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

شما می توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه های جنسی واژن، مقعدی و دهانی. اما اگر ویروس در ناحیه ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی شود، اما برای خانم ها مهم است که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

hpv در طول بارداری

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل های بزرگ روی ولو یا درون واژن می توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتا، نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد.

آیا شما میتوانید از طریق استخر یا جکوزی به زگیل تناسلی مبتلا شوید؟

پاسخ دکتر: سوال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم شده است. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می شود. در ویروس تناسلی، این تماس می تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالا رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد.

همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد، اما در خاطر داشته باشید که تخمین زده می شود بیش از ۸۰% افراد فعال جنسی یک یا تعداد بیشتری عفونت HPV در زندگیشان خواهند داشت.

بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می روند، اما برای خانم ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می کنند که از ۲۱ سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ وقت رابطه جنسی نداشته اند). اگر شما سن شما ۲۶ سال یا کمتر است، همچنین می توانید برای HPV واکسن بزنید.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ebi یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۸ سالمه .آلتم در حال نعوظ کج هست و نمیتونم نگهش دارم زود شل میشه .عکس رو ارسال کردم .و خیلی زود ارضا میشم.بعضی مواقع هم می بینم یکم مایه منی خارج شده .راه درمانی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر ebi جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام چرا جواب نمیدین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اص جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  65 سال سن دارم قرص های آتورو واستاتین و آ اس آ استفاده میکنم مدتی است آلت تناسلی زمان دخول سفت نمی شود لطفا راهنمای فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر اینجانب ۴۹ سال سن دارم و حدود سه ماه است که هنگام رابطه جنسی با مشکل نعوظ و سفت شدگی آلت تناسلی روبه رو هستم به نحوی که رابطه را غیرممکن میکند . ضمنا طی یکسال اخیر با استرس های زیادی مواجه بوده ام چه دستوری می فرمائید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من ۲۶سال سن دارم و حدود ۹ سال خود ارضایی میکنم . در ۲ سال گذشته در ه‍ر ماه بیش از چهل مرتبه خود ارضایی میکنم . آیا ضعف جسمانی و لاغری الان من مرتبط با خود ارضایی هست؟ با تشکر اگر کمی توضیح مختصر بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   صد در صد

 • تصویر کاربر محمدامینی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید مدت 10 سال هست ازدواج کردم مشکل زود انزالی دارم اوایل بااسپری لیدوکائین مشکلم حل میشدتقریبا اما تا یک ونیم سال پیش دوسال اسپری میزدم آلتم بی حس میشد ونعوظ نمیشد.ازیک سال پیش از داروهای تاخیری سوپر وگادول گینگ دول استفاده کردم خوب بود ولی تقریبا دوماهی هست دارو اثر نداره فقط بعد از مصرف نعوظ میکنه از عوارضش هم میترسم البته کمی هم مشکل شغلی داشتم برطرف شده چیکارکنم باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   یک ساعت قبل از نزدیکی یک عدد قرص تادالافیل میل کنید

 • تصویر کاربر مهیار سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه مدت هست که زود انزالی دارم ۲۹ سالم خواهشا اگه امکانش هست کمکم کنید ممنون در ضمن بنده ده روزی هست که از قرص فلوکسیتین ۲۰ استفاده میکنم ولی تاثیری نداشته
  1. تصویر کاربر مهیار پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خسته نباشید یه مدت هست که زود انزالی دارم ۲۹ سالم خواهشا اگه امکانش هست کمکم کنید ممنون در ضمن بنده ده روزی هست که از قرص فلوکسیتین ۲۰ استفاده میکنم ولی تاثیری نداشته
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   ۳⁹ ساعت قلبل از نزدیکی یک عدد قرص سرترالین میل کنید

  3. تصویر کاربر مهیار یکشنبه ۱ دی ۹۸( 4 هفته پیش)
   سلام ببخشید تا چند وقت قرص سرترالین مصرف کنم؟؟؟ درمان دائمی دار؟؟؟؟؟
  4. تصویر کاربر مهیار سه شنبه ۳ دی ۹۸( 3 هفته پیش)
   ببخشید قرص سرترالین ۵۰ یا ۱۰۰ ؟؟؟؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   دو ماه

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ۱۷ سالمه و کجی مادرزادی آلت تناسلی دارم.میخواستم ببینم به درمان نیاز دارم یا خیر و آیا در آینده مشکل به هم نمیزنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل بايد انجام شود

 • تصویر کاربر davood شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب ، مدتی است تغییراتی در خودم حس میکنم که قبلا اصلا" به این شکل نبودم. الان به سختی تحریک میشم . الان یه جوری شدم که دقیقا نمی دونم چم شده که بتونم توضیح بدم . نمی دونم میل جنسیم کم شده ، قبلا" همیشه یه پالس عصبی داشتم که آلتم رو احساس میکردم ولی الان هیچ حسی نداره . حتی قبلا هر لحظه که میخواستم یک تصویر سازی می کردم . الان اصلا" قادر به تصویر سازی نیستم. مهمش این که قبلا مایع منی با جهش بالا تخلیه میشد که لذت بخش بود ولی الان جهش نداره. ازمایش تیروئید دادم که کم کار بود . به مدت شش ماه دارو مصرف کردم یک مقدار بهتر شدم ولی نه اون چیزی که قبلا بودم. الان خودم داروی تیروئید رو هم قطع کردم. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   جنبه مشكل ذهني و فكري دارد ،، استرس و اضطراب نداشته باشيد قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌.اقای دکتر خواهش میکنم یک جواب درمانی بهم بدید چون دارم میمیرم از درد.۶ماه پیش الت تناسلی من در حالت نعوذ داخل شلوارم بود از جا که بلند شدم تقه صدا داد‌.هیچ خونریزی وکبودی وجود نداشت.ولی درد خفیف شروع شد.فرداش رفتم دکتر سونوگرافی داپر از تمامی اجزای الت انجام دادم همه چی نرمال بود.دکتر گفت شکستگی خفیف بوده با سلکوکسیب درد تسکین گرفت.ولی با قطع دارو درد شروع شده.بدنه التم واضح فرورفتگی داره درست از اواسط الت تا زیر حشفه‌.درد خیلی شدید شده.هیچ مسکنی درد تسکین نمیده الان یک هفته است دارم روزی یک عدد ترامادول میخورم.دکتر میگه چون سونو نرمال کاری نمیشه کرد فقط یک راه هست به متخصص درد مراجعه و بلوک عصبی کنم.دکتر جان اول خدا دوم شما عکس التم براتون میزارم‌.نظر شما چیه بیام معاینه حضوری پیش شما.ایا با جراحی درد خوب میشه یا باید بلوک عصبی کنم.و اینکه اصلن بلوک عصبی تو تسکین درد موثر.تو نعوذ مشکلی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   تنها راه بلوك عصبي است

 • تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلا خدمت دکتر قوامی، دکتر بنده 37 سالمه صاحب زن دوتا بچه میباشم بنده از لحاظزناشویی هیچ گونه مشکلی ندارم از همه نظر فقط از دورانی بلوغ تا الان انتظار بلوغی رو میکشم هنو الت تناسلیم درحالت شلی به بلوغ نرسیده یعنی شول میباشد ویه خورده هم کوچ میباش میشه راهنمای کنید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر