عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت.

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر mo سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام .
  عرضم بحضورتون که من خیلی زود ارضاع میشم.
  چند ساله چیش یه دکتر مراجعه کردم گفتن که عصب الت تناسلیت بزرگ و لازم بذکره که قبلن خود ارضاعی کردم.
  در رابطه جنسی با همسرم دچار مشکل هستم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من 26 سالم و مجردم و چند ساله ک آلتم کج شده و احساس میکنم چند وقت ک بیشتر هم شده .خاستم بدونم این حد از کج شدن باعث بیماری میشه و آیا ب عمل نیاز داره ؟ این موضوع رو به کسی نگفتم .ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش)

   اگر كجي زياد باشد نياز به عمل مي باشد 

 • تصویر کاربر باران شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر دخترم تقریبا 5/5 ساله است و شب ادراری دارد شاید شبی 2 تا3 بار .. آیا طبیعیه و چه دارویی برایش مفیده ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   شبي يك عدد قرص ايمي پرامين ٢٠ ميلي گرم

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من برای ریزش مو به مدت ۴ ماه فینستراید یک مصرف میکردم و بعد از ان ۱۲ عدد قرص سیپرون استات مصرف کردم که پس از ان دچار عدم نعوظ صبحگاهی و در طول روز شدم و میل جنسیم به شدت کاهش پیدا کرده تقریبا رو به صفر.مایع منی هم بسیار رقیق شده است.بیضه سمت راستم پایین تر از بیضه سمت چپم قرار میگیرد.
  با اینکه مصرف قرص ها رو ۵ ماه متوقف کردم ولی باز هم حالت عادی پیدا نکردم.پیش دکتر اورولوژیست هم رفتم ویتانین e،افرودیت و دو عدد امپول تستسترون دادن که کمی بعد از تزریق امپول بهتر شدم اما باز بعد چند روز به حالت اولیه بازگشتم.خیلی نگرانم امکان دارد درمان نشوم و عقیم شده باشم؟لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   نگران و استرس نداشته باشيد مشكل حل مي شود 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای عزیزعزیز با برداشتن پروستات نعوظ سفتی الت دارم ///// نعوظ سفتی الت چیست یعنی با لمس کردن الت ارضاع می شوم یانه 2باید چه راهی انجام دهم دیگر ودیگر ارضاع نشوم اسمش چیه اقای دکتر عزیز عزیز لطفعا راهنمایی نمایید مارا .باتشکر اقای دکتر عزیز عزیز گل گلها. هزینه این عمل 9میلیون اسمش چیه چه نوع عملی باید انجام دهم باتشکر اقای دکتر عزیز عزیز.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   با هيچ عملي بعد مني خارج نمي شود 

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام.جناب آقای دکتر متاسفانه بعد از مراجعه به متخصص ارولوژی جهت درمان تورم غدد لنفاوی ایشان تجویز انتی بیوتیک و قرص ضد التهاب پروستات داشتند ؛ با گذشت یک روز ، بعد از انزال مایع منی از بدنم خارج نمی شود.بزرگواری بفرمایید راهنمایی بفرمایین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده جوانی 22 ساله هستم که چند ماه پیش عمل روده بزرگ داشتم و از ان موقع به بعد مایع منی از التم خارج نشده ضمنا مجرد هم هستم چند بار هم برای امتحان خود ارضایی کردم ولی باز هم منی خارج نمیشو ولی احساس اینکه ارضا میشم رو دارم با تشکر منتظر جوابتون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   به علت عمل روده است

  2. تصویر کاربر وحید شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 هفته پیش)
   با تشکر از جوابتون
   راه درمانش چیه و چیکار باید کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 روز پیش)

   درماني ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من خیلی زود انزال هستم مشکل نعوظ ندارم ایا امکان دارد بعلت ختنه نامناسب که در قدیم سنتی بوده دلیل باشد چون خیلی زیاد الت حساسی دارم وکنترل ذهن گاهی کمی کمک میکند ولی گاهی قبل از دخول انزال صورت میگیرد فقط با تحریک لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   از ختنه نمي باشد 

 • تصویر کاربر گوهر پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سام و احترام
  همسر بنده تا 3 هفته پیش از حاظ فعالیت جنسی نرمال بوده، یعنی هم نعوظ و هم انزال عالی داشته اما پس از ماموریت که به منزل آمده طی هفته گذشته نعوظ دارد اما علی رغم فعالیت بسیار انزال اتفاق نمی افتد... کمی سر خورده شده.... در حین ماموریت هیچ اتفاقی نیافتاده... فشار خون دارد و چندی است که در خوردن داروهای چربی سهل انگاری میکند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   جنبه فكري ، ذهني دارد زود گذر است

 • تصویر کاربر منوچهر پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزتون بخیر
  من 5 ساله ازدواج کردم و در رابطه هام اکثرا نعوظم با مشکل روبه رو میشه و هر کار میکنم دوباره نعوظ ندارم.خیلی ازاین مشکل رنج میبرم.
  به دکتر ارولوژیست هم مراجعه کردم ایشون فرمودن هیچ مشکلی ندارم و آلتتون حالتی طبیعی دارد و چند تا قرص نورتریپتیلین 10 و تادالافیل برایم نوشتند.یکی دو ماه مصرف کردم بد نبودم ولی عوارض قرص نورتریپتیلین زیاد بود برای همین ترک کردم.
  بنظرتون چیکار کنم نعوظم درمان بشه.ممنون از راهنمایی های خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   نگران نباشيد و تادالافيل را ادامه دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر