علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که ۹ سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال ۱۹۸۵ به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید ۳ تا ۶ بار در هر ۸ ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز ۷۰ درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی ۳ سانتی متر در قاعده آلت و ۲ سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از ۶۰ درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال ۱۹۸۵ معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق ۴۰ میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از ۲۵ سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای ۳۰ باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به ۷/۰ میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بلاغیان چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲۸ سالمه و پسر مجرد هستم.
  متاسفانه سالهاست به استمنا آلوده هستم اما تعداد دفعات شدید نیست. تقریبا ۵ روزی یکبار.
  اما زمانی که شروع به عمل استمنا میکنم آلتم بسیار حساس هست و زیر ۱ دقیقه انزال منی رخ میده.
  سوال من اینه که با ترک کامل خود ارضایی و فرضا یه مدت طولانی هم بگذره ، مشکل برای آینده و ازدواج از نظر زودانزالی حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش)

   بله زود انزالي برطرف مي شود

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در شروع رابطه مشکل خاصی ندارم . ولی بعد چند دقیقه. شل میشود ‌ ودیگر نا کام میمانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 5 روز پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من اخیرا با شخصی که دارای زگیل تناسلی بود اما ظاهر آلت مشکلی نداشت سکس خارج از مقعد و واژن داشتم. احتمال ابتلای من زیاد است؟
  الان چه کار باید بکنم که احتمال ابتلا رو کاهش بده چون دچار استرس زیادی شدم؟
  اگر مبتلا شده باشم آیا در دوره ی نهفته بیماری هم ناقل به حساب میام؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   ناقل به حساب نمي أييد كاري لازم نيست انجام دهيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 45 سالمه تا 14-15 سالگی کاملا نعوظ عالی داشتم یک روز صبح بیدارشدم خیلی نعوظ سفت وطولانی داشتم ومیخواستم مدرسه برم محکم فشار دادم که شک شود اما صدای تق داد از اون روز دیگه صبحها دچار نعوظ نمیشدم بعد از ازدواج درسن 24سالگی فهمیدم دچار ناتوانی جنسی شدم یعنی در نعوظ مشکل داشتم تاحدی که همسرم درخواست طلاق کرد چند بار به دکتر مراجعه کردم بار اول ویتامین ای دادند بعد سیلدنافیل بعد تادالافیل مشکل موقتی حل میشد اما سردرد گرفتگی بینی ودرد عضلانی شدید باعث قطع مصرف میشد من عمل هیدروسل انجام دادم و واریکوسل چپ دارم خودم احتمال نشتی در آلت تناسلی میدم ازبیضه هام عکس رنگی گرفتم اندازه و گردش خون طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   عكس رنگي از ألت گرفته شود

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر قوامی.جناب دکتر من ۴۹سالمه و ۱۰ ساله که ازدواج کردم و انزال زودرس دارم زیر یک دقیقه. خواهشمندم یک دارویی معرفی کنید تا بهبود پیدا کنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  دارای 55 سال سن که دوران جوانی را با سبک زندگی اشتباه، کار زیاد، کم خوابی سپری کردیم. الان دچار دیابت و فشارخون و سابقه تشنج هستم داروی زیپمت ، لوزارتان و متورال نیز اورلپت مصرف می کنم و سالهاست که با مشکل نعوظ و زودانزالی مواجه هستم که متاثر از سبک زندگی، بیماریها و داروهاست. در این خصوص ناتوانی جنسی نیز تا چندسال پیش حسب تجویز پزشکان ارولوژی، سیلدنافیل و تالادافیل و سایر مکمل ها ...مصرف می کردم که چندان موثر نبود.به نظر حضرتعالی آیا استفاده از ترزیق یا کرم آلپروستادیل یا هر داروی مشابه می تواند مفید باشد. کدام یک مرجح است و چگونه باید تهیه شود با تشکر از راهنمایهای ارزنده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   أمپول ألپروستاديل مشكل را حل مي كند

 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وقتتون بخیر
  جناب دکتر همسرم 34 ساله هستن 3 ساله ازدواج کردیم اوایل ازدواج رابطه جنسی خوبی داشتیم رفته رفته کم شد و الان به ماهی یکبار و شایدم بیشتر رسیده دکتر مراجعه کردیم بیضه سمت چپ شون واریکوسل داشتن و آزمایش اسپرم هم دادیم اما مشکلی نبود دکتر برای واریکوسل داروی خاصی ندادن اما برای تقویت جنسی داروی سیلدناهرب و پرمن مکس تجویز کردن ولی با وجود این دارو ها مشکل حل نشد کار همسرم سخته هم هز لحاط فیزیکی هم ذهنی اما ایشون اصلا نه میل جنسی دارن نه نعوظ انجام میشه یکم این وضع نگران کننده شده و واقعا زندگی مونو تحت تأثير قرارداده متشکر میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر عزیز
  ببخشید بنده متاسفانه حدود 15 سال است که بخاطر مریضی معلولیت دارم و متاسفانه از کمر به پایین معلول هستم
  متاسفانه بنده چند تا مشکل دارم
  1 کنترل دفع ندارم و میخواستم بدونم ایا با روشی میشه این مشکل رو حل کرد ؟
  2 به هیچ عنوان نعوظ ندارم یعنی تو این 15 سال حتی یک بار هم نشده که التم راست بشه میخوام بدونم این مشکلم حل میشه؟

  درضمن خودم 24 سال عمر دارم و اگه درمان داشته باشه ان شا الله میخوام بیام و درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   كنترل دفع درمان ندارد و سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد براي نعوظ

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ٢٣سالمه جديدا موقع نزديكي بخصوص درحالت مست اولش همه چي خوبه وسطاش آلتم شل ميشه
  چه قرصي مصرف شه كه باعث زود انزالي هم نشه
  و روي الكل اون قرص مشكل نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه زود انزالي

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من ۲۸ سالمه و مجرد هستم.چند وقته التم برای خود ارضایی نعوظ خوبی نداره و زود شل میشه.قبلنا زیاد خود ارضایی میکردم.الان ولی وقتی پیش نامزدم هستم موقع عشقبازی نعوظم البته زیر لباس اوکی هست و خب تا وقتی ارضا شم نسبتا نعوظ دارم.میخاستم بدونم که ممکنه مشکل نشت وریدی داشته باشم؟نعوظم در حالت معمولی و تنهایی هم حدود دو دقیقه هست و زود برای نگرانی از حفظ نعوظ التمو که نگاه میکنم شل میشه‌.بنظرتون مشکل نشت وریدی هست؟؟خیلی نگرانم ازین موضوع.هی تو سایتا میخوندم نشت وریدیو خیلی استرس گرفتم.همه ش تو فکرشم.بنطرتون احتمال نشت وریدی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   براي تشخيص نشت وريدي أزمايش كاورنوزوگرافي و كاورنوزومتري انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر