عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک مشکل بهداشت جهانی است، که سلامتی و کیفیت جنسی فرد را به مخاطره می­اندازد. بیماری های عروقی، اختلالات روانی و هورمونی و استعمال دخانیات شایع­ترین علل اختلال نعوظ هستند.

عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

در ادامه همه ی عوامل ایجاد اختلال نعوظ آمده است.

بیماری­های عروقی

عوامل شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می­ باشد. تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آنها دیده می­ شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده ­اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته­ اند، اختلال جنسی را تجربه می ­کنند. کاهش اندکس فشار آلتی – برکیال ( PBI) می­تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا 12% دچار انفارکتوس قلبی می­ شوند.

80% بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و 10% بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می­برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه­ ای از بیماری نهفته قلبی- عروقی می­ باشد.

دیابت

دیابت نیز یک اختلال جسمی بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در بیماران منجر به اختلال جنسی می­شود. طبق مطالعات، 14% بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً 4 تا 5 سال دیرتر متوجه بیماری خود می­شوند. دیابتیک­ های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک­ ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ) قبل از رتینوپاتی(بیماری چشمی) یا نفروپاتی(بیماری کلیوی) به وجود می­ آید. بیماری­های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال نعوظ را افزایش می­دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می­گردد در ایجاد اختلال جنسی موثر می­ باشد. تمام بیماری­ های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال(جدار عروق) همراه ­اند و باعث اختلال جنسی می­ شوند.

عدم خروج منی

علائم سیستم ادراری تحتانی( LUTS)

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می­باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می­دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می ­افتد.

مطالعات MMAS (یک انجمن جنسی است) در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان می دهد. طبق این آنالیز هر 10 سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (IPSS>19)و  اختلال نعوظ در آنها افزایش می­یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می­دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می­ یابد. مردان در 40 سالگی 9% در 70 سالگی 79% و در 80 سالگی 86% دچار کاهش رژیدیتی(سفتی) نعوظ می­ شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است.

اختلالات روانی

در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال جنسی است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیر گذار است. اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می­ آید. اکنون تصور می­شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می­ باشند. در حالی که عملکردهای روانشناختی و روانپزشکی در نعوظ تاثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند. بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آنها بهبود می­ یابد. بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تاثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می­شود. تعدادی از هورمون­ها وجود دارند که فونکسیون(عمل) نعوظ را تحت تاثیر قرار می­دهند. تستوسترون(هورمون جنسی) که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ­ های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می­دهد وقتی که بیماری هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه‌ها) وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل(ویاگرا) سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپووهیپر تیروئیدیسم (کم کاری و پرکاری تیروئید) و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می­شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می­ دهد.

 استعمال دخانیات

مطالعه اخیر ارتباط استعمال دخانیات و اختلال جنسی را نشان داده، براساس این مطالعه افراد سیگاری 5/1 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ نسبت به افراد غیرسیگاری را دارند. فقط پی­گیری مداوم می ­تواند نشان دهد که سیگاری­ها در ریسک افزایش ابتلا به اختلال نعوظ هستند یا نه؟ مطالعات در این زمینه زیاد نیست و رابطه استعمال دخانیات و اختلال نعوظ هنوز مورد بحث است. مکانیسم ­های موجود بین سیگار کشیدن و اختلال نعوظ ناشناخته است. در یک مطالعه صورت گرفته، نشان داده، که استعمال دخانیات به طور قابل توجهی باعث افزایش اختلال نعوظ در مردان بدون وجود بیماری عروقی می­ گردد. در یک مطالعه پی­گیری شونده 5 ساله گزارش شده از TAMUS(محقق)، شیوع اختلال نعوظ در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری را نشان داده است.

در یک مطالعه 5 ساله دیگر محققین عواقب سه رخداد به هم پیوسته، سیگار، بیماری عروقی و اختلال نعوظ را بررسی کردند. به طور مشخص محققین به دنبال این پاسخ هستند که آیا سیگار مستقل از بیماری عروقی باعث افزایش اختلال جنسی می­شود یا مسئله به صورت علت و معلول است. به طوری که سیگار باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود.

مکانیسم­هایی که چگونه سیگار باعث اختلال جنسیمی­شود، شناخته شده نیست. احتمال دارد چند مکانیسم بیولوژیک(همگانی) وجود داشته باشد، ولی مشاهدات اپیدمیولوژیک در سطح جمعیت وجود ندارد. دخانیات و اختلال نعوظ ممکن است، از طریق وقوع بیماری عروقی اتفاق افتد، استعمال دخانیات باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی ممکن است موجب اختلال نعوظ شود و نیز ممکن است از طریق وقوع آترواسکلروز(ته نشست چربی در عروق) باعث اختلال نعوظ گردد. اتیولوژی(علت) و اسکلوژنیک(عروقی) شایع ترین علت اختلال نعوظ می­ باشد و ریسک اختلال نعوظ در صورت همراه بودن بیماری­های زمینه­ ای عروقی زیادتر می ­شود. اختلال نعوظ واسکلوژنیک در اکثر موارد اتفاق می­ افتد و با اختلال در شل شدن عضله صاف کورپورا(بافت آلت) باعث اختلال نعوظ می­شود.

نعوظ­ های شبانه غیرطبیعی و کاهش رژیدیتی(سفتی) در سیگاری­ها به طور چشم­گیر دیده می­شود. این موارد با قطع سیگار بهبود می­یابد و با اینکه اختلال نعوظ در سیگاری­ ها اساساً یک اتیولوژی اورگانیک است، تطابق دارد. آترواسکلروز نقش مهمی در اختلال نعوظ در سیگاری­­ ها دارد.

به دنبال استعمال دخانیات گردش خون شریانی آلت کاهش می­یابد و استعمال دخانیات طولانی مدت موجب ضایعه بافت کورپورا گردیده و در نتیجه فرد مستعد به ضایعات آترواسکلروز شریان کاورنوز(آلت) می­گردد.

آترواسکلروز(تنگی) کرونر در افراد مبتلا به اختلال نعوظ از نوع واسکولار بسیار شدید است. استعمال دخانیات با ایجاد اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید (NO) باعث اختلال جنسی می­ گردد. نیتریک اوکساید نقش حیاتی در جلوگیری از ایجاد آترواسکلروز دارد. در مدل­های حیوانی در خرگوش استعمال سیگار به صورت پاسیو منجر به فشار خون و کاهش سنتز نیتریک اوکساید می­شود. بنابراین اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید ممکن است نقش مهمی در پاتوژنز اختلال نعوظ و بیماری عروقی داشته باشد.

در افراد مبتلا به ED با منشاء عروقی، وجود اختلال نعوظ ممکن است یکنشانه بالقوه در مشخص کردن بیماری عروقی در فرد باشد، لذا می­توان بیماری عروقی نهفته را غربالگری کرد. در افراد سیگاری چنانچه بیماری عروقی دیده نشود، ریسک ابتلاء به اختلال نعوظ را ندارد. این یافته نشان می­دهد که استعمال دخانیات، از طریق بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود و لذا این اختلال باید به عنوان تظاهر کلینیکی بیماری عروق سیستمیک مدنظر قرار گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .من۳۶سالمه تازه ازدواج کردم و دچار زود انزالی شدید هستم به طوری که اصلا دخول صورت نمیگیره انزال میشم .یک ماه پیش واسم فلوکستین ۲۰ تجویز کردین خوردم مدت یک ماه خوب بودم هر روز صبح میخوردم به خاطر ماه رمضان چند روز موکول کردم شب ها یا سحرها میخوردم الان مجددا دارم صبح میخورم ولی تاثیرشو از دست داده و باز زود انزال شدم ضمنا قبلا اسنترا ۵۰میخوردم که اونم بی تاثیربود دکتر دیگه واقعا خسته شدم چیکار کنم ممکنه فلوکستین خاصیتشو به کلی از دست داده باشه؟الان داروی دیگه ای بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)

   فلوكستين را بايد روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)

   فلوكستين را بايد روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۴ساله هستم.مشکل زود انزالی و نعوذ ناکافی دارم.نعوذ من بعد از مدت کوتاهی که انزال میشم زود از بین میره.آلتم سفتی و شقی رو بعد از مدت کوتاهی زود از دست میده.لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 6 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر ولوو دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید ،آقای دکتر من ۴۱ سال سن دارم ۲۰ سال جایی اسیر بودم و متاسفانه تو این ۲۰ سال من خود ارضایی میکردم و تریاک هم میکشیدم الان ا سال که ازاد شدم و ازدواج کردم الان دست به الت م میخوره سریع ارضاء میشم و در حالت که تحریک میشم مدام پیش اب دارم ،مدتی قرص متادون ۵ و بعد متادون ۲۰ خوردم حالا موقع سکس قرص میخورم که باعث میشه دیگه اصلا ارضاء نمیشم و الت من شل،شل است ،خلاصه انقدر مشکلات زیاد که همسرم داره از من جدا میشه ،لطفا کمکم کنید چون تازه بعد از بیست سال داشتم معنی زندگی رو میفهمیدم که ....
  تو به خدا کمکم کنید اگه میسه به صورت smsجواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر هاوری دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر و سپاس بابت وقتی که در اختیار میگذارید.
  آقای دکتر من ۴۳ سال سن دارم ۱۳ سال پیش ازدواج کردم و همسرم ۲ سال پیش بر اثر بیماری سرطان فوت شدند و و جدیدا با خانمی نامزد کردم. نامزدم قبلا یک ازدواج ناموفق به جهت ناتوانی جنسی همسر داشتند و هنوز باکره هستند و ترس و واهمه من از این است که زیاد به همسر سابق ایشان فکر میکنم و واهمه دارم نکند اتفاق مشابهی نیز برای من رخ داده باشد که آلتم کمی بعد از سفت شدن شل میشود لطفا راهنمایی کنید. بی نهایت سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   مشكلات فكري ،،، ذهني اگر داريد حل شود مو يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ۴۳سالمه-متاهل-هنگام رابطه نعوظم شل میشه ضمنا خیلی دیرارضاء میشم لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر الان سومین باریه که موقع رابطه با مشکل شق نشدن به مشکل برخوردم وترس از دوباره این حالت حس وحالمو نسبت به رابطه سرد میکنه درصورتی که میلم به رابطه زیاد ولی ترس ناشی شق نشدن این مشکل و برام به وجود میاره تقریبا تا دوهفته قبل هم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكل فكري است يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  ۲ساله ازدواج کردم رابطه ام ۱دقیقه طول نمیکشع و سریع ارضا میشم ممنونم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر فریدفتاحی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر.مردی۴۰ساله هستم.متاهل.مدت تقریبا۳ساله درمنیم خون مشاهده میکنم .البته بعضی وقتا کم وبعضی وقتا خون زیادی میبینم چن آزمایش وتست سرطان ومعاینه پروستات وسونو انجام دادم گفتم هچ مشکلی نداری ولی هنوزم خون داخل منیم میبینم.قروص سیپروفلوکساسین دادن ولی تاثیری نداشت .میشه لطفا بگین چه دارویی استفاده کنم نمیتونم به دکتر مراجع کنم .ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   بايد سونوگرافي از راه مقعد انجام شود به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مسی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  با سلام.اول عذرخواهی بابت سوالم.
  من از بچگی خودارضایی میکردم منتها نه با دست.به روی شکم خوابیده و روی آلت فشار و حرکت جلو عقب میکردم تا ارضا بشم.الان هنگامی که دخول میکنم ارضا نمیشم و منی از من خارج نمیشه.باید حتما بیفتم روی طرف مقابلم و آلتم را بیرون آورده و آن را را بین بدن خودم و طرف مقابل بگذارم و روی پشت آلت فشار بیاورم تا ارضا شوم.بعدشم منی بیرون نمیاد و نمی پاشه و داخل آلت باقی می ماند.لطفا راهنمایی کنید.مشکل برام پیش آورده.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   اين مشكل زود گذر است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر ببخشید من 40سالمه الان نزدیک ب ۴سال هست ک پیوند مو انجام دادم احساس میکنم از موقعی ک پیوند انجام دادم آلت تناسلیم سفت نمیشه در موقع نزدیکی همیشه باخانمم بحثم میشه بخاطر این جریان همش میگه نکنه جای دیگه کاری کردی شمارو بخدا بگین چکار کنم بابت این سفت نشدن آلتم در ضمن آلت من خیلی کوچکه اگه امکان داره راهنماییم کنید بخدا در عذابم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار نزديكي

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر