بررسی عدم وجود نطفه در آزمایش ( آزواسپرمی )

بررسی عدم وجود نطفه در آزمایش (AZOOSPERMIA یا آزواسپرمی )

تقریبا ۱۵ درصد زوجین در سال اول علیرغم رعایت عمل جنسی مناسب بچه‌دار نمی‌شوند. مرد در ۱۵ درصد موارد عامل ناباروی می‌باشد که آن فاکتور مرد (MALE FACTOR) شناخته شده است. عدم وجود نطفه (اسپرم) در آزمایش اسپرموگرام که توسط مرد دوبار بفاصله ۱ تا ۲ هفته انجام می‌شود، ۱ درصد گزارش شده پس شیوع آزواسپرمی در ایجاد ناباروری ۱ درصد می‌باشد، عدم وجود اسپرم (آزواسپرمی) در آزمایش در ۱۵-۱۰ درصد مردان نابارور وجود دارد. تعریف آزواسپرمی (بی‌نطفگی) به معنی عدم خروج وجود کامل اسپرم در مایع منی می‌باشد، در حالیکه اسپرمی به معنی عدم خروج انزال از مجرا می‌باشد.

علت عدم وجود اسپرم در آزمایش یا انسدادی می‌باشد که به معنی این است که در مسیر خروج اسپرم انسداد وجود دارد و مایع منی حاوی نطفه نمی‌باشد، ولی بیضه‌ها سالم بوده و نطفه می‌سازند، در نوع آزواسپرمی (عدم نطفه در مایع منی) غیر انسدادی در مایع منی اسپرم دیده نمی‌شود و علت آن عدم نطفه سازی بیضه‌ها می‌باشد. بنابراین در این مبحث آزواسپرمی انسدادی و غیر انسدادی و عوامل آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اقدامات تشخیص آزواسپرمی (عدم نطفه در مایع منی)

هدف از بررسی بیماری که مبتلا به آزواسپرمی می‌باشد، این است که علت زمینه‌ای مشخص گردد، راه کاری که باید تاکید کرد، اهمیت روشن کردن این مسئله مهم است که بیمار مبتلا به آزواسپرمی انسدادی یا غیر انسدادی می‌باشد. مضافا به این اطلاع دست پیدا کنیم که با بررسی بیمار و تشخیص موارد پزشکی زمینه‌ای که عامل آزواسپرمی هستند را پیدا کنیم.

دو مطالعه وسیع و گسترده انجام شده، نشان می‌دهد گاهی اوقات در ناباوری مردان بیماری‌های جدی را که هنوز تشخیص نداده‌ایم به آنها پی ببریم. (سرطان بیضه، تومورهای غذه هیپوفیز مغز،آنومالی‌های ژنتیک)

علاوه بر تقسیم‌بندی آزوسپرمی به نوع انسدادی و غیر انسدادی تقسیم‌بندی دیگری به صورت آزواسپرمی قبل از بیضه، بیضه‌ای و بعد از بیضه گزارش شده است.

آزواسپرمی که ممکن علت آن قبل از بیضه باشد، نادر بوده و در مواردی دیده می‌شود که مشکلات و اختلال هورمنی وجوددارد و باعث اختلال در نطفه‌سازی توسط بیضه‌ها می‌گردد. این مورد نارسایی ثانوی بیضه نیز به آن گفته می‌شود که اکتسابی یا مادرزادی می‌باشد.

در مورد اختلال هورمونی مشکل در عملکرد هیپوتالاموس و غده هیپوفیز مغز می‌باشد. در مورد علل بیضه‌ای که به آن نارسایی اولیه بیضه‌ای نیز گفته می‌شود، اسپرم سازی بیضه‌ها دچار اختلال می‌گردد. در چنین موردی می‌توان شیمی، درمانی بیماری سرطان لنفوم را نام برد که باعث اختلال در اسپرم سازی می‌شود. علل آزواسپرمی بعد از بیضه انسداد می‌باشد که در این صورت در مسیر خروج نطفه انسداد وجود دارد و در مایع منی اسپرم دیده نمی‌شد.

عوامل ایجاد کننده آزواسپرمی ناشی از بعد بیضه و اشکال قبل از بیضه قابل درمان هستند، در حالی که مواردی که عیب در بیضه باشد معمولا قابل درمان نبوده و یا به ندرت قابل درمان است. اگر چه در همین مورد با بکارگیری از تکنیک ART آزواسپرمی قابل درمان است.

بررسی مرد مبتلا به آزوسپرمی  

شرح حال: به تشخیص علت آزواسپرمی کمک می‌کند و در نتیجه راه‌های مختلف درمانی را مشخص می‌کند. اورولوژیست ناگزیر ات که یک شرح حال دقیق از بیمار تهیه کند.

بررسی آزمایشگاهی FSH و هورمون جنسی تستوسترون در تشخیص موثر می‌باشد. اگر چنانچه سطح هورمون جنسی تستوسترون پایین بود، LH و پرولاکتین باید اندازه‌گیری شود. مطالعه اخیر نشان داده شیوع هیپوگونادیسم در افراد آزواسپرمیک به علت غیر انسدادی شانس درمان مدیکال زیادی دارند.

ژنتیک از علل اساسی دیگر در آزوسپرمی غیر انسدادی می‌باشد بنابراین بررسی کاریوتایپ و موارد غیر طبیعی ژنتیک ضرری می‌باشد.

در افراد مشکوک به عدم وجود دو طرفه VAS آزمایش ژنتیک GFTR باید انجام شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  مجرای ادراری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سوال چیست
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد و تشکر فراوان بابت جواب به سوالات بنده
  دکتر فقط ژلوفن به عنوان انتی بیوتیک تجویز کردن .بعد اینکه شیافی که شما هم تجویز کردین رو استفاده کنم ؟ونشستن در اب گرم رو هم طبق فرمایش شما انجام بدم؟
  آزمایش اسپرم چند ماه پیش برای بارداری انجام دادم گفتن مشکلی نیست الان خانمم 7 ماه باردار هستند
  آیا میشه آقای دکتر درد بیضه سمت چپ به بیضه سمت راست سرایت کنه که الان بنده طبق سونو گرافی که فرمودن سمت چپ واریکوسیل خفیف دارین عرض میکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام نه بيضه راست سرايت نمي كند .
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من در بیضه چپ با دو مشکل مواجه هستم اول اینکه کیست اپیدیدیم دارم که تقریبا بزرگ هستش
  دوم هم واریکوسل دارم
  برای بچه دار شدن مشکلی ایجاد نميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   آزمايش اسپرم انجام شود اگر غيرطبيعى بود بايد عمل واريكوسلكتومى انجام شود
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من دوبار عمل هرنی اینگویینال سمت راست انجام دادم بعد از عمل دوم بیضه سمت راست تقریبا در بالاترین سطح از محل خود قرار دارد که بعضی وقتها فکر میکنم اصلا بیضه ی راست در بدن. من وجود ندارد
  آیا این به دلیل مشکل خاصی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   خير مشكل خاصى نيست
 • تصویر کاربر اکبر یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  نمیاد هنگام همبستری و با کف دستی اما داخل خواب میاد سونوگرافی از پروستات انجاد دادم مشکلی نداشت پس گرد مثانه هم انجام دادم مشکلی نبود دکتر رفتم به شربت سودوافدری داد هنگام را بطه جنسی اول سفت بود اما بعد از چند روز آلاتم زود شل می شود یه دکتر دیگه رفتم بهم قرص آفرودیت داد بعد از رابطه جنسی بعد از ادار داخل دستشویی با یه کم فشار یه کم آب منی میاد لطفا دالافین مصرف کردم هم تاثیری نداشت ولی یه قرص سیالیس استفاده کردم آب منی نیومده اما آلتم خوب سفت میشد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   ،به مطب مراجعه كنيد تا مشكل شما حل شود
 • تصویر کاربر محمدرضااحمدی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر؛ممنون از پاسخی که فرمودین.ولی من به جوابم نرسیدم منظورم اینه که اگه مشکلم عدم تولید اسپرمه(بیضوی)هست پس چرا قبلا داشتم ؟چرا اسپرمم از لوله های منی بر بیرون نمیاد؟
  یعنی فقط همونایی هست که قبلا تولید شده ؟ودیگه تولید نمیشه.؟ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   لطفا سوال خود را روشنتر بيان كنيد
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  اینجانب دارای 31 سال سن میباشم در 19 سالگی مشکل پروستاتیت و تنگی مجرا به تشخیص فوق تخصص بیمارستان ولی عصر گر فتم سا لها ( بعد از عمل سیستوسکوپی دکتر نورالهی) . بعد از استفاده از داروها ای متفاوت مانند ترازوسین خارجی و شیاف ایندومتاسین و غیر...لگن آب داغ و....اولا علت بیماری را متوجه نشدم!وبعد اینکه به این بیماری عادت کردم و با هاش کناراومدم.

  در حال حاضر بعد از یک نزدیکی بدلیل فشار عصبی و استرس در حال انزال آلتم شل شد و دوباره انزال به سختی صورت گرفت 40روز است دارو های لووفلکساسین -داکسی سایکلین و آاوفلاکسوساسین - کلو پرامین و کلریددیاز پکساید میخورم نتیجه نگرفتم .
  علایم بیماری در طول 40 روز طب و لرز سوزش ادرار و مهمترین عارضه درد بیضه چپ میباشد.توضیحات شما را در سایت دنبال کردم احتمالا پروستاتیت مزمن احتقانی گرفتم درسته؟

  دوسال پیش عمل واریکوسل انجام دادم هر دو طرف آیا میتواند علت درد بیضه چپ از واریکوسل باشد؟

  سونوگرافی سیاه و سفید و رنگی و آزمایش اسپرم به ضمیمه میباشد اسپرم نرمال و خوب است .در سونو احتمال عود واریکوسل است. چند پاکه و رفیلاکس بیضه راست.

  لطفا علت درد بیضه چپ و تب و لرز تشخیص بدهید متشکرم

  در ضمن زمانی که التهاب سوزش ادرار دارم نوک شصت پا و سر زانو هم سوزش دارد به دکتر ها میگم ولی به بنده میخندند باور بفرمایید از علایم پروستاتیت میباشد. من 11 سال با این بیماری دست و پنجه نرم میکنم.  سپاسگذارم . ببخشید که خیلی طو لانی شد منتظر پاسخ شما هستم .باآرزوی سلامتی برای شما و خانواده محترم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام مراجعه حضوري به مطب ضرورت داردبا توجه به سابقه طولاني بيماري شما نياز مي باشد از شما سوالاتي شود
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .
  بعد از سه ماه استمنا داشتم و بعدش درد خفیف در پاها و بیضه ها احساس کردم . بعد از یک هفته درد پاهام رفته ولی در ناحیه بیضه درد خفیف برقرار است . قبلا هم از این درد ها در ناحیه بیضه داشتم که خودش خوب شده بود . با تماس با بیضه ها دردی حاصل نمیشه و اندازه هاش نرماله .
  ٢۶ سالمه . و مجرد هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   درمان پروستاتیت مزمن ۱-مصرف انتی بیوتیک ciprofloxacin هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته ۲-انجام عمل جنسی ۳-نشستن در اب گرم روزی ۳ بار هر بار ۱۵ دقیقه ۴-کپسول omnicیک عدد موقع خواب ۵-شیاف ایندومتاسین ۱۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت یک هفته این دستورات را انجام دهید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر