تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
بیضه

در حالت ایستاده زیر پوست پیچ خوردگی هایی مشاهده میشود که ب صورت جمع شدگی است در ابتدا مشاهده میشد ک بعد از مدتی از بین رفت ولی الان دوباره مشاهده می شود. در ابتدا ییضه سمت چپ بود و ب مرور ب بیضه سمت راست سرایت کرده ولی سمت چپ بیشتر است.گاهی ب ندرت دچار درد شدید میشوم ک ب مرور از بین می رود از گفتنش ب پدرم شرم دارم .لطفا بگید ک مشکلم چیه و راه درمانش چیه.
این قضیه تقریبا دوسالی میشه ولی بهش توجهی نکردم
مشاهده پاسخ دکتر
62
افزایش طول آلت تناسلی

برای افزایش طول و قطر آلت چه راهکاری وجود دارد مشاهده پاسخ دکتر
63
اختلال در نعوظ

با سلام خدمت آقای دکتر و خسته نباشید
من تا سن 21 سالگی هیچ مشکل نعوظی نداشتم و از زمانی که شاغل شدم با وجود استرس های زیاد نعوظم را از دست دادم و به علت آگاهی هایی که در مورد بیماری های جنسی نداشتم زیاد موضوع را جدی نگرفتم و از زمانی که پی بردم حدودا دو سال تحت نظر پزشک روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستم.
و با مراجعه به دکتر صفری نژاد که با گرفتن آزامایش خون و آزمایش پنیس از من، که پس از تزریق پاپاورین نعوظی صورت نپذیرفت و علت را نقص شریان دانسته و علت را مادر زادی دانسته که به هر دکتر دیگری مراجعه کردم آن را رد کرده و علت را در این دانسته اند که با خوردن قرص ویاگرا نعوظ پیدا می کنم.
و من بسیار به خود ارضایی تمایل دارم و در این حالت نعوظ پیدا میکنم اما موقع سکس نعوظی برای من اتفاق نمی افتد
میخواستم ببینم مشکل من قابل درمان هست یا تا آخر عمر باد این طور باشم
و اگر قابل درمان است چه مدت این دوره طول می کشد ؟
همچنین آزمایشات هورمون من سالم می باشد و قورصهای مثل تادالافیل من را خیلی اذیت کرده و تپش قلب می گیرم
مشاهده پاسخ دکتر
64
اختلالات نعوظ

با سلام خدمت دکتر و خسته نباشید
من تا سن 21 سالگی هیچ مشکل نعوظی نداشتم و از زمانی که شاغل شدم با وجود استرس های زیاد نعوظم را از دست دادم و به علت آگاهی هایی که در مورد بیماری های جنس نداشتم زیاد موضوع را جدی نگرفتم و از زمانی که پی بردم حدودا دو سال تحت نظر پزشک روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستم.
و یک بار مراجعه کردم به دکتر صفری نژاد که با آزمایش پنیس و آزمایش خون از من گرفتن کهپس از تزریق پاپاورین نعوظی صورت نپزیرفت و علت را نقص شریان دانسته که به هر دکتر دیگری مراجعه کردم آن را رد کرده و علت را در این دانسته اند که با خوردمن قرص ویاگرا نعوظ پیدا می کنم.
میخواستم ببینم مشکل من قابل حل یا تا آخر عمر باد این طور هستم
و اگر قابل حل است چه مدت این دوره طول می کشد ؟
همچنین آزمایشات هورمون من سالم می باشد
مشاهده پاسخ دکتر
65
بیرون نیامدن مایع منی

سلام آقای دکتر من قبلا خود ارضایی می کردم ولی بعد تصمیم به ترکش گرفتم تا اینکه دیروز نتونستم تحمل کنم و رفتم سراغش ولی هرکاری کردم ماه منی بیرون نیومد خواهش می کنم سریع بهم پاسخ بده ممنون مشاهده پاسخ دکتر
66
آزو اسپرمی

با سلام- بنده پس از آزمایشات مختلف متوجه شدم که دچار آزواسپرمی از نوع انسدادی می باشم می باشم - در بیضه بنده اسپرم وجود دارد ولی به گفته پزشک معالج قبلی لوله خروجی مسدود یا قطع می باشد - یکبار هم Ivf انجام داده ام و نمونه اسپرم گرفته شده از بیضه بنده کیفیت خوبی داشت ولی متاسفانه موفق به بچه دار شدن از این راه نشدم- همسر بنده هم بدلیل راه دشوار عمل ivfدیگر تمایلی به انجام ivf ندارد - می خواستم راهنمایی بفرمایید که من از راه عمل جراحی می توانم به طور طبیعی بچه دار بشوم یا نه ؟؟؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
67
پروستات

سلام .آقای دکتر .همسر 40 ساله ام .از یک ماه و نیم پیش درد کمر گرفت بعد از پیگیری و رفتن به سونو گفتن تو لگن توده دیده میشه.بعد از نمونه برداری از غدد لنفاوی گردن گفتن که احتمالا سرطان پروستات داره.بعد دکتر بیوپسی پروستات گرفتن از همسرم که فعلا جوابش آماده نشده.خواهش میکنم بگین درمان قطعی داره؟به چند تا دکتر که نشون دادیم مدارکو میگن به سن شما نمیخوره پروستات .خواهش میکنم راهنمایی کنید.مدارک پزشکی رو هم میفرستم.
درمان باید با چی شروع بشه؟و آیا درمان قطعی میشه؟
مشاهده پاسخ دکتر
68
مشکل جنسی

با سلام.پسر 25 ساله هستم ؛من از سنین نوجوانی شروع به خود ارضایی میکردم لازم ب ذکر ک تو اون دوران ی روز پس از تحریک شدن آلت خودم و لای پام قرار دادم ک تحریک نشم یا جلوگیری کنم از نعوظش ک بعد از مدتی ارضا شدم ولی چون آلت لای پای من بود آب منی خارج نمیشد . من ب این کار عادت کردم چند مدتی بعد هم قطع کردم و خود ارضایی میکردم ک بعد چند سال دچار نعوظ و زود انزالی شده ام.من مجرد هستم و ساکن تبریز .درخواست داشتم ک برای درمان این مشکلم از چه راههایی اقدام کنم .چند ماه دیگه قرار نامزد کنم و خیلی میترسم مشاهده پاسخ دکتر
69
واریکوسل

اقای دکتر من قصد ازدواج دارم اما واریکوسل گرید 3 با قطر وریدی 3.2 دارم و میخوام بدونم واریکوسل در تورم پروستات تاثیر میزاره ؟ و اگر تورم پروستات خفیف دارم ازدواج نکنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
70
ادرار

موقعی که ادرار کردن وقتی فشار می دهم مایع غلیظی که فکر می کنم خونی است خارج میشود مشاهده پاسخ دکتر