همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه یکی از عارضه های ساده است که ممکن است در فعالیت های روزانه برای مردان رخ دهد ولی در صورت عدم رسیدگی می تواند خطر زا باشد.

تورشن بیضه چیست؟

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز 4 ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی پیچ خوردگی اتفاق بیفتد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد و در هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. عارضه پیچ خوردگی بیضه برای 1 نفر از هر 4000 نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که 1 نفر در 25000 نفر مرد درسال، قبل از 25 سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم پیچ خوردگی بیضه

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از 4 ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن 90 درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • پیچ خوردگی بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های 7 تا 14 ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری 2 تا 3 روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان 12 تا 18 ساله 65 درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

پیچ خوردگی می تواند عامل مشکلات دیگری برای مردان بشود که می توان موارد زیر را در این زمینه نام برد:

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپیدیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد.

اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر 6 ساعت، 90 درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به 12 ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه 50 درصد است و اگر به 24 ساعت برسد شانس حیات بیضه 10 درصد می شود. حدود 40 درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

هزینه عمل پیچ خوردگی بیضه بسته به شرایط بیمار و وخامت موقعیت متفاوت است ولی از درمان هایی است که معمولا تحت پوشش بیضه قرار می گیرد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پسر پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  من نوجوان هستم کیسه بیضه یکم سرخ شده ولی نه قرمز هیچ دردی ندارم ولی وقتی بیضه راست را به سمت بالا میبرم با دست درد می گیرم اما در بیضه سمت چپ این اتفاق نمی افتد و هر دو بیضه راست نیستند و به صورت 45 درجه قرار دارند مشکلیه و چند روز پیش که به پیش دکتر رفتم منو معاینه کرد و برام آزمایش ادرار نوشت ازمایشم منفی بود و بیضه ها کاملا سالم بودند و دکتر گفت شاید قدکش هایش در حال رشد هستند ولی تا اون موقع یک ماه گذشته و بالا بیضه هردو یک گردی کوچک است و کیسه بیضه گرم شده و خنک هم نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl ١٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر کمال جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۸ سال سن دارم حدود ۳۱ روز قبل عمل فتق و انجام دادم بعد عمل روز به روز بی حال و تب و لرز داشتم هفته اول با دکترم مراجعه کردم دو بار فقط می گفت طبیعی است عمل تان سخت بود و بزرگ‌الان حدود ۲ هفته قبل سونو‌ دادم که ارسال خواهم کرد نشان داده ۲۵ سی سی عفونت در بیضه سمت راست دارم ولی خیلی سفت و ورم کرده با توجه به مصرف انتی بیوتیک و آمپول های قوی تغییری حاصل نشده گفتم آیا احتمال دارد دوباره جراحی بخواهد
  1. تصویر کاربر کمال سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر منتظر پاسخ جنابعالی می باشم پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و بهتر است چرك تخليه شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پسر جمعه ۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من یه پسر ۱۸ ساله هستم گاهی اوقات یکی از بیضه هام(بیشتر بیضه چپ) از حالت طبیعی خارج میشه و به صورت افقی قرار میگیره به طوری که خودم متوجه میشم ۹۰ درجه چرخیده حدودا هفته ای یک بار یا بیشتر اینطوری میشم و بعد از یک یا دو ساعت به حالت اول بر میگرده ۵ ماهی میشه که اینطوری ام من خودم درد و متورم شدن احساس نمیکنم به انزال هم میرسم و اصلا مشکلی ندارم اما وقتی به فوق تخصص کلیه و مجرای ادرار مراجعه کردم منو معاینه کرد و گفت شما گردش نداری اما مستعد گردش هستی و باید عمل فیکس کردن بیضه ها رو انجام بدی خواستم از شما بپرسم که من اصلا نیازی به این عمل دارم یا نه ممنون میشم اگر جواب بدين، اگه نیازی نیست که عمل نکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام بله بيضه بايد فيكس شود

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من مدتی هست که متوجه یک رگی روی بیضه سمت راست خودم شدم که قابل مشاهده هست ولی قابل لمس نیست
  نمیدونم چیه و خیلی آرامشمو بهم زده
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام رگ طبيعي بيضه را كه نمي شود كاري كرد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر الهه سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من یک خاستگار دارم که هشت سال پیش دچار کانسر بیضه شدن و یکی از بیضه هاشون رو تخلیه کردن و برا پایین اوردن ریسک عود یک جلسه شیمی درمانی با دوز کم دکترشون براشون انجام دادن و حتی موهای ایشون حین شیمی درمانی و بعدش نریخته و کل پروسه یک هفته ب طول انجامیده.نوع تومور سمینوما استیج۱بوده و متاستاز نداشته.اسپرم فریز کردن اما تست بارداری هم دادن مشکلی نبود.تا سه سال بعد درمان هم سی تی اسکن کامل و تست خون مدام انجام دادن همگی نرمال بوده.الان خانواده من میگن داخل پرونده ایشون نوشته نوع تومور بدخیم بوده و کانسر ایشون عود میکنه توموری که بدخیم باشه قطعا باز از جای دیگر سرباز میکنه.و میگن حتی اگر احتمال عود ۱درصد باشه ما رضایت نمیدیم.پزشک خودشون هم ریسک عود رو نزدیک صفر گفتن.پزشک اورولوژی هم ۹۹/۹گفتن بیماری ایشون برنمی‌گرده و گفتن کانسر بیضه کشنده نیست.دکتر آیا واقعا احتمال عود بیماری ایشون وجود داره؟خواهش میکنم کمکم کنید زندگیم از هم پاشیده 😔😔داخل پرونده هم میکس ژل سرم نوشته شده ک من اطلاعی ندارم از این واژه ک معنیش چیه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام عود تومور نادر است

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر من ۱۵ سالمه ولی بیضه چپم یک مقدار کوچک تر هستش و کمی زاویه به سمت چپ داره
  دکتر هبچ التهابی نداره تورشن بیضه نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام تورشن نيست چون تورشن همراه با درد شديد مي باشد

 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 48 سالمه و چند سالی است که از درد کمر در ناحیه خاجی رنج میبرم اما حدود یک سال است که درد بیضه ها نیز با این همراه شده که درد در ناحیه شکمی، ادرار با جریان کم، ادرار شبانه که همیشگی نیست، احساس احتباس ادرار، سفتی در حرکت که با خم شدن به سمت جلو کمتر شده ، درگیر هستم به مدت دو ماه اوفلوکساسین، تامسولوسین و ناپروکسن مصرف کردم که نتیجه ای نداشت، میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که مشکل از کمر میتونه باشه یا مجاری تناسلی، ضمنا بنده در آخرین چکاپ psa در رنج بود. که حدود یک یا دوسال قبل بود.
  بیضه ها تورم و قرمزی ندارند .
  متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام شما مبتلا به التهاب مزمن پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي  يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد ،،،،،، روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر۲۳ ساله هستم از ۱۳سالگی یه سوراخ زیرسر التم ایجاد شده که موقع ادرار از اونجاهم ادرار خارج میشه ولی تا الان به بخاطر خجالتی بودن و استرس از عمل و ...تاحالا به کسی یا خانواده ام نگفتم. الان چندوقته گاهی اوقات وقتی ادرار میکنم برمیگردم انگار دوباره ادرار دارم و دوباره هم میرم باز انگار دارم واگه دستشویی نرم یه حالتی ناخوشایندی بهم دست میده .بعد یکی دوروز خوب میشه.اما الان سه چهار روزه که بیضه سمت چپم درد میکنه و انگار بزرگتر و کج شده و انگار روی بیضه چپ چیزی هست که دست میزنم درد میگیره و وقتی ادار میکنم گاهی اوقات انگار چیز علیظ قهوه ای رنگی خارج میشه.الان رفتم دیدم زیر پوست الت یه دونه سفید رنگی هست.بخاطر همینا خیلی استرس دارم و باعث کم اشتهاییم شده.
  برا مورد اول نیاز به جراحی هست؟ من خیلی از عمل میترسم؟و اشکال داشت که تا الان به کسی نگفتم؟
  ممنون میشم درمورد هرکدوم راهنمایی کنید و باید به چه دکتری مراجعه کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   به پزشك اورولوژيست بايد مراجعه كنيد. ،،،، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  پسرم ۱۳ سالشه امروز عملش کردن بعد از ۳ روز درد وبیضه چپش رو در اوردن میخواستم بدونم ایا چه مشکلی با یک بیضه خواهد داشت؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   مشكلي نخواهند داشت

 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر تقربیا دوسه روز است که بیضه سمت راست ام درد میکند البته ناگفته نماند یکماه پیش بخاطر درد سنگ کلیه به دکتر مراجعه نمودم که طی سونوگرافی اعلام شد که سنگ کلیه به ابعاد 4و3میلی در سمت راست کلیه است که با دارو در حال رفع شدن است ولی متاسفانه درد بیضه اذیتم میکند لطفا راهنمایی نمایید . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ديكلوفناك ميل كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر