نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای 2 تا 3 بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در 30 درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله 1-2 هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف 15 دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی 15 میلیون، حرکت سریع 30 درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید 4 درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای 35 در زن و 45 سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان 3-4 دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت 100 بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی 25-20 درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در 6 ماه اول 80 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم ازدواج 94 درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که 15-13 درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری 1 زوج در 6 زوج می‎باشد. 30 درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

تأثیر سیگار و الکل بر اسپرم و باروری مردان

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎ های بیضه نطفه‎ سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد 60 روز به طول می‎انجامد.

هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر 10 میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل 40-30 درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فهیمه شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید
  عذرمیخوام این آزمایشات همسرمه
  چندین دکتررفتیم که تشخیص نداشتن مادرزادی کیسه منی رودادن
  حالایه سوال ازخدمتتون داشتم یکی دوپزشک گفتن شایدبه روش آزمایشگاهی باروری انجام بشه ولی احتمالش کمه
  درضمن شوهرم میل جنسیش خیلی کمه آیابه همین دلیل نداشتن کیسه منیش مرتبط هست یاخیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   براي تشخيص قطعي سونوگرافي از راه مقعد انجام دهيد
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  من سی سال دارم موق انزال مایعی که از من خوارج میشود بسیار کم و اصلا غلظتی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   زود گذر بود ه و خود به خود خوب ميشود و درماني ندارد
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  من 32ساله و مجرد ، حدود 1 سال هست که به سرطان روده مبتلا شده ام . پارسال با جراحی ، توموری از روده بزرگم برداشتند و بعد از 20 روز مشکلی با انزال نداشتم . یک ماه پیش نیز تحت عمل جراحی دوم قرار گرفتم و اینبار هم روده بزرگم را جراحی کرده اند و هم یک تکه از روده کوچکم را جدا کردند و باقی شکم را برای دیدن وجود تومور های احتمالی دیگر گشتن .
  سوال اینجاست : از بعد از عمل دومم که یک ماه میگذرد ، نعوظ و ارضا دارم مثل همیشه ، اما هیچ منیی از من خارج نمیشود حتی یک قطره . دکتر مجاری ادراری برایم آزمایش ادرار بعد از ارضا رو نوشت تا ببینه مایع منی توی مثانه میریزه یا نه . جواب منفی بود . دکتر گفتند که توی این گشتن های شکم یک عصبی که فرمان خروج منی رو میدهد قطع شده و 6 ماه تا یک سال طول میکشه که عصب وصل بشه و اگر بعد از یک سال عصب وصل نشد به طور دائم عقیم میشم 50-50 هست . کسی از دوستان کیسی مثل من ندیده تا ببینم چطور میشه ؟ عصب وصل میشه یا نه ؟ و اینکه دکتر گفتند که اسپرم به خودی خود ساخته میشه و کاری به فرمان مغز نداره ، خب اگه هیچ جایی نمیریزه ، این اسپرم ها کجا جمع میشن و چه مشکلی به وجود میاره .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   درست عصب تحريك مجاري دستگاه تناسلي قطع شده
 • تصویر کاربر علیمراد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  من امروز ازمایش اسپرم دادم میزان اسپرم غیر طبیعی 90 درصد هست ایا راه درمانی برای کاهش درصد است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   با سلام ٩٠ درصد طبعي مي باشد .
 • تصویر کاربر اکبر شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سوال چیست؟
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ازو هستم تو نمونه برداری هم تو ابن سینا چیزی نشون نداد دکترش اقای سعید آراسته بود و گفت بافت بیضت ضعیفه و واریکوسل چپمو هم عمل کرد و گفت بهتره اهدا جنین مراجعه کنی ایا با دوا ممکنه بیضم اسپرم تولید کنه به خاطر واریکوسل ؟من چطور مطمئن بشم اصلا اسپرم تولید میشه یا نه؟ اصلا دوا و قرص نتیجه ای داره؟ من ازمایشات هرمونیم همه نرمال بودن. به من گفتن با دوا با این شرایط نزدیک صفر جواب بگیری بیضت اسپرم تولید نمیکنه چون ازو هستی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام شانس شما بسيار كم است .
 • تصویر کاربر فربد شنبه ۷ مرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام. من آزمایش اسپرم کانت دادم همه چیز نرمال بوده به جز گزینه آخر که spermatogenicهست که مقدارشو 2_1 زده آیا چیز مهمیه و باید نگران باشم و برم پیش دکتر یا جای نگرانی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام جواب خير است .
  2. تصویر کاربر فربد جمعه ۳۰ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   ببخشید یعنی منظورتون اینه که چیز مهمی نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ مرداد ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام مهم نيست .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.ببخشید 30 ساله هستم ومتاهل.5ساله ازدواج کردم.ازمایش اسپرم دادم 63 میلیون اسپرم.40درصد تحرک.95درصد شکل غیر نرمال.سونودادم.سمت راست واریس خفیف و سمت چپ متوسط داشتم.دکتر صلاح دانست عمل کنم.الان یه هفته ای هست عمل کردم دوطرف.میخواستم بدونم شکل غیر نرمال تا این حد و تحرک کم دلیلش میتونسته واریکسل باشه؟!آزمایش بعدی چند وقت باید بگذره ؟!باتشکرفراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   بله حتما،سه ماه بعد ازعمل
 • تصویر کاربر آترين سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  وقت بخير 🌹
  ببخشين تا چند مرتبه خودارضايي در ماه مشكل ساز نمي شود ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   عدد و ارقامى وجود ندارد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام مردی هستم 38ساله مدت 3ساله که ازدواج کردم .مدت 1.5ساله که برای بچه دار شدن اقدام کردم ولی نتیجه ای نگرفتم.آزمایش اسپرم دادم تعداداسپرمها را15میلیون گفته اند.درضمن موقع انزال ،مایع منی من جهش خوبی ندارد وتنها خارج میشود.لطفا راهنمایی کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   شرح حال شما كامل نيست اگر واريكوسل داريد بايد عمل كنيد
درحال دریافت اطلاعات