پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

تشخیص خوش خیم بودن پروستات

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

                         👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با التهاب پروستات بر روی لینک زیر کلیک نمایید.   

                                                                                 التهاب پروستات

تشخیص شدت پروستات

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر کسی از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، 3 امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، 2 امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، 3 امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن 7-0 می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن 19-8 می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن 35-20 می‌باشد.

وقتی علائم 7-0 باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط 19-8 هستند درمان دارویی 40 درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد.  بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد. بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

   👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سرطان پروستات و خطرات آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

     عوارض سرطان پروستات

 

بزرگی خوش خیم پروستات

راه درمان پروستات خوش خیم

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در 40 درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد.

درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا 40 درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی بافت برداری ( رزکسیون ) پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی 95 درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد.

عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد. اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار 1 تا 2 روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن 100گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد. گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد. عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سه ساله التهاب مزمن پروستات دارم وداروهایی که دراز مدت مصرف کردم دو ماه قرص سیپروفلوکساسین و امنیک بوده یک ماه تاوانکس بوده و در حال حاضر حدود ۵ ماهه که افلوکساسین مصرف کردم مشکلی که الان دارم دردهای کمر و بیضه و داخل مجرام هنوز خوب نشده باید چیکار کنم و اینکه از وقتی که قرص افلوکساسین رو دارم استفاده میکنم حجم منی کم و غلظتش سفت شده و پاهام خیلی درد گرفته حتی یکبار نزد شما هم اومدم به نظر شما باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   دارو ها را قطع كنيد ، رابطه جنسي داشته باشيد ،، روزي يك شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ،، و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در اب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام وخداقوت
  پدر بنده برج ۹ عمل باد فتخ و turp پروستات را انجام دادن وبعد از عمل دومرتبه ادارار ایشان کم و بصورت قطره ای شد که میل یا سوند زدند.
  1- اکنون که در برج ۱۲ هستیم لکه های و لخته خونی در ادرار ایشون دیده میشه .آیا طبیعی است؟
  ۲-حدود ۳ ماه است تاکنون از سیپروفلاکسیسین ۵۰۰ وفنازومیکس ۱۰۰ استفاده میکنن ،آیا بازهم باتوجه به لخته ها خونی استفاده کنند ؟
  ۳-آیا عوارض نداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   دوباره عمل شونturp

 • تصویر کاربر جاوید پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام ۳ماه عفونت پروستات دارم چند نوع انتی بیوتیک استفاده کردم ۱۵روز است تاوانکس ۷۵۰مصرف میکنم خیلی کشاله رانم هردوپا میسوزد مخصوصا پای راست که درد زیادی دارد که برای نشستن وبلند شدن اذیت می‌شوند شبها که میخوابم صبح برای بلند شدن پای راستم خیلی درد دارد شبها برای ادرار چند بار بیدار میشوم ادرارم راحت میاد سوزش مثانه دارم سنو گرافی ‌آزمایش خون برای پروستات نرمال بوده آزمایش فیزیکی انجام دادم دکتر گفت نرماله آزمایش ادرار عفونت نداشته برای درد پایم راهی دارد یا باید امتی بیوتیک بازم استفاده کنم خسته شدم دکتر بخدا کمکی کن تا بهبود پیدا کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   براي درد پا به به پزشك اورتوپد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب دارم خدمت شما دکتر گرامی. خسته نباشید. آقای دکتر بنده 33 سال سن دارم ومتاهل هستم. یکماه پیش هنگام انزال کمی درد و سوزش در سر آلت حس کردم و همینطور مدتی بود ادرار کامل تخلیه نمیشد و همیشه انتها ادرار قطره قطره خارج میشد و مورد دیگری هم که مشکل ساز بود و بصورت گاهی اوقات و مخصوصا بعد از توالت هنگامیکه از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر حالت میدادم کل آلت یک درد خطی میگرفت و البته لحظه ای بر طرف میشد. در مشهد به دکتر مراجعه کردم و در همین راستا با توجه به موارد و نشانه هایی که خدمتتان عرض کردم ، تشخیص التهاب مزمن پروستات برای بنده داشتند و داروهای سلکوکسیب ۱۰۰ (۳۰ عدد) بعد صبحانه - تاوانکس ۵۰۰ (۱۵ عدد بعد از نهار) - پروترال ۴/. (۳۰ عدد بعد از شام) و همچنین روزی دو مرتبه نشستن در آب گرم را تجویز کردند که طبق دستور انجام شده است و فقط یک عدد از دو قرص سلکوکسیب و پروترال تا انتهای دوره باقی مانده است. اما حالا با توجه به اینکه داروها تمام شده و مشکلات دیگری برایم بوجود آمده خواستم با حضرتعالی مشورت کنم که آیا این مشکلاتی که در زیر خدمتتان عرض میکنم عوارض داروها ست و یا مشکلی دیگری دارم. ممنون میشم اگر محبت بفرمایید بنده را راهنمایی کنید.... آقای دکتر اندک دردی که بعد از انزال در ناحیه آلت و مجرای ادراری داشتم برطرف شده ولی اکنون :
  ۱- سوزش کم در سر آلت وجود دارد ..
  ۲- گاهی و خیلی به ندرت یک حالت تیر کشیدن در کل آلت شکل می‌گیرد که مقطعی و خفیف است..
  ۳- احساس میکنم فشار ادرار کم شده وگاهی همراه با سوزش خفیف است و همچنان انتهای ادرار باقی میماند که با چند بار فشار آوردن سعی میکنم خارج کنم..
  ۴- مقدار منی کم شده است ..
  ۵- از یکی دوبار اخیر هنگام انزال بیضه هایم درد می‌گیرد و چند ساعتی زمان میبرد تا بهتر شوم.
  ۶- با این دید که دیسک کمر هم دارم ولی احساس کمی درد در کشاله ران و کمرم هم گاهی رخ می‌دهد.. سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)
   سلام مجدد دارم خدمت شما جناب دکتر.
   ممنون میشم پاسخ بنده را هم بفرمایید... فقط با توجه به موارد اعلام شده در پرسش بالا، اکنون داروها تمام شده و زیر شکمم هم کمی درد میکند و احساس میکنم بیضه سمت چپم هم کمی متورم شده است. با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   تمام علايم مربوط به التهاب پروستات است داروها را تكرار كنيد

  3. تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)
   ممنون جناب دکتر از پاسخگویی حضرتعالی، انشاالله سلامت باشید. یک سوال دیگه داشتم که آیا با این وضیعت که امکان عفونت هم وجود دارد میتوانم برای بارداری اقدام کنم و مشکلی برای اسپرم ها بوجود نیامده یا عفونت به همسرم منتقل نمیشه.؟ ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 11 ماه پیش)

   خير مشكلي براي اسپرم ها بوجود نمي أيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کریم جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با درود فراوان
  57ساله هستم .آزمایش خون پروستات بنده بشرح زیر میباشد
  psa :1.2
  free psa :0.5.
  تفسیرتون از آزمایش فوق چیست
  در ضمن تکرر ادرار شبانه هم دارم
  خسته نباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   أزمايش طبيعي أست ،، و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد براي هميشه

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  بهترین دارو برای درمان پروستات خوش خیم چیست و مصرف ان تا کی باید ادامه داشته باشد و به چه طریقی مصرف گردد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   كپسول امنيك تا أخر عمر

 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام مجدد جناب دکتر قوامی
  فرمودین که در اب گرم بشینم روزی چند مرتبه و زمانش تا کی ادامه بدم؟و فعالیت جنسی داشته باشم در جوابتون بنده مجرد هستم و چجوری فعالیت جنسی داشته باشم؟ و در سوال قبلی یادم رفت خدمتتون بگم درد پشت بیضه هم داشتم و زیر مثانه که با درمان تو آب گرم از بین رفته فعلا چند روز انجام دادم
  بعد ادرار تا 1 الا 2 ساعت حس سوزش سر آلت دارم از بهار به اینور کم و زیاد شده ولی یه 10 روز خیلی سوزش بعد ادرارم بیشتر شده
  ممنون از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه به مدت دو هفته و قرص فنازوپيريدين هر ٨ ساعت به مدت ده روز

 • تصویر کاربر طهماسبی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.پدر بنده 61 سال دارن و اصفهان هستن.مشکل پروستات دارن.داروهای فینوپروست و پروترال میخوردن. بعد از 6ماه دکتربهشون گفتن نیازبه عمل خدارا شکر ندارن.اما هنوزدرد دارند و گاهی سفت میشه. نگرانشونم.لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   درد كجا و سفت شدن چيه

  2. تصویر کاربر طهماسبی شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام.زیر دلشون یکطرفش وقتی خیلی فعالیت میکنن مثل سنگ سفت میشه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 11 ماه پیش)

   به رشته اورولوژي مرتبط نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مجرد هستم
  34 سالم هست و اوایل سال دچار سوزش ادار شدم و درد بالای آلت زیر مثانه ازمایش دادم سنگ نداشتم دکتر تشخیص داد پروستات مزمن هست انتی بیتوتیک مصرف کردم تو اب گرم هم نشستم تا بهتر شدم چند روز دوباره سوزش دارم چیکار کنم دیگه سوزش نیاد سراغم خیلی فکرمو مشغول کرده
  خودارضاعی هم انجام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   در أب گرم مرتب نشسته شود و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر سامان شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت شما بخیر من ۳۰ سال سن دارم هردوتا کلیه ام سرد میشن و زیر دلم سمت راست و بیضه هام درد میگیرین میل جنسیم کم شده و اینکه بی ارادگی ادرار دارم به سونو انجام دادم هیچ مشکلی نداشتم آزمایش دادم دکتر گفت پروستاتیت دارید گفتم ببینم نظر شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد بايد توسط اورولوژيست ويزيت شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر