آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام سن بنده 44سال است حدود 20سال پیش عمل واریکوسل در دو طرف بیضه انجام دادم ،بعد از چند سال احساس کردم یه چیزی شبیه طناب به بیضه سمت چپ من متصل شده ولی دردی نداشتم ولی الان حدود دوماهی است که مثل یک کیست به قسمت بالای بیضه چسبیده است و وقتی با انگشت فشردم دردی همانند باد معده به پهلوی سمت چپ من میزنه وبدلیل شغلم مجبورم روزانه 8ساعت موتور سواری کنم که در طول روز این درد به کشاله ران سمت چپ هم میزنه ،وحتی درد در سمت چپ ناحیه کمر نیز احساس میشه،آیا این کیست همان اسپرماتوسل هست یا چیز دیگریست ونیاز به جراحی دارد یا نه ممنون میشم از پاسخ شما،راه درمان را بفر مایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   اسپرماتوسل است عمل لازم نيست و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عددشياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر Sina جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 311 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز، 26 ساله هستم دو تا سوال داشتم از خدمتتون، تو سمت چپ بیضم خیلی وقته یه دونه از این زیگل ها هست درد و... نداره ، کرمی چیزی نیست بمالم بره؟
  سوال دوم : تو سمت راست،. داخل آلت تناسلیم یه چیز سبز کم رنگی هست فک کنم کرم هستش اونو چیکار کنم ببخشید!؟
  هر چقد غذا اینا هم میخورم باز لاغرم، 55 کیلو هستم.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   بايد ويزيت شويد

 • تصویر کاربر منصور شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام 50سال سن دارم از آنجائیکه روی پوست یا محافظ بیضه ها مویرگهای متعددی به چشم میخورد ، اخیرا" سه نقطه کروی شکل اندازه نوک خودکار به رنگ قرمز متمایل به تیره روی آنها قابل مشاهده است پس از ترکیدن یکی از انها خونریزی شدید و عجیبی رخ داد که حاضر نبود بند بیایید ، ضمن تشکر منتطر تشخیص و مجوز درمانی شما خواهم ماند ، درود بر شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید لطفا این سونوگرافی رو برسی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   كيست و هيدروسل متوسط مهم نيست

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 418 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ، من تقریبا دو سال هستش که رگ زیر بیضه چپم و بغل بیضه ام شدیدا درد میکنه که الان زده به کشاله رانم، چندین دکتر اورولوژی رفتم ولی نتونستن تشخیص بدن چون چیزی تو سونوگرافی مشخص نبود و میگفتن که سالمی ، ولی درد من تموم نشد و همچنان ادامه داره و دیگه واقعا نا امید شدم ، البته دیسک خفیف کمر در پایین کمر هم داشتم چندسال پیش که الان یه کم دردش به بالای باسن و روی ران پا و پشت ران پام خفیف انتقال پیدا میکنه،متخصص ران و لگن رفتم و متخصص ستون فقرات که گفتن هیچی نیست سالمی، ممنون میشم راهنماییم کنین که چیکار باید بکنم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  2. تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   آقای دکتر سلام ، دارو احتیاجی نیست مصرف کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   خير لازم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،در سوال قبلی بتون گفتم که ۱۰ ماه پیش عمل واریکوسل دوطرفه کردم و در حد واریس بود اما بخاطر حرکت اسپرمم عمل کردم که از قبل عمل تا الان بازم هیچ تغییری نکرده،عکس آزمایش قبل و بعد عمل رو میزارم که ببینید،بنظرتون با این اسپرم میشه طبیعی باردار شد،یکسال و نیم که در حال اقدامیم و خانمم هم همه چیش خوبه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   بله شانس داريد

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر روی کیسه بیضه راستم یه برامدگی اندازه نخود وجود داره نیازی به درمان داره ؟مشکل سازه ؟ واریکوسله ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   اهميتي ندارد و واريكوسل هم نيست

 • تصویر کاربر ma چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من جوانی 23 ساله هستم که 3 سال پیش عمل واریکووسل گرید 3 سمت چپ به روش لاپاراسکوپی انجام دادم بعد از عمل هرازگاهی پیشاب ( مذی ) ازم خارج میشد الان حدود دو ماهه که فشار ادرارم کم شده و چندبار قطع و وصل میشه و در ناحیه کشاله پای راست و روی بیضه راست ( محل اپیدیدیم ) احساس درد می کنم. الان سه ماهه که دیگه پیشاب ازم خارج نمیشه و مقدارش بسیار کم شده . برای معاینه پیش پزشک رفتم و گفت مشکلی نیست ولی من کاماکان درد دارم ممنون بابت پاسخگویی شما .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و روزي يك شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال شود ده روز

 • تصویر کاربر اميرمرادي جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر قوامي گرامي بنده ٣٠ سال سن دارم و چند وقتيه درگير درد خفيف در بيضه چپم شدم تا اينكه چند روز پيش يه برامدگي كه مانند يك رگ وصله به طناب بيضه شدم البت بيضه چپم هم رنگش از بيضه راستم يه كم تيره تره و هم شكلش يه مقدار به خاطر اين اتفاق با بيضه راست فرق داره درد خفيفه يعني آزار دهنده نيست ولي اين موضوع اعصاب منو بهم ريخته در ضمن زير تنه آلت تناسليم بعضي وقتها سوزش خفيف داره و بعد از چند دقيقه دردش خودبه خود اروم ميشه ولي زير تنه آلت تناسليم حساس شده و وقتي بادست لمسش ميكنم احساس خارش دارم اقاي دكتر من الان چند وقته به خاطر كرونا نتونستم دكتر برم و واقعا ترس از كرونا به همه استرس داده ولي اين بيضه چپم منو خيلي برده تو فكر و ميخوام كه اگر راهنمايي يا تشخيص داديد برام دارو تجويز كنيد ممنون ميشم دكتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم ده روز استعمال كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ده روزميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتربنده 22 سالمه از 19 سالگی دچار کیست بیضه شدم روی بیضه چپ، وسونوگرافی هم دوبار انجام شده دکتر گفته مشکلی نداره اندازه کیست حدودا انداز یه نخود یه کم بزرگتر ولی سفت هست. گاهی اوقات آروم هست گاهی اوقات حس سنگینی میکنم. وبیضه رو فشارمیدم کلیه چپ هم گاهی اوقات درد میگیره. چه راه کاری داره؟ خیلی فکرش هستم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   مهم نيست اصلا اهميتي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر