عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک مشکل بهداشت جهانی است، که سلامتی و کیفیت جنسی فرد را به مخاطره می­اندازد. بیماری های عروقی، اختلالات روانی و هورمونی و استعمال دخانیات شایع­ترین علل اختلال نعوظ هستند.

عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

در ادامه همه ی عوامل ایجاد اختلال نعوظ آمده است.

بیماری­های عروقی

عوامل شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می­ باشد. تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آنها دیده می­ شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده ­اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته­ اند، اختلال جنسی را تجربه می ­کنند. کاهش اندکس فشار آلتی – برکیال ( PBI) می­تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا ۱۲% دچار انفارکتوس قلبی می­ شوند.

۸۰% بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و ۱۰% بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می­برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه­ ای از بیماری نهفته قلبی- عروقی می­ باشد.

دیابت

دیابت نیز یک اختلال جسمی بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در بیماران منجر به اختلال جنسی می­شود. طبق مطالعات، ۱۴% بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً ۴ تا ۵ سال دیرتر متوجه بیماری خود می­شوند. دیابتیک­ های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک­ ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ) قبل از رتینوپاتی(بیماری چشمی) یا نفروپاتی(بیماری کلیوی) به وجود می­ آید. بیماری­های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال نعوظ را افزایش می­دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می­گردد در ایجاد اختلال جنسی موثر می­ باشد. تمام بیماری­ های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال(جدار عروق) همراه ­اند و باعث اختلال جنسی می­ شوند.

عدم خروج منی

علائم سیستم ادراری تحتانی( LUTS)

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می­باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می­دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می ­افتد.

مطالعات MMAS (یک انجمن جنسی است) در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان می دهد. طبق این آنالیز هر ۱۰ سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (IPSS>19)و  اختلال نعوظ در آنها افزایش می­یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می­دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می­ یابد. مردان در ۴۰ سالگی ۹% در ۷۰ سالگی ۷۹% و در ۸۰ سالگی ۸۶% دچار کاهش رژیدیتی(سفتی) نعوظ می­ شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است.

اختلالات روانی

در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال جنسی است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیر گذار است. اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می­ آید. اکنون تصور می­شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می­ باشند. در حالی که عملکردهای روانشناختی و روانپزشکی در نعوظ تاثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند. بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آنها بهبود می­ یابد. بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تاثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می­شود. تعدادی از هورمون­ها وجود دارند که فونکسیون(عمل) نعوظ را تحت تاثیر قرار می­دهند. تستوسترون(هورمون جنسی) که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ­ های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می­دهد وقتی که بیماری هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه‌ها) وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل(ویاگرا) سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپووهیپر تیروئیدیسم (کم کاری و پرکاری تیروئید) و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می­شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می­ دهد.

 استعمال دخانیات

مطالعه اخیر ارتباط استعمال دخانیات و اختلال جنسی را نشان داده، براساس این مطالعه افراد سیگاری ۵/۱ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ نسبت به افراد غیرسیگاری را دارند. فقط پی­گیری مداوم می ­تواند نشان دهد که سیگاری­ها در ریسک افزایش ابتلا به اختلال نعوظ هستند یا نه؟ مطالعات در این زمینه زیاد نیست و رابطه استعمال دخانیات و اختلال نعوظ هنوز مورد بحث است. مکانیسم ­های موجود بین سیگار کشیدن و اختلال نعوظ ناشناخته است. در یک مطالعه صورت گرفته، نشان داده، که استعمال دخانیات به طور قابل توجهی باعث افزایش اختلال نعوظ در مردان بدون وجود بیماری عروقی می­ گردد. در یک مطالعه پی­گیری شونده ۵ ساله گزارش شده از TAMUS(محقق)، شیوع اختلال نعوظ در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری را نشان داده است.

در یک مطالعه ۵ ساله دیگر محققین عواقب سه رخداد به هم پیوسته، سیگار، بیماری عروقی و اختلال نعوظ را بررسی کردند. به طور مشخص محققین به دنبال این پاسخ هستند که آیا سیگار مستقل از بیماری عروقی باعث افزایش اختلال جنسی می­شود یا مسئله به صورت علت و معلول است. به طوری که سیگار باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود.

مکانیسم­هایی که چگونه سیگار باعث اختلال جنسیمی­شود، شناخته شده نیست. احتمال دارد چند مکانیسم بیولوژیک(همگانی) وجود داشته باشد، ولی مشاهدات اپیدمیولوژیک در سطح جمعیت وجود ندارد. دخانیات و اختلال نعوظ ممکن است، از طریق وقوع بیماری عروقی اتفاق افتد، استعمال دخانیات باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی ممکن است موجب اختلال نعوظ شود و نیز ممکن است از طریق وقوع آترواسکلروز(ته نشست چربی در عروق) باعث اختلال نعوظ گردد. اتیولوژی(علت) و اسکلوژنیک(عروقی) شایع ترین علت اختلال نعوظ می­ باشد و ریسک اختلال نعوظ در صورت همراه بودن بیماری­های زمینه­ ای عروقی زیادتر می ­شود. اختلال نعوظ واسکلوژنیک در اکثر موارد اتفاق می­ افتد و با اختلال در شل شدن عضله صاف کورپورا(بافت آلت) باعث اختلال نعوظ می­شود.

نعوظ­ های شبانه غیرطبیعی و کاهش رژیدیتی(سفتی) در سیگاری­ها به طور چشم­گیر دیده می­شود. این موارد با قطع سیگار بهبود می­یابد و با اینکه اختلال نعوظ در سیگاری­ ها اساساً یک اتیولوژی اورگانیک است، تطابق دارد. آترواسکلروز نقش مهمی در اختلال نعوظ در سیگاری­­ ها دارد.

به دنبال استعمال دخانیات گردش خون شریانی آلت کاهش می­یابد و استعمال دخانیات طولانی مدت موجب ضایعه بافت کورپورا گردیده و در نتیجه فرد مستعد به ضایعات آترواسکلروز شریان کاورنوز(آلت) می­گردد.

آترواسکلروز(تنگی) کرونر در افراد مبتلا به اختلال نعوظ از نوع واسکولار بسیار شدید است. استعمال دخانیات با ایجاد اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید (NO) باعث اختلال جنسی می­ گردد. نیتریک اوکساید نقش حیاتی در جلوگیری از ایجاد آترواسکلروز دارد. در مدل­های حیوانی در خرگوش استعمال سیگار به صورت پاسیو منجر به فشار خون و کاهش سنتز نیتریک اوکساید می­شود. بنابراین اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید ممکن است نقش مهمی در پاتوژنز اختلال نعوظ و بیماری عروقی داشته باشد.

در افراد مبتلا به ED با منشاء عروقی، وجود اختلال نعوظ ممکن است یکنشانه بالقوه در مشخص کردن بیماری عروقی در فرد باشد، لذا می­توان بیماری عروقی نهفته را غربالگری کرد. در افراد سیگاری چنانچه بیماری عروقی دیده نشود، ریسک ابتلاء به اختلال نعوظ را ندارد. این یافته نشان می­دهد که استعمال دخانیات، از طریق بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود و لذا این اختلال باید به عنوان تظاهر کلینیکی بیماری عروق سیستمیک مدنظر قرار گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶سالمه و مجردم از دوران بلوغ تا به این سن به دفعات زیاد خود ارضای کردم و چندسالی میشه دچار زود انزالی شدید شدم و موقع سکس قرصهای وگادول و کینگدول تاثیر انچنانی روی من نداره و بلافاصله بعد از دخول ارضا میشم .من سال گذشته جراحی دیسک کمر انجام دادم .الان حس میکنم مجاری خروجی منیم گشاد شده و هیچجوره نمیتونم جلوی انزال رو بگیرم و بار ها شده موقع انزال (خود ارضای)مسیر خروج منی رو ببندم.و متاسفانه اصلا در سکس لذت نمیبرم.و همین باعث شده کلا ازدواج رو بیخیال بشم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر دریا یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر
  میخواستم بپرسم اگر مردی هردو بیضه شو به علت سرطان جراحی کنه و تخلیه بشه چه عوارض بلند مدتی برای زندگی زناشوییش بوجود میاد؟
  راهکارهای قرصو تزریق و دستگاه وکیوم تا چه حد و تا چند سال میتونن موثر باشند؟آیا همه میتونن ازین راه ها استفاده کنند؟(این مهم ترین سواله)
  بعد از این جراحی کاملا ناتوان جنسی میشه؟
  کاهش میل جنسی تا چه حد به هورمون تستسترون مربوطه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دریا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   منظور از سرطان سرطان بیضه هست
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   دچار ناباروري و اختلال جنسي مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Sina یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بزرگوار
  من تو شهرمون دکتر خوبی برای اورولوژیو سکسولوژی نیست.
  عذرمیخوام من ۲۸ سالمه و احساس میکنم هیچوقت رابطه خوبی با همسرم نداشتم.
  فقط تحریکم با تصورات ذهنی بوده تا الان.
  وزنم ۸۰ قد ۱۷۰.التم هم قطرش خوبه اما کجه متاسفانه ک خیلی نگرانم کرده.
  الان هم باید حتما فیلم ببینم تا نعوظ پیدا کنم.اگه نبینم اصلا تحریک نمیشم.باید خودارضایی کنم 😔
  احساس میکنم درمان ندارم.
  نمیدونم چیکارکنم.زندگیم داره از بین میره.کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر Sina شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر Sina شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   ممنونم.
   از قرص عقرب استفاده کنم؟ ازاد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   خير استفاده نكنيد و شما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با نامزدم چند بار رابطه در حد معاشقه و دو بار رابطه کامل داشتم که در هیچ کدوم از موارد ایشون انزال نداشتن نعوذ تا پایان رابطه طبیعی بود و رابطه طولانی بود. ضمن اینکه ایشون داروی افسردگی مصرف میکنه این مشکل به این علته یا میتونه به عت ناتوانی باشه؟ اگر به علت قرصه با قطع مصرف مشکل حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   به علت دارو مي باشد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . بنده ۲۴سالمه و متاهل هستم . تا ۶ماه پیش هفته ای سه چهار بار رابطه داشتم . اما الان ۶ ماه است که وقتی رابطه برقرار میکنم تا ۱۰روز بعد رابطه نه میل پیدا میکنم نه نعوظ حتی نعوظ صبگاهی ندارم . اما بعد ۱۰روز همه ی اینا خوب میشه . علت چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   علت نا معلوم است ،،، يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا اين دو برامدگي در عكس زير زگيل تناسلي ميباشد كه حدودا سه تا چهار سال هست به همين شكل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   زگيل نيستند

 • تصویر کاربر توحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  غرض از مزاحمت اینکه برادرم دچار مشکل خارج نشدن آب منی و راست نشدن آلت تناسلی هس
  ده ماهه ازدواج کرده و ما تازه متوجه این موضوع شدیم میخواستیم بدونیم این مشکل حل شدنی هس یا نه؟؟ یک بار هم در شهرمون بردیمش دکتر که اونم گفت ضعیفی قدرت الت تناسلیش سی الی چهل در صد هس که براش امپول و قرص تجویز کرد و گفت اینارو بخوره خوب میشه البته بعد سونوگرافی و این چیزا دارو رو تجویز کرد الان حدود یه ماه میگذره نتیجه حاصل نشده که هیچ وضعیتش بدتر شده و آلتش اصلا حس نداره ممنون میشم کمکمون کنی خدا اجرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   جواب طولاني است بايد مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر توحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)
   دکتر جان ما شهرستان هستیم فعلا امکان مراجعه حضوری نداریم حتی المکان یه راهنمایی بکنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنند 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر amir پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر؛ بنده سه ساله که ازدواج کردم از وقتی که بخودم اومدم دیدم دچار زود انزالی شدید هستم ؛ اما هیچ مشکلی در نعوظ نداشتم اما وقتی که وارد زندگی متاهلی شدم این زود انزالی برام دردسر ساز شد رفتم پیش دکتر بهم یه نوع قرص خارجی داد استفاده کردم از همون موقع دچار اختلال نعوظ شدم تا الانم پیش دکتر نرفتم در طول این سه سال رابطه نزدیکی رو با قرص سیدنافیل انجام میدادم اما الان دیگه این قرص پاسگو نیست و نعوظی ایجاد نمیکنه بی تاثیر شده کلا اعتماد بنفسم رو از دست دادم نمی دونم چیکار کنم توی اختلال نعوظ خیلی مشکل دارم اصن نعوظ ندارم آلاتم موقع نعوظ میلرزه و در حال خواب هم یه وریه الان باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر Va جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  جناب دکتر .آیا داشتن باد فتق باعث اختلال نعوظ میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   باعث نمي شود

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۴ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  چندتا برجستگی محکم و شبیه زیگیل بالای آلت تناسلی بوجود آمد
  با طب سنتی برطرف کردم
  بعد دو ماه
  البته موهای زائد زیر شکم وقتی بلند شد
  بعضی از اونها خودشون از بین رفتن
  اما الان روی آلت دوتا در اومده
  چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   ليزر كيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   ليزر كيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر