همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

تحرک اسپرم برای بارداری چقدر باید باشد؟

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  در سن ۲۷ سالگی به بیماری اوریون مبتلا شدم هر دو بیضه هایم درگیر و پس از آن آزواسپرم شدم آیا راهی برای درمان وجود دارد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام براي نمونه برداري از بيضه به مركز باروري و ناباروري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پناه سه شنبه ۷ تیر ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام ۰۰۰ من دچار آزو اسپرمی هستم و درازمایش منی ph بالای ۷ بود با توجه به این می توان گفت که آزواسپرمی من حتما از نوع غیرانسدادی هست و من کلا نابارور هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ تیر ۱( 2 سال پیش)

   با سلام براي باروري به مركز باروري وناباروري شهرتان براي بيوپسي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دو ساله ازدواج کردم بچه دار نمیشم آزمایش دادم اسپرم صفر بوده بعدش آزمایش دادم واریکوسل سمت چپ دارم آیا دلیل صفر بودن آزمایش اسپرم واریکوسل هسته و عمل بشه درست میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 سال پیش)

   با سلام ممكن است به علت واريكوسل صفر شده باشد در حال حاضر عمل واريكوسل باعث بهبودي نمي شود 

 • تصویر کاربر فیروز دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من سه پیش آزمایش دادم اسپرم صفر بود آیا داروی گیاهی مصرف کنم تاثیر گذار هست.ممنون.یا کلا امیدی برای درمان اسپرم صفر وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 2 سال پیش)

   با سلام بله اميد درمان وجود دارد به مركز باروري و ناباروري بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهران شنبه ۷ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر بنده آزواسپرمی بیضوی دارم دو بار میکرو تست کردم اسپرم نبوده ولی در یکی از آزمایشها که داروی سنتی خورده بودم حدود ۵۰۰ هزار اسپرم وجود داشت آیا دارو یا درمان خاصی برا بنده پیشنهاد میدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   با سلام دارو وجود نداره أزمايش ميكروتسه مجددا تكرار شود

 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،پوزش بابت مزاحمت ، ۳۷ سال سن دارم ۱۰ سال هست اقدام کردیم نشده ، آزو اسپرمی غیر انسدادی ، سال ۹۰ نمونه از بیضه برداشته شد ۲۰ درصد چپ و ۴۰ درصد راست داشت ، سال ۹۷ از طریق ICSI اقدام کردیم ، اول نمونه برداشت نداشت ، بعد با آمپول تست کرد داشت ، جنین هم تشکیل و کاشت شد ولی نگرفت ، سال ۹۹ دوباره با آمپول گرفت ۷ میلیون داشت گفت تقسیم نمیشه ، سال ۱۴۰۰ دوباره با آمپول گرفت ۵ میلیون داشت بازم گفت تقسیم نمیشه باید بیوپسی بشه که ۳ روز پیش انجام شداصلا اسپرم نبود ، حالا دکتر میگه ۳ ماه قرص (بلو ماکس ) بخور بیا دوباره با آمپول تست کنیم ، خواستم نظر و پیشنهاد حضرتعالی را بدونیم ، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام تنها روش با أمپول مي باشد

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بعد پنج سال ازدواج وقتی داشتن فرزند داشتیم ازمایش دادیم و مشخص شد من دچار آزواسپرمی هسم،ازمایشات فرستادمت خدمتتون خواستم ببینم راهی هس برای بچه دار شدن ما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش)

   بايد از روش ميكروتسه استفاده شود به مركز باروري و ناباروري مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر احمدوند جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  ادرس و شماره تلفن مطب دکتر رو میخوام که حظوری برم خدمتشون برا درمان .متاسفانه حدودا بیست سال پیش در یک‌نزاغ و درگیری دچار اسیب شدم و الان یکی از بیضه هام‌کوچک تر از حد معمول شده و پس از ازمایش و سونوگرافی امید بچه دار شدنم کم شده ایا میشه با درمان و بدون‌کاشت بچه دار شد ؟ایا بنده فقط با کاشت میتونم بچه دار بشم ؟ایا باید عمل کنم و احتمالا داره وضعیتم‌بهتر بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از أزمايش شما اطلاعي ندارم روزي يك گرم قرص ويتامين c سه ماه ميل كنيد تلفن مطب تهران ٨٨٦٢٣٩٠٧ مي باشد

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 370 مشاهده پرسش
  آزو اسپرم bهستم قابل درمان هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام متاسفانه درماني ندارد و به مركز باروري و ناباروري شهر خود مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  میخواستم‌بدونم‌دوبارعمل‌TESAانجام‌دادم‌نتیجه‌
  نگرفتم‌وهیچ‌گونه‌مشکلی از‌قبیل‌ژنتیک‌.هورمونی.
  ویااندامی‌ندارم‌.چه‌کار‌باید‌بکنم.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درماني ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر