عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

اختلال نعوظ یک مشکل بهداشت جهانی است، که سلامتی و کیفیت جنسی فرد را به مخاطره می­اندازد. بیماری های عروقی، اختلالات روانی و هورمونی و استعمال دخانیات شایع­ترین علل اختلال نعوظ هستند.

عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

در ادامه همه ی عوامل ایجاد اختلال نعوظ آمده است.

بیماری­های عروقی

عوامل شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می­ باشد. تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آنها دیده می­ شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده ­اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته­ اند، اختلال جنسی را تجربه می ­کنند. کاهش اندکس فشار آلتی – برکیال ( PBI) می­تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا 12% دچار انفارکتوس قلبی می­ شوند.

80% بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و 10% بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می­برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه­ ای از بیماری نهفته قلبی- عروقی می­ باشد.

دیابت

دیابت نیز یک اختلال جسمی بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در بیماران منجر به اختلال جنسی می­شود. طبق مطالعات، 14% بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً 4 تا 5 سال دیرتر متوجه بیماری خود می­شوند. دیابتیک­ های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک­ ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ) قبل از رتینوپاتی(بیماری چشمی) یا نفروپاتی(بیماری کلیوی) به وجود می­ آید. بیماری­های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال نعوظ را افزایش می­دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می­گردد در ایجاد اختلال جنسی موثر می­ باشد. تمام بیماری­ های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال(جدار عروق) همراه ­اند و باعث اختلال جنسی می­ شوند.

عدم خروج منی

علائم سیستم ادراری تحتانی( LUTS)

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می­باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می­دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می ­افتد.

مطالعات MMAS (یک انجمن جنسی است) در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان می دهد. طبق این آنالیز هر 10 سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (IPSS>19)و  اختلال نعوظ در آنها افزایش می­یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیس نشان می­دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می­ یابد. مردان در 40 سالگی 9% در 70 سالگی 79% و در 80 سالگی 86% دچار کاهش رژیدیتی(سفتی) نعوظ می­ شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است.

اختلالات روانی

در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال جنسی است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیر گذار است. اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می­ آید. اکنون تصور می­شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می­ باشند. در حالی که عملکردهای روانشناختی و روانپزشکی در نعوظ تاثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند. بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آنها بهبود می­ یابد. بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تاثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می­شود. تعدادی از هورمون­ها وجود دارند که فونکسیون(عمل) نعوظ را تحت تاثیر قرار می­دهند. تستوسترون(هورمون جنسی) که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ­ های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می­دهد وقتی که بیماری هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه‌ها) وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل(ویاگرا) سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپووهیپر تیروئیدیسم (کم کاری و پرکاری تیروئید) و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می­شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می­ دهد.

 استعمال دخانیات

مطالعه اخیر ارتباط استعمال دخانیات و اختلال جنسی را نشان داده، براساس این مطالعه افراد سیگاری 5/1 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ نسبت به افراد غیرسیگاری را دارند. فقط پی­گیری مداوم می ­تواند نشان دهد که سیگاری­ها در ریسک افزایش ابتلا به اختلال نعوظ هستند یا نه؟ مطالعات در این زمینه زیاد نیست و رابطه استعمال دخانیات و اختلال نعوظ هنوز مورد بحث است. مکانیسم ­های موجود بین سیگار کشیدن و اختلال نعوظ ناشناخته است. در یک مطالعه صورت گرفته، نشان داده، که استعمال دخانیات به طور قابل توجهی باعث افزایش اختلال نعوظ در مردان بدون وجود بیماری عروقی می­ گردد. در یک مطالعه پی­گیری شونده 5 ساله گزارش شده از TAMUS(محقق)، شیوع اختلال نعوظ در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری را نشان داده است.

در یک مطالعه 5 ساله دیگر محققین عواقب سه رخداد به هم پیوسته، سیگار، بیماری عروقی و اختلال نعوظ را بررسی کردند. به طور مشخص محققین به دنبال این پاسخ هستند که آیا سیگار مستقل از بیماری عروقی باعث افزایش اختلال جنسی می­شود یا مسئله به صورت علت و معلول است. به طوری که سیگار باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود.

مکانیسم­هایی که چگونه سیگار باعث اختلال جنسیمی­شود، شناخته شده نیست. احتمال دارد چند مکانیسم بیولوژیک(همگانی) وجود داشته باشد، ولی مشاهدات اپیدمیولوژیک در سطح جمعیت وجود ندارد. دخانیات و اختلال نعوظ ممکن است، از طریق وقوع بیماری عروقی اتفاق افتد، استعمال دخانیات باعث بیماری عروقی و بیماری عروقی ممکن است موجب اختلال نعوظ شود و نیز ممکن است از طریق وقوع آترواسکلروز(ته نشست چربی در عروق) باعث اختلال نعوظ گردد. اتیولوژی(علت) و اسکلوژنیک(عروقی) شایع ترین علت اختلال نعوظ می­ باشد و ریسک اختلال نعوظ در صورت همراه بودن بیماری­های زمینه­ ای عروقی زیادتر می ­شود. اختلال نعوظ واسکلوژنیک در اکثر موارد اتفاق می­ افتد و با اختلال در شل شدن عضله صاف کورپورا(بافت آلت) باعث اختلال نعوظ می­شود.

نعوظ­ های شبانه غیرطبیعی و کاهش رژیدیتی(سفتی) در سیگاری­ها به طور چشم­گیر دیده می­شود. این موارد با قطع سیگار بهبود می­یابد و با اینکه اختلال نعوظ در سیگاری­ ها اساساً یک اتیولوژی اورگانیک است، تطابق دارد. آترواسکلروز نقش مهمی در اختلال نعوظ در سیگاری­­ ها دارد.

به دنبال استعمال دخانیات گردش خون شریانی آلت کاهش می­یابد و استعمال دخانیات طولانی مدت موجب ضایعه بافت کورپورا گردیده و در نتیجه فرد مستعد به ضایعات آترواسکلروز شریان کاورنوز(آلت) می­گردد.

آترواسکلروز(تنگی) کرونر در افراد مبتلا به اختلال نعوظ از نوع واسکولار بسیار شدید است. استعمال دخانیات با ایجاد اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید (NO) باعث اختلال جنسی می­ گردد. نیتریک اوکساید نقش حیاتی در جلوگیری از ایجاد آترواسکلروز دارد. در مدل­های حیوانی در خرگوش استعمال سیگار به صورت پاسیو منجر به فشار خون و کاهش سنتز نیتریک اوکساید می­شود. بنابراین اختلال در فعالیت نیتریک اوکساید ممکن است نقش مهمی در پاتوژنز اختلال نعوظ و بیماری عروقی داشته باشد.

در افراد مبتلا به ED با منشاء عروقی، وجود اختلال نعوظ ممکن است یکنشانه بالقوه در مشخص کردن بیماری عروقی در فرد باشد، لذا می­توان بیماری عروقی نهفته را غربالگری کرد. در افراد سیگاری چنانچه بیماری عروقی دیده نشود، ریسک ابتلاء به اختلال نعوظ را ندارد. این یافته نشان می­دهد که استعمال دخانیات، از طریق بیماری عروقی باعث اختلال نعوظ می­شود و لذا این اختلال باید به عنوان تظاهر کلینیکی بیماری عروق سیستمیک مدنظر قرار گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ا سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۵۳ ساله هستم دارای بیماری صرع ‌قرص لولا و کار باما زوپین واس سیتالو پرام مصرف می کنمبعد از آخرین تشنج دچار زود انزالی و نعوظ شدم برای درمان چه کنم حدود یک سال میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر 55 سال دارم حدود دو ماه هست که از جهت نعوذ مشگل پبدا کردم احساس میکنم میل جنسی دارم ولی الان حدود دو هفته میشه که هنگام سکس اصلا نعوذ ندارم ولی میل جنسی دارم از طرفی احساس میکنم بیضه هام کمی کوچک شدند گاهی هم درد میگیرند
  فشار خون دارم بيشتر درمان گیاهی میکنم ولی گاهی از قرص لوزامیکس اچ و منورال 50 استفاده میکنم ممنون میشم کمکم کنید
  در ضمن دو هفته قبل جراح ایمپلنت کردم و چند امپول بی حسی هم زدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر ارژنگ جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده به مدت سه ماه تقریبا هر روز با همسرم معاشقه و انزال داشتم. در این مدت ،نعوظ کامل و طولانی بود. اصلا هم اذیت نمی شدم. اما این اواخر نعوظ مدت کوتاهی دارد و میل جنسی من هم کمتر شده است. آیا به علت زیاده روی است؟ یا مشکل دیگری پیش آمده؟ لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   زياده روي است

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من۵۴سالم با مشکل راحت خالی نشدن ادرار و مشکل نعوظ شدید به پزشک مراجعه کردم
  گفتم پروستات بزرگ شده درسونوگرافی حجم پروستات ۴۳ccودرمعاینه دکتر گفتن به ۱۰۰ccمیاد و گفتن بالیدی تراش بدیم درضمن گفتن که خوش خیم است با این گفتن دوهفته دارو مصرف کنم ولی بیشتر باید مال بشی
  حالا می خواستم بدونم با عمل کردن مشکل نعوظ شدید برطرف میشه یا این تمام مشکلات برط
  رف میشه به رای همین از عمل میترسم لطفا شما راهنمای کنید ممنون ومتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   عمل نكنيد

 • تصویر کاربر شایگان جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر ۱۴ ساله ای دارم که حدود ۳ ماه است خودارضایی میکند اوایل هفته ای دو بعر بود سپس با صحبتی که با یک دکتر ر‌وانشناس داشتم تاکید داشتند نسبت به این جریان خود را بی تفاوت نشان دهم، اما پس از بی اهمیت نشان دادن خود، تعداد دفعات خودارضایی بیشتر شده و به ۲-۳ بار در روز رسیده، بسیار نگران هستیم که به این جریان اعتیاد پیدا نکنند و عوارضی نداشته باشد.
  مننون میشم راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من یک بار سوال رو مطرح کردم که متاسفانه کد رهگیری رو قبول نکرد یا من اشتباه نوشتم برا همین مجدد میفرستم.
  یک ماه قبل در حالت نعوظ آلتم کامل به سمت پایین کشیده شد، وقتی خواستم بالا بیارمش یک ضربه خورد. اما درد و کبودی نداشتم. فقط آلت شل شد و تا یک هفته نعوظ صبحگاهی نداشتم. اما در حالت غیر نعوظ سفت بود. بعد از یک هفته خودم با دست تحریک کردم که نعوظ داشت اما یک مقدار کج شده بود. پیش دوتا متخصص اورولوژیست هم رفتم گفتن سالمی و هیچ مشکلی نیست، به اصرار من سونوگرافی هم نوشتن که سالم بود. الان بعد از یک ماه توی خواب نعوظ دارم اما هنوز یک مقدار کج هست البته کمتر از قبل و در حالت غیر نعوظ هم سفت است. علت چیه آقای دکتر؟ آیا میتونه پیرونی باشه؟ مجدد خوب میشم؟
  آقای دکتر این سفت بودن در حالت کوتاهی خیلی اذیتم میکنه! میترسم آسیب جدی باشه و دکتر ها تشخیص ندادن، لطفا کمک کنید
  30 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر توی یک ماه فقط دو بار در خواب نعوظ داشتم. که همون هفته اول بود و الان سه هفته است هیچ نعوظی ندارم. با دست هم نمیتونم تحریک کنم. وقتی ورزش میکنم یا می ایستم آلت سفت میشه و انگار پر خون شده.
  2. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۹ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر این رو هم اضافه کنم که وقتی روی بیضه ها آب سرد میریزم جمع نمیشن و هیچ عکس العملي ندارن. اما سرما رو احساس میکنم.
   آقای دکتر با توجه به اینکه سنو هیچ آسیب دیدگی رو نشون نداده این میتونه باعث پیرونی بشه؟
   علت سفتی آلت و عدم نعوظ چی هست-؟ برای شل شدن آلت چکار کنم؟ ممکنه اعصاب آلت و بیضه آسیب دیده باشه؟ اینقد سفت مونده دیگه داره خشک میشه.
  3. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر آلت اصلا جمع نمیشه، نیمه نعوظ آویزون مونده! لطفاً جواب بدین. چه کنم؟ نه تحریک میشه و نعوظ دارم و نه بیضه ها جمع میشه. البته متاسفانه یک هفته نعوظ زیاد و طولانی داشتم. ممکنه برا اون بوده باشه و آسیب دیدگی ایجاد شده؟ چه کنم؟ دو ماه دیگه قراره ازدواج کنم، اگه مشکل جدی هست بفرمایید.
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   نگران نباشيد مشكلي وجود ندارد و مشكل زود گذر است

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   نگران نباشيد مشكلي وجود ندارد و مشكل زود گذر است

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام و درود جناب دکتر.
  35 ساله هستم و متاهل، بدون فرزند.
  یک ماه قبل آلتم در حالت نعوذ به پایین کشیده شده. وقتی خواستم بالا بیارمش هم یه ضربه بهش خورد. دردی و کبودی نداشتم. اما بعد از یک هفته دقت کردم نعوظ صبحگاهی نداشتم و نمیتونستم آلتم رو تحریک کنم. فقط یک بار در هفته اول در صبح نعوظ داشتم که اونم کامل سفت نبود. پیش دوتا دکتر رفتم هر دو گفتن سالمی و هیچ مشکلی نیست. یکی به اصرار من سنو هم نوشت که سالم جواب داد. الان یک ماه هست که نعوظ ندارم. و آلتم در حالت نیمه سخت مونده. مثل قبل جمع هم نمیشه. طول متوسط، نیمه سخت...
  چه کنم؟ آیا خودش خوب میشه؟
  قرص ویاگرا هم نمیتونم مصرف کنم چون مشکل معده و کلیه دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهرام دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  بنده 8 سال هست ازدواج کردم زود انزالی در حد یک دقیقه دارم. از سکسم راضی نیستم. دوست دارم بیشتر دخول داشته باشم. ممنون میشم راهنمایی کنید. تحریکم زیاده. آلت زن ببینم. زیاد تحریک میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتربه فرموده شمابنده قرص تاداگرارایک ساعت قبل ازنزدیکی استفاده نمودم ولی اتفاقی نیفتادسوالم این است قرص راتانعوظ کامل مصرف کنم یاخیر.داروهای تقویتی مدنظرداریدممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   قرص كافي است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   قرص كافي است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شبستان شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر بدون دارو قادر به نعوذ نیستم .دکتر هم رفتم سونو هم انجام دادم گفت از لحاظ جسمی مشکل نداری..بیشتر فکر میکنم از لحاظ روانی واسترس مشکل نعوذ دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   جنبه فكري دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر