همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عارف پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من عارف هستم ۵۰ ساله از بچگی اندازه ببضه هام از بقیه هم سن و سالهای خودم بزرگتر بوده و هست اما دو سال پیش موقع سوار شدن به اسب بدون زین ( کار عاقلانه ای نبود ) احساس کردم یکی از تخمام وارد بدنم شد با درد شدید پیاده شدم و ظاهرا درست شد اما بیش از پیش اندازه بیضه هام بزرگتر شد مثل بادکنکی که آب پر شده باشه دردی هم نداره مگر تحت فشار ، پارسال سونوگرافی هم رفتم پزشک عمومی گفت مایع جمع شده یکی از رگهات هم حالت واریسی داره حالا با توجه به اینها بخاطر اینکه با شلوار وقتی صاف می ایستم زشت دیده میشه و فکر میکنم میل جنسی هم کم شده چاره کار چیه ؟ بسیار سپاسگزارم در ضمن اگه یه اس ام اس بدید من با شما تماس میگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   اگر هيدروسل داري عمل كن

 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شرمنده که مزاحمتون شدن.من حدود دو ماه پیش بیضم شروع کرد به درد خفیف و تورم روی بیضه و درد خفیف کشاله ران ک سونوگرافی اپیدمیت تشخیص داد.حدود ۲۰ روز قرص سیپردفلوکساسین و تولدرودین مصرف کردم ک موثر نبود دوباره رفتم پزشک دارو هارو عوض کردو گفت سه تا آمپول دگزا +قرص افلوکساسین و ناپروکسن داد حدود ۲۰ روزی مصرف کردم که بیست سی درصدی بهتر شده بودم البته حجم تورم کوچیکتر نشده بود فقط دردش کمتر شده بود که ماشینم تو برف منحرف شد از جاده تا دربیاریم یه ساعتی کشید دربیاد، بعد اون بازم تشدید شده دوباره رفتم دکتر گفت احتمال داره منشا بیماری پروستاتیت باشه اما فعلا همین داروهارو ادامه بده ببینیم چی میشه بفدشم اقای دکتر محیط کارم یه خورده سرده امکان داره داروها بخاطر سردی تاثیر نزاره؟.آقای دکتر لطفا کمک کنین بخدا اعصابمو ریخته بهم دردش اینا در حدی نیس ک نتونم کارامو انجام بدم اما دیگه اعصاب برام نزاشته
  1. تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   البته آقای دکتر درد خفیف پشت بیضه و زیر بیضه چپ دارم تورم واسه بیضه راسته پزشکم با استناد به این شاید گفته احتمال داره پروستاتیت باشه البته لازم به ذکره سوزش ادرار نسبت به قبل کمتر شده
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   التهاب پروستات است درمان درست انجام مي شود

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   التهاب پروستات است درمان درست انجام مي شود

  4. تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 2 هفته پیش)
   جسارتا اقای دکتر عمل جنسی یا زناشویی در التهاب پروستات تاثیر منفی داره یا خوبه
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   خوبه

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر پارسا یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.من ۵۲ سال سن دارم.و متاسفانه به خاطر نبود و یا کم بودن اسپرم در منی ، بچه دار نشدیم و بیضه های من کوچک است.الان چند وقتی است ، بعد از نزدیکی ، احساس می کنم انزال خوب صورت نمی گیرد.مثلا جهش منی را احساس نمی کنم.ولی میل به نزدیکی معمولی است.ضمنا هیچ گونه استرس و مریضی دیگری ندارم.سپاسگزارم اگر پاسخگو باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   زود گذر است

 • تصویر کاربر Reza جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقایی دکتر رفتم سونوگرافی نوشته واریکوسل خفیف در سمت چپ به ابعاد۲.۷mmنوشته .به نظر شما باید عمل کنم.احتمال داره بزرگتر بشه..متشکر از شما.یا علی مدد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد اگر غير طبيعي بود عمل كنيد 

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد اگر غير طبيعي بود عمل كنيد 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر..من 41 سال سن دارم..عسلویه کار میگنم..مدتی بود ک بعد از اینکه ک از شرکت برمیگشتیم می رفتم فوتبال ولی این اواخر سمت راست بیضه هام سوزش عجیبی دارم واین درد وسوزش زمانی که بعداز کار میرم فوتبال سراغم میاد وخیلی سوزشش زیاد است که با اینکه خسته ام از خواب بیدارم میگنه..ممنون میشم راهنمایی ام کنید..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   نظري ندارم

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۴۲ ساله هستم چندماه بیضهام بزرگتر شده اند سونگرافی گرفتم گفتن هیدروسل خفیف دارم با توجه به گزارش سونوگرافی چه توصیه ای دارید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر حجت دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سابقا خون در منی بنده مشاهده شده بود که سونوگرافی پروستات نمودم وجواب سونوگرافی رانزد دکتر بردم وایشان فرمودندمشکلی نیست ومجددا بعدازمدتی خون ذرمنی خود مشاهده نمودم واین امر باعث نگرانی بنده شده البته ازابتداتاکنون شاید مشاهده خون در منی بمیزان انگشتان دست نبوده است وسن اینجانب 42 سال میباشد درضمن درکیسه بیضه یک غده چربی بانظرپزشک وسونوگرافی انجام شده درزمان 20 سالگی دارم که دکتر فرمودند نیازی به برداشتن آن نیست لذا ازجناب دکترمستدعیست نظرخودرااعلام فرماید لطفا به موبایل بنده جواب روارسال نمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود درماني ندارد فقط روزي دو بار در أب گرم بنشسنيد

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا هیدروسل وخود ارضایی روی بچه دار شدن تاثیر داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   خير ندارد 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر
  با سلام
  بیضه چپ من در برخورد با بیضه راست درد شدید دارد دکتر سونوگرافی نوشته چه کار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   سونوگرافي انجام دهيد

 • تصویر کاربر PouyaPouya دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من پانزده سالمه جدیدا متوجه شدم که یکی از بیضه زاویه دار شده و بالاتر رفته اما اصلا دردی ندارم می خواستم بدونم طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر