تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

51
تنگی مجاری ادرار

Nader Fahimi:
سلام آقای دکتر قوامی خسته نباشید. چندی پیش تنگی مجاری ادرار داشتم و به آقای دکتر سیروس کبیری متخصص اورولوژی مراجعه کردم ایشان سری اول به من قرض تامسور و افلوکساسین تجویز کردند ولی فقط یک هفته بعد از مصرف قرصها خوب بودم سری دوم پیش ایشان رفتم و قرص افلوکساسین و تامسور و پروستا باریج را برایم تجویز کردند و به من گفتند که باید سیستوسکپی بشوم. ولی بعد از یک هفته و انجام دادن این عمل و همینطور داشتن سوند به آلت تناسلیم با مراجعه به ایشان سوند را برایم خارج کردند و به من گفتند که مجاری ادرارم خیلی باریک است و باید هر دو هفته یکبار خودم به روشی که ایشان قرار شد بهم بعد از دو هفته دیگر بگویند سوند بذارم تا تنگی آن رفع شود و این عمل را برای هر دو هفته یکبار تا آخر عمرم ادامه دهم و یا بجای این کار یک فنر در داخل مجرای ادرارم کار بگذارند برای یکسال که آن هم باید هرسال عوض شود و مبلغ هربار عوض شدن آن هم سی میلیون تومان برای هربار میشود. آقای دکتر من فقط ۴۱ سال دارم و اینکار را باید تا آخر عمرم ادامه دهم راه دیگری برای از بین بردن این معضل هست اگر هست عاجزانه درخواست دارم که به من بگوئید من یک کارگر معمولی هستم و حقوق چندانی ندارم لطفا در این مورد من را راهنمایی کنید. از شما خیلی متشکرم. شب تون خوش
مشاهده پاسخ دکتر
52
وکیوم

سلام ایا استفاده از وکیوم در ایجاد نعوظ در مبتلایان به نشت وریدی موثر است مشاهده پاسخ دکتر
53
مشکلات کلیوی

با سلام
مادرم به علت کراتین ، فشار، دیابت، بستری بود. تمام تنظیم شد. وقتی اوردن خونه چند روز بعد دست و پا ورم کرد. بعد دکتر دستور داد دیالیز خشک شود وزن بدن کم شد. ورم خوابید ولی متاسفانه پای راست بی حرکت شد. لطفا راهنمایی کنید با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
54
ایا به دارو نیاز است یا نه

من هیچگونه علامت خاص پروستات ندارم حتی یکبار نیز با مشکل تخلیه یا تکرر یا سوزش برخورد نکرده ام و بنا به اقتضای سن 56 داوطلبانه مراجعه و ازمایش برایم نوشته شده ولی با بزرگی ان به سایز 70 cc همراه هستم ضمنا psa=3 و freepsa=0.6 . کورتکس کلیه ها طبیعی . بدون سنگ کلیه و توده. مثانه طبیعی بدون باقیمانده ادراری پس از تخلیه . ایا به درمان با داروهایی نظیر تامسولین و فینوپروست نیازی هست یانه؟ مشاهده پاسخ دکتر
55
نیاز به دارو هست یانه

من هیچگونه علامت خاص پروستات ندارم حتی یکبار نیز با مشکل تخلیه یا تکرر یا سوزش برخورد نکرده ام و بنا به اقتضای سن 56 داوطلبانه مراجعه و ازمایش برایم نوشته شده ولی با بزرگی ان به سایز 70 cc همراه هستم ضمنا psa=3 و freepsa=0.6 . کورتکس کلیه ها طبیعی . بدون سنگ کلیه و توده. مثانه طبیعی بدون باقیمانده ادراری پس از تخلیه . ایا به درمان با داروهایی نظیر تامسولین و فینوپروست نیازی هست یانه؟ مشاهده پاسخ دکتر
56
درد بین بیضه و مقعد و کشاله ران

با سلام،دکتر من حدود یکماه پیش رابطه جنسی با کاندوم داشتم و از اول رابطه کاندوم استفاده کردم و حین رابطه پاره نشد،وقتی میخواستم کاندوم را بیرون بکشم از دستمال کاغذی استفاده کردم و از همان دستمال کاغذی سر آلتم را پاک کردم دو هفته بعد درط سر آلت ،بعد از چند روز سوزش ادارار و چند روز بعد درد بیضه گرفتم،میخواستم بدونم نام بیماری من چیست،ضمنا در کشت ادرار همه چیز منفی بود ولی تست CRP ++ بود.آیا از بیماری مقاربت جنسی است یا عامل دیگر باعث این بیماری شده است؟انتقال ویروس HIV از طریق قابل انتقال است؟ممنون از پاسخگوی مشاهده پاسخ دکتر
57
الت تناسلی

اشکال طول الت تناسلی مشاهده پاسخ دکتر
58
اوره و کراتین

با سلام و خسته نباشید و تشکر از محببتون در پاسخگویی
در ازمایش چکاب بنده مقدار کراتین ۱.۴ و مقدار اوره ۴۴ بوده است نگران شدم برای
برای عملکرد کلیه هام .
پزشک طب کارم اینو رو مربوط به کم ابی بدنم دونستن می خواستم بدونم چقدر باید نگران باشم؟ در ضمن ۳۵ سال سن دارم
مشاهده پاسخ دکتر
59
سوال ناتوانی جنسی

سلام خسته نباشید
بنده 4سال که عروسی کردم و رابطه جنسی نورمالی داشتم ولی تقریبا 4 ماه شدید سرد مزاج شدم و اصلا تمایل جنسی ندارم و خیلی رنج میبرم چیکار باید انجام بدم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
60
آلت

آقای دکتر آلت من وقت نعوذ بالا وایمیسته
اما برا بقیه راست وایمیسته میخواصتم بدونم اگه چاره ای داره اقدام کنم
ممنون میشم کمکم کنین
مشاهده پاسخ دکتر