متخصص اورولوژی

اورولوژی چیست و متخصص اورولوژی کیست؟

اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که با جراحی و درمان سیستم دفع ادراری مردان و زنان و همچنین اورگان های تولید مثل مردان سروکار دارد ولی در زنان اورولوژی دخالتی در دستگاه ژنیتال و تولید مثل زنان ندارد. به پزشکی که در این شاخه پزشکی تخصص دارد اورولوژیست یا متخصص اورولوژی می گویند.

یک متخصص اورولوژی پس از پایان دانشکده پزشکی حداقل ۵ سال باید دوره رشته اورولوژی را طی نماید تا به درجه اورولوژیست نائل شود. بعد از این ۵ سال متخصص می تواند دوره فوق تخصص را که ۱ تا ۳ سال دیگر طول می کشد در شاخه های مختلف اورولوژی بگذراند.

اورگان هایی که این شاخه پزشکی با آنها سروکار دارند عبارتند از: کلیه ها، غدد آدرنال، حالب هاف مثانه، پروستات، مجاری ادرار، بیضه ها، اپی دیدیم،VAS و کیسه های منی و آلت تناسلی. سیستم دستگاه ادراری و دفع ادرار و تولید مثل خیلی با هم در ارتباط هستند و مشکل در یک سیستم خیلی مواقع می تواند سیستم دیگری را هم دچار اختلال نماید. به همین دلیل خیلی از بیماری ها در این شاخه پزشکی دستگاه سیستم ادراری تناسلی، بیماری های تناسلی ادراری نام گرفته اند.

بزرگی پروستات

در این رشته هم عمل های جراحی زیادی صورت می گیرد. این جراحی ها شامل جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری می باشد. همینطور بیماری هایی به صورت غیر جراحی با دارو درمان می شود مانند پروستات خوش خیم و عفونت های مجاری ادرار که ۴۰ درصد با دارو درمان می شوند .

جراحی هایی که در رشته اورولوژی صورت می گیرند بسیار زیاد هستند و در بسیاری از مواقع از تکنولوژی پیشرفته در جراحی استفاده می شود. این جراحی ها می توانند به صورت باز باشند که قسمتی از بدن به وسیله تیغ جراحی باز می شود و به صورت بسته که با دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام می شود و این دستگاه از سوراخ کوچک وارد بدن بیمار می شود و جراحی با این دستگاه انجام می شود، اگرچه در مقایسه با جراحی باز و لاپاروسکوپی، از نظر شانس موفقیت درمانی تفاوت چشمگیری ندارد و فقط بیمارانی که با لاپاروسکوپ عمل می شوند،  از بیمارستان در مقایسه با عمل باز زودتر ترخیص می شوند. در مواردی از تکنولوژی دیگری به نام روباتیک هم در عمل ها استفاده می شود، که این دستگاه ها می تواند دقت بالایی داشته باشند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
بیضه

در حالت ایستاده زیر پوست پیچ خوردگی هایی مشاهده میشود که ب صورت جمع شدگی است در ابتدا مشاهده میشد ک بعد از مدتی از بین رفت ولی الان دوباره مشاهده می شود. در ابتدا ییضه سمت چپ بود و ب مرور ب بیضه سمت راست سرایت کرده ولی سمت چپ بیشتر است.گاهی ب ندرت دچار درد شدید میشوم ک ب مرور از بین می رود از گفتنش ب پدرم شرم دارم .لطفا بگید ک مشکلم چیه و راه درمانش چیه.
این قضیه تقریبا دوسالی میشه ولی بهش توجهی نکردم
مشاهده پاسخ دکتر
62
افزایش طول آلت تناسلی

برای افزایش طول و قطر آلت چه راهکاری وجود دارد مشاهده پاسخ دکتر
63
اختلال در نعوظ

با سلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
من تا سن 21 سالگی هیچ مشکل نعوظی نداشتم و از زمانی که شاغل شدم با وجود استرس های زیاد نعوظم را از دست دادم و به علت آگاهی هایی که در مورد بیماری های جنسی نداشتم زیاد موضوع را جدی نگرفتم و از زمانی که پی بردم حدودا دو سال تحت نظر پزشک روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستم.
و با مراجعه به دکتر صفری نژاد که با گرفتن آزامایش خون و آزمایش پنیس از من، که پس از تزریق پاپاورین نعوظی صورت نپذیرفت و علت را نقص شریان دانسته و علت را مادر زادی دانسته که به هر دکتر دیگری مراجعه کردم آن را رد کرده و علت را در این دانسته اند که با خوردن قرص ویاگرا نعوظ پیدا می کنم.
و من بسیار به خود ارضایی تمایل دارم و در این حالت نعوظ پیدا میکنم اما موقع سکس نعوظی برای من اتفاق نمی افتد
میخواستم ببینم مشکل من قابل درمان هست یا تا آخر عمر باد این طور باشم
و اگر قابل درمان است چه مدت این دوره طول می کشد ؟
همچنین آزمایشات هورمون من سالم می باشد و قورصهای مثل تادالافیل من را خیلی اذیت کرده و تپش قلب می گیرم
مشاهده پاسخ دکتر
64
اختلالات نعوظ

با سلام خدمت دکتر و خسته نباشید
من تا سن 21 سالگی هیچ مشکل نعوظی نداشتم و از زمانی که شاغل شدم با وجود استرس های زیاد نعوظم را از دست دادم و به علت آگاهی هایی که در مورد بیماری های جنس نداشتم زیاد موضوع را جدی نگرفتم و از زمانی که پی بردم حدودا دو سال تحت نظر پزشک روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستم.
و یک بار مراجعه کردم به دکتر صفری نژاد که با آزمایش پنیس و آزمایش خون از من گرفتن کهپس از تزریق پاپاورین نعوظی صورت نپزیرفت و علت را نقص شریان دانسته که به هر دکتر دیگری مراجعه کردم آن را رد کرده و علت را در این دانسته اند که با خوردمن قرص ویاگرا نعوظ پیدا می کنم.
میخواستم ببینم مشکل من قابل حل یا تا آخر عمر باد این طور هستم
و اگر قابل حل است چه مدت این دوره طول می کشد ؟
همچنین آزمایشات هورمون من سالم می باشد
مشاهده پاسخ دکتر
65
بیرون نیامدن مایع منی

سلام آقای دکتر من قبلا خود ارضایی می کردم ولی بعد تصمیم به ترکش گرفتم تا اینکه دیروز نتونستم تحمل کنم و رفتم سراغش ولی هرکاری کردم ماه منی بیرون نیومد خواهش می کنم سریع بهم پاسخ بده ممنون مشاهده پاسخ دکتر
66
آزو اسپرمی

با سلام- بنده پس از آزمایشات مختلف متوجه شدم که دچار آزواسپرمی از نوع انسدادی می باشم می باشم - در بیضه بنده اسپرم وجود دارد ولی به گفته پزشک معالج قبلی لوله خروجی مسدود یا قطع می باشد - یکبار هم Ivf انجام داده ام و نمونه اسپرم گرفته شده از بیضه بنده کیفیت خوبی داشت ولی متاسفانه موفق به بچه دار شدن از این راه نشدم- همسر بنده هم بدلیل راه دشوار عمل ivfدیگر تمایلی به انجام ivf ندارد - می خواستم راهنمایی بفرمایید که من از راه عمل جراحی می توانم به طور طبیعی بچه دار بشوم یا نه ؟؟؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
67
پروستات

سلام .آقای دکتر .همسر 40 ساله ام .از یک ماه و نیم پیش درد کمر گرفت بعد از پیگیری و رفتن به سونو گفتن تو لگن توده دیده میشه.بعد از نمونه برداری از غدد لنفاوی گردن گفتن که احتمالا سرطان پروستات داره.بعد دکتر بیوپسی پروستات گرفتن از همسرم که فعلا جوابش آماده نشده.خواهش میکنم بگین درمان قطعی داره؟به چند تا دکتر که نشون دادیم مدارکو میگن به سن شما نمیخوره پروستات .خواهش میکنم راهنمایی کنید.مدارک پزشکی رو هم میفرستم.
درمان باید با چی شروع بشه؟و آیا درمان قطعی میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
68
مشکل جنسی

با سلام.پسر 25 ساله هستم ؛من از سنین نوجوانی شروع به خود ارضایی میکردم لازم ب ذکر ک تو اون دوران ی روز پس از تحریک شدن آلت خودم و لای پام قرار دادم ک تحریک نشم یا جلوگیری کنم از نعوظش ک بعد از مدتی ارضا شدم ولی چون آلت لای پای من بود آب منی خارج نمیشد . من ب این کار عادت کردم چند مدتی بعد هم قطع کردم و خود ارضایی میکردم ک بعد چند سال دچار نعوظ و زود انزالی شده ام.من مجرد هستم و ساکن تبریز .درخواست داشتم ک برای درمان این مشکلم از چه راههایی اقدام کنم .چند ماه دیگه قرار نامزد کنم و خیلی میترسم مشاهده پاسخ دکتر
69
واریکوسل

اقای دکتر من قصد ازدواج دارم اما واریکوسل گرید 3 با قطر وریدی 3.2 دارم و میخوام بدونم واریکوسل در تورم پروستات تاثیر میزاره ؟ و اگر تورم پروستات خفیف دارم ازدواج نکنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
70
ادرار

موقعی که ادرار کردن وقتی فشار می دهم مایع غلیظی که فکر می کنم خونی است خارج میشود مشاهده پاسخ دکتر