اختلال نعوظ

آیا اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی به دلیل اختلال شریانی است؟

موقعی که virag در سال ۱۹۸۵ این سؤال را مطرح نمود ، اهمیت بین ریسک فاکتورهای آتروژنیک (رسوب چربی در عروق) و اختلال جنسی مورد توجه قرار گرفت. در بیماران مبتلا به اختلال جنسی ریسک فاکتورهای آتروژنیک بسیار شایع هستند. این ریسک فاکتورها شامل :

 • Smoking استعمال دخانیات
 • Diabetes بیماری قند
 • Hyperlipidemia کلسترول غیرطبیعی خون

می باشند. MMAS (انجمن سلامت جنسی آمریکا ) تخمین زده که شیوع افراد جدید مبتلا به اختلال جنسی دو مورد در هر ۱۰۰۰ نفر در سال است که ۴۰ تا ۶۹ ساله می باشند. ضمناً شیوع به ازاء هر ۱۰ سال طول عمر ، افزایش می یابد. بیماری قلبی ، دیابت ، فشارخون ، فاکتورهای مهم و ریسک فاکتورهای برجسته شناخته شده اند.

مطالعات اخیر وجود فشار خون ، دیابت ، استعمال دخانیات ، چاقی و افزایش LDL  بالای ۱۲۰ میلی گرم در مبتلایان به اختلال نعوظ را گزارش کرده است.

فاکتور آتروژنیک و بیماری شریانی ، نقش برجسته ای را ایفاء می کند حتی اگر فاکتورهای سایکولوژیک(روانی) و اختلالات هورمونی هم وجود داشته باشند ، ۷۵٪ بیماران مراجعه کننده به درمانگاه کاردیولوژی که مبتلا به بیماری کرونر بوده اند ، دارای اختلال جنسی هستند. هر بیمار مبتلا به بیماری کرونر که تحت درمان مدیکال قرار می گیرد ، باید در مورد اختلال جنسی خود بحث و سؤال کند.

مطالعات نشان می دهند که بیماران به علت خجالت و کمروئی از ابراز اختلالات جنسی خود با پزشک خودداری می کنند و همین مطالعات نشان می دهد که بیماران تمایل دارند که بحث در مورد اختلال جنسی را پزشک شروع کند. باید توجه داشت که شروع اختلال جنسی نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای مثل دیابت ، فشارخون و یا بیماری قلبی می باشد. یک گزارش به خوبی نشان داده ، تعدادی از مبتلایان به اختلال جنسی در پیگیری های بعد به علت بیماری کرونر ، سکته قلبی کرده اند.

 • فاکتورهای عروقی و عوامل ایجاد کننده آترواسکلروز (رسوب چربی در خون )
 • سیگار
 • دیابت
 • فشارخون بالا
 • پایین بودن HDL و بالا بودن LDL (چربی بد )
 • چاقی
 • عوامل ژنتیکی در آترواسکلروز

فاکتورهای نروژنیک

 • نروپاتی ناشی از دیابت
 • بیماری های نروژنتیک مثل MS، تروما و ضایعه نخاع ، جراحی پروستات و CVA(سکته)

بیماری های ایجاد کننده اختلال نعوظ

 • نارسائی کلیه
 • دیالیز
 • بیماری های اندوکرینی هیپرپرولاکتینمی ، کم یا پرکاری تیروئید ، هیپوگونادیسم
 • بیماری سیکل سل
 • درمان های داروئی ایجاد کننده اختلال جنسی نظیر : تیازید ، اسپیرونولاکتون ، دیگوکسین ، فنوتیازیدها ، آلوپرینول ، ایندومتاسین ، فیبرات ها ، داروهای ضد دپرسیون
 • اختلال فونکسیون کبد
 • آبنورمالی های آناتومیک
 • بیماری پیرونی
 • پریاپسیم
 • تروما(ضربه و آسیب به آلت تناسلی)
 • سایکوژنیک(فکری –روانی)
 • اضطراب
 • افسردگی

آیا ابتلا به اختلال جنسی ، هم زمان با بیماری قلبی است ؟

فردی که به علت اختلال جنسی مراجعه می کند ، لازم است شرح حال کامل ، شامل شرح حال جنسی و روانی –اجتماعی و لیستی از داروهای مصرفی وی گرفته شود. بررسی علائمی که در ارتباط با بیماری قلبی می باشد و علائم هیپرکلسترلمی سؤال شود.

آیا معاینه بالینی قلبی –ریوی و سیستم دستگاه ادراری انجام شده؟ و یا ممکن است تست های آزمایشگاهی مورد نیاز باشد که باید درخواست شود. مهار کننده های PDE-5 در تعداد بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال جنسی مؤثر هستند. لذا اثر خوب این داروها نباید موجب آن شود که بررسی علل بیماری انجام نگیرد. زیرا انجام بررسی های لازم باعث کشف بسیاری از بیماری ها می شوند که باعث اختلال جنسی شده است. در فرد مبتلا به اختلال جنسی باید ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری عروقی بررسی شود.

گرفتن فشار خون ، بررسی نبض های محیطی و معاینه قلب ، اقدامات ساده اولیه هستند و آزمایش کلسترول ، قند خون و ادرار نیز ضروری می باشند.

 آیا درمان ریسک فاکتورها ، درمانی کافی برای اختلال جنسی است ؟

چون ارتباط بسیار نزدیک بین ریسک فاکتورهای آتروژنیک و اختلال جنسی وجود دارد ، این سوال پیش می آید که کم کردن این ریسک فاکتورها می تواند به طور قابل توجهی شدت و پیشرفت اختلال جنسی را مانع شود و یا اختلال جنسی بهبود یابد ؟ بدون شک اصلاح بسیاری از ریسک فاکتورها بالقوه می تواند ، اختلال جنسی را بهبود بخشد. به نظر می رسد که پیشرفت اختلال جنسی با اصلاح ریسک فاکتورها انجام پذیر است. به هر حال باید ارتباط بین اختلال جنسی و ریسک فاکتورها ( چاقی ، سیگار ) به بیمار حتماً گوشزد گردد. اگر این رابطه به بیمار توضیح داده شود، شاید برای بیمار انگیزه ای باشد تا ریسک فاکتورها را اصلاح نماید. چنانچه به بیمار گفته شود ، سیگارنکشیدن و تغییر شیوه غیرسالم روزانه ، باعث بهبودی اختلال جنسی می شود ، بهتر است تا اینکه گفته شود رعایت این عوامل باعث بهبودی و یا کاهش بیماری قلبی – عروقی وی خواهد شد. گمان می رود که ترک سیگار باعث بهبود اختلال جنسی می شود و مطالعات نشان می دهند که کشیدن سیگار ۵/۱ تا ۲ برابر شانس ریسک به اختلال جنسی را افزایش می دهد.

MCVARY توضیح داده که شیوع اختلال جنسی در مبتلایانی که قبلاً سیگاری بوده اند در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند ، اختلافی وجود ندارد. در افراد مبتلا به دیابت ، بهترین درمان ، کنترل گلوکز است. در کنترل هموگلوبین A1c به احتمال قوی در پیشرفت اختلال جنسی و یا بهبود آن تاثیر گذار است.

آیا درمان فشار خون بالا می تواند باعث کاهش و مانع پیشرفت و یا ایجاد اختلال جنسی شود؟ این امر در حیوانات آزمایش شده و جواب دادن به آن بسیار سخت می باشد. بسیاری از داروهای ضد فشارخون باعث اختلال جنسی می شوند. با موجود بودن طیف وسیعی از داروهای ضد فشارخون باید داروئی را انتخاب کرد ، که ضمن کنترل فشارخون حداقل عوارض را داشته باشد. لازم است که قبل از شروع درمان ، عوارض دارو تخمین زده و به بیمار گوشزد شود. برای مثال بتابلوکرها و تیازید داروهایی هستند که برای کنترل فشار خون استفاده می شوند. اگرچه مکانیسم داروی تیازید مشخص نیست ولی می توان ضمن تجویز آن با یک رژیم پایین آورنده وزن ، عارضه را کم کرد و حتی اختلال جنسی را به خوبی کنترل نمود. مهار کننده های آنزیم Angiotensin Converting ، دارای کمترین ریسک در ایجاد اختلال جنسی هستند. آنتاگونیست های رسپتور آنژیوتنسین باعث بهبود اختلال جنسی در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شوند. آنتاگونیست های کلسیم نیز با ایجاد حداقل عارضه اختلال جنسی ( که بعضی اوقات باعث افزایش پرولاکتین می شوند ) به کار می روند. پایین آوردن کلسترول سرم یا درمان هیپرلیپیدمی قادر به برگشت اختلال جنسی همراه با پیشرفت آن می شود که ثابت شده است.

داروهای پایین آورنده لیپید ، به خصوص آتروواستاتین می تواند باعث اختلال نعوظ شود.

اگرچه به طور سیستماتیک بررسی نشده ولی استاتین ها به نظر می رسد که دارای کمترین شیوع در ایجاد اختلال جنسی می باشند.

بررسی ها نشان می دهد که بی حرکتی در زندگی روزانه در ایجاد اختلال جنسی بسیار مهم است. کم کردن وزن و ترک الکل و سیگار ، چنانچه در سنین بالاتر انجام گیرد ، اثر کمی در بهبود اختلال جنسی دارد. تغییر شیوه ناسالم زندگی وقتی آترواسکلروز در بیمار وجود دارد ممکن است خیلی دیر باشد که اختلال جنسی اش بهبود یابد ، ولی از پیشرفت آن جلوگیری می نماید و بدتر نمی شود.

آیا فعالیت جنسی ، ریسکی برای قلب دارد یا خیر ؟

فعالیت جنسی ، کیفیت زندگی را بهبود می بخشد ، لذا برای بیمارانی که سابقه انفارکتوس یا مشکلات قلبی داشته اند بسیار مهم است. وقتی بیمار از نظر بیماری قلبی بررسی می شود ، سؤال مهم این است که آیا این بیمار می تواند عمل جنسی داشته باشد یا اینکه عمل جنسی ریسک زیادی دارد؟

کمتر از ۱% انفارکتوس در عمل جنسی اتفاق می افتد ، مرگ در موقع عمل جنسی نادر بوده و در حدود ۶% درصد از مرگ های ناگهانی به هنگام عمل جنسی می باشد. در یک مرد سالم ۵۰ ساله آمریکایی ریسک سالیانه انفارکتوس در حدود یک درصد در سال گزارش شده که به هنگام عمل جنسی ۰۱/۱ درصد افزایش می یابد. بیماری که سابقه انفارکتوس داشته ، ریسک سالیانه اش که دوباره دچار انفارکتوس شود ۱/۱ درصد است. آمار فوق نشان می دهد که ارتباط بین انفارکتوس و عمل جنسی خیلی کم اتفاق می افتد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدعلی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید
  بنده حدود به سه ماه هست که ازداج کردم.اوایل ازدواج چند بار برای رابطه اقدام کردم ک با درد همسرم مواجه شدم.بعد برای رابطه های بعدی استرس داشتم که بازهم دردش بگیرد.برای همین دچار اختلال نعوظ میشدم.الان حدود به سه ماه است که؛به دلیل عدم نعوظ موفق به رابطه نشده ام.لفطا راهی پیش پایه من بگذارید.این موضوع زندگی رو خیلی برای من سخت کرده.پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   روزي يك قرص دادافيل قبل از نزديكي ميل كنيد 

 • تصویر کاربر Reza دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من قسمت راست اطراف الت درد میکرد دکتر رفتم چندتا قرص داد متوجه شدم باخوردن انتی بیوتیک اون قسمت درد بیشتر میشه وکشاله رانم درد میگیره و بعد ۱۴ روز خیلی بهتر شدم سوال من این مشکل من چی بود ودرد کشاله ران عوارض دارویی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   مي بخشيد نمي دانم

 • تصویر کاربر امین شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من امروز رابطه جنسی از پشت بدون کاندوم با یه زن داشتم که نمیشناختم و هرزه بود میترسم ایدز بگیرم چیکار کنم نگیرم ایا راهی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   نگران نباش ايدز نمي گيري اگر قرار باشه بگيري راهي نداري

  2. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   میخاستم ازمایش بدم چند وقت بعد از رابطه ازمایش بدم بهتره و چه ازمایشی که دقیق باشه بگم ازمایش ایدز یا چیز دیگه بگم که دقیق تر نشون بده ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   ٦ ماه بعداز نزديكي أزمايش hiv بدهيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهیر شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.چهل و سه روز است تصادف کردم و ضربه نخاعی بهم وارد شده . بعداز چهل روز سوند ادرارم رابیرون آوردم.نعوظ کامل و سفت سفت ندارم چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد 

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پویان دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از یک رابطه جنسی ترشح کم ولی سفید رنگ از الت داشتم ، دو دوره ده روزه داکسی سایکلین استفاده کردم و هربار سفتریاکسون زدم.اما بازم ترشح دارم اما خیلی خیلی کم.پروستاتم متورم شده.29 سالم هست.پهلوم هم کمی درد میکنه.تب ندارم.ازمایش ادرارم کمی 4~6 گلبول سفید بود داخلش ، کشت ادرار منفی بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   دارو فطع شود خود به خود
   خوب مي شويد نگران نباشيد
  2. تصویر کاربر پویان یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   مرسی از پاسختون
   الان یک هفته هست که قطع شده دارو اما ترشحات بیشتر شده . خیلی نگران کنندس برام . الان دو ماه میشه دارو میخورم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   مشكلي نداري دارو را قطع كن
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای راست شدن وسفتی الت چه قرصی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   قرص تادالافيل
 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پوریا۲۵ ساله از تهران هستم .متاهل هستم و حدود ۲ سال میشه ازدواج کردم از تاریخ ۲۲ اردیبهشت میشه که دچار اختلال نعوذ شدم و در عرض ۱ هفته اینطوری شدم که تو اون هقته مریض شده بودم و بدنم دچار ضعف شدید شده بود . آزمایش خون دادم که دکترم گفت از لحاظ هورمونی هیچ مشکلی ندارم و سونوگرافی با تزریق پاپا دادم که بهم گفت از لحاظ عروقی هم مشکل ندارم لطفا راهنماییم کنید باتش‌کر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   به طور حتم جنبه فكري ذهني دارد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عدم نعوظ و انزال سریع دارم عدم نعوظ جدیدا و انزال سریع را خیلی وقت هست که دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰سال سن دارم و دچار زود انزالی شدید هستم دارو‌های تأخیری واسپری استفاده می‌کنم ولی هیچ تاثیری ندارند لطفاً بنده رو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   جواب دادم
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چندین سال است دیابت دارم الام مدتی است اولا نعوذ ناقص است و بعد از ارضا شدن نطفه خارج نمیشود و کشاله رانم درد میکند ضمنا روی آلت پلاکی ایجاد شده که آلت به بالا خم شده یکبار نزد دکتر رفتم آمپول خارچی به من داد که بعد از تزریق چند روز بعد مقداری نطفه خارج شد ولی دوباره به حالت اول برگشت لطفاً راهنمایی فرمایید چه کنم زندگی زناشویی ام باعث اختافات و خطرناک شده ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   به علت ديابت مني وارد مثانه مي شود و نعوظ هم به علت ديابت است يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد
درحال دریافت اطلاعات