تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
بیضه

سلام ورم آلت و بیضه بعد از عمل فتق چقدر طبیعی است و راه حل پیشنهادی شما چیست .با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
42
سوزش ادرار و خونریزی هنگام ادرار

سلام و خسته نباشید
زنی 47 ساله هستم. حدود 3 ماه پیش بعلت سوزش ادرار و وجود باکتری مقاومی بنام leucocyte بمیزان 52/mm3 , پزشک آنتی بیوتیک Sulfamethoxazole+trimethoprime j تجویز کردند و حدود 20 روز صبح و شب خوردم . همراه با مصرف آب و آب میوه فراوان. اما متاسفانه همچنان سوزش ادامه دارد و با خونریزی کم گاهی بصورت لکه بینی همراه است که نمی دانم مربوط به واژن است یا مجری ادراری است.
خیلی ممنون میشوم راهنمایی ام بفرمایید. باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
43
کجی آلت

با سلام دکتر. من 22 سالمه و آلتم روبه پایین کجه و زمانی هم که به نغوظ کامل میرسه پایدار نیست یا اختلال داره میخواستم ببینم آیا نیاز به عمل هست؟ و اگر هست زمان عمل چقدره و هزینش چقدر میشه؟ مشاهده پاسخ دکتر
44
شب ادراری دارم

من شب تکرر ادرار وشب اداری دارم ادرارم باریک شب حداقل 7بار میرم دستشویی مشاهده پاسخ دکتر
45
زود انزالی

چرا بعد از 4 یا 5 بار دخول به انزال میرسم اصلا این یک ایرادی هست یا طبیعی هست در مردان ؟ مشاهده پاسخ دکتر
46
انسداد

ضمن عرض سلام،بنده در تاریخ 1220 95متوجه وجود خون در ادار خود م شدم به پزشک مراجع کردم ایشان سونو تجویز کردن بعدا از مشاهده سونو ایشان گفتن که انسداد ادراری در دو قسمت بعد از کلیه سمت چپ (لوله حالب )دارید البته یک ورم هم در قسمت خارجی کلیه که به حالب وصل میشه دارم عکس رنگی واسکن هسته ای انجام دادم همین موارد بالا با نظر پزشک تایید شد.البته فکر میکنم وارکوسل هم دار م چون رگ های زنجیر مانندی در سمت چپ بیضه دارم سئوال اینه آیا برای اینجانب ،روش در مانی خوبی هست ؟ویا واریکوسل وانسداد باهم ارتباطی دارن؟ یک نکته دیگه اینکه به مدت دوسال در واقع دو تابستان در جای فوق العاده سرد بودم وباد پکیج مستقیم به همین کلیه که مشکل دارم میزد ممکنه سرما در کلیه من اثر کرده باشه ؟سئوال کلی علت ورم در قسمت خارجی کلیه وحالب چیست؟ باتشکر از شما وهمه همکاران شما مشاهده پاسخ دکتر
47
درد شدید بیضه راست

با سلام بنده در دی ماه 95 جراحی واریکوسل 2طرفه داشتم البته سمت راست بسیار بیشتربود(4.8)الان 2 ماهی میشه که بالای بیضه راستم ومحل اتصال عروق به بیضه درد شدید دارم بخصوص در مواقع نشستن روی صندلی. ضمنا یک هفته پس از عمل به دکترم مراجعه کردم ایشان موضع را معاینه کردند وگفتند مشکلی ندارد ولی از یک ماه بعد از عمل تا الان این درد بیضه راست شروع وروز بروز شدیدتر میشود .موقع لمس توده بالا ومتصل به بیضه کمی دردناک هست وبا قدم زدن درد کاهش میابد وبا نشستن پشت میز افزایش میابدلطفا کمکم کنید مشاهده پاسخ دکتر
48
پروستات

سلام آقای دکتر
آزمایش سونوگرافی و خون و ادرار هیچ موردی پیدا نشده است و دکتر میگه سالمی درحالیکه من جدیدا تکرر ادرار دارم و بعضی وقتا درد در بیضه
مشاهده پاسخ دکتر
49
درد در ناحیه تناسلی

با سلام. بنده 36ساله هستم و مجرد.بطور نامتناوب استمناء دارم. چند مدتی هنگام انزال سر آلتم رو میگرفتم و مانع خروج منی میشدم و اینجوری به لذت میرسیدم.چند وقتیه که موقع انزال یا وقتی که تحریک میشم اطراف آلتم وهمچنین اطراف ستون فقراتم از داخل درد میکنه و منی بدون جهش و با درد بیرون میاد. و حتی احساس میکنم که کامل خارج نمیشه و غلظت همیشگی رو نداره.یه جایی خوندم که ممکنه ای مشکل در اثر برگشت منی به پروستات یا مثانه باشه. لطفا راهنمایی کنید مشاهده پاسخ دکتر
50
خروج ترشح بعد از ادرار

باعرض سلام و خداقوت ، آقای دکتر بنده 42 ساله هستم بعد از ادرار و عمل استبراء زمانیکه از دستشوئی خارج می شوم احساس می کنم ترشح از من خارج می شود - بعضی مواقع ادرار می کنم بازهم احساس می کنم ادرار دارم - بعضی مواقع چندین با استبراء می کنم بازهم ادرار از من خارج می شود - بعضی مواقع اول ادرارم خوب خارج می شود ولی اواخرش که می رسد کمی سخت خارج می شود و باید خیلی فشار بیاورم تا بقیه ادرارم خارج شود - زمان هائیکه متفوع می کنم این مشکلات برایم بیشتر است ، ضمن تشکر خواهشمندم راهنمائی های لازم را بفرمائید . باتشکر مشاهده پاسخ دکتر