عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شایان سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر من از خرداد متوجه شدم کمی بزرگی پروستات دارم وحالا جدیدا که آزمایش دادم کراتینین خونم 1.38هس وجی اف ار 56و کمی درد کلیه دارم
  خواستم بدونم خطرناکه یا نه
  در ضمن من 42 سالمه وباید چکار کنم
  ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش)

   طبيعي است خطري ندارد

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت.
  جناب آقای دکتر مادرم 63 سال دارند و مدت ها دارای فشار خون بالا بودند در ضمن دو سال قبل عمل آنژیو قلب هم انجام داده اند و چند نوع قرص مصرف می کنند. از ۲ ماه پیش دچار افت فشار می شوند که ۲ بار هم افت فشار همراه با بیهوشی لچظه ای بود که در بیمارستان بستری شدند و پس از آزمایشات گفتند دچار کم خونی هستن از اون موقع قرص کم خونی استفاده می کنند ضمن اینکه در همون زمان بخاطر بالا بودن کراتین چند سرم زدن که کمی کراتین پایین آمد و مرخص شدن حالا آزمایش چند روز پیش بعداز چهل روز ترخیص از بیمارستان به پیوست می باشد .لطفا راهنمایی کنید چه کنیم - سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر لیداتاجیک سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۰ ساله هستم باردارم ولی بدلیل حالت تهوه زیاد اب و مایعات خیلی کم استفاده کردم چون مایعات می خوردم حالت تهوه ام بیشتر میشد ازمایش دادم کراتینین خونم بود ۱.۱۳ و دکتری که تحت مراقبت بودم گفت کراتینین خونت بالاست در ماه سوم هستم ایا مشکلی برایم بوجود می اید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر رامين شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ٣٥ سالمه كاملا اتفاقي يه آزمايش خون دادم براي چك آپ كراتين خونم ١.٦ بود بعد از چند روز يكباره پهلوهام درد گرفت كه هم سونوگرافي رفتم و هم كشت ٢٤ ساعته ادرار و هم چون شب قبل ازمايش قبليم شام خورده بودم ازمايشو خونو مجدد دادم در ازمايش جديد كراتين خون ١.٣ هست ولي كراتين ادرار ٢٠١٩.٦ و هم كمي خون در ادرار مشخص شده و R.B.C ٦-٤ هستش ضمنا در سونوگرافي هم هيچي ديده نشد در ضمن يه مقداري درد تو پاهام هم دارم تا شصت پام بعضي وقتا تير ميكشه چكار بايد بكنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 6 روز پیش)

   مشكلي نيست لازم نيست كاري انجام دهيد

 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدوامابعد
  دکترمادرم 62ساله هستن که دیابت دارن مشکل دفع پروتئین داره تحت نظردکترهستن مدتی برای تنظیم شدن قندشون بستری بودن که خوب شدن سونوگرافی آزمایش انجام دادن دکترگفتن دوباره بستری بشن تاکراتینه پایین بیادچون6/5اگه پایین نیادبایددیالیزبشه مادرم ضعیفه تحمل دیالیزرونداره ازطرفی پدرم روباهمین حرفاواینکه دیالیزبهترشون میکنه دیالیزکردن بعدازیکباردیالیزفوت کردن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   تنها راه دياليز است

 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده ۲۴سال سن دارم ۶ماه هست ک التهاب پروستات دارم و ۴ماه حدودا قرص اعصاب و انتی بیوتیک محتلف مصرف کردم(بافاصله ۱ماه تا ۱ماه).. اما الان‌دکتر دیگری گفت عفونت نداری و مشکلت عصبیه.. لذا بنده کرات خونم ۱.۲ بود همیشه اما الان دوماه هست ک کرات خونم رفته بود روی ۱.۴ و ترسیدم و الان ۱.۳۳ هست و گوشت و نمک رو کم کردم اب هم‌زیاد میخورم اما مشکلم اینه که رژیم میگرفتم ۲ماه پیش و در ادرارم بااینکه ۹۹گیلو هستم و چاقم کتون بود.. بنظر شما چرا رفنه بالا و چگونه کمتر بشه الان قرصهامم دیگه قطع کردم از ترس راهنماییم کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   نگران نباشيد طبيعي است

 • تصویر کاربر یاسمین پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدرمن ۶۴ساله حدودده ساله دیابتیه حدوددوهفته قبل باحالت تهوع وبیحال بردیمش بیمارستان درحالیکه پاش زخم بود دکترقبل ازجراحی پاازمایش کردودید کراتین ۵.۷بود وخواست شش جلسه دیالیزبشه بعدازشش جلسه کراتین به حدودچهاروپایین تررسید دکترتاج بخش فوق نفروگفتن بایدازین ببعد هفته ای سه روزدیالیزبشه
  پاشون جراحی شد والان داخل پانسمانه سوال من ازشمااینه که آیاپدرمن میتونه به این زودی پیوندکلیه انجام بده اگرنه کی میتونه
  الان برای پاش انتی بیوتیک های قوی میخوره
  ایادرصورت دیالیزامکان برگشت کلیه هاوجودداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   بر نم گردد و پوند هم قابل انجام است 

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.

  بنده 34 ساله و حدود 12 سال سال دیابت نوع یک دارم. آخرین آزمایش قند خونم
  fbs : 101
  bs 2hr.p.p: 90
  Hb A1c : 5.9
  creatinine(random urine): 121.52 mg/dl
  urinary albumin concentration random(UAC): 5.0 mg/L

  albumin/creatinine ratio(ACR) : 4.11 mg/g

  میخواستم بدونم که آزمایش سلامت کلیه ی من در چه وضعیتی هست.
  در جایی خواندم ACR طبیعی کمتر از 2 میلی گرم باید باشد. یا سطح کراتینین طبیعی ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl باید باشد برای من 121.52 میلی گرم در دسی لیتر زده. این عدد بالاست یا 1.2 محاسبه میشه؟
  در کل اگر یه توضیح مختصری در مورد این آزمایش بدید و از نگرانی منو در بیاورید ممنون میشم.
  با تشکر از جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   ديابت در تخصص من نيست 

 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیزم بنده حدود یک سال است پیوند کبد انجام داده ام بعد از پیوند کراتینین کلیه یالا رفته و در طول شش ماه یه عدد نسبتا ثابتی داشته همیشه حول وحوش دو بوده یعنی یه کمی بیش از دو ایا این برای من خطر ناک است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   خطرناك نيست 

 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر، بنده خانم 32 ساله هستم، به علت وجود سنگ و هیدرونفروز یکی از کلیه ها عملکرد 10 درصد شده و دیگری کار می کند، کراتنین 1.1 است و اوره 14 می باشد آیا با یک کلیه می توان زندگی سالمی داشت و در حاملگی مشکلی پیش نیای؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   حاملگي بدون خطر است و زندگي طبيعي

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر