تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
پروستات باتوجه به مدارک پیوست

آقای دکتر سلام سن53 بزرگی پروستاد طبق سونوگرافی وآزمایش خون پیوست که به آزمایش شک دارم به دکتر مراجعه کردم ولی دارویی که تجویز کرده گویا با بزرگی پروستاد رابطه ای ندارد مثل قرص آلوکیم100 وپروترال0.4 و افلوکساسین 200 وسلکسیب 100 مصرف بعضی از داروها برای شیمی درمانی است استرس ونگرانم خواهش می کنم راهنمایی فرمایید چه کار کنم اگر صلاح بدانید حضورن بیایم خدمتتان نتیجه آزمایشها وسونوگرافی به پیوست می باشد مشاهده پاسخ دکتر
62
هیدرونفروز شدید

با عرض سلام وخسته نباشیدهیدرونفروز کلیه سمت راست باقطر قدامی.خلفی ۳۷بااتساع لگنچه دکترمون واسه فرزندمون جراحی نوشته و نوبت جراحیمو تا دوماهه دیگست میخواستم بدونم که تا اون مدت مشکلی واسه کلیه بچمون نمییفته که البته امروز ۳۸ روزست مشاهده پاسخ دکتر
63
یکسان نبودن کلیه های جنین

با عرض سلام و خسته نباشید
هنگام سونوگرافی آنومالی متوجه شدیم که کلیه راست از چپ جنین بزرگتر می باشد راست 8 و چپ 5.6 است. یک ماه بعد آن نیز دوباره سونوگرافی گرفتیم که دوباره بزرگتر شده بود که راست 14.5 و چپ 9 است. نظر شما در این باره چیست؟ میتوان قبل از تولد درمان کرد؟
مشاهده پاسخ دکتر
64
رنج نرمال آزمایش

سلام، ضمن تشکر از پاسخ سریع جنابعالی در مورد سوال x38rp33684
که مقدار طبیعی هورمون ها را خواسته بودید ،در مورد تستوسترون که 3/8 بوده مقدار طبیعی آزمایشگاه مربوطه 3 تا 10 و در مورد پرولاکتین بنده که 21/5 بوده طبیعی آزمایشگاه 3 تا 25 می باشد-با احترام و تشکر از این اقدام انساندوستانه ای که انجام می دهید
مشاهده پاسخ دکتر
65
درد بيضه

با سلام مجدد دكتر پيرو سوال قبلي وقتي بيضها بالا هستن درد ندارم ولي وقتي اويزان هستن درد دارم در حالت نشستن يا دراز كشيدن اگه ميشه لطف كنيد يه جواب مختصري همينجا بهم بگين مشاهده پاسخ دکتر
66
باروری

آیا بچه ناقص الخلقه میتواند از اسپرم ناقص مردان بالای 50 سال بوجود آید.
مچکرم
مشاهده پاسخ دکتر
67
باروری

فرمودید در سنین بالا اسپرم ها کامل نیستند برای بارور کردن و رفع نقیصه چه باید کرد. مشاهده پاسخ دکتر
68
پیرونی

سلام نشانه بیماری پیرونی در مراحل اولیه چیست و چگونه قابل تشخیص میباشد مشاهده پاسخ دکتر
69
بيضه

سلام-چند روزي است درد نامحسوس در بيضه سمت راست دارم.چيكار كنم؟ مشاهده پاسخ دکتر
70
مشکل نعوظ و دوام آن

سلام، در آزمایشی که اخیرا انجام دادم تستوسترون 3/8 و پرولاکتین 21/5 بود. مردی با 55 سال سن هستم و از حدود دو سال قبل ریزش موهای وسط سرم بیش تر شده و رو به طاسی می رود و دیر نعوظ حاصل شده و کم دوام است.آیا به وصف موجود نیاز به درمان و پیگیری خاصی هست یاخیر.ضمنا تغییر محسوسی در اندازه بیضه ها نیر رخ نداده است.با تشکر مشاهده پاسخ دکتر