تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
بیضه ها

سلام من پسرم و 15 سالمه و بیضه هام در چندروز سریع بزرگ شدن و هیچ دردی هم ندارن ولی مثانه سوزش ادرار میکنه که این مشکل حل شد ولی بیضه ها همنطور هستن و احساس سنگینی و کشیدگی بیضه ها رو دارم موقعی که آب یا یخ یا آب سرد به بیضه ها برخورد کنن بیضه کوچک میشن ولی بعد از دقایقی دوباره بزرگ میشن حالا نمیدونم چه بیماریه لطفا جواب دهید ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
42
نفریت وهیدرونفروز

با سلام به دکتر گرامی....بنده ۶۰ ساله هستم بیست سال پیش با دفع پروتیین ۶ گرم در روز ...با بیوپسی از کلیه تشخیص نفروپاتی ممبرانوس....دادن که درمان با کورتون ۵۰ شروع وطی سه سال بتدریج کم وقطع کردم...وکاملا درمان شدم البته از اول اوره وcr نرمال بود وهر شش ماه تحت نظر دکتر بودم وهمه چی نرمال پیش میرفتهر چند بعضی مواقع کلیه درد داشتم ....تا اینکه یکماه پیش بطور ناگهانی دفع پروتیین با ۲۷۰۰ در روز مواجه شدم الان کورتون ۲۵ میل میخورم وآزمایشام نرماله....دکتر عزیز لطفا به سوال من پاسخ دهید آیا با این شرایط به نارسایی کامل میرسم ؟ برام کابوس شده.....واینکه تا کی کورتون بخورم آیا تا آخر عمر این بیماری قابل کنترل است...بیصبرانه منتظر جواب جنابعالی هستم با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
43
قطره قطره امدن ادرار درحالت عادی

سلام بنده سرباز هستم و مشکلی که از خیلی وقت پیش دارم اینه که بعضی وقتا حس میکنم چندقطره ادرار ازم میاد و وقتی میرم دستشویی یکم ادرار میکنم ازمایش testosterone گرفتم result شد 2.4 بااینکه نورمالش نوشته بین 2.5تا10
خواهش میکنم جوابمو بصورت دقیق بدید که چکار کنم وقت رفتم به دکتر ندارم چون همش سربازی ام
مشاهده پاسخ دکتر
44
اختلال نعوظ و زود انزالی

باسلام و احترام
من مردی 37 ساله هستم و ۹ سال است که ازدواج کردم و دو فرزند دارم . از دو سال پیش گاهی در خلال نزدیکی ناگهان دچار اختلال نعوظ میشدم ولی از یک سال پیش تا کنون این اختلال شدیدتر و همیشگی شده به طوری که نعوظ به سختی و با تحریک زیاد ایجاد میشود ولی در حین نزدیکی به سرعت به سرعت فروکش می نماید و از همان یکسال پیش انزال زودرس نیز به این مشکل اضافه شد به طوری که گاهی مدت نزدیکی به کمتر از ۳۰ ثانیه کاهش پیدا میکند .
برای ایجاد نعوظ گاهی از نصف قرص سیلدنافیل ۵۰ استفاده میکنم که کاملاً اثر بخش است ولی باز انزال زودرس مانع از نزدیکی مناسب میشود.
لطفاً راهنمایی بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
45
بیماری بیضه

سلام. خسته نباشید
من همسرم 31 سالشونه ایشون روی پوست بیضشون زگیل ماننده ، راضی نمیشه دکتر بره میگه چیزی نیست خاروندم اینجوری شده نخارونم خوب میشه در صورتی که اینجوری نیست یک ساله وضعیتشون اینجوری . نمیتونم راضیش کنم دکتر بره فقط راضی شد عکس بگیرم از دکتر کمک بگیرم. خواهش میکنم کمک کنین ایا نشانه ای از بیماری هست؟ خیلی نگرانم؟ بیماری hpv نباشه؟ دلیل این که اینجوری شده چی هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
46
در ابتدای الت ورودی مجاری تنگی داشتم که برطرف شد

در ابتدای الت ورودی مجاری تنگی داشتم که برطرف شد ولی هر از گاهی دباره عفونت کرده و تنگی برمیگردد تا التهاب از بین برود چیکار کنم که دباره عفونت نکنه و این افونت باعث بسته شدن نشه قبلا دکترکه رفتم قرص داکسی ساکلین دادن خوب شدم اما الان چند روز است که دباره ممنون از دکتر مشاهده پاسخ دکتر
47
خون بعد از ادرار

با سلام.برادرم چند وقتی هست بعد از ادراش چند قطره خون میاد ازمایش ادرار داد هیچ خونی داخل ادرار نبود سونوگرافی از بیضه گرفته چیزی نشون نمیده هیچ دردی هم احساس نمیکنه چه ازمایشی بدیم معلوم شه برادم چاقه و کمربند زیر شکمش میبنده جای کمربنده روی بدنش سیاه شده امکان داره رگ سیاتیک عفونت کرده باشه و باعث خون ریزی شه بیشتر موقع که خون میاد زمانی که الت تناسلی بلند شده باشه لطفا جواب دهید چون دکتر گفته باید عملش کنیم تا ببینند علت چیه مگه برادرم موش ازمایشی که علت رو نمیدونن میخوان عمل کنن این حرف رو یه متخصص زده مشاهده پاسخ دکتر
48
ناتوانی جنسی، عدم نعوظ و زود انزالی شدید

با سلام و خسته نباشید، آقای دکتر بنده از کودکی دچار یه سری رفتارهای عجیب بودم بطوریکه به این صورت که به پشت خوابیده و خودم رو عقب و جلو میکردم که این موضوع ادامه داشت تا سن بلوغ که منجر به خود ارضایی و استمنا میشد، متاسفانه به خاطر عدم آگاهی و نگرفتن مشاوره این روند ادامه داشت تا الان که ده سالی از ماجرا میگذرد و الان با عدم نعوظ و زود انزالی شدید مواجه شدم، و من در آستانه ی ازدواج قرار دارم،آیا مشکل من راه درمانی دارد یا قید ازدواج را برا همیشه بزنم؟؟؟ در ضمن بخاطر این مسائل دچار افسردگی و ناامیدی از ادامه ی زندگی قرار گرفتم و روحیه ام را از دست دادم لطفاااااااا راهنماییم کنید چ کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟عاجزانه درخواست کمک دارم ازتون مشاهده پاسخ دکتر
49
تنگی در مجرای پروستایک

با سلام واحترام .
من مرد 45 ساله در یکسال پیش موقع عبور از خیابان دچار شکستی لگن وکمر ( مهر ال 1) گردیدم واز زمان تا کنون مشکل یبوست ودفع اداری پیدار کردم بطوری در دفع ادرار با فشار خیلی زیاد مواجه میشم وبه متخصصان زیادی مرخصی کردم داروی تامسولاین ( امنیک ) باکلوفن 10 وویتامین ب100 تجویز نمودند که با مصرف آن داروها دچار شب اداری بی اختیاری میگردم بپیوست آخرین سونوگرافی وسیستوگرافی ( vcug) جهت استحضار وراهنمایی تقدیم میگردد./.
مشاهده پاسخ دکتر
50
تنگی در مجرای پروستایک

با سلام واحترام .
من مرد 45 ساله در یکسال پیش موقع عبور از خیابان دچار شکستی لگن وکمر ( مهر ال 1) گردیدم واز زمان تا کنون مشکل یبوست ودفع اداری پیدار کردم بطوری در دفع ادرار با فشار خیلی زیاد مواجه میشم وبه متخصصان زیادی مرخصی کردم داروی تامسولاین ( امنیک ) باکلوفن 10 وویتامین ب100 تجویز نمودند که با مصرف آن داروها دچار شب اداری بی اختیاری میگردم بپیوست آخرین سونوگرافی وسیستوگرافی ( vcug) جهت استحضار وراهنمایی تقدیم میگردد./.
مشاهده پاسخ دکتر