علت افزایش ناباروری مردان و درمان آن

ناباروری در بین ۵ تا ۲۰ درصد زوجین در دنیا اتفاق می افتد و مقدار و میزان آن بطور پیوسته در کشورهای صنعتی رو به افزایش است که علت آن اختلال در سلامتی باروری مردان است.

تاثیر مرد در ایجاد ناباروری بسیار قابل توجه و در حدود ۵۰ درصد است. بنابراین لزوم بررسی قانونی و عاقلانه در خصوص تاثیر مرد در ایجاد ناباروری ضروری است. بررسی مرد و زن بطور هماهنگ مهمترین وسیله ای است که باعث تشخیص و در نتیجه درمان زوج نابارور می گردد.

ناباروری مردان و بررسی اولیه مرد

برای اینکه یک مرد بتواند قدرت باروری داشته باشد، موارد زیر باید وجود داشته باشند:

 1. باید تولید اسپرم یا نطفه سالم باشد. این مسئله بستگی به این دارد که سیستم و اورکانهای تولید اسپرم در دوران بلوغ به درستی و صحیح عمل کنند. حداقل یک بیضه باید عملکرد سالم داشته باشد و بدن باید هورمون جنسی (تستوسترون) که در تولید اسپرم دخالت دارد تولید کند.
 2. نطفه ها باید به مایع منی اضافه شوند: وقتی نطفه ها توسط بیضه ها تولید شد، لوله های باریکی به نام واز VAS آنها را منتقل می کند تا به مایع منی اضافه شوند. اگر انسداد در مسیر وجود داشته باشد، نطفه در بیضه می ماند و به مایع منی اضافه نمی شوند. در این حالت نطفه در آزمایش مرد دیده نمی شود.
 3. لازم است مقدار نطفه ها در مایع منی در حد نرمال باشد. اگر تعداد اسپرم ها در مایع منی کم باشد (SPERM COUNT) اسپرم برای لقاح کاهش می یابد. تعداد طبیعی اسپرم در مایع منی بالای ۱۵ میلیون باید باشد. تعداد ۱۵ میلیون در سی سی و ۴۰ میلیون در تمام مایع منی باید وجود داشته باشد.
 4. نطفه عملکرد طبیعی داشته باشد و حرکت داشته باشد. اگر عملکرد نطفه طبیعی نباشد و حرکت نداشته باشد، اسپرم به تخمک زن نمی رسد.

در خصوص بررسی مرد، انجمن ناباروری آمریکا ۴ بررسی مهم را طرح و پیشنهاد نموده که شامل:

 1. موارد قابل درمان مشخص شود.
 2. موارد غیر قابل برگشت که ممکن است با IVF پاسخ بدهد یا ندهد.
 3. مواردی که حیات را تهدید می کند مشخص شود.
 4. مواردی که ژنتیک در آن دخیل و موثر است، مشخص شود.

ناباروری مردان همراه با کاهش برجسته کیفیت زندگی و عمل جنسی همراه است.

عدم خروج منی

علل ناباروری مردان

#چاقی

چاقی باعث کم کاری دو غده هیپوتالاموس و هیپوفیز که در مغز وجود دارند و نقش مهمی در نطفه سازی دارند می شود. وقتی این دو غده ، دچار اختلال در عملکرد خود شوند، در نتیجه GNRH از هیپوتالاموس ترشح نمی شود و بدنبال آن هیپوفیز هم دو هورمون مهم برای تحریک بیضه ها بنام های FSH-LH را ترشح نمی کند و ناباروری مردان بوجود می آید.

#بیماری سیالیک

یک بیماری روده ای می باشد، اگر تشخیص و درمان نشود، باعث ناباروری مردان می شود. علیرغم اینکه بیماری سیالیک باعث چندین علامت غیرروده است و با علائم هر اورگانی خودنمائی می کند، بنابراین تشخیص ممکن است سخت و اشتباه شود و منجر به عوارض طولانی مدت گردد. در مردان بیماری سیالیک باعث کاهش منی و باعث صفات ثانویه زودرس می شود. بیماری سیالیک نیز باعث افزایش پرولاکتین، کم کاری بیضه ها می شود و در نتیجه توانائی جنسی و میل جنسی کاهش می یابد. بیماران مبتلا به سیالیک باید از مصرف غذاهایی که حاوی گلوتن است خودداری کنند.

#داروهای خاص

داروهائی که باعث اختلال در نطفه سازی(اسپرماتوژنز) و ناباروری مردان می شوند شامل: شیمی درمانی، استروئید، سایمتدین، اسپیرولاکتون می باشند. داروئی که FSH را که روی بیضه اثر می کند و باعث نطقه سازی می شود را کم می کند، داروی فنی توئین می باشد. داروهائی که حرکت نطفه را کاهش می دهد، نیتروفورانتوئین و سولفاسالازین هستند.

#استعمال دخانیات

شواهد و مطالعات فراوان موجودات نشان داده که مواد موجود در سیگار ممکن است باعث آسیب بیضه ها شود و حتی باعث مرگ آنها شود، اما اثرآن روی ناباروری مردان مشخص نیست. چون زینک(ZINC) شبیه کادمیوم می باشد، ممکن است جایگزین زینک در DNA شود که نقش مهمی درتولید اسپرم دارد. جایگزینی ماده کادمیوم به جای زینک باعث آسیب بیضه ها می شود. چون در سیگار مقدار کادمیوم بسیار زیاد است و جایگزین زینک می شود.

#آسیب DNA

مسئله مهم دیگر در ناباروری مردان آسیب DNA میباشد که در نتیجه موجب ناباروری مردان  می شود. هرچه سن بالا می رود، کاهش در کیفیت منی در مرد بوجود می آید که بنظر می رسد به علت آسیب DNA باشد.

فاکتورها و عوامل مربوط به بیضه در ایجاد ناباروری مردان

فاکتورها یا عوامل مختلف باعث کاهش کیفیت و تعداد اسپرم یا نطفه از بیضه ها می شوند و این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • واریکوسل: در ۱۵ درصد مردان سالم دنیا وجود دارد و تقریبا در ۴۰ درصد مردان نابارور وجود دارد و احتمالا تا ۳۵ درصد باعث ناباروری اولیه در مردان می شود و ۶۹ تا ۸۰ درصد باعث ناباروری ثانوی مردان به علت واریکوسل است.
 • سن
 • ژنتیک کروموزوم Y
 • سندرم کلین فلتر که ژنتیکی است
 • سرطان بیضه مثل سمی نوما
 • نارسائی بیضه نامشخص
 • عدم نزول بیضه
 • اورکیت بیضه ناشی از ویروس
 • ضربه
 • هیدروسل
 • اولیگواسپرمی (کاهش نطفه) نامشخص و کاهش ناشناخته شده بدون علت ۳۰ درصد می باشد.
 • اشعه درمانی به بیضه ها باعث کاهش عملکرد بیضه ها می شود.

ناباروری

عوامل دیگر موثر بر ناباروری مردان

 1. انسداد لوله های برنده نطفه(انسداد VAS)
 2. عدم وجود لوله های برنده نطفه که اغلب به علت ژنتیک می باشد.(مربوط به بیماری زنتیکی فیبروکیستیک)
 3. عفونت پروستاتیت
 4. برگشت نطفه ها یا منی به داخل مثانه
 5. سوراخ های واردکننده منی به داخل مجرا(انسدادEJACULARY DUCT)
 6. ناتوانی جنسی
 7. قرار گرفتن مجرا در جای غیرطبیعی

برای جلوگیری از ناباروری مردان باید از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کرد. عمل جنسی هرشب باعث کاهش تعداد نطفه ها و حرکت آن می شود و عمل جنسی با فاصله طولانی نیز باعث حرکت نطفه ها می شود، معمولا” به فاصله ۱۰ تا ۱۴ روز. معمولا” اگر علت ناباروری، بیضه باشد، مقاوم به درمان است. اگر انسداد بعد از بیضه وجود داشته باشد، در ۴۰ درصد موارد با عمل جراحی قابل برگشت است.

ویتامینE با استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند. استرس اکسیداتیو باعث آسیب DNA می شود و باعث کم شدن حرکت اسپرم می شود. در خصوص اختلال در هیپوتالاموس و هیپوفیز که در مغز قرار دارند و نقش اولیه را در باروری ایفا می کند، اگر این دوغده دچار اختلال شوند، می توان FSH-LH را بطور تزریقی برای بیمار تجویز کرد.

ناباروری

تشخیص و درمان ناباروری مردان

پزشک باید یک روش مشخص و طبقه بندی شده را برای بررسی مرد طرح ریزی کند. یک روش بررسی مرد نابارور به این صورت می باشد که مشکل مرد را در حقیقت مشکل هورمون های موجود در خون فرض کنیم و یا مشکل در بیضه، مثل کوچک بودن بیضه ها و یا بعد از بیضه فرض کنیم، مثلا انسداد در مسیر خروج اسپرم وجود دارد. یک روش دیگر بررسی مرد نابارور اینست که فرد نابارور بطور مادرزادی مشکل داشته و یا مشکل وی اکتسابی باشد و بالاخره ممکن است مشکل، ناشناخته باشد.

فردی قادر به بچه دار شدن می باشد که محور هیپوتالاموس-هیپوفیز و بیضه سالمی داشته باشد. هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز قرار دارند و با ترشح هورمونهای FSHوLH باعث اثر روی بیضه و نطفه سازی می شوند. علت های قبل از بیضه که همان مسئله خونی می باشد، ۲ درصد عامل ناباروری مردان هستند و در این موارد فرد اصلا نطفه در انزال ندارد. مسائل و علت های هورمونی که در خون هستند باید مشخص شوند، چون حیاتی اند و بعضی علتهای هورمونی در خون با درمان قابل برگشت می باشند.

برای مثال فردی که نابارور است و سطح خونی پرولاکتین وی بالاست قابل اصلاح است و یا چنانچه هیپوتالاموس ویا هیپوفیز که ترشح کننده هورمون برای نطفه سازی هستند، کم کار باشند می توان دو هورمون فوق را به بیمار تزریق کرد تا نطفه سازی صورت گیرد. ضمنا” اگر هورمون تستوسترون در خون غیرطبیعی باشد می توان با تجویز تستوسترون مقدار آن در خون را اصلاح کرد.

بیماری بیضه شایع ترین علت ناباروری مردان است و در ۴۹ تا ۹۳ درصد مردانی که اصلا نطفه ندارند علت ناباروری، بیماری بیضه می باشد. به طور معمول در فرد ناباروری که مبتلا به نارسائی بیضه است سطح هورمون های ترشح کننده از مغز (FSH-LH) که توسط هیپوفیز و هیپوتالاموس ترشح می شوند، در خون بالا می رود. در این افراد نیز بیضه ها کوچک شده و زمانی که نمونه برداری از بیضه انجام شود، نشان داده می شود که بیضه ها نطفه نمی سازند. نارسائی بیضه ها بر خلاف واریکوسل بیشتر اوقات، علت غیرقابل برگشت در افراد نابارور است.

تکنیک های IVF و تزریق نطفه به داخل تخمک زن تحولی بزرگ را بوجود آورده و برای افرادی که نابارور هستند، کمک کننده است. علت های مادرزادی(CONGENITAL) نارسائی بیضه شامل اختلالات ژنتیکی می باشد. دو بیماری ژنتیکی که باعث ناباروری می شود، سندرم کلین فلتر است که شایع ترین علت ژنتیکی است که باعث ناباروری می گردد و از هر ۶۰۰ مرد یک نفر به آن مبتلا می باشد.

سندرم نونان(NOONAN) یکی دیگر از بیماری های ژنتیکی در بیماری های ناباروری است. علت های اکتسابی نارسائی بیضه شامل واریکوسل، چرخیدن بیضه، عفونت بیضه هستند. واریکوسل تنها علت ناباروری مردان می باشد که باعث کاهش اسپرم، حرکت و شکل نطفه می شود.

اگر به هیچ علتی در فرد نابارور دست نیافتیم، به آن علت ناشناخته گویند که این مورد هم در افراد نابارور کم نیست. عواملی که بعد از بیضه در ناباروری مردان دخالت دارند و مانع از حرکت نطفه سازی ساخته شده از بیضه ها و الحاق آنها به ترشحات انزال می شوند، شامل عدم وجود مادرزادی دو طرفه لوله های برنده(VAS)، انسداد مادرزادی اپی دیدیم و انسداد سوراخ های خارج کننده منی هستند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چهار سال ازدواج کردم وهنوز بچه دار نشدم الان ۳ساله دکتر میرم و هیچ جوابی نگرفتم فقط برام آمپول hcg و hmg برام تجویز میکنند ولی هیچ نتیجه ای نداشته آقای دکتر تورو خدا کمکم کنید اگه راه دیگه ای هست لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   اگر اسپرم نداريد درماني ندارد

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دوساله اقدام ب بارداری کردیم ک جواب نگرفتیم.خانمم همه جوره چکاب شده ومشکلی نداره.ازمایش اسپرم دادم عکسشو ضمیمه میکنم.تعداد اسپرم صد میلیون،شکل نرمال ۴۴درصد،ولی تحرک کمه.کلاس آ ۳۰درصد،کلاس بی ۱۲درصد.رفتم دکتر گفت شاید عفونت داشته باشی ده روز ویتامین ای و سلنیوم مصرف کن وآزمایش اسپرم بده.اگه تاثیر نداشت یادارو میدم یاجراحی.درضمن واریکوسل خفیفم دارم.اقای دکتر توروخدا کمکم کنید این دستوری که دکتر گفته خوبه؟بخدا اینجا دکتر دیگه ای نیست ک مشورت کنم.لطف میکنید اگه کمکم کنید و البته اگه میشه توضیح بیشتر بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)

   اگر واريكوسل داريد بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من آزمایش سمن دادم تعداد اسپرم 1.810.000 عدد بود که فقط 10 درصد آنها زنده مانده بودند فکر کردم مقطعی است ئوباره بعد از گذشت 2ماه رفتم آزمایش دادم تعداد اسپرم 2.960.000 عدد بود که فقط 8 درصد آنها زنده مانده بود رفتم دکتر ارولوزیست گفت برو آزمایش هورمون های جنسی را بگیر بیار ببینم رفتم ازمایش دادم نتیجه آزمایش به صورت زیر بود
  ال اچ:2.81
  اف اس اچ:3.31
  تستسترون:2.26
  پرولاکتین:188.1
  استرادیول:34.18
  دکتر گفت تستسترون کمتر از حد نرمال است و ال اچ و اف اس اچ هم لب مرز است دکتر گفت برو آزمایش ام آر ای دینامیک از غده هیپوفیز بده بیا آزمایش ام آر آی را دادم ولی هیچ مشکلی وجود نداشت در نهایت تشیص دکتر این بود که گوشت هورمون های جنسی کم هستند برایم سه عدد امپول تستسترون و هشت عدد امپول هاش ام جی تجویز کرد گفت برو هفته ای دو عدد از آمپول ها را بزن بعد برو ازمایش بده بعد از زدن امپول ها رفتن دوباره ازمایش دادم تعداد اسپرم کمتر هم شده بود تعداد اسپرم ها 890.000 تا بود که 75 درصد انها زنده بودند ولی فقط 12 درصد حرکت پیشرونده داشتند آیا به نظر شما باز هم به دکتر مراجعه کنم برای ادامه درمان با بهتر است درمان را متوقف کنم-آیا با این تعداد اسپرم بچه دار شدن به حالت طبیعی ممکن است اتفاق بیفتد -آیا این تعداد اسپرم برای عمل ای وی اف کافی است و چند درصد احتمال بارداری با ای وی اف وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   شانس بارداري شما بسيار كم مي باشد
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من بعضی وقتا که خودارضایی میکنم منی بیرون میاد و به ارگاسم میرسم ولی وقتی چند روز پیاپی این کار رو انجام میدم هیچ ترشحی خارج نمیشه ولی اگه چند روز صبر کنم و دوباره خودارضایی کنم باز اب منی خارج میشه.این یک مشکل هس یا نه و چطوری درمانش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   بهترين راه ترك
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا تعداد اسپرم افزایش پیدا میکند یا نە تعداد اسپرمم کمە میخوام بدونم زیاد میشە یانە راهی برای افزایشش هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   راهي نيست
 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.اقای دکترهمسرم آزواسپرمیه چندباربیوپسی انجام داده اسپرم صفربوده گفتن تنهاراه امیدبعداسپرم اهدایی سلولهای بنیادی آقای دکتربایدکجابریم کی میادسلولهای بنیادی توروخداکمکم کنیدزندگیم داره ازهم میپاشه توروخداهمسرم اسپرم اهدایی قبول نمیکنه میخوایم طلاق بگیریم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   ىبه يزد مراجعه كنيد دانشگاه
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب آقای دکتر

  اینجانب 5 سال شده که ازدواج کردم و صاحب فرزند نشدیم که پس از مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات اسپرم بنده صفر است . بعداز عمل بیوپسی هم متوجه شدیم اسپرمی در بیضه ها وجود ندارد . ولی در بیضه سمت راست بصورت اندکی مشاهده شده وکاملا صفر نیست . با توجه به این موارد ایا درمانی برای مشکل من هست .. ممنون و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   بله
 • تصویر کاربر شهره جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر میشه لطفا با توجه به آزمایشات که برای شما تصویرشو میفرستم بفرمائید مشکل شوهر من چی هست و اصلا امیدی به بچه دار شدن هست یا نه با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   أزمايش اسپرم بايد انجام شىد و فرستاده شود
  2. تصویر کاربر شهره یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 7 ماه پیش)
   با سلام و تشکر از شما
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   خواهش مي كنم شانس دارند
  4. تصویر کاربر شهره سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   ممنون از لطف شما خیلی خوشحال شدم که فرمودین شانس بچه دار شدن دارن واقعا ممنون امیدوار شدم
  5. تصویر کاربر شهره سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   با عرض معذرت یه سوال دیگه داشتم توی ازمایشاتی مه برای شما تصویرشو فرستادم چیزی مشاهده میشه مبنی بر اینکه ایشون عمل وازکتومی انجام داده باشند قبلا یا خیر
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   خير
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر نیاز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده عمل میکروتسه کردم ولی آزواسپرم تشخیص داده شد درحالیکه نتایج مقدار تستوسترون وFh وغیره طبیعی بود مرا راهنمایی کنید آیا راه درمان وجود دارد یا خیر؟آیا ازطریق سلول بنیادی قابل درمان است؟قبلا یکبار برایم پاسخ داده بودید که به جهاد دانشگاهی یزد مراجعه کنم میشه آدرس بدهید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   به مركز ناباروري دانشگاه مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  میخواستم بدانم اگر موقع آمیزش جنسی نعوظ ایجاد گردد ولی به جای منی ادرار خارج گردد احتمال ترکیب اسپرم با تخمک برای باروری وجود دارد-اگر قبل از دخول نعوظ ایجاد گردد و بعد عمل دخول انجام شود آیا اشکالی دارد-اگر بدون نعوظ دخول انجام گردد اشکالی دارد-دکتر مشاور آزمایشگاه میگفت مواقعی وجود دارد که منی ایجاد میشود ولی بازگشت خورده و همراه ادرار خارج میگردد آیا نزدیکی در اینصورت برای ترکیب اسبرم با تخمک کفایت میکند یا حتما باید منی خارج گردد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   حتما بايد مني خارج شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر