ناباروری چیست

ناباروری در مردان پدیده ای نسبتا شایع است که موجب عدم فرزندآوری پس از تلاش و رابطه جنسی بدون پیگیری می شود. ناباروری در مردان علل مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ناباروری چیست؟

ناباروری در مردان در اورولوژی این گونه تعریف می شود:

هر گاهی زوجی ۱۸ ماه رابطی جنسی بدون کاندوم و دیگر راه های پیشگیری داشته باشند و موفق به بارداری نشوند، یکی از همسر و شوهر یا هر دو، مشکل ناباروری دارند.

حدود ۱۳ زوج از هر ۱۰۰ زوج پس از دوره ۱۸ ماهه کوشش برای فرزند آوری، موفق به این امر نمی شوند و باید به متخصص ناباروری مراجعه کنند تا علل آن بررسی و درمان شود.

اجزا دستگاه باروری مردان

دستگاه باروری مردان از چند بخش تشکیل شده که در ادامه به تشریح نقش هر یک می پردازیم :

 • بیضه  Testicle
 • اپی دیدیم Epididymis
 • پروستات  Prostate
 • مجرای ادراری / تناسلی Urethra
 • آلت تناسلی Penis
 • غدد منی ساز Seminal Vesicles
 • لوله منی بر vas deferens
 • کیسه بیضه Scrotum
بیضه ها دو عضو تخم مرغی شکل در دستگاه تناسلی مردان بوده که مسئول تولید نطفه (SPERMATOZOA) هستند. بیضه ها همچنین محل تولید تستوسترون (هورمونی که موجب ایجاد ویژگی های فیزیولوژیکی مردانه می شود) نیز هستند.
اپی دیدیم لوله ای در هم تنیده بالای هر بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.
پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مجرای ادراری لوله ای ای است که دو کاربرد دارد و هم از مثانه برای ادرار و هم از پروستات برای منی ورودی دارد و آن ها را از بدن خارج می کند.

آلت تناسلی مردانه که با عملکرد خود وظیفه انتقال نطفه ها را به واژن زن دارد. آلت مردانه بر اثر تحریک جنسی به حالت نعوظ می رسد تا ورود راحت تری به واژن داشته باشد و بتواند منی حاوی اسپرم را در دهانه رحم تخلیه کند.
کیسه بیضه، همان طور که از نامش پیداست وظیفه نگهداری و محافظت از بیضه ها و همچنین تنظیم دمای زیست بیضه را دارد.

غدد منی ساز که در بالای پروستات قرار گرفته اند و مایع تغذیه کننده نطفه ها در اسپرم را تولید می کنند.

لوله های حامل اسپرم لوله هایی سفت به سایز یک رشته اسپاگتی هستند که اسپرم ها را از اپی دیدیم به پشت پروستات و غدد منی ساز می برند.

ناباروری در مردان می تواند به علت مشکل در هر کدام از این قسمت ها باشد. ولی دلایل رایج ناباروری در مردان عموما تعداد کم اسپرم ها و یا نرسیدن اسپرم کافی به پروستات و غدد منی ساز است.

دستگاه باروری مردان

مطالب مرتبط : عوامل اختلال نعوظ در مردان چیست و چه داروهایی به درمان آن کمک می کند؟ علت اختلال نعوظ مردان

احتمال ناباروری مردان چقدر است؟

شانس حاملگی در ۶ ماه اول ازدواج ۶۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ۹۲ درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود.  در ۵۰ سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در ۵۰ درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است. برخی از علل ناباروری در ادامه آمده است.

علل ناباروری مردان

مردان به علت های مختلفی دچار ناباروری می شوند، همان طور که بالاتر توضیح دادیم، نقص در هر کدام از اجزای دستگاه تناسلی مردان می تواند علت ناباروری باشد.

به طور کلی علت ناباروری در مردان به فاکتور های زیر تقسیم می شوند :

 • فاکتور های سیستم ایمنی
 • کم فعالیتی غدد جنسی
 • واریکوسل
 • بیماری های سیستمی
 • مشکلات در سکس و رابطه جنسی
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • بیضه های پایین نیامده
 • علل ناشناخته

علل ناباروری مردان

عوامل موثر بر کیفیت و تعداد اسپرم مردان

از سوی دیگر عوامل مختلفی بر سلامت، تحرک، کیفیت و تعداد اسپرم در مردان که یکی از مولفه های اصلی باروری مردان است تاثیر می گذارند. این عوامل عبارت اند از :

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

۱۳ تا ۱۵ درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

تولید اسپرم در بیضه

تولید اسپرم در بیضه کمتر از ۶۰ روز طول می‎کشد. با بالا رفتن سن تولید اسپرم کاهش می‎یابد. آزمایش نطفه‎ای که فرد نابارور برای ناباروری انجام می‎دهد، به عوامل متعدد، نظیر فاکتورهای شغلی، فیزیکی و بیولوژیکی در دو ماه گذشته بستگی دارد.

نطفه یا اسپرم در بیضه به واسطه یک ردیف سلول تولید کننده نطفه به نام توبول ‎های سمی نیفروس صورت می‎گیرد. گزارش اخیر حاکی از آن است که تولید اسپرم در بیضه کمتر از ۶۰ روز طول می‎کشد. آزمایش نطفه که یک مرد  نابارور به منظور بررسی انجام می‎دهد،

تعداد، حرکت و شکل نطفه ‎ها را نشان می‎دهد. آزمایش نطفه ‎ای که فرد نابارور برای ناباروری انجام می‎دهد، به عوامل متعدد، نظیر فاکتورهای شغلی، فیزیکی و بیولوژیکی در دو ماه گذشته بستگی دارد.

بنابراین فردی که در دو ماه گذشته در معرض هوای بسیار گرم قرار گرفته باشد، بیضه ‎های او دچار اختلال در نطفه‎ سازی و در نتیجه ناباروری می‎شود. با بالا رفتن سن تولید نطفه (اسپرم) کاهش می‎یابد.

معرفی هورمون های نطفه ساز

اسپرماتوژنز یا نطفه سازی تحت کنترل هورمون‎ های زیر هستند:

۱- غده هیپوتالاموس در مغز قرار دارد و باعث ترشح GnRH شده و روی هیپوفیز اثر کرده و در نتیجه غده هیپوفیز FSH و LH ترشح می‎کند که روی سلول‎ های نطفه‎ ساز بیضه اثر کرده و اسپرم ساخته می‎شود.

۲- FSH و LH نیز روی قسمتی از بیضه‎ ها اثر کرده و باعث ترشح هورمون جنسی تسوسترون می‎گردد که این هورمون نیز باعث نطفه ‎سازی می‎شود.

پس از ساخته شدن اسپرم در بیضه ‎ها، نطفه ‎ها در یک قسمت از بیضه‎ها به نام اپی دیدیم به مدت ۱۲ روز ذخیره شده و در این مدت ضمن انجام فعل و انفعالات شیمایی بر روی نطفه ‎ها، باعث تقویت و افزایش حرکت اسپرم‎ ها شده و سپس نطفه‎ ها به لوله‎ های حامل اسپرم که به آن  لوله‎ های واز (VAS) گفته می‎شود وارد می شوند، سپس وارد مجرا و در هنگام  عمل جنسی خارج می ‎گردد.

لوله‎ های برنده اسپرم همان لوله ‎هایی هستند که برای جلوگیری از بارداری در افرادی که دارای چند فرزند هستند بسته می‎شوند که به آن عمل وازکتومی می‎گویند.

ناباروری در مردان

لوله های حامل اسپرم

 مایعی که موقع سکس از مرد خارج می‎شود حاوی ترشحات کیسه منی، پروستات و ترشحات مجرا است. ترشح پروستات ۰٫۵ سی سی از حجم منی و کیسه‎ های منی ۱٫۵ تا ۲ سی سی از حجم منی را تشکیل می‎دهد.

در بررسی فردی که مبتلا به ناباروری باشد، معاینه دقیق لوله‎ های برنده نطفه از اهمیت زیادی برخوردار است. گاهی به طور مادرزادی ممکن است لوله ‎های حامل اسپرم وجود نداشته باشد بنابراین در آزمایش نطفه‎ ای وجود نخواهد داشت که به آن آزواسپرمی گویند.

گام های بررسی ناباروری

آزمایش اسپرم مردان

گام اول بررسی ناباروری مردان، آزمایش اسپرموگرام است که در آن منی فرد از چند منظر مورد بررسی قرار میگیرد:

بررسی ماکروسکوپی منی

 • حجم منی
 • رنگ منی
 • ویسکوزیته (روانی و یا چسبناکی منی)

بررسی میکروسکوپی منی

 • تعداد منی در واحد حجم
 • تحرک اسپرم (زنده بودن اسپرم ها)
 • ریخت شناسی اسپرم (شکل و ظاهر اسپرم عادی باشد)

آزمایش اسپرم گرافی

پیش از آزمایش منی، فرد بین ۳ تا ۵ روز قبل از آزمایش، نباید انزال منی به واسطه خودارضایی، جنب یا رابطه نسی صورت گرفته باشد تا تاثیر گمراه کننده در نتایج آزمایش نداشته باشد.

نتیجه آزمایش اسپرم نرمال

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم  ۱٫۵ سی سی
 2. غلظت نطفه ۱۵ میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه ۴۰ میلیون
 4. حرکت کل ۴۰ درصد
 5. حرکت سریع ۳۲ درصد
 6. نطفه های با حرکت یا زنده ۵۸ درصد
 7. شکل نطفه غیر عادی حداکثر ۴ درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر ۱۰ عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در ۸ کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

نقش پزشک در درمان ناباروی مردان

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان ۳-۴ دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

معاینه بالینی بیضه و لوله های حامل اسپرم

در یک فرد نابارور با آزمایش اسپرموگرام طبیعی، عملکرد غذه هیپوفیز و بیضه‎ ها مورد بررسی قرار گیرد که گاهی نیاز به آزمایشات ژنتیک خواهد بود.

پس از آن پزشک متخصص ناباروری مردان، با معاینه بالینی، لوله های حامل اسپرم را بررسی می کند. در این معاینه هرگونه التهاب بیضه یا اپی دیدیم نیز بررسی می گردد.

پس از اینکه در معاینه بالینی، پزشک از وجود دو لوله برنده منی مطمئن شد. وی باید از نبود انسداد در لوله‎ ها اطمینان حاصل کند که گاهی نیاز به بررسی مستقل دارد.

سلامت و عملکرد صحیح پروستات، کیسه منی و اپیدیدم نیز در آزمایش های جداگانه قابل بررسی است.

اگر در آزمایش اسپرم بیمار، تعداد اسپرم ها صفر تشخیص داده شود، باید به دنبال بررسی علت و درمان متناسب با آن باشیم.

انواع آزواسپرمی

آزواسپرمی به معنای نبود یا کمبود اسپرم در منی است و می تواند علل انسدادی یا غیر انسدادی داشته باشد. آزواسپرمی بسته به عامل آن می تواند درمان پذیر باشد.

آزو اسپرمی چند مرحله با علت های مختلف دارد که بسته به نوع آزواسپرمی، درمان متفاوتی برای آن در نظر گرفته می شود.

انواع آزواسپرمی

۱) آزواسپرمی انسدادی

شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد. در این حالت اسپرم تولید می شود ولی وارد مایع منی نمی شود.

از دیگر عوامل نبود اسپرم در منی انسدادی می توان به واریکوسل اشاره کرد. در این حالت تورم رگ های اسکروتوم مانع رسیدن اسپرم ها به آلت می شوند.

عامل سوم آزواسپرمی انسدادی، آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.

۲) آزواسپرمی غیر انسدادی بیضه

در این حالت بیضه فرد به علت های مختلف قادر به تولید اسپرم به طور کلی یا قادر به تولید اسپرم سالم نیست، این بیماری می تواند علل مختلفی داشته باشد :

 • سیگار و الکل
 • تابش اشعه
 • اختلال ژنتیکی
 • دارو های استروئیدی و دارو های درمان سرطان
 • فلزات سنگین در محیط کار
شانس درمان اینگونه از ناباروری مردان بسیار کم و نزدیک به صفر است.

۳) آزواسپرمی هورمونی

این نوع از کمبود اسپرم به علت کمبود هورمون در فرد ایجاد شده و می توان با درمان های دارویی اختلالات هورمونی را درمان کرد.

بیشتر بخوانید : آزواسپرمی به معنای نبود یا کمبود اسپرم در منی است و می تواند علل انسدادی یا غیر انسدادی داشته باشد. آزواسپرمی بسته به عامل آن می تواند درمان پذیر باشد. آزواسپرمی

درمان آزواسپرمی

بعد از تشخیص نوع و علت آزواسپرمی پزشک متخصص ناباروری درمان متناسب فرد را ارائه کرده و فرآیند درمانی را تحت نظر می گیرد.

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود. دارویی که برای اصلاح سطح هرمون های فرد تجویز می شود گنادوتروپین است.

این دارو کمک می کند تا سطح هورمون تستوسترون فرد  به میزان طبیعی برسد و بیضه ها بتوانند تولید اسپرم را ادامه دهند.

گنادروپین

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای ورم کرده ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند و باعث نرسیدن اسپرم ها به منی می شوند.

بیشتر بخوانید : واریکوسل چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان واریکوسل

استخراج اسپرم

یک روش برای خارج کردن اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره شود یا برای بارور کردن تخمک زن به روش IVF استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد تا پزشک بتواند مسیر حرکت اسپرم ها را  از اپی دیدیم و بیضه به سمت پروستات باز کند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Y&MORADI چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر عزیز
  جناب آقای دکتر قوامی ضمن عرض خسته نباشید استدعا دارم کمکم کنید.به عرض مبارکتان میرسونم که من با توجه به اینکه چند سال پیش تصادف شدیدی داشتم و هردو ساق پا و کتف راستم پلاتین کار گذاشته شد وبه علت کار وحرکت درد فراوانی داشتم در بعضی مواقع بخاطر درد ترامادل استفاده میکردم تا اینکه سر یه موضوع خانوادگی با همسرم به مشکل خوردیم و بعدش به علت آرامبخش کنندگی این قرص لعنتی مصرفم زیادتر شد هرچند بعداز اینکه اون دیگه رفت کمترش کردم و با استفاده از قرص B2 که دکتر سوی مصرف مواد دادن کلا دیگه نخوردم و حالا هم روزی یه دونه قرص بی ۲میخورم تا قطع بشه.
  ولی مشکل اینجاست در همون زمان که ترامادول کمترش کرده بودم ، و وقتیکه خانومم با دعوا رفت و اصلا هم به بچه دارشدنش بعلت کارمند بودن تمایل نداشت شکایت کرد که من ناباروری دارم و حق طلاق میخوام و پس از پزشکی قانونی و آزمایش گفتن اره کم تحرکی اسپرم دارم و فعلا حق طلاق و خونه و مهریه ام برده حالا اعتراض زدیم چون فهمیدیم که با مشاوره فهمیده و سو استفاده برده،الان اینو میخوام بدونم که چقدر بعد از کامل کنار گذاشتن قرص ترامادول و بی ۲ دوباره اسپرم ها به همون روال قبل برمیگردن؟!؟
  ممنونتون میشم اگه سریع راهکاری بذارید جلو پام چون اعتراض زدیم احتمال داره دوباره برم آزمایش،خواهش میکنم کمکم کنید چون من از شهرستان مزاحمتون میشم وگرنه حضورا میومدم خدمتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   ترامادل هيچ اثري روي تحرك اسپرم ندارد

 • تصویر کاربر لاله سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر.همسرم بعدازعمل هیدروسل اسپرمهاش صفرشدن..درصورتیکه قبلا سالم بودن صاحب یک عددفرزندهستیم...باانجام عمل بیوپسی ایشون اسپرم داشتن ای وی اف انجام دادیم امامنفی شد..میخواستم بدونم باانجام عمل رفع انسدادمیشه به حالت اولیه برگشت...ممنون میشم جوابم روبدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   شانس زياد نيست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.150 کیلو هستم
  گاهی درد در بیضه سمت چپ احساس میکنم، سونوگرافی شد و گفتن مشکلی نداره، اما آزمایش اسپرم دادم و موروفولوژی صفر هست. نتیجه آزمایش پیوست شد.
  راهی برای درمان وجود داره؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   شانس كم است

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسرم به دلیل سردرد با تجویز پزشک قرص ای می پرامین ۲۵مصرف میکنن برای باز داری اقدام کرده بودیم که با توجه به اینکه ایشان واریکوسل عمل کرده بودن دکتر اورولوژی برای ایشان ازمایش اسپرم هم نوشته بودن حالا با توجه به مصرف قرص مذکور ازمایش را بدهند یا دوره مصرف تمام شود بعد که در این صورت چند روز بگذرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   بعد از اتمام قرص

 • تصویر کاربر اعظم سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، آیا هیچ راهی برای فرزنددار شدن پسرم که در دوران بیماری اوریون عدم استراحت داشته وجود دارد ؟ باتوجه به سه بار آی وی اف شدن و اسپرمش صفر است آیا باز هم به آی وی اف ادامه بدهد یا هیچ امیدی نیست .دکتر گفته می تواند از اسپرم و جنین آماده کسی دیگر استفاده کند .خواهشمندم بنده را که خیلی نگران پسرم هستم راهنمایی بفرمائید. کاملاً ناامیدم شما را به خدا کمکم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   اميدي نيست

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  وقت به خیر
  برای اسپرم اهدایی کدوم مرکز باید مراجعه کنیم در تهران؟مچکرم.
  IUIانجام‌بشه بهتره یا IVF?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   ivf

 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من یک هفته هست که بیضه هایم کوچک شده و سنم 14 سال است.
  زود انزالی دارم .
  آیا عقیم شده ام و چگونه درمان کنم که در سن ازدواج دچار مشکل نشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 6 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر خواهر شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و سپاس فراوان
  برادر من سه ماه پیش عمل بیضه به علت وجود واریکوسل انجام داد حالا بعد از گذشت سه ماه مجدد امروز به پزشک مراجعه کرد که پس انجام آزمایش قدرت باروری اسپرم به صفر رسیده است‌ خواهش میکنم راهنمایی بیشتر بفرمایید که حالا چیکار باید آیا درمان دیگری داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   نمونه برداري از بيضه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر خواهر پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب.
   جناب آقای دکتر میشه خواهش کنم آدرس و شماره تماس مطب شخصیتون رو جهت مراجعه اعلام بفرمایید.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   تلفن مطب تهران ٨٨٥٠١٠٨٣ تلفن كنيد وقت بگيريد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ملا پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا باوجود تعداد اسپرم زیریک میلیون و تزریق امپولهای اچ سی جی و اچ ام جی امکان بچه دارشدن به صورت طبیعی وجود داره یا باید از روشهای مصنوعی استفاده کرد.؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)

   از روش هاي مصنوعي استفاده كنيد

 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترآزواسپرمی های که گفتن راه درمان ندارن مگرسلولهای بنیادی چراهیچ دکتری دلخوشی به مانمیده خیلی سخته یاواقعازندگیمون ازهم بپاشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   بايد منتظر بود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر