نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای 2 تا 3 بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در 30 درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله 1-2 هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف 15 دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی 15 میلیون، حرکت سریع 30 درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید 4 درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای 35 در زن و 45 سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان 3-4 دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت 100 بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی 25-20 درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در 6 ماه اول 80 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم ازدواج 94 درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که 15-13 درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری 1 زوج در 6 زوج می‎باشد. 30 درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

تأثیر سیگار و الکل بر اسپرم و باروری مردان

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎ های بیضه نطفه‎ سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد 60 روز به طول می‎انجامد.

هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر 10 میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل 40-30 درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  برای مشکل نعوظ رفتم دکتر آزمایش انجام دادم گفتن مشکلی تو آزمایشاتت نیست و نرمال هستش
  بیشتر پیگیری کردم و سونوگرافی بیضه انجام دادم متوجه شدم واریکوسل نوع 2 هر دو طرف رو دارم خواستم بپرسم چکار باید بکنم آیا امکان ناباروری برام وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   أزمايش اسپرم بدهيد
 • تصویر کاربر فرهود دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام. ایا پس از گزارش صفر اسپرم بلافاصله باید نمونه برداری انجام بشه یا دکتر ازمایش هورمونی مینویسه یا چیز دیگه ای؟با تشکر از توجه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد انجام شود
  2. تصویر کاربر فرهود پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   برای من پیامک اومده که پاسخ سوالم ارسال شده. اما من با شماره پیگیری وارد میشم چیزی مشاهده نمیکنم.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   نمونه برداري بايد انجام شود
  4. تصویر کاربر فرهود پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   ببخشید مجدد مزاحم میشم. اخه استرس دارم.من سمت راستم بیضه نزول نکرده بود که در کودکی عمل شد. سمت چپم الان سونوگرافی میلد واریکوسل نشون داد. اگه بیضه راست بخاطر عمل تولیدش صفر شده بیضه چپ چرا تعطیل شده؟ ممکنه با عمل واریکوسل تولید,اسپرم انجام بشه که عمل کنم؟ بازم پوزش.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   ممكن است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با اسپرم صفر امکان باروری وجود داره.؟از بیضه ها نمونه برداری شده دکتر گفته امکان باروری وجود ندارد.ایا واقعا هیچ راهی برای باروری وجود ندارد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   امكان ندارد
 • تصویر کاربر سیداحمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد جناب آقای دکتر قوامی من در سوال قبل برای شما نتیجه آزمایش را ارسال نمودم (اینجانب در سال 1395 طبق ویزیت خانم دکتر دولتشاهی آزمایش اسپرم انجام داده ام و ایشان داروهایی برای اینجانب تجویز کرده اند و اهلام نموده اند به هیچ وجه دیگر قلیان استعمال ننمایم که این کار را انجام داده ام اینک می خواهم بدانم می شود نتیجه آزمایش اسپرم را برای حضرتعالی ایمیل نمود و شما نظر خود را اعلام نمایید که آیا اینجانب می توانم همسرم را باردار نمایم یا خیر ؟؟؟کد پیگیری سوال s36by09038) خواهشمندم بفرمایید جهت پیگیری درمان چه باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   از طريق سايت بفرستيد
 • تصویر کاربر احمدمواظبتی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام ازو اسپرم غیرانسداد ی بیضه نزول نکرده دوطرفه دارم که در 12 سالگی عمل کردم الان 38 ساله هستم 6 سال هست ازدواج کرده ام 2 بار بیوپسی انجام داده ام جواب نگرفته ام بنظرشما راهی برای بچه دار شدن من هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   خير
 • تصویر کاربر توحید دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام من بیضه سمت چپ ندارم ایا پچه دار میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر بيضه طبيعي باشد بله
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکترهمسرمن آزواسپرمیه سه بارم بیوپسی انجام داده اسپرم نداشته تنهاراه گفتن اسپرم اهدایی قبول نمیکنه یاسلولهای بنیادی توروخداآقای دکترمانمیدونیم حالابایدکجابریم وچیکارکنیم زندگیم داره ازهم میپاشه سلولهای بنیادی کی بالینی میشه وکجابایدبریم توروخداکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   هيچكونه راهي وجود ندارد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده 2 سال پیش داروی بدنسازی دکا آنرنون مصرف کردم و بعد ازآن تستسترون مصرف کردم پس از 2 سال آزمایش اسپرم دادم که از نظر تعداد نرمال ولی لز نظر شکل طبیعی و سرعت کم میباشد.
  طی این مدت قرص ول من و ویتامین سی مصرف کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   بايد أزمايش اسپرم بدهيد
 • تصویر کاربر در دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  ناباروری به صورت نیامدن منی 09374349639 برای درمان عدم خروج مایع منی چه راه هایی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   بعد از نزديكي ادرار خود را در آزمايشگاه براي وجود اسپرم در ادرار به آزمايشگاه بدهيد
 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام متاهل هستم و 28 سال دارم و اخیرا آزمایش اسپرم دادم که کم بودن حجم و تعداد اسپرم را نشان میداد و به دکتر ارولوژیست مراجعه کردم که سونو گرفتن و گفتن واریکوسل ندارم اما بیضه سمت راست من کوچک است حالا میخواستم بدونم چکار باید بکنم ؟! البته من قبلا به مدت سه ما قرض فیناستراید یک میلی گرمی برای ریزش مو استفاده میکردم که الان سه ماه است دیگه نمیخورم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   تنها احتمال وجود واريكوسل مي باشد
درحال دریافت اطلاعات