آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال ۱۹۷۱ متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت ۲ تا ۳ روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت ۱ تا ۲ روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند ۴۸ ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح ۱ تا ۳ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۲۱ روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در ۴۰ درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من نزدیک یک ماه عمل هرنی سمت چپ و واریکوسل رو انجام دادم ولی بعد از یک هفته بضه سمت چپم متورم و احساس درد میکردم حالا که یک ماه از تاریخ این عمل میگذاره بیضه ام اندازه یک تخم مرغ شده و کمی هم اذیت میکنه فکر میکنم اب دوره بیضه ام جمع شده خواهش میکنم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   خواهش میکنم راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سونوگرافي انجام شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر پسرم سه سال و ده ماهش هست در سن یک سال هشت ماهگی بیضه سمت راستش را که کیسه خالی بود عمل جراحی کردیم الان اندازه دوبیضه اش خیلی باهم تفاوت دارد. به دکتر مراجعه کردم گفتن بیضه سمت چپی هم فتق دارد و باید جراحی شود. آقای دکتر خواهش میکنم در مورد سلامتی پسرم در آینده راهنمایی ام کنید اگر باید کار خاصی انجام دهم. بسیار نگران هستم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   بيضه كه بالا باشد كمي كوچك مي شود ودر مورد فتق راست اگر دارد بايد عمل شود و نگران نباشيد
 • تصویر کاربر وحیدنجفی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید به اقای دکتر بعضی موقعها ها کلیه مثانه وبیضم باهم دیگه درد میگیرند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   زود گذر است خوب مي شود
 • تصویر کاربر وحیدنجفی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وستهم نباشید به ازای دکتر بعضی موقعها ها کلیه مثانه وبیضم باهم دیگه درد میگیرند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   عمل جنسي داشته باشيد و در آب گرم بنشينيد
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  وقتی ایستاده هستم و تکیه و وزنم روی پای راست هست بیضه سمت راستم درد میگیرد و تا زیر دلم میاید در صورت تکیه دادن روی پای چپ درد کم میشود ولی از بین نمیرود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   روزي دو بار در آب گرم بنشينيد و عمل جنسي داشته باشيد وكار سنگين انجام ندهيد
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام چند وقتي است حهت زود انزالي از اسپري بي حسي ليدوكايين استفاده مي كردم وبعد ازچند وقت دچار درد مزمن بيضه سمت چپ شدم سونوگرافي از بيضه انجام دادم گفتند ذرات بسيار ريزي درون بيضه هست اما چيز خاصي نيست ودراثر عدم استفاده از داروي بي حسي مجددا درد گرفت نظر جنابعالي چيست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   عمل نزديكي داشته باشيد خوب مي شويد
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۱۸ سال سن دارم چند وقتی هست احساس میکنم یک توده کوچک کنار بیضه راستم وجود دارد که هنگام جلوگیری از انزال موقع تحریک شدن درد زیادی میگیرد بیضه راستم و هنگام انزال یکم درد دارد ولی خیلی کمتر می شود بنظرتون طبیعیه و اپیدیدیم هم هس ؟ یا مراجعه کنم به دکتر درضمن مواقع دیگه این توده انچنان قابل ملموس نیس و درد هم ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   اپيديديم مي باشد كار سنگين انجام ندهيد و عمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای قوامی ببخشید من ۱۷سال دارم هنگامی که یکم ورزش و کارهای دیگه میکنم طرف راست بیضه هام بزرگ میشه مثل اینکه یک کیسه توشه ولی وقتی که یکم استراحت میکنم به حالت عادی بر می گرده آیا من هیدروسل دارم یا یک بیماری دیگه است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   توسط اورلوژيست بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۴ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جوانی هستم ۲۰ ساله دو روز است که درد در کشاله ران و بیضه هایم ایجاد شد‌ه ودر درحالت نشسته کم است ولی وقتی راه میروم دردش بیشتر میشود واگر بیضهایم راتکان دهم در کیسه بیضم در میگرد ولی اگر خود بیضه را فشار دهم دردی ندارد ودرد گاهی در دو بیضه گاهی در بیضه راست وگاهی در بیضه چپ است وگاهی دردش خیلی کم میشود میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   التهاب اپيديديم مي باشد كه زايده اي بالاي بيضه مي باشد
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت اقای دکتر
  من در کودکی عمل هیدورسل انجام دادم
  الان ب نظرم بیضه چپ کوچکتر از بیضه راست میاد و موقع نعوظ الت به داخل شکم میره میخواستم بدونم مربوط عمل هست یا طبیعی هستش ممنون میشم ادرس مطب رو هم ارسال کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   بكراي تشخيص بزرگي يا كوچكي بيضه بايد سونوگرافي انجام دهيد وآلت مربوط به عمل نيست مطب ولي عصر ابتداي ميرداماد دي كلينيك جراحي ميرداماد طبه دوم يكشنبه سشنبه
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر