همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من نمونه برداری کردم از بیضه ها اسپرم ندارم
  دکتر گفت بیضه ها سه تا کار میکنن نوشنه مردانگی. پشتیبانی. و تولید اسپرم. من فقط اسپرم تولید نمیکنن راه چاره چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر نوید دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام.اینجانب دارای سن 36 میباشم در ازمایش قبل از بارداری معلوم شد اسپرمم صفر هست ولی واریکسل و انسداد نداشتم.سونوگرافی گفت که سایز بیضه کوچک شده.خواستم بدونم راهی واسه درمان هست
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   متاسفانه اميدي نيست

 • تصویر کاربر عارف دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دیابت دارم هنگام نزدیکی نعوظ ندارم وقتی سیلد نافیل می خورم آلتم درست میشود بعد از نزدیکی احساس میکنم که منی ازم خارج نمیشه قبلا منی ام زیاد بوده و یک پسر هم دارم ۱۰ ساله هست میخوام دوباره بچه دار شوم دکترا میروم می گند بیا آزمایش بده ولی من احساس میکنم که منی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكل شما زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من چند سال هست ازدواج کردم اما هنوز بچه دار نشدم سونو دادم و تست اسپرم که واریکوسل خفیف راست و متوسط در بیضه چپ دارم و کیست پروستات اما جدیدا حجم مایع منی من کم شده و در رابطه زناشیویی بعضی وقتها انزال خشک دارم یا یک قطره است لطفا باتوجه به مدارک ارسالی راهنمایی بفرمایید که چرا حجم مایع منی کم شده است و برای بچه دار شدن چکار باید انجام بدهم نمیخواهم ivfکنم چون هزینه اش را ندارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   كيست ها اهميتي ندارد كم شدن مايع مني ممكن است به علت التهاب پروستات است روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي را استعمال كنيدده روز

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  اسپرم من صفر هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  بنده یکبار در سن 7سالگی جراحی فطق داشتم و حدودا 3سال پیش در سن33سالگی جراحی واریکوسل که الان دکتری در تبریز تشخیص دادن که دوباره واریکوسل دارم و هفته پیش جراحیteseاز هر دو بیضه نتیجه گرفتند که قسمت کمی از بیضه راست فعال هست و اسپرمی مشاهده نشده.لطفا راهنمایی بفرمایید. راهی وامیدی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   تنها شانس شما تسه مي باشد

 • تصویر کاربر الی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  و بعد از یکماه دچار عدم نعوظ و عدم انزال شدن
  آیا دارو نیاز به تعویض داره؟
  آیا قابل برگشت؟
  آیا باعث ناباروری میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكلي ايجاد نمي كند و دارو بايد تغيير كند

 • تصویر کاربر بهاره جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  وقتتون بخير...اگر همسرم ازواسپرم باشند، ايا بعد گذشت سالها زندگي با ايشان و نزديكي ممكن است منم نابارور شوم؟منظورم اينكه فرد ازو اسپرم ممكن است انتي بادي هايي در مايع و ترشحاتش داشته باشد كه روي تخمك و تخمك گذاري همسرش تاثير بگذارد و او را نابارور كند؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   نابارور نمي شويد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر بنده مدت بیست سال هست ازدواج کردم و متاسفانه نابارور هستم و چندین بار عمل واریکوسل و بیوبسی انجام دادم و دارای اسپرم نبودم آیا درمانی برای بنده وجود دارد که خدمت برسم
  بنده مشهد هستم
  ممنون وسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   اميدي نيست

 • تصویر کاربر نبی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام پسرم الان مدت ۲سال است تحت درمان مرکز رویان هستن دوبار تابحال عمل جراحی برای گرفتن اسپرم از بیضه به شکل میکرو انجام دادن موفق نبوده اسپرم گرفتن ولی جنین تشکیل نشده لطفا درصورت حل مشگل پسرم راهکاری دارید ایا مشگل ناباروری پسرم ازطرف شمااقای دکترقوامی برطرف میشودامیدی هست
  درصورت نیاز مدارک پزشکی واطلاعات تکمیلی خدمتتان تقدیم کنیم برای ادامه درمان پسرم سن پسرم ۲۸سال است یا نیازبه تماس باپسرم 09373950032
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   راهكاري ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر