بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

معمولا فرد مبتلا با سرفه، خندیدن، کار سنگین و موقع بلند شدن دچار بی‌ اختیاری ادراری در زنان می‌شود. بر حسب اینکه آسیب و ضایعه زاویه گردن مثانه چه میزان و درجه‌ای باشد، شدت بی‌ اختیاری متفاوت می‌باشد. این نوع بی‌ اختیاری در عامه مردم، افتادگی مثانه گفته می‌شود.

اگر ضایعه گردن مثانه خفیف باشد، طبیعتا فرد به هنگام سرفه و خندیدن چند قطره ادرار از مثانه خارج می‌شود. در گروه درجه ۲ خروج ادرار بیشتر می‌باشد که بعضا نیاز به استفاده از پوشک می‌باشد و در درجه ۳ شدت افتادگی مثانه شدید بوده به طوریکه فرد مبتلا الزاما باید از پوشک استفاده کند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند، زنانی هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

روش‌های درمانی متداول کنونی گذاشتن تیپ زیر گردن مثانه می‌باشد، که باعث می‌شود گردن مثانه به بالا کشیده شود.

یکی دیگر از علل بی‌اختیاری در خانم‌ها، بیماری تکرر ادرار، سریع به توالت رفتن و گاهی سوزش ادرار است. نام علمی این بیماری سندروم (FREQUENCY و URGENCY (OAB) می‌باشد. میلیون ها نفر در دنیا به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری یک وضعیت بسیار جدی بوده که همراه با هزینه چشمگیر برای فرد مبتلا و دولت می‌باشد.

تشخیص و درمان این بیماری به علت عوامل و فاکتورهای بسیار پیچیده می‌باشد. چون از نظر ماهیت تشخیص بیمار از بحث و گفتگو در خصوص علائم خود با پزشک بی میل می‌باشد. بسیاری از پزشکان به علت نا آشنا بودن با این بیماری به درستی این بیماری مورد بررسی تشخیصی قرار نمی‌گیرد و معهذا بیماری سیر پیشرفت خود را طی می‌کند و وقتی بیماری طولانی شد، درمان سخت‌تر خواهد بود، و پاسخ درمانی به دارو نیز کمتر می‌شود.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

مشکلات تشخیصی، بیشتر به دلیل عامل این بیماری پیچیده می‌شود. علل گوناگونی در ایجاد این بیماری دخالت دارند، که شامل اورگان‌ها و بافت‌های قسمت سیستم تحتانی ادراری و بخشی از سیستم اعصاب مرکزی و سیستم عصبی محیطی می‌باشند. احتمالات درمانی با دارو و رفتار درمانی و جراحی می‌باشند. با داروهای جدید تا حد زیادی این بیماری قابل کنترل است.

شاخص‌ترین علامت این بیماری تکرر ادار روزانه و شبانه می‌باشد، که ممکن است همیشه همراه با بی‌ اختیاری ادرار در زنان نباشد، و این بیماری کیفیت زندگی فرد را مختل می‌کند، و در نتیجه بیش از ۱۶ درصد باعث اختلال جنسی، اختلال فعالیت فیزیکی روزانه، اختلال شغلی و مشکلات روانی می‌گردد.

نوع دیگر بی‌اختیاری ادرار در زنان بعد از منوپاز به وجود می‌آید. چون بعد از قطع عادات ماهانه هورمون‌های جنسی از تخمدان‌ها ترشح نمی‌شوند و در نتیجه خون رسانی به مجرا و مثانه کاهش می‌یابد و علائم ادراری شدید، نظیر تکرر ادرار، بی‌اختیاری به وجود می‌آید. این بیماری SENILE URETHRITIS نامیده می‌شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر ۲۱ساله هستم عمل مجرا داشتم چهار ماه از عمل میگذره قرص ویزارسین ۱۰۰عمل نکرده برای سفت شدن آلت چه چیزی پیشنهاد میکنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 2 هفته پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر آوا شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  روز بخیر و خسته نباشید

  وجود خون در ادار و سوزش در زمتن ادرار بیمار 37 ساله مذکر دلیلش چیه؟
  آزمایش ادار وجود خون رو تایید کرده و سوزش و احساس درد به صورت سوزش از زیر شکم تا نپمعقد احساس میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من پنج ساله بیماریه دیابت دارم الان 54 سالمه از سه ماه پیش دچار استخوان درد شدیدی شدم وتکرر ادرار وسوزش دکتر برایم سونو و ازمایش خون نوشت معلوم شد پروستاتم کمی بزرگ شده ولی ازمایش خون بد خیم نبوده قرصهایی که استفاده میکنم تاموسین وتاوانکس 750 روزانه یک عدد مصرف میکنم . ولی هنوز درد بدن وتب ولرز دارم لطفا مرا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   اسكن استخوان ها انجام شود
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیست و هشت سالمه خانم متاهل. مدت طولانیه که دایما احساس فشار و کمی درد و پری مثانه دارم حتی چند دقیقه بعد ادرار. بعضی اوقاتم سوزش بعد ادرار. عفونت ندارم. مشکل ودرمان چیه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   التهاب مثانه داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم بنشينيد و فعلا نزديكي نداشته باشيد
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده سن 30سالم هنگام دفع مدفوع خون دیدم چیکار کنم درد دارم داروی چی باید بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   به پزشك داخلي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من 15 ساله هستم بعضی اوقات درون آلتم درد میکند انگار که سوزن برخورد میکند . در تخلیه ادرار هم مشکل دارم و ادرارم کامل تخلیه نمیشود و قطره قطره میشود و قطع میشود .بعد از ادرار باز هم احساس ادرار دارم .میتواند از تخلیه سرپا یا یبوست باشد؟ و میتواند پروستات باشد؟ آزمایش و سونوگرافی هم دادم ولی مشکلی نداشتم چه دارویی را پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر محمودی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقتی هست حدودا 20 روز فکر میکنم داخل مثانه ام خارش میگیره بعد از ادرار یا انزال همش احساس میکنم یکمی از ادرار باقی مونده و هرچی التم رو فشار میدم از زیر بیضه هام که هرچی باقی مونده خالی بشه ولی خارش زیاد وسط اون دارم، و بعد از گذشت چند دقیقه خارش اون کمتر میشه مشکل از چی هست ممنون میشم راهنماییم کنید ، هیچ علائم دیگه ای ندارم در ظاهر، فقط خارش در الت تناسلی دارم از ابتدای الت از سمت بیضه هام.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر سفری دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانمی 31 ساله هستم مدت 6 ماه است مثانه من کامل تخلیه نمیشود دکتر هم رفتم سونوگرفی چیزی نشان نداد - فقط باقی مانده ادراد45 سی سی بود - بعضی روزها هیچ مشکلی ندارم مشکلی ندارم ولی دوباره این مشکل به سراغم میآید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   ٤٥ سي سي اشكالي ندارد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 15 ساله هستم ادرار من در بعضی از مواقع دو شاخه بیرون میاد بعد دو ثانیه یه شاخه میشه ادرارم با تاخیر شروع میشه بعد اتمام ادرار ادراری که باقیمونده قطره قطره میچکه احساس میکنم که ادرارم کامل تخلیه نمیشه و ادرار قطع و وصل میشه و ادرارم میپاشه و نازکه شدت خروج ادرارپایینه سونوگرافی و آزمایش دادم به دکتر نشون دادم گفت تنبلی مثانه است و با نوشیدن آب خوب میشه آیا تشخیص دکتر درست بوده . ؟ چه دارویی رو پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   دارو لازم نداريد
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   چگونه درمان شوم ؟ احساس وجود ادرار دارم ولی وقتی میخواهم ادرار کنم بیرون نمیاید یا خیلی کم بیرون میاید و تخلیه نمیشود . نوک التم هم در بعضی از مواقع درد میکند
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 ماه پیش)
   جواب داده ام
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام، من ۲۰ سالمه و مدتیه احساس میکنم اختلال نعوظ دارم و کامل نعوظ پیدا نمیکنم و چند وقتیه معمولا نعوظ صبحگاهی ندارم ، راه حل چیه لطفا کمک کنید خیلی بهم ریختم و نگرانم
  ضمنا تاالان رابطه جنسی نداشتم
  همچنین بنده دچار بی اختیاری ادرار نیز میباشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 6 ماه پیش)
   بايد مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر