تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

51
بالا بودن بیضه

با سلام و احترام خدمت جناب دکتر قوامی
بنده 25 سال دارم متاهل هستم
مزاحم شدم در رابطه با بالا بودن بیضه سمت راست
دقیق بخوابم بگم دو الی سه سانت از بیضه سمت چپ بالا هستش
خواستم ببینم مشکلی چیزی هست چکار بایدکرد
ممنون میشم جواب بدین
مشاهده پاسخ دکتر
52
تشخیص عفونت پروستات

سلام من ۴۶ سالمه با دیدن خون در ابتدای ادرارم و مقدار کمی فشار ادرار و دو شاخه بودن و تکدر ادرار و استخون درد شدید بیشتر در پایین تنه و درد در نزدیک مقعد خیلی کم به دکتر مراجعه کردم بعد ازمایش و سنوگرافی تشخیص دکتر التهاب و عفونت پروستات بود دارو سیپروفلاکساسین پروترال اوپاس برای ۱ ماه دادن بعد ۳ روز عوارضم به حداقل رسید فقط موقع نشستن کمی در ناحیه مقعد درد دارم بعد یکماه داروهامو با سفیکسیم پروترال اوپاس و دیفکنوفناک تغییر دادن برای یکماه دیگه چون با سیپرو فلاکساسین کمی درد عضلات داشتم بعد نزدیکی یا نشستن زیاد روی صندلی بعد چند ساعت ابتدای ادرارم کمی ابخون خیلی روشن میبینم در حد چند قطره و با استراحت بعد چند ساعت متوقف میشه سوالم اینه درمان التهاب پروستات چند ماه ؟ و اینکه میتونه دلیلش غیر عفونت باشه مثلا سرطان چون بیش از حد نگران و فکر و خیال میکنم ببخشید سوالم طولانی شد مشاهده پاسخ دکتر
53
عدم نعوظ

درود برشما دکتر بزرگوار
جناب دکتر من وهمسرم مدت ۷ماه هست که زندگی زناشویی خود را آغاز کردیم .مدت ۶ ماه هم دوران عقدمان بود.در دوران عقد همسرم مشکل نعوظ نداشتند اما حدود ۵ ماه است که دچار این مشکل شدند.
همسرم قبل ازدواج یک عمل سنگ شکن کلیه داشتند که بخاطر اشتباه پزشکی لگنچه ایشان را سوراخ کردند و بعد از مرخص شدن از بیمارستان حالشان بد شد و بعد از مراجعه متوجه شدند که عمل ناشیانه باعث خونریزی داخلی شده و ایشان ۸روز در کما بودند
خدا ایشان را به خانواده برگرداند .
بعد از این حادثه بدن ایشان به شدت دچار ضعف شده بود که به شکر خدا بعد ازدواج همه چیز به حالت عادی برگشت.
علت بیان این مطلب این بود که آیا ممکن است این عدم نعوظ از عوارض آن عمل ناشیانه باشد؟
همسرم پیپ استفاده می کنند.
از نظر مسایل روانی اصلا مشکلی وجود ندارد.
*آزمایشات مربوط به تشخیص این ناراحتی را میتوانید ذکر بفرمایید؟
میخواهم قبل از مراجعه به پزشک با دست پر مراجعه کنم.
البته آزمابشات مربوط به چکاب به اصرار من انجام میدهند.به همراه هپاتیت.آنزیمهای کبدی و...
فریتین خونشان همیشه بالاست.
و کمی پرولاکتین .
سونوگرافی کلیه ومثانه وپروستات کاملا سالم بوده.
از پرحرفی ام پوزش میخواهم .به شدت نگران همسرم هستم .تحمل دیدن ناراحتی ایشان را ندارم .یاری ام کنید دکتر بزرگوار
با سپاس فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
54
بعد عمل واریکسل

سلام اقای دکتر من دو روز عمل واریکسل انجام دادم به روش میکروسرجری سمت چپ ولی هیچ تعغیری تو رگ های بیضم نمیبینم بلکه حس میکنم بزرگترم شدن رگها خیلی نگرانم این عمل دومم بوده ایا ممکنه عود کرده باشه ممنون میشم جواب منو بدید مشاهده پاسخ دکتر
55
کجی الت

متن سوال دچار کجی آلتم مشاهده پاسخ دکتر
56
درد بیضه و سمت چپ کمر

با سلام و عرض خسته نباشید
جناب دکتر سوالم در زمینه درد بیضه و کمر بطور همزمان است.
من نزدیک سه سال درد بیضه و کمر داشتم. قبل از این دردها بوی بد ادرار داشتم. سوزش اینا نداشتم و ندارم. بعد پیش متخصصی رفتم و ازمایش و سونوگرافی نوشتند. که تو ازمایش نه عفونت قارچ و باکتریایی بود. تو سونو هم نه مشکل کلیه نه مثانه نه پروستات که بشه گفت پروستاتیت. ولی چون پدرم دارن پروستاتیت و سنشونم ۵۵ هست. دکتر قرصای مشابه اونن تجویز کرد. تو سونو تشخیص داده شد که فقط واریکوسل گرید ۱ راست و چپ گرید۲ دارم. ولی گفتند نیازی به عمل فعلا نیست. سنم ۲۸ در حال حاضر می باشد. ولی مشکل اصلی بنده این هست که درد بیضه با درد کمر سمت چپ همراه هست. خصوصا وقتی که فشار زیادی با دستم به سمت چپ کمرم میدم هم کمر هم بیضه چپ همزمان تیر میکشد. بعد هم چن جا خوندم واریکوسل ربطی به درد کمر نداره. و الان موندم این دقیقا چیه. شدیدا نگرانم کرده. اگرم چیزی سنگین خیلی بلند کنم هم اگه به بیضه فشار بیاره کمر سمت چپ هم یجورایی تیر میکشه.احتمال چه مواردی می تواند باشد‌. راه علاجش چی می تواند باشد. اگر لازم است ازمایش ادرار و خونم و منی و سونو رو بفرستم.
با سپاس از‌محبت شما
مشاهده پاسخ دکتر
57
احساس سنگینی بیضه

سلام و خسته نباشید
دکتر من چند روزی هست در بیضه راستم احساس سنگینی کمی میکنم و انقدری نیست ک اذیتم کنه و کشاله ران سمت راستم هم کمی درد میکرد ولی خوب شده و با معاینه ای ک انجام دادم احساس کردم یک رگ بالای بیضه (روی بیضه )ک کمی فشارش میدم درد خفیفی میگیره و بیضه راست من پایین تر از چپ هست ایا مشکلی دارم ؟
و نوک الت تناسلی بنده احساس میکنم کمی التهاب داره و زمان خشک کردن با دستمال کاغذی موقع برداشتن پوست نوک ک ادرار خارج میشه میچسبه ب دستمال و اذیت میشم و به اندازه عدس کوچک نوک التم حس میکنم التهاب داره ایا راهی برای رفع التهاب هست؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
58
تکرر ادرار

سلام
من یک جوان ۱۹ساله هستم ۲سال است تکرر ادرار دارم به هر سه ساعتی یک بار دشسویی میرم،بعضی وقت بیضه هام و مقعد به درد میاید
و وقتی ادرار میکنم در آخر ادرار منی خارج میشود
مشاهده پاسخ دکتر
59
زیاد شدن اسپرم

می خواستم بدونم کدام دارو ها برای زیاد شدن منی خویه ومنی را زیاد می کنه با تشگر مشاهده پاسخ دکتر
60
اختلال نعوض

سلام اقایه دکتر و سپاس فروان از زحماتتون و واقعا ممنونم که سوالات رو جواب میدید من قبلا هم یه سوال پرسیدم من التهاب پرستات دارم و 3 روزه تحت درمانم با انتیبیوتیک بعد اتختلال نعوض دارم و التمم شل و سبک هستش میخواستم بدون این مشکلم بخواطر عفونت التهاب پروستاته و یا کی خوب میشه ممنون میشم کمک کنید مشاهده پاسخ دکتر