همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

تحرک اسپرم برای بارداری چقدر باید باشد؟

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ایوب چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام علیکم ببخشید آقای دکتر من یک سال پیش عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم و اسپرمم از 3میلیون به 9میلیون رسیده اما هنوز حرکت اسپرمم صفر هست و دوباره هم که آزمایش دادم و دکتر معاینه کرد گفت واریکوسلم عود کرده ولی دکتر بهم گفته عمل کردن فایده نداره چون حرکت اسپرمم صفر هست و گفته تنها راه بچه دار شدنlvfهست خدا خیرتون بده راهنماییم کنید لطفاً خیلی ناامید شدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  اسپرمم به مرور زمان از ۱۴ میلیون به صفر تبديل شد، الان با جراحی بیوپسی دارای اسپرم می شوم ،دلیل و درمان داروی آگه ممکنه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   درمان جراحي بيوپسي است

 • تصویر کاربر رسولی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید امیدوارم با کمک شما به یک نتیجه برسم من همسرم متاسفانه مشگل ناباروری دارن یا آزو اسپرم هستند عمل بیوسپی بیضه انجام دادیم ولی متاسفانه بیضه هم اسپرم نداشت مرکز ابن سینا دفتر مارو بست برای اهدای جنین گفتم ببینم غیر از این راه راه دیگه ای هست ممنون میشم کمکم کنین یا کمک همسرم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   راه ديگري نيست

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  12سال هست ازدواج کردم پسر 10ساله دارم وحالا مشکل اسپرم ضعیف دارم آیا قابل درمان هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   بله قابل درمان است اگر به علت واريكوسل باشد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من 9ساله ازدواج کردم.بچه دار نشدیم ازمایش اسپرم دادم گفتن صفر هست الان راهی برای درمان اسپرم صفر وجود داره.هزینه اش چقدر هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   به مركز باروري براي درمان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر هوشنگ شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام برای مورفولوژی 3 چه کار باید کرد تعداد کل اسپرم هم 26 در صورتیکه من دو تا بچه دارم و تو آزمایشگاه فردانش مورفولوژی 55 بوده میخام بدونم آیا مشکلی وجود دارم سرعت اسپرمa. b هم 45
  1. تصویر کاربر هوشنگ جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   من میخاستم برای بارداری سوم و تعیین جنسیت IVF کنم که رفتم آزمایش های قبلش و بدم این جوابم بود
  2. تصویر کاربر هوشنگ جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   تصویر آزمایش اسپرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   ممكن است واريكوسل داشته باشيد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  من رفتم یک شهردیگه عمل دکتر به من گفت شاید بیضه ها در نیان من اونجا عمل کردم وهیچ یبضه گیرم نیومد واومدم شهر خودم بوشهر عمل کردم ویک دونه بیضه در اوردن ویک دونه دیگر نتونستن در بیاورن نمی تونم وقتی رفتم شهر دکتر شهر که ازاول عمل کردم یک دونش چکارش کرد بچه گیرم میاد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   بله بچه گيرتان مي أيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من کلیه ام تنگه حالب داشت عمل کردم حدود ۵ سال پیش لوله ای پی جی بود انگار گذاشتم ۴۰ روز بعد از اون سوزش ادرار داشتم تا الان معمولا که خیلی ام قرص خوردم ولی فرقی نکرد که دیگه بیخیال شدم که حتی گاهی وقتا خونم میومد بیشترم بعد قلیان کشیدن اینجوری میشد و غذای چرب ولی الان دیگه نزدیک ۱ ساله خون نمیاد و البته اینم بگم من عمل بواسیر انجام دادم که فکر میکنم ایراد کلیه امم از همون بود ک دکتر متوجه نشد ب گمانم عفونت کشیده بود ب کلیه ام .اندازه پروستاتمم معمولی بود الانم ۵ ۶ ماهه اقدام کردم برا بچه ولی خبری نیس چه کار کنم احتمال اینکه نابارور شده باشم چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   دليلي وجود ندارد كه نابارور باشيد براي مورد ديگر بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر بیت یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده یک دختر ۱۳ساله دارم چند سالی هم خواستیم بچه دار شیم نشدآزمایش اسپرم هم دو سه بار دادم تو اولیش Rapid۱۰میلیون بود ولی بعدا که آزمایش داده بودم البته با فاصله یک و نیم سال Rapidصفره اون یکی ا ۳۶میلیون بوده حالا دکتر جواب کرده که شما دیگه بچه دار نمیشین اگه امکانش هست را هنماییم کنیین ممنونم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   علت شايد وجود واريكوسل باشد ،، سونوگرافي رنگي داپلر از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سال 91 ازدواج کردم و نزدیک به 2سال هست که اقدام به بچه دار شدن کردیم ولی نتیجه حاصل نشده آخرین آزمایش آنالیز اسپرم هم که دادم براتون میفرستم میخاوستم بدونم باید چه درمانی انجام بدم برای بچه دار شدن یکی از همکارانتون یکسری ویتامین و مکمل غذایی تجویز کردن میخوام بدونم درسته یا نه باید کار دیگری انجام دهم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   حركت اسپرم كم مي باشد ممكن است واريكوسل داشته باشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر