انواع راه های درمان بزرگی پروستات

غده پروستات آقایان پس از اینکه به سن ۴۰ سالگی می‌رسند شروع به بزرگ شدن می‌کند. به این حالت، هیپرپلازی خوش خیم پروستات یا همان BPH می گویند. این بزرگی پروستات به نظر می‌رسد یکی از پروسه های طبیعی آقایان با بالا رفتن سن باشد و تلاش ها برای توقف و یا تغییر حالت آن تاکنون ناموفق بوده است.


پروستات کارکرد مهمی در پروسه باروری آقایان دارد، چرا که مایع منی را ذخیره می‌کند، همین موضوع به بهبود و انتقال اسپرمی که از بیضه ها خارج می‌شود کمک شایانی می‌کند. این مایع سپس در کیسه های منی (Seminal Vesicles) ذخیره سازی می‌شود.

غده پروستات در اطراف مجرای ادراری آقایان قرار دارد. مجرای ادرار آقایان یک لوله بلند است که ادرار را از داخل بدن به انتهای آلت تناسلی انتقال می‌دهد. هر چه پروستات بزرگتر می‌شود، ممکن است فشار خود به مجرای ادراری را بیشتر کند.

این باریک شدن مجرای ادرار در آقایانی که با مشکل بزرگی پروستات روبرو هستند می‌تواند مشکلاتی در ادرار کردن را به وجود آورد. بزرگی پروستات را می‌توان متداول‌ترین مشکل سلامتی در مردان از سن ۶۰ سالگی به بالا در نظر گرفت.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

غده پروستات که معمولا به اندازه و شکل یک گردو است، در اطراف مجرای ادرار، بین رکتوم و استخوان بیرونی و زیر مثانه قرار دارد. در مرحله اول از بزرگی پروستات، عضله مثانه ضخیم تر شده و با انقباض محکم تر ادرار را از مجرای باریک ادراری عبور می‌دهد، در نتیجه عضله مثانه با گذر زمان حساس می‌شود و فرد دائما احساس نیاز به ادرار کردن پیدا می‌کند و کاملا ناگهانی این اتفاق رخ می‌دهد.

غده پروستات در آقایان به دلیل افزایش تعداد سلول های خود (هایپرپلازیا) بزرگتر می شود. با این حال علت دقیق بروز این افزایش سلولی هنوز مشخص نیست. فاکتور های مختلفی ممکن است در این زمینه دخیل باشند که از جمله آن ها می‌توان به هورمون های مردانه ( آندروژن ها)، استروژن، رشد فرد و همچنین ارتباط بین سلولی اشاره کرد.

وقتی که پروستات بزرگ می‌شود و مجرای ادرار آقایان در نتیجه آن باریک تر می‌شود، مثانه ممکن است نتواند به راحتی با این شرایط کنار آید و در تخلیه کامل ادرار دچار مشکل خواهد شد. در برخی موارد ممکن است مسدود شدن مسیر ادرار توسط غده پروستات، منجر به برگشت ادرار یا ایستایی ادراری در آقایان شود. در نتیجه بروز چنین مشکلی، عفونت های مجاری ادراری به صورت مداوم به وجود می‌آیند.

از جمله دیگر نتایج منفی این شرایط می‌توان به سنگ مثانه، دیورتیکولا مثانه و همچنین آسیب به مثانه و کلیه اشاره داشت. ناتوانی ناگهانی در ادرار کردن (احتباس ادراری حاد) نیز ممکن است یکی از مشکلات فرد در این شرایط باشد که یک شرایط بسیار حاد تلقی می‌شود و به سرعت باید تحت درمان قرار گیرد.

علائم و نشانه های پروستات بزرگ شده

بسیاری از مردان که پروستات بزرگی دارند هیچ نشانه یا علائم خاصی در زندگی روزمره خود ندارند. اما اگر مورد خاصی وجود داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ جریان ضعیف ادرار

❇ مشکل در شروع ادرار

❇ پس دادن ادرار پس از اتمام ادرار کردن توسط فرد

❇ حس اینکه مثانه کامل خالی نشده است.

❇ نشتی ادرار

❇ افزایش دفعات ادرار و حس ناگهان و اضطراری نیاز به ادرار کردن به خصوص در شب

وجود خون در ادرار

 

معاینه پروستات

روش تشخیص بزرگی خوشخیم پروستات

یک آزمایشی فیزیکی مورد نیاز است تا مشخص شود آیا مشکلات دیگری منجر به ایجاد علائم مذکور در شما شده‌اند. پزشک معالج یک آزمایش دیجیتال مقعدی برای بررسی غده پروستات را انجام می‌دهد. دکتر انگشتی که بر روی آن دستکش قرار دارد و به خوبی مایع کاری شده است را از راه مقعد وارد بدن می‌کند تا به وسیله آن وضعیت پروستات شما را بررسی کند. این پروسه به دکتر شما کمک می‌کند تا بتواند اندازه و پایداری پروستات شما را تا حدی مشخص کند. مهمتر اینکه چنین آزمایشی به پزشک معالج کمک می‌کند تا از وجود نواحی سخت و بیرون زده که نشانی سرطان پروستات است مطلع شود.

پزشک معالج شاید ادرار شما را برای وجود خون یا نشانه های عفونی بررسی کند. ادرار شما احتمالا جهت مشخص شدن مشکلات کلیوی نیز بررسی شود و در نهایت احتمال اجرای آزمایش PSA برای مشخص شدن سرطان پروستات نیز وجود دارد.

برخی آقایان جهت آزمایشات بیشتر به اورلوژیست های متخصص ارجاع داده می‌شوند. این دسته از پزشکان متخصص مشکلات و بیماری های مجرای ادراری در آقایان و بانوان هستند. قبل از اینکه قرار باشد بزرگی خوش خیم پروستات شما درمان شود، باید از عدم وجود مشکلات دیگر به وجود آورنده علائم مختلف نظیر سرطان مطمئن شویم.

جلوگیری از بزرگ شده پروستات

هنوز هیچ راهی جهت جلوگیری از بزرگ شدن پروستات در آقایان با افزایش سن شناخته نشده است. این یکی از جنبه های متداول افزایش سن است.

❇ آقایان می‌توانند نیاز به ادرار در شب را با مصرف نکردن مایعات پس از ساعت ۶ عصر کمتر کنند.

❇ نوشیدنی های کافئین دار، الکل و غذاهای تند به مثانه آسیب می‌زنند و علائم دردناک و آزاردهنده ادراری را بدتر می‌کنند.

❇ نوشیدن مایعات بیشتر، تا ۸ لیوان آب در طول روز، از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند. البته برای آقایانی که از مشکلات ادراری رنج می‌برند، خوردن زیاد مایعات می‌تواند مشکل آنها را حادتر کند. در اکثر موارد، نوشیدن به اندازه مایعات متناسب با میزان تشنگی کافی است.

❇ شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند آب کرنبری می‌تواند در جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری جلوگیری کند.

❇ فیناستراید یا دوتاستراید (در بالا توضیح داده شد) از جمله داروهای تجویزی هستند که می‌توانند پروسه بزرگی پروستات را کند کرده و ریسک مشکلات ادراری مختلف را کاهش دهند و به کمک مصرف آنها احتمال نیاز به عمل جراحی در آینده برای بزرگی خوش خیم پروستات آقایان کاهش می‌یابد.

درمان بزرگی پروستات

اولین و ساده‌ترین پروسه درمانی، صبر کردن و بررسی دقیق شرایط بدن است، چرا که در اکثر آقایان می‌توان بدون انجام پروسه های درمانی پیچیده، علائم و مشکلات را تا حد زیادی کم کرد. از طرفی دیگر پزشک ممکن است استفاده از مواد دارویی را بلافاصله پس از بروز علائم مختلف، پیشنهاد دهد. همچنین اگر مشکلات و علائم شدید شوند، ممکن است پزشک معالج پیشنهاد جراحی را بدهد. برای بیشتر آقایان، نوع روش درمانی جهت برطرف کردن علائم بزرگی پروستات، به خود فرد و میزان علاقه وی به بهبود کیفیت زندگی خود برمی گردد.

درمان خانگی بزرگی پروستات

#تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی

بعضی از تغییرات در روش زندگی میتوانند در از بین بردن علائم بزرگی پروستات موثر باشند. پیش از شروع درمان دارویی و یا انجام عمل جراحی، توصیه هایی که در ادامه آمده است را انجام دهید.

✔ مصرف الکل و کافیین را کاهش دهید.

✔ نوشیدن مایعات در شب را کاهش دهید.

✔ مرتب مثانه خود را با ادرار کردن خالی کنید.

✔ فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

✔ وزن خود را در محدوده ی مناسب نگه دارید.

✔ مصرف چربی های سالم مانند غذاهای سرشار از امگا ۳ را افزایش دهید.

# انجام ورزش کگل

ورزش کف لگنی که با نام ورزش کگل نیز شناخته میشود میتواند با تقویت عضلات لگن به درمان علائم ادراری بزرگی پروستات مانند بی اختیاری ادرار کمک کند. انجام ورزش کگل که شامل منقبض کردن و سپس رها کردن عضلات لگن است میتواند به تقویت مثانه و بستن اسفنکتر کمک کند.

برای اینکه تشخیص این عضله کار مشکلی است این تمرین را در هنگام ادرار کردن انجام دهید. عضله را منقبض کنید تا سرعت ادرار کند شود، سپس ادرار کردن را برای ۲۰ ثانیه متوقف کنید. انجام همیشگی این ورزش هنگام ادرار توصیه نمیشود. به طور کلی توصیه می شود مردان ۳ تا ۵ بار در روز تمرینات کگل را انجام دهند.

# درمان گیاهی بزرگی خوشخیم پروستات

مصرف بیشتر میوه جات و سبزیجات به دلیل آنتی اکسیدانهای موجود در آنها توصیه می شود. شلغم، هویج، جغندر،کنگر و انواع کلم بدلیل دارا بودن نوعی آنتی اکسیدان خاص، میتواند در پیشگیری از بزرگی پروستات موثر باشد. تحقیقات اخیر نشان داده است مردانی که مصرف دائمی کلم بروکلی یا سویا داشته اند، کمتر دچار بزرگ شدن پروستات شده اند.

مصرف انواع مرکبات به ویژه گریپ فروت، کیوی، هندوانه و گوجه فرنگی نیز در پیشگیری و کاهش علائم بزرگی پروستات مفید است. نقش درمانی سیاه دانه، گندم و میوه آلو نیز در درمان بزرگی خوش خیم پروستات به اثبات رسیده است. گزنه نیز برای درمان تورم و التهاب پروستات کاربرد دارد. به این منظور میتوان روزانه سه بار دم کرده گزنه را مصرف کرد. عرق گزنه نیز می تواند موثر واقع شود.

دارو

چه مواد دارویی برای درمان بزرگی پروستات خوش خیم آقایان پیشنهاد می‌شوند؟

برای مشکلات ادراری و علائم خاص به وجود آمده به دلیل بزرگی پروستات در آقایان، داروهای مختلفی تولید و در دسترس قرار دارند. مردانی که علائم شدید و آزاردهنده‌ای را تجربه می‌کنند باید ترکیبی از این مواد دارویی را مصرف کنند. پزشک معالج شما، ترکیب مناسب و ایده آل دارویی را برایتان تجویز خواهد کرد:

✅ آلفا بلاکرها نظیر ترازوسین (هیترین) و پرازوسین (مینی پرس) یا دوگزازوسین (کاردورا): این مواد دارویی ماهیچه های پروستات آقایان را نرم و آرام می‌کنند و در نتیجه علائم مختلف را کاهش خواهند داد. آلفا بلاکر های جدید نظیر تامسولوسین (فلوماکس)، آلفوزوسین (یروگزاترال) و سیلودوسین (راپافلو) بیشتر از سایر موارد توسط متخصصین تجویز می‌شوند، چرا که عوارض جانبی آنها کمتر است.

✅ فیناستراید (پروسکار) یا دوتاستراید (آوودارت) کمک می‌کنند تا پروستات کوچک‌تر شود. در نتیجه علائم و مشکلات ادراری تسکین می‌یابند. این داروها برای مردانی کارساز و مفید هستند که حداقل از مشکل بزرگی متوسط پروستات رنج می‌برند.

✅ تادالافیل (سیالیس برای استفاده روزانه) اخیرا تاثیرات مثبتی در درمان بزرگی خوش خیم پروستات آقایان داشته است.

✅ همچنین داروهایی جهت آرام کردن و تسکین مثانه در دسترس هستند که در نتیجه استفاده آنها مشکلات ادراری مربوط به مثانه و همچنین انسداد ادرار توسط پروستات حل می‌شوند؛ اوکسیبوتینین (قرص های دیتروپان، اکسیترول و ژل ژلنیکیو)، سولیفناسین (وسیکار)، داریفناسین (انابلکس) تروسپیوم ( سانکتورا) و میرابگران (میربتریک)

عمل جراحی برای پروستات بزرگ شده

برای اکثر مردان با پروستات های خیلی بزرگ، عمل جراحی می‌تواند علائم را تسکین دهد. اما هر نوع عمل جراحی ریسک و فواید خاص خودش را شامل می‌شود. این موارد را حتما از پزشک معالج خود بپرسید. پس از بررسی دقیق وضعیت سلامت شما و شدت علائم مختلف، پزشک متخصص بهترین راه را به شما معرفی خواهد کرد.

#رزکسیون پروستات از مجرای ادرار (TURP)

این مورد را می‌توان متداول ترین نوع عمل جراحی برای پروستات بزرگ در آقایان معرفی کرد و بیشترین تاثیر در کاهش علائم و مشکلات ادراری آقایان را نیز همین عمل TURP به همراه دارد. قطعه خاصی که از طریق مجرای ادرار وارد بدن می‌شود، می‌تواند قسمت های زائد در این بخش که توسط پروستات بزرگ ایجاد شده‌ اند را از بین برده و جریان ادرار را به حالت عادی برگرداند.

این نوع عمل جراحی شامل یک حلقه الکتریکی می‌شود که رگ های خونی بزرگ شده در پروستات را بسته و بخش های زائد را از بدن جدا می‌کند. اکثر پزشکان زمانی که نیاز به عمل جراحی باشد، همین تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادرار ( عمل بسته پروستات ) را پیشنهاد می‌کنند چرا که به نسبت عمل جراحی باز آسان‌تر است و زمان بهبود نیز کوتاه‌تر است.

برخی از پزشکان معتقدند، اکثر مردان پس از عمل رزکسیون پروستات از راه مجرای ادرار ( TURP ) با مشکل ارگاسم خشک مواجه می‌شوند. در این حالت مایع منی در حین ارگاسم به جای مجرای ادرار، وارد مثانه می‌شود. البته ارگاسم خشک یا همان Retrograde ejaculation دردناک و آزاردهنده نیست. اگر نیاز به بچه دار شدن در فرد وجود نداشته باشید، این موضوع مشکل بزرگی نخواهد بود.

از جمله دیگر ریسک های عمل TURP می‌توان به از دست رفتن خون اشاره کرد که در نتیجه به انتقال خون نیاز خواهد بود که البته این موضوع به ندرت پیش می‌آید. درد در حین ادرار، عفونت مجاری ادراری، باریک شدن مجرای ادرار و خون در ادرار از دیگر ریسک های احتمالی عمل رزکسیون پروستات از طریق مجرای ادرار هستند.

پس از عمل رزکسیون پروستات از راه مجاری ادراری، احتمال بروز مشکلات مربوط به نعوظ بین ۵ تا ۳۵ درصد است. البته این مشکل معمولا موقتی است و امکان نعوظ و ارگاسم پس از چند ماه به فرد باز می‌گردد.

عمل بسته پروستات

#برش پروستات از مجرای ادرار (TUIP)

در این پروسه جراحی، به جای جدا کردن بخش های مختلف و بیرون زده در پروستات، پزشک جراح بریدگی های کوچکی در پروستات به وجود می‌آورد. این بریدگی ها فشار را از روی مجرای ادرار فرد بر می‌دارند در نتیجه ی آن، ادرار کردن آسان می‌شود. بیماران در همان روز عمل از بیمارستان مرخص می‌شوند و برای یک تا دو روز باید کاتتر وصل کنند.

رفع علائم و مشکلات بزرگی پروستات در این نوع عمل (TUIP) کمتر از عمل رزکسیون (TURP) است. با این حال اکثر آقایان از نتیجه این نوع عمل در رفع مشکلات و علائم خود راضی هستند. علاوه بر این مشکل ارگاسم خشک که در TURP امکان بروز آن بیشتر است، در این نوع عمل کمتر بروز می‌کند و یا شدت آن کمتر است. با این حال ریسک بروز مشکل در نعوظ مشابه با عمل TURP یا رزکسیون است.

#جراحی لیزری

در این نوع عمل جراحی پزشک از نوعی لیزر تبخیری با انرژی بالا استفاده می‌کند تا بیرون زدگی و بزرگی پروستات را از بین ببرد. این عمل در حالت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و شاید نیاز به بستری شدن به مدت یک شب وجود داشته باشد. با انجام این عمل، علائم مختلف و آزاردهنده بزرگی پروستات در ادرار کردن خیلی زود تسکین می‌یابند، با این حال ممکن است آقایان تا چند هفته در حین ادرار درد داشته باشند. در حالت عمومی این عمل ، خون ریزی در بیماران را کاهش می‌دهد و از جمله عوارض آن می‌توان به ارگاسم خشک اشاره کرد. این پروسه شامل:

☑ برش و جدا کردن بخش های زائد پروستات با کمک لیزر هولمیومی از طریق مجرای ادرار (HoLAP)

☑ تخریب بخش های اضافی پروستات به کمک لیزر هولمیومی از طریق مجرای ادرار (HoLEP)

☑ رزکسیون پروستات آقایان به کمک لیزر هولمیومی (HoLRP)

☑ تبخیر فوتوالکتریکی پروستات یا PVP

#جراحی پروستات باز (پروستاتکتومی)

وقتی که نمی‌توان از عمل های مربوط به مجاری ادراری بهره گرفت، جراحی باز که نیاز به ایجاد برش در زیر شکم دارد انجام می‌شود. این عمل به پزشک جراح کمک می‌کند تا بخش‌های اضافه پروستات را جدا کند. عمل جراحی پروستات باز یا همان پروستاتکتومی زمانی انجام می‌شود که پروستات فرد بسیار بزرگ شده باشد، مشکل مثانه حاد شده باشد، سنگ مثانه ایجاد شده باشد و یا مجرای ادراری خیلی باریک شده باشد.

بخش داخلی پروستات در پروستاتکتومی جدا می‌شود. این نوع عمل جراحی با بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می‌شود و دوران بهبود فرد بین چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد.

عوارض جانبی این نوع عمل مشابه با TURP یا همان رزکسیون پروستات از طریق مجرای ادرار است که از جمله آنها می‌توان به از دست دادن خون و نیاز به انتقال خون، ناپایداری ادرار، مشکل نعوظ و ارگاسم خشک اشاره کرد.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عبدالله شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر .من ۳۱ساله هستم شش سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم .یکماه پیش احساس کردم بیضه سمت چپم کوچک شده وتا حدودی نرم .رفتم پیش دکترم گفت ورم پروستات داری .میخواستم بدونم کوچکی بیضه به خاطر ورم پروستات هست یا عوارض عمله واینکه درباروری تاثیر داره .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ارتباطي به پروستات ندارد
 • تصویر کاربر سعيد جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ٣٥ ساله هستم و مجرد ،پارسال بعد از مشكلات عصبي زياد شامل كاري و عاطفي،دچار سوزش ادرار شدم و عدم نعوظ صبحگاهي و بي ميلي جنسي و تا چندماه انزال نداشتم و خودارضايي هم نداشتم ،پس ازمدت زيادي انزال در خواب همراه سوزش شديدداشتم ، سونو گرفتم سايز پروستات ٢٩ ،تاوانكس ٢٠ تا و ناپروكسن ٢٠ تا خوردم ،٣،٤ تا كپسول و قرص اول رو كه خوردم مشكل نعوظ صبح برطرف شده بود اما با ادامه دادن قرصها تا ٢٠ تا ،بعدازون تا مدتي صبحهاكه از خواب بيدارميشدم،ادرار راخفيف متوجه ميشدم و سوزش نوك آلت كمي وجود داشت ،آمپول آميكاسين ٣ تا و قرص افلوكساسين ١٠ تا و ٢ تا هم آمپول كورتون زدم ،سايز پروستات به ٢٦ رسيدسوز ش كم وجود داشت نهايتا با قرص وزيكر ١٠ عدد خوردم سوزش موقت برطرف شد.،تا مدتي هم خوب بودم ،مشكلات الانم اينه كه نعوظ صبحگاهي بلافاصله پس از بيدار شدن ندارم اما،صبح پس از بيدارشدن تا به مساله تحريك كننده فكر ميكنم نعوظ ايجاد ميگردد،و مشكل دوم اينكه هربار در طي روز نعوظ ايجاد ميگردد بلافاصله سوزش نوك آلت و احساس وجود ادرار هم ايجاد ميگردد كه باعث زود انزالي هم ميگردد،البته آزمايشات پنيمور هم مدتي انجام دادم اما در حالت نعوظ كه اشتباه بوده،از همانزمان بعد از انجام مدفوع ادرار انجام ميدهم پس ازآن حس ميكنم مقداري ادرار باقيمانده ،و با گرفتن آب برروي آلت آن مقدار تخليه ميگردد،همچنين پس از بلند شدن مجدداً ادرار كم انجام ميپذيرد،در حال حاضر نعوظ صبحگاهي وجود ندارد ،با خوردن نصف تادالافيل چندروز نعوظ صبحگاهي ايجاد ميگردد،همچنين مدتي است در ناحيه مقعد و به سمت بيضه ها احساس تورم اما بدون درد دارم،درحال حاضر قرص پرازوسين بهم داده شده ٣٠ عدد ،تصاوير سونو جديدببپيوست مي باشدو آزمايش ادرار فاقد مشكل و تستوسترون هم فاقد مشكل بود، لطفاً راهنمايي كنيد،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   امكان جواب وجود ندارد مراجعه كنيد تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربر عل چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر محترم
  عل رضا هستم چهل ساله فشار ادرارم کمی کم شده به همراه فشار منی برای انجام سونو رفتم مشخص شده پروستاتیک درحدود ۳۰سی سی
  به پزشک مراجعه کردم گفت مشکلی نیست دارو نوشت برام انتی بیوتیک و کپسول تامسوور الان دوشبه مصرف میکنم در رابطه جنسی که بعد ازشروع دارو داشتم منی از من خارج نشد در حالی که مشکل نعوذ یا انزال نداشتم فقط عدم خارج شدن منی داشتم
  ایا ممکنه از عوارض دارو باشه و اینکه لازمه با پزشکم مشورت کنم
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   عارضه تامسولوزين است
 • تصویر کاربر میرزایی دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من ۴۰ سال سنم است اندازه پرستاتم ۴۰ psa من در آزمایش اول در برج ۵ سال ۹۶ (۲.۰۵) بود و در برج ۳ سال ۹۷ (۲.۰۲) بوده و نسبت free psa من در برج ۳ سال ۹۷(۰.۱۸) است به نظر شما این نتیجه آزمایش خطرناک هستش? من علائم انسداد و تکرر ادرار و سوزش و درد در رانها و کمر را ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   خير طبيعي مي باشد
 • تصویر کاربر قاسم دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.تکرر ادرار,سوزش ادرار,بی اختیاری ادرار وخروج قطره قطره ادرار به صورت بی اختیاری,درددرناحیه بیضه ومقعد دربعضی مواقع که تخلیه نشود احساس درد درپروستات دارم,درآزمایش ادرارخون تو ادراردیده میشودولی کشت ادرارمنفی میباشد.دردرناحیه پشت ودرران هم دارم.سابقه پروستاتیت هم داشتم که انتی بیوتیک مصرف کردم ولی خوب نشدم باتشکر.ممنون میشم جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   احتقان پروستات داريد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر م-حسین سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من پارسال بعد از ماه رمضان یه درد شدید در ناحیه معقد گرفتم البته این درد از قبل داشتم ولی زیاد حاد نبود با مراجعه به دکتر داخلی از طریق معقد معاینه ام کرد وگفت که این درد و سوزش مال پروستاتت یه سونوگرافی پروستات که انجام دادم مشخص شد که پروستات به ابعاد 45*43*34م م و حجم 36سی سی بزرگتر از نرمال بعد دکتر مجرای کلیه و مثانه قرص سیپروفلوکیاسین برام نوشت که اثر خوبی هم داشت ولی بعد از یه مدت دوباره درد عود میکنه مگر با خوردن مجدد قرص بهبود پیدا میکنه
  بنظرتون اگه دارویی مناسب بیماریم هست لطفا راهنمایی فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   قرص مجددا تكرار شود
 • تصویر کاربر محمدایمانی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من بخاطر عدم خوب تخلیه مثانه به دکتر رفتم منو به سونوگرافی فرستادجوابش این اومد.کلیه ها واکوزنیسیته طبیعی است و طول کلیه راست 111 میلیمتر وضحامت پارانشیم 18میلیمتر طول کلیه چپ 129میلیمتر وضحامت پارانشیم کلیه 20-مثانه با دیوار ضحیم وحاوی دبری ها اکوزن شناور دیده میشود -پروستات به حجم 22سی سی ونرمال-pvr به حجم 112 سی سی و بیش از حد نرمال است میشه لطف کنید بگید چی اقای دکتر در ضمن گفت پروستاتت بزرگه-ممنون میشم با پیامک بگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   سن چند است

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.چندسال است مشکل ادراری دارم شبها یک بار باید ازخواب بیدارشوم ادرارم زود نمیاد قطع ووصل میاد بعد از دفع مدفوع راحت تر ادرار م میاد لطفا چه دارویی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر عرض سلام دارم خدمت شما.من بیماری پروستاتید دارم .من مدتی ادرار خونی و ترشح در ادرار (ادرار قهوه ای) و در د درناحیه مثانه و بیضه راستم داشتم.پس از مراجعه به دکترحدودا یکماه قرص سیپروتد 500 استفاده کردم .مدتی بهتر شدم ولی علایم با تشدید برگشت. و تکرر و سوزش ادرار هم پیدا کردم به نحوی که بعضی از مواقع قابل کنترل نیست.دکتر مجدد برایم قرص لووفلوکساسین 500 ،قرص دیکلوفناک 100 ،قرص ایمی پرامین ،پرازوسین و قرص فینوپرست تجویز کردن.الان 4 روزه دارم استفاده می کنم ولی. تغییری ایجاد نشده.خواهشمندم در خصوص نوع بیماری (حاد یا مزمن ) و نوع دارو راهنمایی فرمایید.واقعا اعصابمو بهم ریخته و خونه نشینم کرده.سنم 34 سال هستش.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   آقای دکتر درد و سوزش زیادی در ناحیه تناسلی دارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   التهاب پروستات داريد و دستورات را انجام دهيد ١- سيپروفلوكساسين را به مدت ٤ هفته ادامه دهيد ٢٥٠ ميلي گرم ٢- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم بنشينيد به مدت ده روز ٣- عمل جنسي داشته باشيد ٥- ادرار را زود تر تخليه كنيد ٦- شياف اينومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم روزي يك عدد ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ٧- قرص فنازوپيريدين هر ٨ سات يك عدد به مدت يك هفته
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعدی جمعه ۴ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 19 سالمه ... (کمی بیماری کلیوی و معده دارم ...)
  استرس زیاد و سر درد دارم، کمی هم درد در قسمت پروستات دارم که یکبار به پزشک مراجعه کردم اوناهم نمی دونم ورم یا بزرگی پروستات تشخیص دادن ولی توصیه کردن به پزشک متخصص مراجعه کنم چون از طریق اورژانس منو برده بردن ... درد و خستگی عضلات مخصوصا در ناحیه کمر، مثانه و پروستات اذیتم میکنه ...
  تا حالا رابطه ی جنسی نداشت و مواد الکلی هم به کل مصرف نکردم...
  و اینکه یکی از آشنایان توصیه کردن ازدواج کنم، این فایده ای داره؟
  و اینکه من باید چیکار کنم؟
  با تشکر ...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   راه حل ازدواج است ولي اين دستورات را انجام دهيد ١- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم بنشينيد ٢- عمل جنسي داشته باشيد ٣- ادرار خود را زود تخليه كنيد ٤- روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي گرم استعمال كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر