آیا عفونت کلیه درمان دارد؟

عفونت حاد کلیه یکی از عفونت­ های خطرناک و کشنده است، که اغلب منجر به تغییراتی در کلیه می ­شود. میکروب ها از قسمت پایین دستگاه ادراری ( مثانه و مجرا ) به کلیه ها هجوم می برند و سبب به وجود آمدن عفونت کلیه می شوند. در  این نوشتار به بررسی علائم عفونت کلیه و روش های درمانی آن می پردازیم.

عفونت حاد کلیه، خطر ابتلا به فشار خون بالا و نارسایی کلیه را افزایش می دهد. عفونت کلیه حاد به علت هجوم میکروب به کلیه می ­باشد.

تشخیص عفونت کلیه

عفونت کلیه با انجام آزمایش کشت ادرار تشخیص داده می شود. وجود چرک در آزمایش، نشانه دهنده ی وجود عفونت کلیه می­ باشد. میکروب­ هایی نظیر Ecoli (اِی کلای) باعث عفونت کلیه می ­شوند. هر عفونت جدی در بدن، می­تواند باعث عفونت کلیه یا پیلونفریت شود.

آیا عفونت کلیه کشنده است؟

اگر عفونت، هر دو کلیه را مبتلا کند، می تواند باعث مرگ ­شود.

درد کلیه

علائم عفونت کلیه

✔ درد شدید پهلوها

✔ درد خفیف شکم

✔ تب با درجه بالا گاهی ۴۰ درجه

✔ کاهش وزن

✔ کاهش اشتها

✔ علائم ادراری به صورت سوزش و تکرر ادرار

✔ وجود خون در آزمایش کامل ادرار

علل ایجادکننده عفونت کلیه

عفونت کلیه یا پیلونفریت یک عفونت میکروبی می­ باشد، که از طریق میکروب ای کولای (Ecoli) که به طور طبیعی در روده­ ها می ­باشد، به وجود میاید. عفونت کلیه وقتی اتفاق می­ افتد که، میکروب ها از مثانه و مجرا از طریق حالب به کلیه­ ها هجوم ببرند.

زمان مراجعه به پزشک

زمانی که دچار علائم زیر شدید، فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

☑ تب و لرز

☑ درد شکم یا درد کمر

☑ کاهش اشتها

☑ تهوع و استفراغ

☑ سوزش و تکرر ادرار

دارو

درمان عفونت کلیه

درمان بیمار، برحسب اینکه شدت بیماری چگونه است، می تواند در منزل یا بیمارستان به صورت تزریق دارو به رگ، انجام شود.

اگر شدت بیماری خفیف باشد، درمان در منزل به صورت داروهای خوراکی صورت می­ گیرد و معمولا ۲۴ ساعت بعد از درمان، احساس بهبودی در فرد به وجود می ­آید.

ولی چنانچه ۲۴ ساعت پس از مصرف داروی خوراکی، وضعیت بیمار تغییر نکرد، باید ادامه درمان در بیمارستان به صورت داروهای تزریقی انجام گیرد. در بیمارستان معمولا ۷ روز دارو به خون بیمار تزریق می شود و پس از اتمام آن، بیمار باید ۴ هفته از داروی خوراکی استفاده کند.

اگر در کلیه سنگ یا ناهنجاری­ هایی وجود داشته باشد باید سنگ خارج شود و ناهنجاری ترمیم شود. بیمار مبتلا به عفونت خفیف معمولا بیمار به مدت ۲ روز بهتر شده  پس از یک هفته درمان نیازی به پیگیری ندارد ولی نوع شدید حداقل چند روز طول می­کشد که بیمار احساس بهبودی کند و پیگیری این بیماران بعد از درمان الزامی می­باشد.

نکته: بچه­ هایی که از قرص آسپیرین استفاده می­ کنند، اگر مبتلا به عفونت کلیه شوند، معمولا نوع آن شدید است که به آن سندروم REyE,S گویند.

مدت زمان بهبودی

چند روز طول می­کشد تا بیماری بهبود یابد. مدت زمان بهبودی، بستگی به شدت بیماری و شروع درمان دارد. طبیعی است که اگر درمان زود شروع نشود و یا بیماری شدید باشد، بهبودی به سرعت به وجود نیاید. احساس بهبودی معمولا ۲ روز بعد از استفاده از داروی ضد میکروب به وجود می آید و داروی ضد میکروب از راه رگ، در بیمارستان به بیمار تزریق می­ شود.

پیشگیری از عفونت کلیه

بهترین روش برای جلوگیری از عفونت کلیه ریشه کن کردن عفونت مثانه می­ باشد.

خانم­ها با رعایت نکات ذیل می­توانند مانع از ابتلا به عفونت مثانه شوند:

❇ خوردن مایعات فراوان به طوریکه ادرار سفید و روشن شود.

❇ پس از ادرار کردن، ژنیتال را خوب شسته و آن را خشک کنند.

❇ عدم استفاده از مواد تحریک کننده برای شستشوی ناحیه ژنیتال

❇ عدم نگه داشتن زیاد ادرار در مثانه

عوارض عفونت کلیه

عفونت کلیه عبارت است از عفونت میکروبی یک یا هر دو کلیه، که می­تواند خیلی جدی باشد.

✳ چون می­ تواند به کلیه­ ها آسیب برساند و فرد را دچار نارسائی کلیه کند.

✳ اگر عفونت از کلیه وارد خون شود، احتمال مرگ و میر بالا می­ رود، به خصوص در سنین بالا که در این افراد سیستم دفاعی بدن ضعیف می­ باشد.

✳  چنانچه زنان حامله دچار شوند، ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام به حضورمتخصص گرانقدرجناب آقای دکترقوامی
  اینجانب آقاو49ساله هستم . اوره خونم همواره طی چندین آزمایش درچندین سال بین 48تا65بوده ودرآزمایش جدید 61می باشدولی کراتین همواره 1.2یا1.3 واسیداوریک همواره 3.9تا4.6بوده است . 1- آیاکلیه یاکبدم مشکل داردیاکم کارشده است 2- آیااین مقداراوره درآینده برای کلیه مضراست 3- چه کنم مقدار اوره کم شود
  ازلطف شما بزرگوارسپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ خطري ندارد

 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ارزیابی سونوگرافی دستگاه ادراری: کلیه چپ از نظر اندازه ، شکل و مداوم نرمال است. کلیه راست كوچك است و اكوژنیت خفیفی را افزایش می دهد. دارای یک پارانشیم نازک و چند کیست ساده با حداکثر قطر 3 میلی متر است. کلیه راست: 27 11 11 10 10 میلی متر ، 1.6 سی سی کلیه سمت چپ: 55 19 19 18 18 میلی متر ، 9.8 سی سی ضخامت پارانشیمی کلیه در حد چپ در حد طبیعی است. پارانشیم کلیه راست: 3.4 میلی متر پارانشیم کلیه در سمت چپ: 9.3 میلی متر هیچ سنگی در کلیه ها تشخیص داده نمی شود. نه پیرئکتازی و نه سلیکتازی حضور ندارند. قطر 1 میلی متر Anteroposterior (AP) لگن راست کلیه: 1.1 میلی متر قطر آنترپوستوریور (AP) لگن کلیه سمت چپ: قسمتهای قابل دسترسی سونوگرافیک مجرای ادرار از ویژگیهای عادی برخوردار است. مثانه ادرار دارای ویژگی های طبیعی است (ضخامت دیواره: 1.2 میلی متر). نه سنگ و نه ضایعه دیواره ای در مثانه مشخص نمی شود. برداشت: کلیه راست کوچک حاوی چند کیست ساده تشخیص اول: جوشهای کلیوی یک طرفه دیسپلاستیک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   در يك سالگي ايزوتوپ اسكن كليه ها بايد انجام شود

 • تصویر کاربر غندالی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم 87 سال سن دارد کراتین 2/58واوره61میباشد پایین هم نمیاد آیا به صلاح هست که به خاطر توده زبان همچنان شیمی درمانی انجام بدن یا خیر
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   شيمي درماني ادامه يابد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر چند روزی است که دو طرف پهلو درد ملایم و احساس یک درد خفیف در مثانه و هر چه آب هم میخوره ادرارم بسیار کم هست و زیاد ادرارم در روز نمیاد و نا گفته هم نمونه خود ارضایی هم زیاد داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ادامه سوال (15085)سی تی اسکن یا بازسازی متال.با و بدون تزریق اسپیرال:در مقاطع متعددی که از حدود دیافراگمها تا کف لگن با تزریق ماده حاجب وریدی و خوراکی تهیه شده است:ضایعه نسبتا هیپودنس در پارانشیم میانی کلیه راست به سایز 16در14 م.م بدون کلسیفیکاسیون واضح و بدون انهنسمنت واضح در فاز شریانی و با انهنسمنت خفیف در فاز تاخیری دیدیه میشود.ارزیابی تکمیلی توصیه میشود.بخشهایی از gi tractکه کنتراست خوراکی پر شده اند فاقد پاتولوژی و سایر نواحی غیر قابل ارزیابی میباشد.چند کانون اسکلروزه در تنه مهره ها مشهودند.کبد شکل و اندازه دانسسته طبیعی دارد.توده ای در کبد دیده نمیشود.سیستم صفراوی نرمال است.طحال و پانکراس نرمال است.ادنوپاتی در ناحیه پاراآءورتیک مشاهده نگردید. مثانه از ماده حاجب پر شده. سیستم ژنیتال طبیعی است.آسیت دیده نمی شود.در ضمن آقای دکتر تو اداررم هنوز رنگ قرمز داره البته خیلی پررنگ نیست. واینکه هر شب بعضی وقتها قسمت راست پشت کمرم نواحی کلیه احساس درد میکنم که با گرم نگهداشتن کلیه این درد از بین میره.لطفا راهنمایی کنید.سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر جان 28 سالمه و میزان creatinie 0.83 است برای جلوگیری از بالارفتن باید چه اقداماتی کنم ؟ و آیا این عدد خطرناک است؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر رسولی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم تشکر می کنم از پاسخ گویی شما
  در آزمایش ویتامین دی بدنم کم است.دکتر برایم قرص ویتامین d3 هزار واحدی روزانه تجویز کرد اما گفت قرص پنجاه هزار واحدی موجب رسوب در کلیه ممکن است بشود.ولی هزار واحدی این مشکل را ندارد .سوال این است که آیا همین هزار واحدی باعث عارضه می شود ؟ ایا با خیال راحت می توانم این را مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   مصرف كن

 • تصویر کاربر نوری جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۶۶ سال دارم. نارسائی قلب دارم ۳۰% کار میکنه. تا دوسال پیش تحت نظر دتر نفرولوژی بودم برای نارسائی کلیه ام که کراتینم روی ۲ ثابت مونده بود. تازگی آزمایش خون و ادرار ۲۴ساعته دادم کراتینم ۴ شده و اوره ام ۱۸۰ . دکتر نفرولوژی قرص آلوپورینول ۱۰۰ داده و نفروویت و یه قرص دیگه.
  دکتر توروخدا صادقانه بفرمایید کراتین بنده پایین میاد یا نه؟ رژیم غذایی رو هم دارم رعایت میکنم. من کسیو ندارم تنهام دوست دارم خوب بشم محتاج کسی نشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   پايين نمي أيد

 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای خسته نباشید
  بنده یکباره دچار تکرر ادرار و درد موقع دفع ادرار شدم و بعد از چند روز سنگینی دوطرف کلیه ام گرفتم به دکتر مراجعه کردم تشخیص خون و پروتئین در ادرار و عفونت دادن و آنتی بیوتیک داد الان ده روزه مصرف میکنم تکرر ادرار و درد مثانه خوب شد ولی سنگینی کلیه هام خوب نشده آیا باید دوباره به دکتر مراجعه کنم یا به مرور خوب میشه؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

             بمرور خوب مي شويد.  

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . ایا کودکی 7 روزه اس و عفونت ادراری دارد و کلیه اش هم باد کرده . البته در زمان بارداری اخرین سونوگرافیش یکه هفته یک هفته قبل از زیمان کلیه اش 10 بود خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر