همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

تحرک اسپرم برای بارداری چقدر باید باشد؟

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر میکائیل دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش به دلیل آزو اسپرم مجبور به عمل بیوپسی از بیضه شدم و متاسفانه دکتر کفت اسپرمی پیدا نشد میخواستم بدونم ایا امیدی هست که امیدوار باشم راهی دیگه ایی هست آخه دکتر گفت همچی من نرمال هست ولی سول زایا فکر میکنم گفت تا سه مرحله رشد میکنه لطفا راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   به مركز باروري براي انجام ميكروتسه مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر احمد.احمدی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام.54سال دارم بیضه هایم کوچک هستندودوباربیوپسی بیضه انجام داده ام.داروهای سنتی زیادی هم مصرف نموده ام ولی نتیجه ای حاصل نشده است.شما میتوانید کمکم کنید تا بچه دار شوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   كاري از من ساخته نيست

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام
  امسال (۹۹)جهت میکرو تسه به اصفهان صفر کردم جهت معالجه صفر بودن اسپرم جوابی از دکتر مربوطه نگرفتم ایا امید به درمان داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   تنها راه درمان ميكروتسه است

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام.آیا با توجه به صفر بودن اسپرم در عمل بیوبسی می توان ناباروری را در مان کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   بله شانس باروري با بيوپسي وجود دارد

 • تصویر کاربر قادر پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من اسپرمم صفر دکتر های زیادی رفتم نتیجه نگرفتم میگن باید اهدا جنین بشه میخواستم بپرسم راه دیگه نیست که بچه ازخودمون باشه تورو خدا جواب بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   از روش ميكروتسه استفاده كنيد به مركز ناباروري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر عادل شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر خدمت دکتر
  یک دختر ۱ساله دارم الان ۳ماه چند بار اقدام به بارداری انجام دادم اما نتیجه نگرفتم
  ازمایش چند ماه پیش خوب بود اما اخرین ازمایش ظاهرا دکتر گفته اسپرمت به صفر رسیده
  ایا درمان دارد
  ممنون میشم جواب دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   از روش بيوپسي ميكروتسه مراكز ناباروري استفاده مي كنند

 • تصویر کاربر احمدزاده جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 387 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من 7 سال هست ازدواج کردم اما هنوز بچه دار نشدم من چند روز پیش رفتم آزمایش اسپرم دادم آزواسپرمی تشخیص داده شده و آزمایش خون هم دادم و هم سونوگرافی دادم لطفا ازمایش اسپرم و آزمایش خون و جواب سونوگرافی را مشاهده بفرمایید مشکل از کجاست جواب آزمایش و سونوگرافی ارسال کردم عمل هرنی در کانال اینگوئنال چپ قابل رویت است نیاز است برم به عمل یا خبر با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايش كه علت را مشخص نمي كند و فتق هم بايد عمل شود

 • تصویر کاربر دانیال جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من 2سال ازدواج کردم بچه دارنشدم آزمایش دادم تعداداسپرمم تقریبا 5ملیونه واریکوسل داشتم دوطرف عمل کردم العان یکسال نیم از عمل میگذره هیچ تعقیری نکرد همون 5ملیونه چند دکتر رفتم حتی دلیل کم بودن اسپرمم رو هم بهم نگفتن خاستم ببینم مشکل کجاست آزمایش ژنتیک.خون وتمام ازمایشاتم انجام دادم ولی نگفتن مشکلت چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكل شما علت شناخته شده ندارد علت نا معلوم است

 • تصویر کاربر یامن چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 351 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه سوال دارم من قبلا هم ازشماسوالاتی درمورد بیضه هام پرسیده بودم که فرمودین به پزشک مراجعه کنم خب مراجعه کردم وپس انجام تست خون واسپرم جوابی که دکتربه من دادخیلی ناراحت شدم والان هم وقتی بهش فکرمیکنم به خودم میگم ای کاش به دنیا نیومده بودم جواب دکتر من روقانع نکرد وحتی دارو؟وعمل هم گفت متاسفانه نیازنداری درموردازدواج ازمن پرسید که گفتم مجردم ایشون گفتن یاازدواج نکن یابادخترنگیرکه فردای روزدچارمشکل طلاق نشی اما آقای دکتر من اینقدر هم بی خاصیت نیستم اصلا حال روحیم خوب نیست کمکم کنید وجدان وغیرتم بهم اجازه نمیده صیغه ویا مطلقه بگیرم لطفا من روراهنمایی کنید من درزمان طفولیت زردی زیادی داشتم ودراون زمان پدرومادرم تجربه ی بچه داری رونداشتن چون من فرزنداولم زردی من رو به شیوه سنتی درست کردن بقول ازخودشون من الان نزدیک به سی سال سن دارم امادستگاه تناسلی وبیضه هام اندازه یه کودک 8ساله ای کاش که بدنیا نیومده بودم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   خيلي از جوانان وضعيت شما را دارند ولي داراي اعتماد به نفس بسيار بالايي دارند

 • تصویر کاربر کوهکن چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید همسرم دوسال پیش دوبار نمونه برداری رو انجام دارن و جواب هر دوبار اسپرم صفر بود و ازواسپرمی بود ایا شما روش درمانی دارید اصلا درمان میشه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   نمونه برداري ميكروتوسه انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر