علائم و درمان عفونت بیضه

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قوامی،
  خیلی ممنون که وقت می گذارید.
  من حدود 4 سال پیش ابتدا متوجه شدم که هر موقعه کمی تحریک (در حد یک بوسه) می شوم، خیلی زود مایعی از من خارج می شود، بدون اینکه واقعا انزال صورت گرفته باشد. بعد از مدتی در ناحیه بالای بیضه چپ درد داشتم و بزودی این درد غیر قابل تحمل شد، به دکتر ارولوژیست مراجعه کردم، تشخیص او به کمک آزمایش تیتر آنتی بادی برای بیماریهای STI که در آن تیتر آنتی بادی برای اوره پلاسما اوره لوتیکم مثبت بود. عفونت این باکتری بود. در آن زمان من با مصرف کلاترومایسن به مدت 15 روز درمان شدم.
  دیگر خبری از درد و آن ترشح کم نبود ولی التهاب بسیار ناچیزی بالای بیضه چپ حس می کردم که چون اذیتی نداشت و درد هم نداشتم به دکتر مراجعه نکردم، ولی حدود یک سال پیش دوباره همان درد بدون ترشح سراغ من آمد، این هم خودم و هم همسرم آنتی بیوتیک مذکور را مصرف کردیم ولی دوباره حدود 2 ماه پیش دردم و التهاب برگشت و این التهاب گاهی تمام پشت بیضه چپ را فرا می گیرد. دوباره با تجویز پزشک آنتی بیوتیک ولی این بار داکسی سیلین را به مدت 15 روز هر دو استفاده کردیم. ولی الان دوباره برگشته و فقط من (قبلا هم همسرم مشکلی ظاهرا نداشت) پشت بیضه چپ و بالای آن دوباره التهاب و کمی درد دارم. ضمنا توی دو سال اخیر هر چه آزمایش کشت ادرار و حتی pcr از نمونه خون برای اوره پلاسما دادم، جواب منفی بوده و ظاهرا هیچ عامل عفونی پیدا نشده است. اگر ممکن است لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش)

   مدت ٤ هفته قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر افشين دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ پدر بنده ٧١ سال دارند و حدود ٩ روز قبل بدليل سنگ حالب و تورم كليه راست مورد عمل سرپايي گذاشتن دابل جي قرار گرفتند. از دو روز قبل بيضه سمت چپ ورم كرده كه به تشخيص پزشك معالج عفوني شده و از امروز در بيمارستان بستري شده اند.
  منشاء عفونت بيضه چه ميتواند باشد؟ آيا عوارضي خواهد داشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   گاهي بعد از عمل پيش مي أيد و عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر Akbar یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من چند مدتی هست که یک توده سفت حالت تقریبا مثل غده در بیضه سمت چپم احساس می کنم و گاهی متوجه می شوم که پوسته بیضه قرمز و متورم شده و همچنین و به زیر بیضه سمت چپم فشار وارد می کنم احساس درد دارم و بعد از ارضا شدنم هم دچار تورم بیشتر میشه و همچنین در لوله مجاری هم دچار درد می شوم ممنون میشم جوابم رو بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر بنده مدتهاست درد مزمن بیضه چپ دارم و شبها حتما باید از متکا بین پاهام هنگام خواب استفاده کنم در رابطه با درمانش از شما راهنمایی میخواستم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد ،  عمل جنسي داشته باشيد ، روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد 

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید مجردهستم ۲۵سالمه هنگام تحریک شدن بیضه ام درد میگره بعضی موقعه هم دردش ادامه میابد آیا خطرناکه؟ضمنا بزرگی پروستات هم دارم ۳۲گرم هست آیابزرگی پروستات با سرطان پروستات ارتباط داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   خطرناك نيست و بزرگي هم ارتباط ندارد 

 • تصویر کاربر Amir پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب من چند وقتی میشه یه چیز تقریبا سفت حالت غده در بالای سمت چپ بیضه احساس می کنم و هنگاهم فشار دادن کمی احساس درد دارم و گاهی دچار تورم و قرمزی پوست بیضه میشه و همچین این تورم بعد از خروج منی بیشتر میشه و درد لوله مجاری احساس می کنم گاهی هم درد کشاله ران و احساس تحوع دارم. سنم هم ۲۲سال هستش ممنون میشم جوابم رو بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   بايد مورد معاينه قرار گيريد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب.مدت زیادی است که بیضه های من روزبه روزکوچک ترمیشوددرحدی که بعضی مواقع اصلا ناپدیدمیشود اصلا هم دردندارم واسپرم هم خیلی خوب وسفت میادازم بیشترمواقع اصلا انگاربیضه ندارم صاف میشودووقتی هم که هست خیلی کوچک وشل مدت 15 ساله که اعتیادبه خودارضایی دارم البته الان کم شده هرکاری میکنم که ترک کنم موفق نشدم ممنون میشم راهنمایی کنیدیا بگیدخطری منوتهدیدمیکنه یانه چون بیش ازحدکوچک شده باتشکرازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود 

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر.سه روزی میشه که ناحیه پایینیه بیضه چپم زمانی که فشار میاد بهش مثلا نشستن تیر خفیفی میکشه انگار یه رگه که میگیره و ول میکنه.ولی زمانه راه رفتن مشکلی ندارم.در کل درد خفیفیه.ورم و التهاب خاصی هم نداره.علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   التهاب مختصر اپيديديم بيضه است

 • تصویر کاربر حسینعلی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرضادب آقای دکتر حدود۷ماهه اقدام جهت بچه کردیم که جواب منفی بود خانمم چکاب کامل کرد سالم بود آزمایش اسپرم دادم کم تحرکی اسپرم رو نشون داد ضمنا حدود دوماه پیش درد بیضه سمت راست رو داشتم که با مراجعه به پزشک معاینه و سونوگرافی نشانه واریکوسل سمت چپ خیلی خفیف رو نشون داد که دکتر مربوطه گفت نیازی به عمل ندارد و داروهای تقویتی تحریک اسپرم نوشت که درد بیضه راست خوب شده بود اما یک هفته بعد از بلند کردن جسم سنگین دوباره شروع شده چیکار باید کنم جهت تسکین درد و باروری؟سپاسگزار میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   واريكوسل بايد عمل شود 

  2. تصویر کاربر حسینعلی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)
   باسلام وقت بخیر آقای دکتر سن ام برای عمل واریکوسل ۳۳سال است آیا جواب می دهد؟ضمنا آقای دکتر ۷سال پیش عمل کردم یکبار، یک سوال دیگر درست میگن کسانی واریکوسل دارند بعد عمل هم پسر دار نمیشوند؟ دستتون درد نکنه سپاس گذارم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله جواب مي دهد اثري روي دختر ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  M.h Heydari:
  سلام دکتر خسته نباشید..3.4 ماه پیش رفتم سونو دادم بیضه راستم اسپرماتوسل داره و بیضه چپ واریکوسل یک و هیدروسل خفیف داره و دکتر اینا رفتم گفت مشکلی نداره فعلا و شورت هفت بپوشو این چیزا وو الان یکی دو ماهیی کشاله ران سمت راستم درد میکنه یه جورایی کم انگار بیضه سمت راست درد میکنه مخوام بدونم درد برا اسپرماتوسل ایناست یا ربطی ب کمر و عصب سیاتیک داره یا ن؟؟؟؟؟و این که چن هفته ست سمت چپ منم انگار یه کیست در اومده انگار چپ منم اسپرماتوسل داره الان هم چپ هم راست اسپرماتوسل دارم علاوه بر چیزایی که گفتم داره الان چیکار کنم ؟؟؟؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   بايد مورد معاينه قرار گيريد

   قرار 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر