تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

621
هیدروسل

چرا بعد از عمل هیدروسل بیضه ها ورم کردند؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
622
عمل‏ ‏بیضه

دکتر‏ ‏سلام‏ ‏برادرم‏ ‏سه‏ ‏روز‏ ‏پیش‏ ‏عمل‏ ‏هیدروسل‏ ‏دو‏ ‏طرفه‏ ‏انجام‏ ‏داد‏ ‏الان‏ ‏فقط‏ ‏تخماش‏ ‏ورم‏ ‏کردن‏ ‏عادیه‏ ‏یا‏ ‏نه‏ ‏؟؟‏ ‏مرسی‏ ‏از‏ ‏شما مشاهده پاسخ دکتر
623
درد بیضه

سلام.خسته نباشید. چند روز پیش بیضه چپ من درد گرفت وموقع راه رفتن خفیف احساس میشد. هیچگونه دردی در ناحیه ران و شکم یا تب و لرز و استفراغ ندارم. دو روز بعد کم شد اما الان که دست میزنم در داخل کیسه بیضه روی خود بیضه چپ یک چیزی بر آمده کوچک مثل جوش هستش و دستش که می زنی کمی درد میکنه. اما درد کلی بیضه خوب شده. میخواستم ببینم چه دارویی بخورم و کلا بهتره چکار کنم. ممنون از لطف شما مشاهده پاسخ دکتر
624
مجاری ادراری

اقای دکترخون توادرارم هست 25‌سال سن دارم عکس وسنوانجام دادم سالم هستم ولی خیلی اذیتم سوزش ادرارتکرارادراردارم ومثانم درده وهمیشه تب میکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
625
درمان ناباروری با سلول بنیادی

با سلام
با سلام
ضمن تشکر از پاسخ سوال اینجانب خواهشمند است در این خصوص راهنمایی نمایید
با توجه به اینکه علل بیضوی با دارو قابل درمان نیست آیا موضوع استفاده از سلول های بنیادی در احیای بیضه های آسیب دیده در ایران انجام میشود اگر هست خواهشمند است آدرس آن محل ارسال گردد.
از یکی از دوستان سوال کردم گفتند در کشور آلمان با استفاده از سلولهای بنیادی (برداشت از بافت بیضه) و احیای بیضه امکان باروری حتی بصورت طبیعی میسر می گردد.
آیا واقعیت دارد
مشاهده پاسخ دکتر
626
مجاری ادرار

با سلام آقای دکتر چند ماهی هست که توی ادرار م مایع خیلی کم قهویی رنگ رقیق دیده می‌شودو ادرار م زرد است و کمی سوزش دارم و تقریبا روزی یک بار اتفاق میافتد و شدت ادارک کم شده درضمن سن من48 هست لطفا راهنمایی بفرمایید مشاهده پاسخ دکتر
627
واریکوسل

سلام اقای دکتر سه ساله واریکوسلمو عمل کردم جواب نگرفتم اسپیریم هام مرده هستن مشاهده پاسخ دکتر
628
خون در مني

در نوقع انزال خون در مني مشاهد كردم و البته كمي در موقع انزال احساس سوزش دارم مشاهده پاسخ دکتر
629
مشکل ادراری

سلام وخسته نباشید ببخشید یه چند ماهی میشه مشکل ادرار پیدا کردم که بعد از ادرار کردن مثانه بطور کامل تخلیه نمیشود ودوباره مجبور میشوم که بشینم که تخلیه شود که بعضی مواقع چند بار باید انجام شودو بازم اگه فشار دهم بازم چند قطره خارج میشود سونوگرافی هم انجام دادم پروستات نرمال بود وحتی با تجویزدکتر کپسول تامسولسین وترازوسین مصرف کردم ولی جدیدا بدتر شدم ازمایش خون وادرار هم انجام دادم مشکلی نبود ولی یک ماه پیش مشکل سنگ کلیه پیدا کردم لطفا راهنمایی لازم را بفرمایید در ضمن داخل تشت آب گرم هم چند مدت نشستم مشاهده پاسخ دکتر
630
بیضه درد

بیضه
کسیت بیضه درمان دارویی دارد یا فقط باید جراحی بشه؟
وقتی زیاد سر پا هستم درد داره.ولی قابل تحمله
مشاهده پاسخ دکتر