عوامل ایجاد کننده اختلال جنسی

بیماری‌های عروقی

عواملی شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می‌باشد موارد مربوط به بیماری شریانی چنانچه جنرالیزه باشد بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال جنسی می‌شوند.

تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آن‌ها دیده می‌شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده‌اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته‌اند، اختلال جنسی را تجربه می‌کنند. کاهش PBI می‌تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا ۱۲٪ دچار انفارکتوس قلبی می‌شوند. در حالی که در افراد با PBI نرمال ۵/۱٪ است، ۸۰٪ بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و ۱۰٪ بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می‌برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه‌ای از بیماری نهفته قلبی – عروقی می‌باشد.

ارتباط دقیق اختلال فونکسیون اندوتلیال با این بیماری‌ها گزارش شده است. اختلال فونکسیون با دخالت در تولید نیتریک اوکساید باعث اختلال در شل شدن عضله صاف کاورنوز می‌شود.

دیابت نیز یک اختلال سیستمیک بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در ۱/۳ یا ۳/۴ یا بیماران منجر به اختلال جنسی می‌شود. طبق مطالعات، ۱۴٪ بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً ۴ تا ۵ سال دیرتر متوجه بیماری خود می‌شوند.

دیابتیک­های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ ) قبل از رتینوپاتی یا نفروپاتی به وجود می‌آید. بیماری‌های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال جنسی را افزایش می‌دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می‌گردد. در ایجاد اختلال جنسی مؤثر می‌باشد. تمام بیماری‌های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال همراه­اند و باعث اختلال جنسی می‌شوند.

LUTS

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می‌باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می‌دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می‌افتد.

مطالعات MMAS در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان داد .

طبق این آنالیز هر ۱۰ سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (۱۹ <IPSS) اختلال نعوظ در آن‌ها افزایش می‌یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیسی نشان می‌دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می‌یابد.

مردان در ۴۰ سالگی ۹٪ در ۷۰ سالگی ۷۹٪ و در ۸۰ سالگی ۸۶٪ دچار کاهش رژیدیتی نعوظ می‌شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است. در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال نعوظ است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیرگذار است.

اختلالات روانی

اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می‌آید.

اکنون تصور می‌شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می‌باشند. در حالی که عملکردهای روان‌شناختی و روان‌پزشکی در نعوظ تأثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند.

بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آن‌ها بهبود می‌یابد.

بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تأثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

محققین ۱۲۰ فرد مبتلا به اختلال نعوظ و هیپرتروفی خوش خیم پروستات را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند ۵۴٪ مردان دچار اختلال نعوظ همراه با هیپرتروفی خوش خیم پروستات، بودند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع‌ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می‌شود. تعدادی از هورمون‌ها وجود دارند که فونکسیون نعوظ را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تستوسترون که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ‌های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می‌دهد وقتی که بیماری هیپو گونادیسم وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپوهیپر تیروئیدیسم و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می‌شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می‌دهد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 27 ساله هستم و از سن 15 سالگی خودارضایی دارم
  به تازگی نامزد کرده ام و نزدیکی داریم و بعدازشروع رابطه و دخول انزال بهم دست میده زیر 20ثانیه
  اوایل با کندوم تاخیری میتوانستم نزدیکی کنم و همه چی خوب بود
  بعد از چند ماه الان که شروع به نزدیکی میکنم احساس میکنم دارم حتی با کاندوم دوباره زود انزال میشم وپس از جلوگیری از این کار نعوظم رو بلافاصله از دست میدم. (البته دچار یک فشار روحی هم شده ام به دلیل از دست دادن کارم)
  چه راه کاری رو پیشنهاد میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكسيتين به مدت سه  ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مشکل زودانزالی دارم به صورتی که بعد از ده دقیقه معاشقه وقتی از طریق دخول میخواهم همسرم را ارضا کنم هیجان زده میشم سریع وقبل از یک دقیقه دچار انزال میشم ولی اگر قبل از دخول ازراه های دیگر همسرم را ارضاکنم اینبار انزال من بیشتر طول میکشه (دوتاسه دقیقه) از روشهای درمان فکری هم برای درمان استفاده کردم ولی هیچ تاثیری نداشت وهیچ دارویی هم برای درمان استفاده نکردم آیا دارووی برای درمان وجود دارد لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دوکتور من در دوران جاهلیت خود ارضایی می کردم الان دچار زود انزالی شدم راه چاره چیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. آقای دکتر من پسری ۲۰ ساله هستم که دچار نوعی اختلال جنسی شدم. من زیاد خودر اضایی میکنم. حدود دو سال پیش در حین خود ارضایی متوجه شدم که ارگاسمم به شدت ضعیف شده و حس لذت آن بسیار کم شده حتی تحریک پذیری و حس لذت با دست زدن به آلتم هم خیلی کم شده. تکرر ادرار هم دارم. اگه میشه کمکم کنید من از این موضوع خیلی عذاب میکشم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر قوامی من سه روزه توی اب منیم خون میبینم ازمایش سونو گرافی انجام دادم پروستاتم مشکلی نداشت باید بگم.ک کلیه هام از کار افتاده و دیالیز میشم این خیلی نکرانم کرده ممنون میشم راهنماییم کنید ک پیش چه دکتری برم و اگر دکتر مناسبی میشناسید معرفی کنید دکتر خودم اقای فیروزان هستن ولی گفتن باید پیش اورولوژیست برم یه دکتر خوب معرفی کنید ک سریع وقت بدن تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 7 ماه پیش)
   كسي را نمي شناسم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.نمیدونم چرا با هرچیز کوچیکی تحریک میشم وبه حالت نعوظ میرسم.
  خواهش میکنم شماهم نگین که این حالت طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 7 ماه پیش)
   غريزه جواني است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر:
  مدتی حدودا یکسال دیگر آن شادابی جنسی را نسبت به همسرم ندارم و در بعضی مواقع که الان بیشتر هم شده سستی و عدم نعوذ دارم با توجه به اینکه سنم 47 سال می باشد و آزمایشات مختلف هورمونی هیچگونه اشکالی نداشته ، خودم احساس می کنم یک مقدار دلسردی و در بعضی مواقع همفکر نبودن با همسر موجب شده که به مرور این مشکل در من بیشتر شده است .آیا به نظر شما نیاز مراجعه به دکتر اعصاب و روان دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 7 ماه پیش)
   بله مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر من دچار ازو اسپرمي شدم ویکی از بیضه هام و تو سن 34 سالگی درآوردم دوبار لیندسی کردم الان هم دچار ناتوانی جنسی شدم طوریکه سه سال نتونستم کاری بکنم ونغوظ هم خیلی کم داشتم و خودمو امتحان کردم با چت وبعضا تلفنی نعوظ پیدا کردم قرض های متعدد بهم دادن دکترها اما درمان نشدم بگید چیکار کنم ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   به پزشك رو
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.به پیشنهاد شما دوماه سرترالین ۱۰۰مصرف کردم نتیجه ای نگرفتم الانم همینجورم تفاوتی نکرده خیلی زود ارضا میشم در حد چند ثانیه. ممنون میشم راهنماییم کنین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   قرص داپوكسين يك عد قبل از ميل جنسي ميل كنيد
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شرمنده من حدود ده سال میشه ازدواج کردم ولی چند وقتی میشه موقع رابطه یعنی تقریبا بعد از چند دقیقه نزدیکی آلتم از حالت نعوظ خارج میشه و کاملا شل میشه و متاسفانه دیگه به حالت نعوظ بر نمیگرده خواستم بهم کمک کنید و بگید که مشکل چیه و چه چیزی استفاده کنم که بهتر شم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر