تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرPouyaPouya دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من پانزده سالمه جدیدا متوجه شدم که یکی از بیضه زاویه دار شده و بالاتر رفته اما اصلا دردی ندارم می خواستم بدونم طبیعیه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 1 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دوکتور من عفونت بیضه چپ را داشتم رفتم دوکتور گفتند آپدیدیم داری قرص وآمپول دادند استفاده کردم خوب شده بود تازه دو روز است که بیضه راستم خیلی کوچک شده کم کم درد میکنه
  چه کار کنم
  با احترام
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۲۸( 1 هفته پیش)

   بعد از عفونت بيضه كه خوب شد كوچك مي شود جاي نگراني نيست 

 • تصویر کاربرحامد یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  h&v Akbari:
  سلام.آقای دکتر من بعد از درد و ورم ببضه قرص سیپروفلوکساسین از دکترگرفتم مصرف میکنم ولی هنوز دردم و ورمم بعد4روز تغییر ی نکرده به نظر شما خوب میشم؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴( 1 هفته پیش)

   بايد يك ماه دارو را استفاده كنيد

 • تصویر کاربرطبیب یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پسری ۲۷ساله هستم سه ماهه ازدواج کردم .ولی ده سال پیش دکتر تشخیص داد که بیضه هام کوچیک شدند و برام آمپول تستوسترون تجویز کرد ولی قبل از تجویز آمپول نشانه بلوغ نداشتم ولی الان دارم .دکترا میگن که توانایی بچه دار شدن را ندارید. خواستم ببینم امکان هست بچه دار بشیم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۵( 1 ماه پیش)
   أزمايش اسپرم انجام دهيد تا معلوم شود
 • تصویر کاربر.... یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و پونزده سالنه بعد دردی در ناحیه بیضه ها مشاهده کردم پیش دکتر رفتم برام سونوگرافی بضه نوشت جوابشم چیز خواصی نبود برام دارو تجویز کرد بعد یکی دو هفته دیگه رفتم پیش دکتر خوب نشده بودم دوباره برام داروی جدید تجویز کرد ولی العان هم خوب نشدم علل این موضوع هم عفونت هستش العان چی کار کنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۷( 1 ماه پیش)
   عمل جنسي داشته باشيد روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد و روزي دو بار در
   أب گرم بنشينيد
 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشبد... آقای دکتر من زنبوردارم.. حین کار به خاطر گرمای زیاد آب یخ زیاد خوردم و لباسم هم کلا خیس عرق شده بود... همون لباس ساعتها تو تنم بود.... از فردای آن روز بیضه سمت چپم درد میکنه ، با استراحت دردش خوب و با کار کردن بدتر میشه.التهاب یک رگ رو هم درون بیضه متوجه شدم که همون جا درد میکنه. لطفا راهنمایی بفرمایید درمانش چیه. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۵( 1 ماه پیش)
   از انجام كار سنگين خوداري شود و عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد
 • تصویر کاربرAli.rahimi پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در ادامه سوالم اینکه انگار رگ های بیضم سفت شده باشه و انگار کشیده شده و ریخته پایین و اینکه هر بارکه بلند میشم ورید های بیضم ورم میکنه قبل از درد کار سنگین هم انجام دادم و یه کیست 6mm هم دارم سمت چپ مرسی
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۴( 2 ماه پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی. بنده مجرد 27 ساله هستم... درد کشاله ران و اطراف بیضه داشتم... دکتر متخصص رفتم واریکوسل گرید 2 تشخیص دادن ارجا دادن سنوگرافی.. سنو گرافی انجام دادم فقط یک کیست در ابیدم سمت چب دیده شده بود... واریکوسل و فتق دیده نشد.....فقط دکتر سنو گفتن دیواره شکمی کمی شل و نازک شده... بعد از یه مدتی بهبود بیدا کردم... الان هر از مدتی چیزهای سنگین و فعالیت انجام میدم چند روزی درد دارم در قسمت کشاله ران و اطراف بیضه ک بعد بهبود بیدا میکنه.... با ورزش و فعالیت بدنی زیاد رابطه ای ندارد فقط زمانی ک در کاری مجبور ب زور زدن میشم این اتفاق برام میوفته... خیلی نگرانم خودم ک بیصه ام در حالت مانور معاینه میکنم چیزی بجز رگ تو دستم نمیاد نمیدونم دقیقا.... خیلی نگرانم آیا واریکوسل هست یا فتق خفیف.. جواب سنو نیز ضمیمه سوال کردم.... لطفا دقیق من رو راهنمایی کنید خدا خیرتون بده...
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲( 2 ماه پیش)
   درد اپيديديم بيضه مي باشد با كار سنگين دچار درد مي شويد
 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی. بنده درد کشاله ران و اطراف بیضه داشتم... سنو گرافی انجام دادم فقط یک کیست در ابیدم سمت چب دیده شده بود... واریکوسل و فتق دیده نشد..... بعد از یه مدتی بهبود بیدا کردم... الان هر از مدتی چیزهای سنگین و فعالیت انجام میدم چند روزی درد دارم در قسمت کشاله ران و اطراف بیضه ک بعد بهبود بیدا میکنه.... با ورزش و فعالیت بدنی زیاد رابطه ای ندارد فقط زمانی ک در کاری مجبور ب زور زدن میشم این اتفاق برام میوفته... لطفا راهنمایی کنید.... ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹( 3 ماه پیش)
   عمل نزديكي داشته باشيد
 • تصویر کاربرفریده یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.م همسرم که ۲۵سالشونه بیشتر از یک ساله ک دچار سرطان بیضه شدن. یکی از بیضه هاشونو تخلیه کردن همراه با ۴ دوره شیمی درمانی. اما بعد از چند ماه به لنف شکمیشون رسید. سه‌دوره شیمی درمانی انجام‌دادن برای نرمال شدن آنزیما برای جراحی و خارج کردن غده ها. متاسفانه طی ۴روز تعداد آنزیم ها ۸۰ تا بیشتر از حالت نرمال شد و عمل انجام نشد. الان مجددا دکتر ۳ دوره شیمی درمانی تجویز کردن.
  دکتر گفتن ک باید پیوند استخوان هم انجام بدن اما بعد گفتن امکانش نیست.
  میخواستم بدونم میزان بهبودی این بیماری چقدره و اینکه ایا عمل و پیوند راه موثری برا درمان هستش؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۹( 3 ماه پیش)
   خير
درحال دریافت اطلاعات