متخصص اورولوژی

اورولوژی چیست و متخصص اورولوژی کیست؟

اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که با جراحی و درمان سیستم دفع ادراری مردان و زنان و همچنین اورگان های تولید مثل مردان سروکار دارد ولی در زنان اورولوژی دخالتی در دستگاه ژنیتال و تولید مثل زنان ندارد. به پزشکی که در این شاخه پزشکی تخصص دارد اورولوژیست یا متخصص اورولوژی می گویند.

یک متخصص اورولوژی پس از پایان دانشکده پزشکی حداقل ۵ سال باید دوره رشته اورولوژی را طی نماید تا به درجه اورولوژیست نائل شود. بعد از این ۵ سال متخصص می تواند دوره فوق تخصص را که ۱ تا ۳ سال دیگر طول می کشد در شاخه های مختلف اورولوژی بگذراند.

اورگان هایی که این شاخه پزشکی با آنها سروکار دارند عبارتند از: کلیه ها، غدد آدرنال، حالب هاف مثانه، پروستات، مجاری ادرار، بیضه ها، اپی دیدیم،VAS و کیسه های منی و آلت تناسلی. سیستم دستگاه ادراری و دفع ادرار و تولید مثل خیلی با هم در ارتباط هستند و مشکل در یک سیستم خیلی مواقع می تواند سیستم دیگری را هم دچار اختلال نماید. به همین دلیل خیلی از بیماری ها در این شاخه پزشکی دستگاه سیستم ادراری تناسلی، بیماری های تناسلی ادراری نام گرفته اند.

بزرگی پروستات

در این رشته هم عمل های جراحی زیادی صورت می گیرد. این جراحی ها شامل جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری می باشد. همینطور بیماری هایی به صورت غیر جراحی با دارو درمان می شود مانند پروستات خوش خیم و عفونت های مجاری ادرار که ۴۰ درصد با دارو درمان می شوند .

جراحی هایی که در رشته اورولوژی صورت می گیرند بسیار زیاد هستند و در بسیاری از مواقع از تکنولوژی پیشرفته در جراحی استفاده می شود. این جراحی ها می توانند به صورت باز باشند که قسمتی از بدن به وسیله تیغ جراحی باز می شود و به صورت بسته که با دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام می شود و این دستگاه از سوراخ کوچک وارد بدن بیمار می شود و جراحی با این دستگاه انجام می شود، اگرچه در مقایسه با جراحی باز و لاپاروسکوپی، از نظر شانس موفقیت درمانی تفاوت چشمگیری ندارد و فقط بیمارانی که با لاپاروسکوپ عمل می شوند،  از بیمارستان در مقایسه با عمل باز زودتر ترخیص می شوند. در مواردی از تکنولوژی دیگری به نام روباتیک هم در عمل ها استفاده می شود، که این دستگاه ها می تواند دقت بالایی داشته باشند.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
كليه

reza, [12.09.17 09:18]
با سلام اينجانب ديابت دارم و ازمايش اوره 67 و كراتين 1.82 ميباشد لطفا راهنمائي فرمائيد. با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
62
عفونت

باسلام خدمت جناب دكتر
سوال بنده درمورد اين هستش كه ميخواستم بدونم عفونت در مني وجود دارد يا خير چون بنده به تازگي چيز هايي در بين مايع مني ميبينم كه لخته شده و كدر هستن اگر عفونت وجود دارد راه درمانش چيست؟
مشاهده پاسخ دکتر
63
پروستات

راستی آقای دکترچگونه میتوانم باشما خصوصی حرف بزنم وازشمامشورت بگیرم تا موقعیتم جوربشه بیام مطبتون مشاهده پاسخ دکتر
64
پروستات

سلام خدمت دکترقوامی.ازاینکه سوال اینجانب راپاسخ دادین بسیارسپاسگذارم. آقای دکترشماگفته ایدکه بیام مطبتون ولی متاسفانه بنده شهرستانی هستم وموقعی که میخواهم بیام خدمت شمایک شبانه روزدرراه هستم.حال میخواستم ببینم چگونه بایدنوبت بگیرم ومبلغ ویریت چقدراست آیامنشی شما کمک میکندنوبت اول رابهم به دهدکه هرچه سریع تربه شهرستان برگردم.ازشما سپاسگذارم مشاهده پاسخ دکتر
65
کراتین خون

پدر بزرگم سن بالاهست چطوری کراتین خون رانرمال کنیم مشاهده پاسخ دکتر
66
بزرگی پروستات

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار جناب دکتر قوامی: اقای دکتر: 49سالمه
در تاریخ 96/6/4چکاب سالیانه دادم مقدارpsa3/6بود و blood.hb عنوان trace بود.
سونوگرافی : 10 سی سیpvr -در کایس میانی کلیه راست تصویر میکرو لیتیاز به دیامتر 4میلی دیده شد . در حد فاصل کایس میانی وفوقانی کلیه چپ نیز میکرو لیتیاز مشابه دیده شد . پروستات به حجم 70سی سی بزرگتر از حد نرمال دیده شد
هیچ گونه نارحتی ادراری تا حالا نداشته ام خیلی نگرانم... داروها : پروستام 4% روزی یک عدد - فیناید 5 روزی یک عدد-سیستون روزی 2عدد-
نظر جنابعای در مورد درمان
مشاهده پاسخ دکتر
67
ناباروري

سلام اقاي دكتر من 2سال ازدواج كردم الان 8ماه اقدام كردم به بارداري شوهرم ازمايش داد نطفه اش ضعيف ايا ايا باعث ناباروري ميشه دوباره تكرار كرده مشاهده پاسخ دکتر
68
واریکوسل

باسلام در سونوگرافی در بیضه راست واریکوسل درجه ۱و بیضه چپ درجه ۲ مشاهده شده یک بار در ۴۰ روز و بار دوم در ۳ماهگی همسرم سقط کردن دکتر اورولوژی گفتن یکی از دلایل سقط همینه و باید عمل بشم در ضمن آزمایش اسپرم دادم مشکلی نداشت فقط حرکت کند بود میخواستم بدونم عمل جراحی ضروریه و دلیل سقط هست؟
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
69
واریکوسل

باسلام در سونوگرافی در بیضه راست واریکوسل درجه ۱و بیضه چپ درجه ۲ مشاهده شده یک بار در ۴۰ روز و بار دوم در ۳ماهگی همسرم سقط کردن دکتر اورولوژی گفتن یکی از دلایل سقط همینه و باید عمل بشم در ضمن آزمایش اسپرم دادم مشکلی نداشت فقط حرکت کند بود میخواستم بدونم عمل جراحی ضروریه و دلیل سقط هست؟
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
70
پروستات

با عرض سلام اقای دکتر من دیابت دارم ۲۹ سالمه الان حدود ۲ هفتس تند تند ادرارم میگیره وهمش فکر میکنم مجراییم پره ولی به زور کم ادرار میکنم نسبت به آبی که در طول روز میخورم انتی بیوتیک استفاده میکنم ولی دیدم آب منیم خارج نشد ایا درمان داره یا خطرناکه مشاهده پاسخ دکتر