همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وخسته نباشید آقای دکتر سه سال هست ازدواج کردم شش ماه پیش طی آزمایش فهمیدیم شوهرم آزواسپرم هست که در مرکز اصفهان با میکروتسه از بیضیه سمت راست تعداد دو نی اسپرم فریز شد و با وجود تعداد هشت تخمک فقط یک جنین بی کیفیت تشکیل و عمل انتقال کنسل شد. همچنین واریکوسل طرف چپ هم مشاهده شده. سوالم اینه که با توجه به موارد فوق الذکر و همچنین نرمال بودن آزمایشات هورمونی، میل جنسی و پر مو بودن ایشان امید زیادی به بچه دار شدن ما وجود داره یا خیر؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 9 ماه پیش)

   شانس خيلي كم است

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  همسرم 1/5 سال قبل پیوند کلیه شده و تحت درمان با داروهای پیوند می باشد قبل از پیوند دچار ناتوانی جنسی و آزواسپرم بود اما بعد از پیوند از نظر جنسی بهتر شد و علیرغم تمایل به باروری آزمایش اسپرموگرام انجام نداده است اما متاسفانه حدود 2/5 ماه شده که دچار اختلال نعوظ می باشد و این مسئله همسرم را آزار می دهد. خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی لازم را ارائه بفرمایید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر بنده در ازمایش اسپرمم هیچ اسپرمی یافت نشده و عمل واریکوسل هم انجام دادم و در نمونه برداری از بیضه هم چیزی یافت نشد و در ازمایش ژنتیک هم مشخص شد که مرحل تولید اسپرم در بدن انجام میشه ولی خود بدن از بین می بره
  به نظر شما راهی برای درمان هست؟
  از اعلام نظر شما تشکر می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   متاسفانه درماني وجود ندارد

 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خستنه باشید.دکتر جان من ازمایش منی دادم صفر بوده بیوبسی هم دادم صفر بوده ولی fshخونم 14.57 هست توی بیضه هام کلسیم رسوب کرده ولی بیضه سمت راستم سی درصدش سالمه تو سونوگرافی نشون داد پ کلسیمی رسوب نکرده الان هم دکتر قرص کانت بوست آمریکایی برام تحویز کرده 3 ماهه دیگه نوبت عمل میکروتسه دارم براپیدا کردن اسپرم تو مجموعه رویان هم عمل دارم.دو سوال داشتم یکی اینکه آیا امکان پیدا شدن اسپرم تو بیضه هام هست با توجه به fshخونم؟ دوم اینکه آیا من تو این سه ماهه میتونم رابطه داشته باشم یا خیر؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 10 ماه پیش)
   1. عمل زناشويي بلامانع است و امكان پيدا كردن اسپرم  وجود دارد
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام
  در سال 1384 به علت نبود اسپرم در نمونه آزمایشگاهی ، با انجام عمل جراحی 5 نی اسپرم فریز شد و در سال 85 از طریق ICSI خداوند یک فرزند به ما عطا کرد . نی های فریز شده به دلیل عدم مراجعه از طرف آزمایشگاه از چرخه فریز خارج شدند. در سال 96 مجددا برای اقدام این پروسه به همان پزشک مراجعه نمود و عمل بیوپسی بیضه را سه مرتبه متوالی با فاصله های 95 روزه انجام دادم فقط در مرحله دوم تعداد دو اسپرم یافت شد که پس از تشکیل جنین ، به دلیل عدم کیفیت جنین ، بی نتیجه به پایان رسید.خواهشمند است راهنمائی کنید آزمایش های انجام شده موجود می باشد.
  1. تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 10 ماه پیش)
   با سلام واحترام؛

   هیچ جوابی ارسال نشد. سر کاری بود؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   بله موجود است

  3. تصویر کاربر عباس شنبه ۱۴ دی ۹۸( 10 ماه پیش)
   چه جوابی؟ آیا آزمایش ارسال کنم .جوابتان بسیار نامفهوم بود.
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   اين أزمايشات موجود و انجام مي شوند

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Afi پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ازمایش دادم صفر نشون داده وعمل بیوپسی انجام دادم بازم اسپرم پیدا نشده میخواستم بدونم ایا راهی برای درمان وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   خير وجود ندارد

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  جناب دکتر در دوران نوجوانی وقتی در خواب به ارضا شدن میرسیدم چند سانیه ای قبل از خواب میپریدم و الت را فشار میدادم که مبادا لباسم را کثیف کند و سریع به دسشویی میرفتم تا منی نگهداشته شده خارج شود الان ازدواج کردم سن من هم32 سال هست و سه ماه پیشگیری نمیکنیم برای بارداری ولی هنوز الائمی ندیدیم ترسم از اون حرکته نوجوانیه الان باید چیکار کنم و آیا امکانش هست این موضوع باشه و اگر هست درمانی داره؟
  ممنون میشم پاسخ بدید
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   ارتباطی به خود ارضایی ندارد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  آیا کسی را که به خاطر خوردن مایع منی دچاراختلال سوزش خارش وتیریک تبریک گوش شده رامیشوددرمان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 11 ماه پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من واریکوسل دوطرفه داشتم عمل کردم فهمیدم اسپرمم صفره بعد تیکه برداری از بیضه هم انجام دادم نتیجه نگرفتم میخواستم بدونم راه درمان دیگه برای باروری وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   راهي نيست

 • تصویر کاربر Mr111 یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آغای دکتر.شوهرم تعداد اسپرماش صفره .نمونه برداری ازبیضه انجام دادیم بازم صفر بود.اندازه بیضه هاش طبیعی و خوبه.هورمونای جنسیش هم خوبه.واریکوسل هم نداره.ایا شانسی برا بچه دار شدن داریم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   روش. Tesa كمك مي كند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر