تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

51
واریکوسل

آیا بیمارانی که به واریکوسل مبتلا هستند،بعد از عمل باید زود ازدواج کنند؟ مشاهده پاسخ دکتر
52
درد دو ساله در بیضه

با سلام .بنده دو سال پیش متوجه درد بیضه شدم طوری که بعد از انزال منی به طور کامل خارج نمیشد به دکتر مراجعه کردم بعد از سونو گفت که واریکوسل داری . عمل کردم ولی هنوز درد شدید دارم تو این مدت حس جنسیم روز به روز کمتر شده تا الان که هیچ حس جنسی ندارم. بیشتر زمانی درد میگیرن که بیضها به بدنم چسبیده باشه بخصوص وقتی که لباس تنگ میپوشم پیش دکترای زیادی رفتم ازمایش زیاد دادم ولی جواب نگرفتم لطفا راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
53
پایین بودن اوره خون

سلام ،وقت بخیر ،میخواستم بدونم پایین بودن اپره خون باعث چه مشکلاتی میشه؟ممنون مشاهده پاسخ دکتر
54
درمان التهاب پروستات

سلام من 38 ساله هستم در سونوگرافی اندازه پروستات 49 سی سی با تو رفتگی 6 میلیمتر در داخل مثانه و psa زیر یک می باشد تشخیص التهاب پروستات و درمان دارویی داده شده توصیه جنابعالی چیست نیازی به عمل جراحی نیست؟ ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
55
ادامه سوال قبل با کدn84yw92265

در ادامه سوالم: n84yw92265
با سلام مجدد و عرض معذرت ازینکه مجددا" مزاحم میشم.
در جاییکه خواستم در رابطه با نو تغییر شکل قرار گرفتن بیضه و داخل کیسه توضیح بدم، ظاهرا" بجای بیضه سمت چپ، راست ارسال کردم که بیضه چپ تغییر شکل جایگاه دارد و ضمنا" یه نکته فراموش کردم ، همانطور که توضیح دادم درد در بیضه راست دائما" گاه بیشتر گاه کمتر اذیت میکنه، نکته مهم اینست که این غلاف بزرگتر بنظر میرسه. زمانی که میرم حمام ودست میزنم در قسمت بالایه بیضه شاید به بزرگیه یه باقلاء بنظر میرسه.
با تشکر فراوان.
مشاهده پاسخ دکتر
56
ناراحتی پروستات، بیضه و مجاری ادرار

ضمن عرض سلام، ارادت و تشکر ازینکه اینقدر دلسوز و مهربانید. 49 سال دارم، مقیم انگلستان، من سعی میکنم با دسته بندی ناراحتیهام هم کمتر مزاحم بشم و هم یه تصویر جامع دراختیارتون تقدیم کنم. شروع مشکلات: سه سال پیش،
A/ وجود خون در ادرار، درد کلیه، کم فشار شدن ادرار، درد هنگام نزدیکی، درد شدید اطراف آلت بعد از ادارار کردن،درد در ناحیه پشت پای چپ دقیقا" مثل درد سیاتیک که یه دفعه حمله میکنه، طولانی شدن تخلیه مثانه بهنگام شب با تکرر و احساس باقی موندن ادرار، درد کشاله ران(این علام کلی رو از شروع دارم و علایم دسته B را چند ماه اخیر تجربه میکنم.
B/پی بردن به وجود واریکوسل در ناحیه چپ بعد از چکاپ با اولترا سوند، تشخیص هرنیه که هیچ بر آمردگی دیده نمیشه و حتی جراح گفت شاید دلیل دردهام این نباشه چون فقط کمی در دیواره طرفین پایین شکم احساس ضعیف بودن کرد، نداشتن اشتیاق به عمل جنسی و نداشتن نعوظ، درد در ناحیه دنبالچه، احساس اینکه هر چه شکمم خالی تر باشه دردم کمتره یعنی اگر مشکل یبوست داشته باشم این باعث درد بیشتر و مشکل داشتن در عمل ادرار خواهدشد، درد در نواحیه رون پا و پشت پا یا همان نواحی شروع رگهای سیاتیک، وجود یه کیست کوچک روی هر بیضه که روی راست کمی بزرگتر هست، درد بیضه راست که گاهی خیلی درد آور هست که این باعث شده اغلب با شلوار ورزشی میرم بیرون که حتی اگر کوچکترین اشاره ای به غلاف Epidiymis بشه درد وحشتناک خواهد بود، گاهی بزرگی شکم که به ورم کل شکم شبیه هست که گاهی خیلی کمتر بنظر میرسه، خارج شدن بیضه راست از نوع قرار گرفتن در کیسه بیضه یعنی به پایین کشیده شده وبه حالت افقیست که دکتر چک کرد و گفت چیزی نیست ولی دکتر عمومی بود و بعید میدونم اون لحظه متوجه شده باشه، کم اشتهایی طوریکه حتی بعضی وقتها در طی روز چیزی هیچی جز دارو چیزی نمیخورم و درد در نا حیه شکم که ظاهرا" زمانی که بیضه راست درد میگره به بالا میزنه بخصوص زمانی که بعد از حمام گرفتن خودمو خشک میکنم.
داروهایی که استفاده شده:
دو سری Ciprofloxacin که حتی زحمته آزمایش ادرار را دکترها بخود ندادند، تجویز Doxycycline 100 روزی یه عدد برای شش هفته فقط روز اول 200 میل تجویز شد(این تجویز بعد از ماساژ پروستات توسط متخصص بود که بعد از 10 دقیقه نمونه ادرار گرفتند واسه آزمایش که نتیجش وجود باکتریه:Staph haemolyticus که حدود 3 ماه پیش تمام شد و هیچ تغییری صورت نگرفت در ضمن اخیرا" یه آزمایش دیگه داشتم بدون ماساژ پروستات که نرمال نشون داد)، تجویز Tamsulosin 400 که هنوز استفاده میکنم روزی یه عدد که تکرر ادرار در شب کم شد و اگر متوقف کنم سریعا" با درد کلیه روبرو خواهم شد، مسکنهایی که میخورم: دی هایدرو کدئین، دایکلوفناک و سلبرکس، ضمنا" من زمان شروع بیماریم با درد در کلیه ها شروع شد که گفتند تو هردو کلیه سنگ ریز بوده که دفع شده، نا گفته نمونه که من بمدت 6 سال شدیدا"تحت استرس زیاد بودم و آب خیلی کمی میخوردم وحتی تغذیه بدی داشتم و تقریبا" آخرین درد از قست B دردیست که حدود 6 ماهست تجربه میکنم که از ناحیه زیر آلت یعنی ریشه آن نزدیک به رکتوم یه دفعه شروع میشه و به طرف ماهیچه هایه بالا انتشار پیدا میکنه مثل رعدو برق یه دفعه میاد که مثل پاره شدن ماهیچه هاست( اگر بخوام به خانمم کمک کنم مثلا" از جارو برقی استفاده کنم یا جسمی سنگین رو بلند کنم امکان اینکه این درد و تجربه کنم هست) در ضمن فکر میکنم زمانی که میرم استخر(جهت آب درمانی واسه دیسک کمرم) درد هام کمتر میشه بخصوص در ناحیه کشاله ران، در نتیجه این بیماری میشه گفت من عقیم شدم چون نعوظ ندارم و وجود درد باعث شد مغازه ام که نتیجه یه عمر زحمتم بود رو ارزان بفروشم الآن هم از خانمم در حال جدا شدن هستم که خلاصه این بیماری من و داره نابود میکنه و اینکه یه روز خوب بشم یک رویای بزرگ هست و بس. جناب دکتر امیدوارم منو ببخشید اگر توضیح زیاد دادم، من سه ساله رنج میکشم و نمیخوام مسدع اوقات شما بشم، هر زمان تونستید لطفا" زحمت بکشید و از طریق ایمیل آدرسم راهنماییم کنید، شماره تلفنی که بهتون دادم متعلق به مادر خانمم هست که نمیخوام ایشون ناراحت بشن، مجددا" سپاسگذارم ازینکه اینقدر با محبت هستید(خوب بودن تا این حد توفیق میخواد).
قربان شما: کاشانی(ضمنا" اگر عدد 40 در ایمیلم به فارسی درج بشه ایمیل پاس نخواهد شد).
majidkashani40@ yahoo.co.uk
مشاهده پاسخ دکتر
57
ورم پشت پا وساق پا

با سلام باتشکر،سونولگن شکم کردم کبد چرب دارم گفتنداین ورم مربوط به کبد نیست سونواز سیاهرگهای پاگرفتم مشکلی نداشتم آزمایش کامل خون وادرار وتیروئید انجام دادم مشکلی نداشتم دوسنگ 3میلی در دوکلیه هام دارم که سیستون تجویز شده است آزمایش .24ساعته ادرار دادم اسید اوریکم 539بود که نرمال آن زیر 400نوشته دکتر قرص اسپیرونولاکتون 1عدد بعداز صبحانه داده وگفت ورم پا مربوط به اسید اوریک نیست تا کی این دو قرص را بخورم آیانیازی به سونومجدد وآزمایش 24ساعته مجدد دارم ؟چقدر وقت بعد از مصرف باید سونو برای سنگ وآزمایش برای اوره انجام دهم ؟هنگام آزمایش نیازی به قطع قرص دارم یا خیر؟برای علت ورم پا به چه دکتری باید مراجعه کنم ؟ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
58
ورم پشت پا وساق پا

با سلام باتشکر،سونولگن شکم کردم کبد چرب دارم گفتنداین ورم مربوط به کبد نیست سونواز سیاهرگهای پاگرفتم مشکلی نداشتم آزمایش کامل خون وادرار وتیروئید انجام دادم مشکلی نداشتم دوسنگ 3میلی در دوکلیه هام دارم که سیستون تجویز شده است آزمایش .24ساعته ادرار دادم اسید اوریکم 539بود که نرمال آن زیر 400نوشته دکتر قرص اسپیرونولاکتون 1عدد بعداز صبحانه داده وگفت ورم پا مربوط به اسید اوریک نیست تا کی این دو قرص را بخورم آیانیازی به سونومجدد وآزمایش 24ساعته مجدد دارم ؟چقدر وقت بعد از مصرف باید سونو برای سنگ وآزمایش برای اوره انجام دهم ؟هنگام آزمایش نیازی به قطع قرص دارم یا خیر؟برای علت ورم پا به چه دکتری باید مراجعه کنم ؟ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
59
التهاب مزمن پروستات

سلام آقای دکتر خسته نباشید و تشکر از جنابعالی، بنده حدود سه ماه هست به التهاب پروستات دچار شدم اولش فقط سوزش و تکرر ادرار داشتم، چندتا دکتر رفتم کشت ادرار دادن ولی عفونت تشخیص ندادن گفتن شما مشکلت عصبی،به همین خاطر مشکل من حاد شد الان ادرارم پخش میشه به صورت دو شاخه میشه موج دار شده، تا رفتم شیراز پیش دکتر شاکری آزمایش خون سونوگرافی پر و خالی عکس رنگی از مجرا گرفتن همه چیز تقریبا نرمال جز آزمایش خون افزایش تعدا گلوبال های سفید که گفتن عفونت داری، سوال من اینجاست چرا کشت ادرار عفونت نشان نداد و نوع باکتری، علت پخش شدن ادرارم چیست و دوشاخه میشه، دکتر گفت التهاب پروستات داری قرص امنیک و داکسی ساکلین داد، آیا این آبسه پروستات نیست یا عفونت مزمن. درمانش چقدر طول میکشه؟؟ عکسات و آزمایشات چطور براتون بفرستم با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
60
خون در منی و ادرار

ﺳﻼﻡ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ ﻣﻦ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺧﻮﺩ ﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﺩﺭ ﺁﺏ ﻣﻨﯽ ﺧﻮﺩ ﺧﻮﻥ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﮐﺮﺩﻡ . ﺑﻌﺪ ﮐﻪ ﺍﺩﺭﺍﺭ ﮐﺮﺩﻡ ﺧﻮﻥ ﺍﻭﻣﺪ . ﺍﻻﻥ ﺭﻧﮓ ﺍﺩﺭﺍﺭﻡ ﺗﯿﺮﺳﺖ ﻭﻟﯽ ﺍﺻﻼ ﺩﺭﺩﯼ ﻧﺪﺍﺭﻡ ﻭ ﭼﯿﺰﯼ ﺣﺲ ﻧﻤﯿﮑﻨﻢ ۲ ﻫﻔﺘﻪ ﻣﯿﮕﺬﺭﻩ ﻣﻦ ﻧﺘﻮﻧﺴﺘﻢ ﺑﻪ ﺩﮐﺘﺮ ﻣﺮﺍﺟﻌﻪ ﮐﻨﻢ . ﺍﻻﻥ ﮐﻪ ﺍﺩﺭﺍﺭ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺧﻮﻥ ﻧﻤﯿﺎﺩ . ﻭﻟﯽ ﻫﺮﺑﺎﺭ ﺧﻮﺩﺍﺭﺿﺎﯾﯽ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺧﻮﻥ ﻣﯿﺎﺩ ﺑﻌﺪﺵ ﮐﻪ ﺍﺩﺭﺍﺭ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺑﺎﺯ ﺧﻮﻥ ﺑﺎ ﻟﺨﺘﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﺍﺯ ﺧﻮﻥ ﻣﯿﺎﺩ ﻣﺜﻞ ﺗﮑﻪ ﻫﺎﯼ ﺟﯿﮕﺮ ﻣﺮﻍ . ﻣﻦ ۲۱ ﺳﺎﻟﻤﻪ ﻣﻤﻨﻮﻥ ﻣﯿﺸﻢ ﺟﻮﺍﺏ ﺑﺪﯾﺪ ﺧﯿﻠﯽ ﻧﮕﺮﺍﻧﻢ مشاهده پاسخ دکتر