زود انزالی

عوامل ایجاد کننده اختلال جنسی

بیماری‌های عروقی

عواملی شناخته شده اختلال جنسی شامل: نارسایی، تنگی شریان و اختلال در مکانیسم بسته شدن ورید (لیک وریدی) به هنگام نعوظ می‌باشد موارد مربوط به بیماری شریانی چنانچه جنرالیزه باشد بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال جنسی می‌شوند.

تقریباً تمام بیمارانی که سابقه سکته قلبی، فشار خون، بیماری عروقی محیطی دارند، افزایش ریسک اختلال جنسی در آن‌ها دیده می‌شود. بیش از نیمی از بیمارانی که دچار سکته قلبی شده‌اند و یا تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته‌اند، اختلال جنسی را تجربه می‌کنند. کاهش PBI می‌تواند در آینده با انفارکتوس قلبی همراه باشد در بیماران مبتلا به PBI غیرطبیعی دیده شده که تا ۱۲٪ دچار انفارکتوس قلبی می‌شوند. در حالی که در افراد با PBI نرمال ۵/۱٪ است، ۸۰٪ بیماران مبتلا به بیماری عروقی محیطی و ۱۰٪ بیماران مبتلا به فشار خون کنترل نشده از اختلال جنسی رنج می‌برند. لازم به ذکر است که اختلال جنسی نشانه‌ای از بیماری نهفته قلبی – عروقی می‌باشد.

ارتباط دقیق اختلال فونکسیون اندوتلیال با این بیماری‌ها گزارش شده است. اختلال فونکسیون با دخالت در تولید نیتریک اوکساید باعث اختلال در شل شدن عضله صاف کاورنوز می‌شود.

دیابت نیز یک اختلال سیستمیک بوده که با اختلال در عملکرد طبیعی عروق و اعصاب در ۱/۳ یا ۳/۴ یا بیماران منجر به اختلال جنسی می‌شود. طبق مطالعات، ۱۴٪ بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند معمولاً ۴ تا ۵ سال دیرتر متوجه بیماری خود می‌شوند.

دیابتیک­های مقاوم به انسولین در مقایسه با افراد دیابتیک غیرمقاوم احتمال بیشتری برای دچار شدن به اختلال جنسی دارند.

در دیابتیک ها اختلال در فونکسیون آلت (اختلال نعوظ ) قبل از رتینوپاتی یا نفروپاتی به وجود می‌آید. بیماری‌های عروقی، هیپر کلسترولمی و فشار خون در بیماران دیابتیک شانس اختلال جنسی را افزایش می‌دهد. سندروم متابولیک که با علائمی نظیر فشار خون بالا، هیپرلیپیدمی، چاقی مرکزی، عدم تحمل گلوکز مشخص می‌گردد. در ایجاد اختلال جنسی مؤثر می‌باشد. تمام بیماری‌های فوق با اختلال در عملکرد طبیعی اندوتلیال همراه­اند و باعث اختلال جنسی می‌شوند.

LUTS

وجود علائم سیستم ادراری تحتانی و اختلال جنسی مشکلات شایعی در مردان مسن می‌باشد که ارتباط این دو بیماری را در سنین بالا نشان می‌دهد و در سن خاصی در جمعیت مسن اتفاق می‌افتد.

مطالعات MMAS در هفت کشور، رابطه بین سن و شدت علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی را نشان داد .

طبق این آنالیز هر ۱۰ سال، درصد مردان مبتلا به علائم ادراری تحتانی متوسط (IPSS 8-10) یا شدید (۱۹ <IPSS) اختلال نعوظ در آن‌ها افزایش می‌یابد. سن، چاقی و علائم سیستم ادراری تحتانی ارتباط نزدیکی با اختلال جنسی دارند. مطالعات انجام شده در انگلیسی نشان می‌دهد که نعوظ و حجم مایع انزال با افزایش سن کاهش می‌یابد.

مردان در ۴۰ سالگی ۹٪ در ۷۰ سالگی ۷۹٪ و در ۸۰ سالگی ۸۶٪ دچار کاهش رژیدیتی نعوظ می‌شوند. قبلاً توضیح داده شد که علائم ادراری تحتانی و اختلال جنسی با هم مرتبط هستند، در صورتی که ارتباط بین اختلال جنسی و میزان جریان ادرار (Flow Rate) مشاهده نشده است. در عین حال که مشکلات جسمانی عامل اختلال نعوظ است، اختلالات روانی نیز در آن تأثیرگذار است.

اختلالات روانی

اختلالات روانی در اختلال نعوظ نقش مهمی دارد. چهار دهه پیش اکثر پزشکان معتقد بودند که اختلال نعوظ در نتیجه اختلالات روانی در مردان به وجود می‌آید.

اکنون تصور می‌شود، بیشتر مردان مبتلا به اختلال نعوظ، دارای مشکلات جسمی می‌باشند. در حالی که عملکردهای روان‌شناختی و روان‌پزشکی در نعوظ تأثیر دارند، باید توجه داشت که بسیاری از مردان هر دو مشکل روانی و اورگانیک را توأمان دارند.

بیمارانی که دچار اختلال نعوظ همراه با علائم افسردگی هستند پس از درمان اختلال نعوظ، افسردگی آن‌ها بهبود می‌یابد.

بی حوصلگی و کاهش شادی (Mood) و روابط زناشویی ضعیف، تأثیر منفی بر عملکرد نعوظ دارند.

محققین ۱۲۰ فرد مبتلا به اختلال نعوظ و هیپرتروفی خوش خیم پروستات را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند ۵۴٪ مردان دچار اختلال نعوظ همراه با هیپرتروفی خوش خیم پروستات، بودند.

اختلالات هورمونی

همان طور که اشاره شد دیابت شایع‌ترین اختلال هورمونی بوده که موجب اختلال جنسی می‌شود. تعدادی از هورمون‌ها وجود دارند که فونکسیون نعوظ را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تستوسترون که در ایجاد میل جنسی نقش دارد، در نعوظ‌های شبانه نیز دخالت دارد. اگرچه نقش نهایی در ایجاد اختلال جنسی هنوز به طور قطعی مشخص نشده است. مطالعات گسترده اخیر نشان می‌دهد وقتی که بیماری هیپو گونادیسم وجود داشته باشد با تزریق تستوسترون، پاسخ جنسی فرد با مصرف سیلدنافیل سیترات بهتر خواهد شد.

هیپرپرولاکتنیمی، هیپوهیپر تیروئیدیسم و اختلال آدرنال، باعث کاهش تستوسترون می‌شود و همین طور باعث اختلال نسبت تستوسترون به استرادیول گردیده و میل جنسی را کاهش می‌دهد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر قوامی من سه روزه توی اب منیم خون میبینم ازمایش سونو گرافی انجام دادم پروستاتم مشکلی نداشت باید بگم.ک کلیه هام از کار افتاده و دیالیز میشم این خیلی نکرانم کرده ممنون میشم راهنماییم کنید ک پیش چه دکتری برم و اگر دکتر مناسبی میشناسید معرفی کنید دکتر خودم اقای فیروزان هستن ولی گفتن باید پیش اورولوژیست برم یه دکتر خوب معرفی کنید ک سریع وقت بدن تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   كسي را نمي شناسم
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.نمیدونم چرا با هرچیز کوچیکی تحریک میشم وبه حالت نعوظ میرسم.
  خواهش میکنم شماهم نگین که این حالت طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   غريزه جواني است
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر:
  مدتی حدودا یکسال دیگر آن شادابی جنسی را نسبت به همسرم ندارم و در بعضی مواقع که الان بیشتر هم شده سستی و عدم نعوذ دارم با توجه به اینکه سنم 47 سال می باشد و آزمایشات مختلف هورمونی هیچگونه اشکالی نداشته ، خودم احساس می کنم یک مقدار دلسردی و در بعضی مواقع همفکر نبودن با همسر موجب شده که به مرور این مشکل در من بیشتر شده است .آیا به نظر شما نیاز مراجعه به دکتر اعصاب و روان دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   بله مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر من دچار ازو اسپرمي شدم ویکی از بیضه هام و تو سن 34 سالگی درآوردم دوبار لیندسی کردم الان هم دچار ناتوانی جنسی شدم طوریکه سه سال نتونستم کاری بکنم ونغوظ هم خیلی کم داشتم و خودمو امتحان کردم با چت وبعضا تلفنی نعوظ پیدا کردم قرض های متعدد بهم دادن دکترها اما درمان نشدم بگید چیکار کنم ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 10 ماه پیش)
   به پزشك رو
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.به پیشنهاد شما دوماه سرترالین ۱۰۰مصرف کردم نتیجه ای نگرفتم الانم همینجورم تفاوتی نکرده خیلی زود ارضا میشم در حد چند ثانیه. ممنون میشم راهنماییم کنین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 11 ماه پیش)
   قرص داپوكسين يك عد قبل از ميل جنسي ميل كنيد
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شرمنده من حدود ده سال میشه ازدواج کردم ولی چند وقتی میشه موقع رابطه یعنی تقریبا بعد از چند دقیقه نزدیکی آلتم از حالت نعوظ خارج میشه و کاملا شل میشه و متاسفانه دیگه به حالت نعوظ بر نمیگرده خواستم بهم کمک کنید و بگید که مشکل چیه و چه چیزی استفاده کنم که بهتر شم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ووقت بخیر چندوقتی هست که شوهرم دچار ناتوانی جنسی شده پیش دکتر رفتیم بهش تادافیل ۱۰ و ایکس دی داد در هنگام نزدیکی التشون به حالت اولیه برمیگرده ومنی خارج نمیشه و در التشون چیزی رو حس نمیکنن ایشون به مدت دو سال متادون مصرف میکردن به مدت ۵ ماه هست ترک کردن و عمل واریکوسل انجام دادن چون تحرک اسپرمشون صفر بود و میلی به رابطه جنسی ندارن ایا درمان قطعی وجود دارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكل ايشان با گفتگو قابل حل است مراجعه كنند
 • تصویر کاربر امير جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، جناب دكتر من مجرد و ٣6 ساله هستم،
  دچار اختلال نعوظ شدم به اين صورت كه پس از نعوظ كامل و در حين انجام سكس دچار عدم نعوظ شده و ديگه نميتونم ادامه بدم، از ٧-٨ ماه پيش اولين بار اين مشكل رو ديدم و هميشگي هم نيست، ولي الان بصورتيه كه دفعاتش بيشتر شده اصلا نميدونم چه اتفاقي ميفته، در حالي كه همه چيز ظاهرا خوب پيش ميره وسط سكس مشكل بوجود مياد، الان كلا استرس اين رو گرفتم كه دفعه بعد هم اين مشكل پيش مياد يا نه و اين قضيه ديگه داره بيشتر درگيرم ميكنه، اگر راهنمايي كنيد ممنون ميشم، مطالب سايت رو هم خوندم ولي كمكم نكرد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   بيشتر جنبه ذهني- فكري دارد نگران نباشيد از قرص تادالافيل قبل از عمل جنسي ميل كنيد
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.از روزی که یادم میاد با الت تناسلی اشنا شدم برای راست کردنش مشکل داشتم. اصلا راس نمیشه. اولین باری که سکس کردم متوجه این جریان شدم. رفتم پیش دکتر به من گفته شد که سکس با طرف مقابلتو عوض کن. عوض کردم ولی چیزی درست نشد که نشد. گفتن استرس و... خ.نه خالی بدون هیچ دقدقه فکری بازم درست نشد. ولی سر صبح چنان راست میشه که اذیت میشم نمیخوابه اصلا. ولی موقع سکس اذیت میکنه. تا اینکه یکی به من سیدنافیلد پیشنهاد داد. خوردم خوب شد ولی عوارضش منو اذیت میکنه. الان 8ساله دارم از این قرص استفاده میکنم. دیگه خسته شدم. ترس از ازدواج دارم. یه قرصی چیزی راهنمایی کنید که بخورم بعد یه مدت دیگه درمان بشم و احتیاجی به قرص نباشه. ممنونم از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   شما مشكل فكرى روانى داريد نبايد از قرص استفاده كنيد و به متخصص روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود یک هفته است که مشکل نعوظ پیدا کردم یعنی آلتم در سفت و بلند نمیشود و مشکل یبوست هم پیدا کرده ام باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام مشكل شما زود گذر مي باشد اضطراب ونگران نباشيد .
درحال دریافت اطلاعات