تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

61
كليه

reza, [12.09.17 09:18]
با سلام اينجانب ديابت دارم و ازمايش اوره 67 و كراتين 1.82 ميباشد لطفا راهنمائي فرمائيد. با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
62
عفونت

باسلام خدمت جناب دكتر
سوال بنده درمورد اين هستش كه ميخواستم بدونم عفونت در مني وجود دارد يا خير چون بنده به تازگي چيز هايي در بين مايع مني ميبينم كه لخته شده و كدر هستن اگر عفونت وجود دارد راه درمانش چيست؟
مشاهده پاسخ دکتر
63
پروستات

راستی آقای دکترچگونه میتوانم باشما خصوصی حرف بزنم وازشمامشورت بگیرم تا موقعیتم جوربشه بیام مطبتون مشاهده پاسخ دکتر
64
پروستات

سلام خدمت دکترقوامی.ازاینکه سوال اینجانب راپاسخ دادین بسیارسپاسگذارم. آقای دکترشماگفته ایدکه بیام مطبتون ولی متاسفانه بنده شهرستانی هستم وموقعی که میخواهم بیام خدمت شمایک شبانه روزدرراه هستم.حال میخواستم ببینم چگونه بایدنوبت بگیرم ومبلغ ویریت چقدراست آیامنشی شما کمک میکندنوبت اول رابهم به دهدکه هرچه سریع تربه شهرستان برگردم.ازشما سپاسگذارم مشاهده پاسخ دکتر
65
کراتین خون

پدر بزرگم سن بالاهست چطوری کراتین خون رانرمال کنیم مشاهده پاسخ دکتر
66
بزرگی پروستات

با سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار جناب دکتر قوامی: اقای دکتر: 49سالمه
در تاریخ 96/6/4چکاب سالیانه دادم مقدارpsa3/6بود و blood.hb عنوان trace بود.
سونوگرافی : 10 سی سیpvr -در کایس میانی کلیه راست تصویر میکرو لیتیاز به دیامتر 4میلی دیده شد . در حد فاصل کایس میانی وفوقانی کلیه چپ نیز میکرو لیتیاز مشابه دیده شد . پروستات به حجم 70سی سی بزرگتر از حد نرمال دیده شد
هیچ گونه نارحتی ادراری تا حالا نداشته ام خیلی نگرانم... داروها : پروستام 4% روزی یک عدد - فیناید 5 روزی یک عدد-سیستون روزی 2عدد-
نظر جنابعای در مورد درمان
مشاهده پاسخ دکتر
67
ناباروري

سلام اقاي دكتر من 2سال ازدواج كردم الان 8ماه اقدام كردم به بارداري شوهرم ازمايش داد نطفه اش ضعيف ايا ايا باعث ناباروري ميشه دوباره تكرار كرده مشاهده پاسخ دکتر
68
واریکوسل

باسلام در سونوگرافی در بیضه راست واریکوسل درجه ۱و بیضه چپ درجه ۲ مشاهده شده یک بار در ۴۰ روز و بار دوم در ۳ماهگی همسرم سقط کردن دکتر اورولوژی گفتن یکی از دلایل سقط همینه و باید عمل بشم در ضمن آزمایش اسپرم دادم مشکلی نداشت فقط حرکت کند بود میخواستم بدونم عمل جراحی ضروریه و دلیل سقط هست؟
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
69
واریکوسل

باسلام در سونوگرافی در بیضه راست واریکوسل درجه ۱و بیضه چپ درجه ۲ مشاهده شده یک بار در ۴۰ روز و بار دوم در ۳ماهگی همسرم سقط کردن دکتر اورولوژی گفتن یکی از دلایل سقط همینه و باید عمل بشم در ضمن آزمایش اسپرم دادم مشکلی نداشت فقط حرکت کند بود میخواستم بدونم عمل جراحی ضروریه و دلیل سقط هست؟
سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
70
پروستات

با عرض سلام اقای دکتر من دیابت دارم ۲۹ سالمه الان حدود ۲ هفتس تند تند ادرارم میگیره وهمش فکر میکنم مجراییم پره ولی به زور کم ادرار میکنم نسبت به آبی که در طول روز میخورم انتی بیوتیک استفاده میکنم ولی دیدم آب منیم خارج نشد ایا درمان داره یا خطرناکه مشاهده پاسخ دکتر