بزرگی پروستات و راه های درمان آن

هیپرپلازی خوش خیم پروستات، بزرگی خوش خیم پروستات (BEP-PBE) نیز نامیده می شود. بزرگی پروستات یک بیماری خوش خیم است و سرطان نیست.

در این بیماری نسج تشکیل دهنده پروستات بصورت ندول درآمده و بزرگ می شود. وقتی صحبت از هیپرپلازی می شود منظور زیادشدن سلولهای پروستات است.

وقتی پروستات به اندازه کافی بزرگ شد این دانه ها یا ندول ها روی مجرای عقب(خلفی) که بعد از مثانه قرار گرفته، فشار آورده و مجرا باریک می شود و مقاومت در مقابل خروج ادرار از مثانه ایجاد می کند و در حقیقت انسداد در مسیر راه ادرار به وجود می آید. وقتی در  مقابل مثانه مقاومت ایجاد می شود، مثانه مجبور است که به سختی کار کند تا ادرار را خارج کند.

با این پدیده جدار مثانه ضخیم (هیپرتروفی) و ضعیف (ATONY) می شود. اگر پروستات باعث انسداد شود و درمان نشود، عوارضی مثل عفونت های عودشونده، سنگ مثانه و بیماری کلیه و بعضی اوقات نارسائی و از کار افتادن کلیه ها دارد.

درمان علائم بزرگی پروستات

درمانهای متعددی در دنیا معمول است. اگرشدت علائم بیماری  به حدی باشد که به درمان داروئی جواب ندهد، بهترین درمان جراحی است. جراحی به دو فرم است، یکی جراحی بسته که با دستگاه انجام می شود و در حدود 95 درصد پروستات های بزرگ به هر اندازه ای که باشد با این روش که به آن TUR-P می گویند انجام می شود. این نوع عمل جراحی بسیار سخت است و بگونه ای باید انجام شود که تمام پروستات با دستگاه خارج شود. اگر قسمتی از پروستات خارج شود بیمار بعد از چند ماه علائمش عود می کند و بیشتر این بیماران نیاز به عمل جراحی مجدد پیدا می کنند.

بیمار چنانچه روش زندگی خود و داروهای مضر را تغیییر دهد، تا اندازه ای در تغییر علائم موثر است و توصیه می شود در حال نشسته  ادرار کند. اگر شدت علائم موجود در بیمار خفیف تا متوسط باشد در حدود 40 درصد خیلی از علائم بیمار بخصوص شب ادراری از بین می رود و ازعمل جراحی نجات پیدا می کند.

داروئی که بطور معمول استفاده می شود، داروی آلفا بلوکر می باشد. پروستات دارای رشته های آلفا هستند که در بیشتر اوقات باعث انقباض پروستات و چسبیدن لوب های آن می شود و باعث فشار روی مجرا می شود و داروی آلفا بلوکر باعث از کار انداختن عصب پروستات می شود و پروستات جدا شده و مجرا باز می شود. رشته های آلفا در کپسول پروستات و عضلات صاف پروستات قرار دارند. داروی دیگر مانع از تشکیل تستوسترون به DTH (که باعث بزرگی پروستات می شود) می گردد. این دارو باید به مدت یک سال روزی یک قرص خورده شود تا پروستات کاملا” کوچک شود. بالاخره اگر با تغییر روش زندگی و دارو مشکل بیمار حل نشد، جراحی ضروری است.

رشد پروستات

رشد غده پروستات بنظر می رسد در سن 30 سالگی شروع می شود. 50 درصد مردان در سن 50 سالگی و 75 درصد در سن 80 سالگی دارای تغییرات بافتی BPH هستند و بزرگی پروستات 40 تا 50 درصد این مردان از نظر کلینیکی قابل توجه و برجسته می شود و به معنای دیگر داررای علائم می شوند. BPH یکی از 10 بیماری پرخرج و هزینه در مردان بالای 50 سال در آمریکا می باشد. بزرگی پروستات هرگز شانس ابتلا به  سرطان پروستات را بالا نمی برد.

پروستات
این عکس اقایی ۶۰ ساله که مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات شده و باید مورد عمل جراحی TURP قرار گیرد.

علائم بزرگی پروستات

بزرگی پروستات شایع ترین علت ایجاد علائم ادراری سیستم دستگاه ادراری تحتانی می باشد (LUTS). این علائم به دو دسته تقسیم می شود. یکی علائم انسدادی و دیگری تحریکی (STORAGE) می باشد. علائم انسدادی یا موقع ادرار کردن (VOIDING) شامل کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، عدم حس تخلیه کامل است. علائم STORAGE یا موقع ادرار کردن، شامل تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، شب ادراری و سوزش ادرار می باشد. ادرار قطره قطره در پایان ادرار کردن را POST-MICTURITION DRIBBLING می گویند. وقتی بیمار درمان نشود و بیمار قادر نباشد ادرار را کاملا” تخلیه کند، ادرار باقیمانده در مثانه زیاد می شود و فرد مستعد به عفونت ادراری می شود.

در بزرگی پروستات علائم در طول روز تغییر می کند، بطوریکه موقع راه رفتن و ایستادن کمتر و موقع خوابیدن علائم شدیدتر می شود. علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اگرچه بسیاری از محققین عامل آنرا هورمون جنسی(تستوسترون) می دانند. مسئله رژیم غذایی، خوردن زیاد پروتئین های حیوانی را موثر می دانند. درمان بیمار بر اساس یافته هائی است که توسط پزشک یافت می شود و سایر موارد با استفاده از آزمایش ادرار و سونوگرافی و معاینه پروستات و سیستوسکوپی می باشد.

تفاوت بزرگی پروستات با تنگی مجرا و یا سنگ در مجرا باید تشخیص داده شود و بعضی داروها علائم شبیه به بزرگی پروستات دارند مثل داروهای ضد احتقان و سودوآندرین. بعضی دیگر از داروها مثل تیازید، فوروزاماید و کلرتالیدون باعث تکررادرار در شب و روز می شوند. داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر و ضد حساسیت ها نیز علائم را تشدید می کند. خوردن الکل، قهوه قبل از خواب باعث شب ادراری می شود. پس علائم بزرگی پروستات باید با دقت بررسی شود تا با عوارض قرص و دیگر بیماری ها اشتباه گرفته نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام 32 سالم هست
  من حدود سه ماه هست که وقتی میشینم یه دردی از مقعد تا بالای آلت تناسلی ام اذیتم میکنه
  سونوگرافی که کلا طبیعی نشون داده
  فشار ادرارم کمی کم فشار هست
  سوزش ادرارم چندان زیاد نیست کم هست
  رنگ ادرارم سفید هست
  رفتم دکتر ایشون دستشون به مقعدم بردن یه دردی تا آلت تناسیلی ام به شدت احساس شد که ایشون تشخیص دادن التهاب پروستات هست
  برام داروی کوتریموکسازول پروترال و یه مدتی هم آزیترومایسین مصرف میکنم حدود یک ماه هست که مصرف میکنم منتها دردش اونجور که باید کمتر نشده یه دکتر دیگه تاوانکس به جای کوتریموکسازول نوشتن که دکتر قبلیم گفتن نیاز نیست همون کوتریموکسازول کافی است

  خلاصه دو ماه هست که سرکارم نتونستم برم اینم بگم که فقط وقتی میشینم درد شروع میشه دراز کشیدنی درد کمتر هست

  نمیدونم چی میشه خیلی نگرانم
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد به مدت دو هفته

  2. تصویر کاربر امین پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون حتما اینکارو میکنم
   فقط میخواستم بدونم همون کوتریموکسازول رو ادامه بدم یا تغییر به تاوانکس بدم چه تفاوتی بین آنهاست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   تاوانكس

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده التهاب پرستات داشتم بعدم در مان شدم بعد از مدتی دوباره یه مقدار کم احساس التهاب کردم و سوزش بعد میخواستم بدونو با خروج کامل منی در هر بار تخلیه باعث میشه اون یه مقدار التهاب خارج بشه همراه منی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   بله

 • تصویر کاربر Mn پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  پیرو سوال قبل جناب دکتر پدر من 68ساله هستند و مشکل خاصی هم در ادرار ندارند و حتی دردی هم ندارند فقط آزمایش psa 47و سونوگرافی عدد 45را نشان داده است.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)

   بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ای سونوگرافی پدرم هستش دوشب پیش خونریزی از ادرار داشتن بصورت لخته الان ادرار تیره رنگ و خیلی کم کم دفع میشه سونوگرافی گفته:در کف لگن در ناحیه تریگون توده سالید به ابعاد۷۰*۴۴ مشاهده شده که چسبیده به لوب مدین پروستات میباشد و رشد آن به داخل مثانه هستش .سیستوسکوپی جهت در ضایعات مثانه توصیه شده ..بعد از تخلیه ۱۰۰۰میلی لیتر رزیدوی تو داری مشاهده شد میخواستم ببینم مشکل چیه و چه راهکاری برای درمان دارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش)

   عمل توده ساليد كف لگن

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر متخصص ارولوژی عزیز برای برداشتن پروستات ایا کار شماست شما می توانید برایم برداشت پروستات انجام دهی هزینه برداشت پروستات چقدره دوست دارم دیگر ارضاع منی ندشته باشم باتشکر اقای دکتر عزیز.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)

   بله كار اينجانب است و هزينه ٩ ميليون مي شود

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام . ۲۳,ساله مجرد از سه سال پیش درد ناحیه بیضه .کشاله ران گرفتم ولی دکترا تشخیص واریکوسل دادن که با گذشت سه سال امسال دو طرفه عمل گردم گرید دو ویک ولی درد خب نشد با مراجعه به پزشک معالج تشخیص التهاب پروستاتیت مزمن لگنی دادن سلوکسیب وافلوکساسین تجویز کرد الان بیش از سه ماه مصرف میکنم اوایل درد کم شد ولی الان مثل گذشته از ناحیه بیضه و زیر بیضه ها درد دارم . بریدم آقای دکتر خب نمیشم چیکار کنم . متاسفانه به خودارضایی هم مبتلا هسم با انجام این عمل بدتر هم میشم کمکم کنید خواهش میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   درمان درست توصيه شده
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون که جوابمو دادین...بنده عکسهای ازمایشاتمو براتون با
  کد رهگیری t51bw110456
  فرستادم...شما فرمایش میکنید که اون چیزی که همراه پیشاب از پروستات بیرون میاد ترشحات خود پروستاته اما ازمایشاتی رو که 2 بار انجام دادم هم از اون چرک و هم از اسپرم مشخص شد که هر دوتا از یک نوعی ویروس هستش که الان کشاله ی پام، بیضه و خود پروستات، رو درگیر کرده و درد زیادی هم روی پروستات دارم...چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   نظري در اين مورد ندارم
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام آقایدکتر پدر بنده 72 سال سن دارد و به تازگی حدود دو هفتهایمی شودکه در قلبش دو تافنرقرار داده اند. اکنون پدرم با سختی ادار میکند طوریکه یک هفته از سوند استفاده نمودهاست حالدکتر فرموده اند که باید پروستات عمل شود نظر شما چیست ؟
  ممنون
  در صورتانجام عمل آیاانجام عملبا لیزر بهتر نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   عمل شوند با دستگاه
 • تصویر کاربر سلام دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید، اینجانب علی اکبر قربانی 54 ساله هستم وحدود5 سال است که هنگام ادرار با مشکل مواجه هستم ، پزشک معالجم پیشنهاد عمل به روش تراش مقداراضافه رانموده ولی اینجانب بعلت عوارض بعدی آن مضطربم ، لطفا اعلام نظرفرمایید عمل تراش را انجام دهم یا راه دیگری برای درمان وجود دارد . حدود سه سال هم از دارو استفاده کرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر در اين روش عمل ماهر است انجام دهيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.پدرمن مشکل پروستات دارن و سنشون 77ساله و مشکل قلبی هم دارن.چندروز پیش ادرارش قطع شده بود و پاشم ورم کرده بود.ما بردیمش پیش متخصص اورولوژی و بعداز آزمایش دکتر بما گفت باید زودتر عمل بشه و الآن هم سوند بهش وصل کرده.حالا با توجه به ناراحتی قلبی که دارن و گفتید که بالای 75سال نباید جراحی بشن میخواستم بدونم چکار باید بکنیم؟راه درمانش چیه؟ممنون میشم از راهنمتییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 3 سال پیش)
   اگر دكتر قلب اجازه داد عمل كنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر