بهترین راه های درمان پروستات خوش خیم

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

وقتی علائم ۷-۰ باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط ۱۹-۸ هستند درمان دارویی ۴۰ درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد. در ادامه توضیحات کامل در رابطه با این عدد ها داده می شود. بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

تشخیص پروستات خوش خیم

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

روش انتخاب درمان پروستات خوش خیم

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، ۳ امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، ۲ امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، ۳ امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن ۷-۰ می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن ۱۹-۸ می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن ۳۵-۲۰ می‌باشد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد.

بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

مطلب مرتبط: آیا سرطان پروستات کشنده است؟

بزرگی خوش خیم پروستات

راه های درمان پروستات خوش خیم و بهترین درمان آن

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی رزکسیون پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی ۹۵ درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد. عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد.

اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار ۱ تا ۲ روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن ۱۰۰گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد.

گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد.

عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داریوش شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  بنده امروز مدت ۳ روز هست که دچار تخلیه ادرار به صورت قطره قطره شده‌ام و با آزمایشاتی که انجام دادم نه دچار بزرگی پروستات بگونه ای که این مشکل را داشته باشم دارم ونه عفونت ادرار و ازمایش سرطان هم نرمال بوده الان دکتر متخصص داروهای تامسولوسین و افلوکسیر و فنازومکس و اورتیدین داده وامپول جنتامایسن ۴تا۱۲ساعته دادن که زدم ولی هیچ بهبودی حاصل نشده حالا موندم چکار کنم
  آیا با مصرف این دارو هابهبودی حاصل میشه؟
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر داریوش پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   ۴۶ساله هستم
  2. تصویر کاربر داریوش پنجشنبه ۲۳ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   ببخشید در ضمن غیر از سوزش هنگام ادرار و دفع قطره ای و کمی بیشتر ،درد در کلیه و مثانه و غیره را ندارم و بیشترین سختی در ادرار کردن هست.در انزال هم منی به صورت قطره ای آمد .
   خواهشمندم راهنمایی بفرمایید. داریوش از نوشهر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان درست است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر F. شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم 88 ساله است و عمل قلب باز انجام داده الان مشگل پروستات داره و پس از 20 روز مصرف دارو فینو پرست و پروترال م‌گلش حل نشده و سوند وصله بهترین روش جراحی برای ایشون چیه با توجه به سن و سابقه بیماری قلبی؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل جراحي پروستات به روش بسته با دستگاه

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایی ۳۸ ساله متاهل از بندرعباس هستم و چند روزی است که درد خفیف در بیضه و مقعد احساس میکنم و باعث نگرانی ام شده است آیا ممکن است پروستاتیت باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   التهاب پروستات است

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. ٢٨ ساله و متاهل هستم. از حدود ۴ ماه پيش درد به آلت تناسلى و بيضه ميزد. سونوگرافى انجام دادم مشكلى نبود ولى بعد از گذشت مدتى احساس درد شديدى بین بيضه و مقعد ، و خارش در مجراه ادرار داشتم كه در خارج از كشور آزمايش دادم . عفونت نداشتم ولى دكتر تشخيص التهاب پروستات دادن و ١٠ روز تاوانكس ٥٠٠ ، باكلوفن و كلورديازپوكسايد مصرف كردم. ولى مشكل حل نشده و هنوز بین بيضه و مقعد درد دارم واحساس سوزش شديد در لوله ادرار كه بيشتر مثل خارش ميمونه.
  عكس رنگی گرفتم و مشکل تنگی نداشتم ولی مشکل درد بین بیضه و مقعد و سوزش شدید لوله آلت چند ماه هست که خیلی اذیتم میکنه.
  متاسفانه در خارج از کشور زندگی میکنم و ممنون میشم اگر راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   در ضمن احساس داغی در لوله آلت و مقعد هم دارم و اخیرا رنگ اسپرم زرد شده.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان دارويي را تكرار كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده 48 سال سن دارم حدود 15 روز پیش بعلت درد در ناحیه بیضه راست به اورولوژیست مراجعه کردم در مطب سونوگرافی انجام دادن و فرمودن مثانه ، پروستات و بیضه ها مشکلی ندارد فقط دور بیضه سمت راستم کمی آب جمع شده و این آب بخاطر التهاب میباشد. ایشان برام قرص نوافن 200 هر 12 ساعت بهمراه استفاده از آب گرم (هرشب) تجویز کردن حدود یک هفته کاملا خوب شدم ولی الان چندروز هست دوباره درد خفیف در بیضه، آلت تناسلی و سوزش در مقعد دارم. برام آزمایش Psa هم نوشتن منتظر جواب ان هستم. چون خیلی استرس دارم لطفا راهنمایی بفرمایین. ممنونم از وقتی که گذاشتین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   دارو را تكرار كنيد و نگران نباشيد

 • تصویر کاربر محمود جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من از ترازوسین استفاده میکنم استفاده از این دارو تا کی میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   تا مشكل شما حل شود

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۴۳ سال سن دارم ازمایش psa =۲/۶۷و freepsa=./5میباشد سونو داده مقدار پروستات ۵۷ وbph میباشد یه مقدار فشار ادرارم کم شده است درد پا دارم ضمننا پدرم در سن ۷۲ سالگی سرطان پروستات دارند ایاپروستاتیت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر صدیق دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با از مصرف کوتریموکسازول همراه با قرص پروستات
  ولی دوباره بعد چهار ماه همین حالت دارم
  تکرر ادرار و حالت سنگینی در مثانه
  تقریبا به مدت چهار خوب بودم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشید/6 ماه از عمل رادیکال پروستاتم میگذرد 3 ماه بعد PSA من 4 صدم بود . حالا بعد از شش ماه PSA شده 1./1 به پزشکم مراجعه کردم نظر دادند باید رادیو تراپی شوم.به متخصص رادیو تراپی مراجعه کردم میگویند باید 6 هفته پرتو درمانی شوم.میخواستم نظر شما را جویا شوم.بسیار سپاسگذارم.ن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   انجام شود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود 10 سالی میشه که زمان پریدن از ارتفاع 40 سانتر به بالا بین مقعد و بیضه به شدت درد میگیره، این اتفاق الان بدتر شده و هنگام سرفه و عطسه شدید اون قسمت به شدت به مدت ÷نج شش ثانیه درد میگیره و بعد خوب میشه

  اما هنگامی که ورزش می کنم یا بعد از 20 دقیق بازی فوتبال از ارتفاع میپرم اتفاقی نمی افته، این نگران کنندست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   مهم نيست نگران نباشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر