آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال ۱۹۷۱ متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت ۲ تا ۳ روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت ۱ تا ۲ روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند ۴۸ ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح ۱ تا ۳ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۲۱ روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در ۴۰ درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Mehdi شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند سالي هست چند تا كيست رو بيضه هام دارم اوايل يكي بود بعد چند تا ديگه اضافه شده كه بزرگترينش حدودا اندازه نخود ميشه و دردي نداره ولي احساس خارش بهم دست ميده و الان چند روزي هست كه سوراخ شده و اولش مايع سفيد رنگي از خارج ميشد كه من با فشارش مايع سفيد رنگشو خارج كردم كه الان به رنگ قرمز كمرنگ شده و خارج ميشه،بعد از اينكه مايع سفيد رنگ ازش خارج شده يه مقدار كوچكتر شده ولي همچنان مايع قرمز رنگ كم و بيش خارج ميشه ازش، ميخواستم بدونم اين كيست چيه و چيكار بايد بكنم، و فكر ميكنم به دليل خارندن سر باز كرده باشه، ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   كيست ها اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر م.م شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.نزدیک یکسال توده گرد بالای بیضه چپم بوجود اومده در اثر فشار کمی درد میگیره.بدون درد بیضه یا تغییر سایز توده یا بیضه.فقط چند روزکشاله ران و پشت ران درد خفیف حس میکنم .ممکنه توده خطر ناک باشه.درد موقتیه و شدید نیست مثل سوزن سوزن شدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   خطرناك نيست نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر م.م پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)
   ممنون.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر الیاس سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و احترام خدمت آقای دکتر:
  بنده حدود ۱۲ ساله ازدواج کردم ولی متاسفانه آزمایشات و سونوگرافی خوب نبودن خدمتون ارسال میکنم چک کنید نظر بدید...آیا نیاز به عمل دارد یا با دارو خوب میشود...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   واريكوسل عمل شود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .درون کیسه بیضه زیر یه چیزی بحالت پهنی هست یه چیزی بحالت نرم چه چیزی ممکن است باشه آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن سال پیش سنم کم بود رفتم دکتر متخصص و سونو گرافی دادم دکتر گفت وجود کیست هست وفقط دارو تجویز کرد لطفا راهنماییم کنید الان دوتا گردی در کنار بیضه هام مشاهده میشه ایا همون کیست هست میشه درمان بشه از اونجا که میخوام در تست پزشکی ارتش شرکت کنم مکشل وجود داره لطفا به سوالم پاسخ بدید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   درمان لازم ندارد

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بیضه سمت راستم درد می کند و این در تا زیر شکم و بغل پاهم میاید می شود راهنمایی کنید و احساس می کنم که بالای بیضم یک چیزی چسبیده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر ariya یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یکسال پیش توی باشگاه یه ضربه به بیضه من خورد که بعد یه هفته دردش خوب شد و منم دیگه جدی نگرفتم تا اینکه بعد یکسال دوباره شروع ب درد گرفتن کرد با انجام سونوگرافی متوجه شدم کیست اپیدیدم ۱۲ میلیمتری بالای بیضه راستم دارم که باعت شده جفت بیضه هام درد خفیف ولی همیشگی دارد دکترم گفت مسکن بخور و دیگه ورزش سنگین و کار سنگین نکن گفت این کیست تا اخر عمر باهاته میشه راهنماییم کنید از زندگی سیرشدم..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   دستورات پزشك درست است

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید. الان مدت سه روزه که عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم . بیضه چپم نسبت به بیضه راست حدود دو سه سانت پایین تر قرار گرفته . یعنی بیضه راستم بالا و بیضه چپم پایینه. ایا این طبیعیه ؟ بعد دکتر حین سونو کیست اپیدیدم سمت چپ به اندازه ۹ میلی متر تشخیص دادن . با توجه به اینکه هنوز بچه دار نشدم این روی باروری تاثیر منفی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   روي باروري اثر ندارد و بيضه ها هم طبيعي است

  2. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)
   ممنونم از لطف شما
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   تشكر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رز چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بيضه هاي همسرم گاهي ب سمت بالا حرکت ميکنند ک با اشاره ي انگشت سرجاشون برميگردند هيچ درد و ورم و رنگ عيرطبيعيو... هيچ چيز غير طبيعي نداره آيا داراي بيضه ي نزول نيافته اس ميترسم بچه دار نشيم خيلي نگرانم لطفا جوابمو بدين
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر دیاکو سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین, با توصیه دکتر رفتم سونو جوابش این بود:سایز بیضه چپ ۴۶ و راست ۴۷ میلیمتر دارای اکوی طبیعی و فاقد ضایعه, تورم ورید در ناحیه کورد با اندازه ۲/۲ میل که نشانگر واریکوسل است, آیا نیاز به عمل دارم? گریدش چنده? آیا میتونم بدنسازی رو ادامه بدم? بسیار متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   عمل لازم نيست بدن سازي بلامانع است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر