از عمل واریکوسل چه انتظاری داشته باشیم؟

واریکوسلکتومی نوعی جراحی است که برای درمان واریکوسل انجام میشود. از آنجایی که واریکوسل باعث ناباروری در مردان میشود با عمل واریکوسل ، نازایی نیز بهبود می یابد.

واریکوسل زمانی رخ می‌دهد که رگ های کیسه بیضه بزرگ شوند. عمل واریکوسل در واقع جراحی مربوط به حذف این رگ های بزرگ شده است. این عمل انجام می‌شود تا جریان خون به اندام تناسلی فرد به حالت عادی برگردد.

وقتی که در کیسه بیضه فردی واریکوسل به وجود آید، انتقال خون به سایر نقاط این بخش از بدن متوقف می‌شود. بیضه افراد در کیسه ای به نام اسکروتوم قرار دارد.  از آنجایی که خون نمی‌تواند از این بخش دوباره به قلب برگردد، خون در اینجا جمع می‌شود و رگ ها به شکل نامعقولی بزرگ می‌شوند. این موضوع می‌تواند تعداد اسپرم فرد را نیز کاهش دهد.

واریکوسلکتومی مناسب چه افرادی است؟

بیماری واریکوسل معمولا در ۱۵ درصد از مردان بالغ و ۲۰ درصد از نوجوانان پسر رخ می‌دهد. این بیماری معمولا هیچ ناراحتی برای فرد به وجود نمی‌آورد و علائم خاصی ندارد. اگر واریکوسل فرد منجر به درد و ناراحتی نشود، ممکن است دکتر تصمیم بگیرد که کاری در مورد آن انجام نشود تا نیازی به جراحی واریکوسلکتومی نباشد.

واریکوسل معمولا در سمت چپ کیسه بیضه ایجاد می‌شود. واریکوسلی که در سمت راست کیسه به وجود می‌آید معمولا در اثر تومورها و رشد آنها هستند. اگر واریکوسل فرد در سمت راست بیضه باشد، پزشک معالج معمولا جراحی واریکوسلکتومی را به همراه جدا کردن بخش بزرگ شده تجویز می‌کند.

یکی از آثار منفی واریکوسل در آقایان، ناباروری است. ممکن است برای افرادی که می‌خواهند بچه دار شوند و در این زمینه مشکل دارند عمل واریکوسلکتومی تجویز شود. همچنین اگر تولید تستسترون در فردی با کاهش مواجه شود، احتمال وجود واریکوسل در وی بالا است و نیاز به عمل جراحی وجود دارد. از جمله علائم کاهش تستسترون در بدن می‌توان به افزایش وزن و تمایل جنسی پایین اشاره کرد.

واریکوسلکتومی چطور انجام می‌شود؟

این عمل به صورت سر پایی انجام می‌شود و بیمار می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به خانه برود.

قبل از عمل

❇ اگر از دارو یا مواد خاصی استفاده می‌کنید، این موضوع را به اطلاع دکتر برسانید. استفاده از داروهای رقیق کننده خونی نظیر وارفارین (کومادین) یا آسپرین      را متوقف کنید. بدین ترتیب ریسک خونریزی در طول جراحی پایین می‌ آید.

❇ دستورالعمل دکتر خود مربوط به رژیم غذایی و نخوردن چیزی چند ساعت قبل از عمل را رعایت کنید. بین ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید.

❇ کسی همراهتان باشد تا شما را به بیمارستان ببرد و پس از عمل به خانه برگرداند. همچنین از محل کار خود مرخصی یک تا چند روزه تهیه کنید.

وقتی برای عمل جراحی وارد اتاق شدید

✳ از شما خواسته می‌شود تا لباس های خود را در آورده و روپوش مخصوص بیمارستان را بر تن کنید.

✳ بر روی یک میز جراحی دراز می‌کشید و به شما داروی بیهوشی خاصی تزریق می‌شود تا به خواب بروید.

✳ جراح شما یک کاتتر ادرار را جهت گرفتن ادرار در حین خواب به شما متصل خواهد کرد.

متداول‌ ترین عمل جراحی در این زمینه، واریکوسلکتومی لاپاراسکوپی است. جراح شما این عمل را با ایجاد چندین برش آغاز می‌کند از یک لاپاروسکوپ با نور جهت دیدن درون بدن شما استفاده می‌شود. جراح شما ممکن است این عمل را با تنها یک برش بزرگتر انجام دهد و در این روش دیگر نیازی به دوربین نیست.

جهت انجام یک واریکوسلکتومی لاپاروسکوپی، جراح شما:

✔ چندین برش کوچک را در زیر شکم شما ایجاد می‌کند.

✔ لاپاروسکوپ را در یکی از بیضه‌های فرد قرار می‌دهد تا بتوانند درون بدن را از طریق دوربین و صفحه نمایش ببیند.

✔ به زیر شکم شما گاز می‌افزاید تا فضای بیشتری جهت انجام جراحی وجود داشته باشد.

✔ ابزار مختلف جراحی را داخل برش ها می‌برد.

✔ از ابزارهای خود جهت حذف رگ های بزرگ شده که جلوی جریان خون را گرفته اند استفاده می‌ کند.

✔ به کمک گیره های کوچک انتهای رگ ها را می‌بندد و یا از حرارت جهت این کار استفاده خواهد کرد.

✔ پس از بسته شدن رگ های بریده شده، ابزار و همچنین لاپروسکوپ را از بدن جدا خواهد کرد.

دوران بهبود بعد از عمل چطور است؟

عمل جراحی بین یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد. پس از عمل، بیمار را در یک اتاق قرار می‌دهند تا از خواب بیدار شود. سپس بیمار به مدت یک تا دو ساعت استراحت می‌کند و پس از آن، پزشک او را آماده مرخص شدن خواهد کرد.

در دوران بهبود خود در خانه باید:

☑ هر دارو یا آنتی بیوتیکی که دکتر تجویز کرده است را مرتب مصرف کنید.

☑ از داروهای درد نظیر ایبوپروفن (ادویل، مورتین) جهت کاهش درد عمل استفاده کنید.

☑ دستورالعمل دکتر خود جهت تمیز کردن قسمت بریدگی های عمل را دنبال کنید.

☑ بسته های یخ را چند بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه بر روی کیسه بیضه ها قرار دهید تا بزرگی آنها از بین برود.

از فعالیت های زیر اجتناب کنید، تا زمانی که دکتر به شما بگوید:

❎ به مدت ۲ هفته فعالیت جنسی و نزدیکی نداشته باشید.

❎ فعالیت های بدنی سنگین انجام ندهید و هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید.

❎ شنا نکنید، دوش نگیرید و کیسه بیضه ها را در آب قرار ندهید.

❎ رانندگی نکرده و لوازم ماشینی را کنترل نکنید.

❎ هنگام مدفوع، به خود فشار نیاورید.

عوارض جانبی عمل واریکوسل

اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید سریعا به پزشک معالج مراجعه کنید:

✅ جمع شدن مایع در اطراف بیضه ها

✅ مشکل در ادرار کردن یا خالی شدن کامل مثانه

✅ قرمز شدن، التهاب و باز شدن محل برش جراحی

✅ بزرگ شدن غیرطبیعی کیسه بیضه که به شرایط سرد نظیر یخ گذاشتن بر روی آن واکنش نشان نمی‌دهد.

✅ عفونت

✅ تب بالا (۱۰۱ درجه فارنهایت و بالاتر)

✅ حالت تهوع

✅ بالا آوردن

✅ درد در پا و یا بزرگ شدن آن

آیا عمل جراحی واریکوسلکتومی بر باروری بیمار تاثیر می‌گذارد؟

عمل جراحی واریکوسلکتومی با بازگرداندن جریان مناسب خون به کیسه بیضه ها، باروری را در آقایان بالا می‌برد و در نتیجه تولید تستسترون و اسپرم در بدن بیشتر می‌شود.

پزشک معالج شما قطعا پروسه تجزیه و تحلیل اسپرم را انجام خواهد داد تا میزان بهبود باروری را مشخص کند. واریکوسلکتومی معمولا بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بهبود را در زمینه تولید اسپرم و باروری ایجاد می‌کند. موارد مربوط به حاملگی پس از عمل واریکوسلکتومی معمولا بین ۲۰ تا ۶۰ درصد افزایش باروری را ثابت کرده‌اند.

توصیه های پزشک

واریکوسلکتومی یک عمل جراحی امن و معمولی است که میزان باروری در آقایان را تا حد زیادی بالا می‌برد و مشکلاتی نظیر عمد وجود جریان خون مناسب در بخش تناسلی آقایان را از بین خواهد برد.

همچون هر عمل جراحی دیگری در واریکوسلکتومی نیز ریسک هایی وجود دارد و این عمل جراحی نمی‌تواند مشکل باروری افراد را به شکل کامل از بین ببرد. در زمینه ضرورت انجام این عمل حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و از او بپرسید که آیا این عمل می‌تواند میزان اسپرم شما و همچنین کیفیت آنها بهبود بخشد یا خیر.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کامران جمعه ۲ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 21 سالمه . پارسال خودارضایی نسبتا شدید کردم . چند ماهه ترک کردم . سونو برای پروستات انجام دادم پروستاتم مشکلی نداشت . احتلام شبانه دارم . آلتم تغییر شکل پیدا کرده یه رگ سمت راست آلتم بیرون زده . بین کیسه بیضه ومقعد در حالت نعوظ آلت تناسلی التهاب داره . داخل یه سایت پزشک پرسیدم گفتن واریکوسل دارم و متاسفانه با عمل واریکوسل بيضه ها دیگر بزرگ نخواهد شد بلکه کوچکتر نمی شود و در صورت تشخيص بهتر است سريعتر تحت عمل جراحى سرپايى و ميكروسرجرى قرار گيرد در روش جديد ديگر نياز به بيهوشى و يا تزريق از راه كمر نيست و بيش از دو تا سه ساعت وقت شما را نمى گيرد و روز بعد مى توانيد به سركار برگرديد . به نظر شما مشکلی دارم یا نه؟ . به پزشک اورولوژی مراجعه کردم معاینه سرپایی کرد پزشک گفت که مشکلی نیست . در حالت نعوظ بین کیسه بیضه و مقعد التهاب داره . آلتم تغییر شکل پیدا کرده و درحالت نعوظ اذیت هستم . یه پزشک داخل اینترنت گفت که من خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام شما هيچگونه مشكلي نداريد .تمام زاييده افكار مضطرب شما مي باشد در ضمن واريكوسل باعث كوچك شدن بيظه مىشود .اگرأگر إزمايش اسپرم غير طبيعي باشد بايد عمل شويد
  2. تصویر کاربر کامران سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   به پزشک اورولوژی مراجعه کنم؟
   سونو بیضه یا آزمایش الزامیه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام شما بطور قطع مشکلی ندارید اضطراب و خیا لات از خود دور کنید و عمل واریکوسل در صورت غیر طبیعی بودن آ زمایش اسپرم با ید عمل جراحی شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترممنون از پاسخ های خوب ودقیقتون؛
  اینجانب۸سال پیش درتهرا ن به مرکز رویا ن رفتم و به روش بیوبسی بیضه ( ivf )صاحب فرزند شدم.برای باردوم درمشهد بیوبسی بیضه کردم ولی بهم گفتن چیزی پیدا نکردیم.
  ایا امکان داره دوباره اسپرم تولید کنم یااگه دارم بتونن پیدا کنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   اسپرم تولید نمیشود و یافتن اسپرم هم اگر وجود داشته باشد چون با میکروسکوپ الکترونیکی دیده اند حتما اسپرم وجود نداشته است و بسیار مشکل است
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  قبلا واذیکوسل گرید 3 ذاشتم که جراحی کردم ولی زمانی که خواستم اقدام به بارداری کنم گفتند ازواسپرمم الان حدود یک سال و نیم است از hcg و سینال اف استافده میکنم تعداد اسپرمم به 60 میلیون رسیده ولی مشکل اینجاست که زمان نزدیکی ابم نمیاد لزفا بگید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   قرص ایمی پرامین به مدت یک هفته ۱۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد اگر مشکل حل نشد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر سیدحسن جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما . من الان۳۱ سالمه حدود ۲ساله پیش بیضه سمت چپ من شروع به درد کرد تا اینکه بعداز ۲ساعت رفتم بیمارستان شهدای تجریش بعد از اینکه دو یا سه دکتر منو معاینه کردن گفتن که بیضه سمت چپ پیچیده و همین حالا باید عمل شی و عمل کردن تا بعد از دو ماه باز درد خیلی خفیف احساس میکردم بازم تشخیص دادن دکترهای شهدای تجریش که بازم باید عمل شی . بعد گفتن عملت کنیم دیگه بچه دار نمی شی. انجام ندارم الان باید با درد بسازم یا اینه عمل کنم .چون واقاً دیگه نمیتونم دردشو تحمل کنم ممنون میشم اگر راه نمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   دستورات زير را انجام دهيد اگر خوب نشديد به مطب مراجعه كنيد: درمان پروستاتیت مزمن ۱-مصرف انتی بیوتیک ciprofloxacin هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته ۲-انجام عمل جنسی ۳-نشستن در اب گرم روزی ۳ بار هر بار ۱۵ دقیقه ۴-کپسول omnicیک عدد موقع خواب ۵-شیاف ایندومتاسین ۱۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت یک هفته
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مردی 38ساله ام که حدود3ساله ازدواج کردم نزدیک 1سال ونیم هست که برای بچه دارشدن اقدام کردم ولی هنوز موفق نشدم آزمایش اسپرم دادم تعداد اسپرمهام15میلیون بوده 75درصد از اسپرمها بدفرم بودند.خواهش میکنم راهنمایی کنید .درضمن جهش اسپرمم هنگام ارضاشدن خیلی کمه وفقط خارج میشه ولی پرتاب نمیشه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام از نظر وجود واریکوسل شایعترین علت ناباروری باید مورد معاینه بالینی قرار گیرید.
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید... من دختری نوزده ساله هستم ک ب تازگی تصميم ب ازدواج گرفتم اما خاستگار من بیماریه واریکوسل داشت و نزدیک ب دو سال است ک عمل کرده.. میخاستم بدونم ک ایا احتمال نابارور بودن ایشون هست یا خیر؟؟ایا اقدام به ازدواج با ایشون کنم یا نه؟
  مرسی لطفا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام ایشان باید 2 بار ازمایش اسپرم به فاصله 10 روز انجام دهند سپس ازمایش توسط پزشک اورولوژیست روءیت شود
 • تصویر کاربر آترين یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام مجدد و پوزش بابت سوال تكراري!
  جناب دكتر خودارضايي هيچ تاثيري بر باروري ندارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   خیر هیچ اثر سوء در باروری ندارد
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۱ دی ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده یک سالی هست متوجه بیماری واریکوسل در بیضه هام شدم،از طریق درمان با داروهای گیاهی و زالو درمانی اقدام کردم ولی بی فایده بود،به نظر شما تنها راه حل جراحی میباشد یا روش درمانی دیگری هم هست،و اگر بیخیال درمان بشم چه عواقبی داره؟متاهل هستم با یک فرزند و 32سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   با سلام و تشکر، اگر آزمایش اسپرم (اسپرموگرام) شما غیرطبیعی باشد و بچه دار نمی شوید تنها راه عمل جراحی است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر