عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک مشکل بهداشت جهانی است، که سلامتی و کیفیت جنسی فرد را به مخاطره می­اندازد. بیماری های عروقی، اختلالات روانی و هورمونی و استعمال دخانیات شایع­ترین علل اختلال نعوظ هستند.

عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

در ادامه همه ی عوامل ایجاد اختلال نعوظ آمده است.

بیماری­های عروقی

عوامل شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می­ باشد. تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آنها دیده می­ شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده ­اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته­ اند، اختلال جنسی را تجربه می ­کنند. کاهش اندکس فشار آلتی – برکیال ( PBI) می­تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا 12% دچار انفارکتوس قلبی می­ شوند.

80% بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و 10% بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می­برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه­ ای از بیماری نهفته قلبی- عروقی می­ باشد.

دیابت

دیابت نیز یک اختلال جسمی بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در بیماران منجر به اختلال جنسی می­شود. طبق مطالعات، 14% بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً 4 تا 5 سال دیرتر متوجه بیماری خود می­شوند. دیابتیک­ های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک­ ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ) قبل از رتینوپاتی(بیماری چشمی) یا نفروپاتی(بیماری کلیوی) به وجود می­ آید. بیماری­های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال نعوظ را افزایش می­دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می­گردد در ایجاد اختلال جنسی موثر می­ باشد. تمام بیماری­ های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال(جدار عروق) همراه ­اند و باعث اختلال جنسی می­ شوند.

عدم خروج منی

علائم سیستم ادراری تحتانی( LUTS)

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می­باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می­دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می ­افتد.

مطالعات MMAS (یک انجمن جنسی است) در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان می دهد. طبق این آنالیز هر 10 سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (IPSS>19)و  اختلال نعوظ در آنها افزایش می­یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می­دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می­ یابد. مردان در 40 سالگی 9% در 70 سالگی 79% و در 80 سالگی 86% دچار کاهش رژیدیتی(سفتی) نعوظ می­ شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است.

اختلالات روانی

در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال جنسی است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیر گذار است. اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می­ آید. اکنون تصور می­شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می­ باشند. در حالی که عملکردهای روانشناختی و روانپزشکی در نعوظ تاثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند. بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آنها بهبود می­ یابد. بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تاثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می­شود. تعدادی از هورمون­ها وجود دارند که فونکسیون(عمل) نعوظ را تحت تاثیر قرار می­دهند. تستوسترون(هورمون جنسی) که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ­ های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می­دهد وقتی که بیماری هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه‌ها) وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل(ویاگرا) سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپووهیپر تیروئیدیسم (کم کاری و پرکاری تیروئید) و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می­شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می­ دهد.

 استعمال دخانیات

مطالعه اخیر ارتباط استعمال دخانیات و اختلال جنسی را نشان داده، براساس این مطالعه افراد سیگاری 5/1 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ نسبت به افراد غیرسیگاری را دارند. فقط پی­گیری مداوم می ­تواند نشان دهد که سیگاری­ها در ریسک افزایش ابتلا به اختلال نعوظ هستند یا نه؟ مطالعات در این زمینه زیاد نیست و رابطه استعمال دخانیات و اختلال نعوظ هنوز مورد بحث است. مکانیسم ­های موجود بین سیگار کشیدن و اختلال نعوظ ناشناخته است. در یک مطالعه صورت گرفته، نشان داده، که استعمال دخانیات به طور قابل توجهی باعث افزایش اختلال نعوظ در مردان بدون وجود بیماری عروقی می­ گردد. در یک مطالعه پی­گیری شونده 5 ساله گزارش شده از TAMUS(محقق)، شیوع اختلال نعوظ در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری را نشان داده است.

در یک مطالعه 5 ساله دیگر محققین عواقب سه رخداد به هم پیوسته، سیگار، بیماری عروقی و اختلال نعوظ را بررسی کردند. به طور مشخص محققین به دنبال این پاسخ هستند که آیا سیگار مستقل از بیماری عروقی باعث افزایش اختلال جنسی می­شود یا مسئله به صورت علت و معلول است. به طوری که سیگار باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود.

مکانیسم­هایی که چگونه سیگار باعث اختلال جنسیمی­شود، شناخته شده نیست. احتمال دارد چند مکانیسم بیولوژیک(همگانی) وجود داشته باشد، ولی مشاهدات اپیدمیولوژیک در سطح جمعیت وجود ندارد. دخانیات و اختلال نعوظ ممکن است، از طریق وقوع بیماری عروقی اتفاق افتد، استعمال دخانیات باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی ممکن است موجب اختلال نعوظ شود و نیز ممکن است از طریق وقوع آترواسکلروز(ته نشست چربی در عروق) باعث اختلال نعوظ گردد. اتیولوژی(علت) و اسکلوژنیک(عروقی) شایع ترین علت اختلال نعوظ می­ باشد و ریسک اختلال نعوظ در صورت همراه بودن بیماری­های زمینه­ ای عروقی زیادتر می ­شود. اختلال نعوظ واسکلوژنیک در اکثر موارد اتفاق می­ افتد و با اختلال در شل شدن عضله صاف کورپورا(بافت آلت) باعث اختلال نعوظ می­شود.

نعوظ­ های شبانه غیرطبیعی و کاهش رژیدیتی(سفتی) در سیگاری­ها به طور چشم­گیر دیده می­شود. این موارد با قطع سیگار بهبود می­یابد و با اینکه اختلال نعوظ در سیگاری­ ها اساساً یک اتیولوژی اورگانیک است، تطابق دارد. آترواسکلروز نقش مهمی در اختلال نعوظ در سیگاری­­ ها دارد.

به دنبال استعمال دخانیات گردش خون شریانی آلت کاهش می­یابد و استعمال دخانیات طولانی مدت موجب ضایعه بافت کورپورا گردیده و در نتیجه فرد مستعد به ضایعات آترواسکلروز شریان کاورنوز(آلت) می­گردد.

آترواسکلروز(تنگی) کرونر در افراد مبتلا به اختلال نعوظ از نوع واسکولار بسیار شدید است. استعمال دخانیات با ایجاد اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید (NO) باعث اختلال جنسی می­ گردد. نیتریک اوکساید نقش حیاتی در جلوگیری از ایجاد آترواسکلروز دارد. در مدل­های حیوانی در خرگوش استعمال سیگار به صورت پاسیو منجر به فشار خون و کاهش سنتز نیتریک اوکساید می­شود. بنابراین اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید ممکن است نقش مهمی در پاتوژنز اختلال نعوظ و بیماری عروقی داشته باشد.

در افراد مبتلا به ED با منشاء عروقی، وجود اختلال نعوظ ممکن است یکنشانه بالقوه در مشخص کردن بیماری عروقی در فرد باشد، لذا می­توان بیماری عروقی نهفته را غربالگری کرد. در افراد سیگاری چنانچه بیماری عروقی دیده نشود، ریسک ابتلاء به اختلال نعوظ را ندارد. این یافته نشان می­دهد که استعمال دخانیات، از طریق بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود و لذا این اختلال باید به عنوان تظاهر کلینیکی بیماری عروق سیستمیک مدنظر قرار گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 3سال پیش عمل فتق داشتم بعد عمل یک درد خفیفی در بیضه چپم احساس میکنم و تقریبا بعد چند ماه از عمل فتق متوجه شدم که در مورد نعوظ مشکل پیدا کردم به دکترم مراجعه کردم گفت درد بیضه شاید از عمل فتق باشه ولی مشکل نعوظ به فتق مربط نمیشه آزمایش سونوگرافی هم رفتم مشکلی نبود ولی تو سونوگرافی واریکوسل خفیف 3میلی در بیضه چپ نشون داد
  متاسفانه تو میل جنسیم هم تاثیر گذاشته
  میخواستم علت درد بیضه و اختلال نعوظم رو بدونم
  ممنون میشم از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام درد بيضه گاهي بعد از عمل فتق بوجود مي أيد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ميل كنيد بعد از غذا ده روز

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  دکترسلام اصلانعوظ ندارم برای خودم وهمسرم مشکل سازشده آیاآمپول پاپاورین درهروعده نزدیکی بایدتزریق شودآیاعوارضی هم بدنبال خواهدداشت آیامیشه ازلحاظ هورمونی ضعیف شده باشم آیابرای ویزیت می تونم خدمت برسم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام تزريق پاپاورين قبل از رابطه بايد تزريق شود

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 752 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشیداولا تشکرمیکنم بابت این خدمتی که به همنوعان خودتون انجام میدید اجرتان باخدا.بنده 43 سالمه وحدود 3ساله که برای زودانزالی پاروکستین 20 مصرف میکنم روزی یک عدد و هروقت مصرف نکنم دچارمشکل سوت زدن مغزم میشوم باتوجه به اینکه در هیچ داروخانه ای دیگه ازاین قرص پیدانمیشه میخواستم یک قرص جایگزین برایم معرفی کنیدکه عوارض زیادی نداشته باشه از قبیل اختلال نعوظ وتاری دید چون چشمام دچارمشکل شبکیه است. باتشکر مجدد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام فلوكستين روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  تازه ازدواج نمودم مشکل عدم نعوظ دارم تاکنون نتوانسته ام نعوظ کامل و رضایت بخشی که همسرم را راضی کنم داشته باشم و دخول انجام بدم،به متخصص مراجعه کردم قرصهای پرفورمکس،دایان مکس و تاداگرا ۲۰ و امپول تستوسترون برایم تجویز نمود اما با این حال نعوظم در حد دو دقیقه بیشتر نیست و نتوانستم دخول انجام دهم،و همسرم را از نظر جنسی راضی کنم،۴۳ سال سن دارم ،تاکنون هیج نزدیکی نداشته ام،هیچگونه بیماری دیابت،فسارخون،استرس،و.... ندارم هیچ عمل جراحی نداشتم،اهل مشروب و دود نیستم،فقط در مجردی خودارضایی میکردم،راهنمایی بفرمایید لطفا،ایا باید داروها رو عوض کنم یا راهکار دیگه ای دارید،در صورت تعویض داروها چ داروهای رو پیشنهاد میدید،متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد از أمپول تزريقي پاپاورين بداخل ألت استفاده كنيد بايد پزشك اورولوژي نسخه كنند

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  در سوال قبل دیابت نوع یک مطرح کرده بودم ولی دیابت نوع دو میباشد اشتباه نوع یک گفته بودم آیا باید آمپولی که گفته بودی تزریق کنم با قرص نمیشه معالجه شوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام قرص تاداگرا٢٠ يك ساعت قبل از رابطه را امتحان كنيد

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و درود خدمت جناب دکتر قوامی
  بنده 28 سالمه حدود 2 ماه پیش احساس خارش و سوزش داشتم و صبحا ترشح سفید رنگ( ولی روی شورت سبز یا زرد) . به پزشک مراجعه کردم ایشون فرمودن سوزاک هستش و دارو های: داکسی، فنازومکس،سفتریاکسون دادن به علت اشتباه داروخانه داکسی رو 5 روز مصرف کردم و دوباره بعد از 3 روز عئلام برگشت ...مجدد پزشک برام داروهای: آزیترومایسین ، آمپول آمیکاسین رو تجوریز کردن دوره درمان کامل شد ولی پس از 4 روز دوباره ترشح و سوزش برگشت
  اکنون دکتر گفتن 3 ماه شبی 1 عدد سفالکسین 250 مصرف کن بعدش بیا که یه سری دارو دیگه بدم
  لطفا بگین دکتر تشخیصش درست بوده و من به سوزاک مبتلا شدم؟؟
  الان درمان باید ادامه داشته باشه یا عوض بشه؟
  لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مبتلا به سوزاك نيستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر اتابک سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من ۲۸ سالمه و از خیلی وقت پیش ،در مواقع ارتباط با جنس مخالف دچار نعوظ میشم و مایع منی بیرون میاد .لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام غريزه طبيعي است كاري نمي شود كرد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. من ۱۹ سالمه بعضی اوقات تغییرات خلق و خو و حالت های افسردگی دارم و دچار زود انزالی هم شدم و بعضی وقتا هم آلتم حین رابطه جنسی میخوابه. خواستم بدونم چه دارویی پیشنهاد میکنید؟ با توجه به اینکه داروهای مرتبطی که معرفی کردید مهارکننده بازجذب سروتونین هستند, میخوام بدونم قطع مصرفشون عوارض نداره؟ یا دوباره مثل قبل نمیشیم؟ تادالافیل هم هر بار قبل رابطه مصرف کنم یا قطع مصرف داره اونم؟ نمیخوام عادت کنم به دارو
  مرسی دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 418 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید .من۳۶سالمه تازه ازدواج کردم و دچار زود انزالی شدید هستم به طوری که اصلا دخول صورت نمیگیره انزال میشم .یک ماه پیش واسم فلوکستین ۲۰ تجویز کردین خوردم مدت یک ماه خوب بودم هر روز صبح میخوردم به خاطر ماه رمضان چند روز موکول کردم شب ها یا سحرها میخوردم الان مجددا دارم صبح میخورم ولی تاثیرشو از دست داده و باز زود انزال شدم ضمنا قبلا اسنترا ۵۰میخوردم که اونم بی تاثیربود دکتر دیگه واقعا خسته شدم چیکار کنم ممکنه فلوکستین خاصیتشو به کلی از دست داده باشه؟الان داروی دیگه ای بخورم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   فلوكستين را بايد روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   فلوكستين را بايد روزي يك عدد سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۴ساله هستم.مشکل زود انزالی و نعوذ ناکافی دارم.نعوذ من بعد از مدت کوتاهی که انزال میشم زود از بین میره.آلتم سفتی و شقی رو بعد از مدت کوتاهی زود از دست میده.لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر