تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
انحنای مادر زادی آلت تناسلی به سمت بالا

با عرض سلام و خسته نباشید، من آلتم به طور مادر زادی هنگام نعوض به سمت پایین می باشد که چند سالی است فکرمو بدجور مشغول کرده و باعث شده در شرایط روحی بدی قرار داشته باشم و شرایط عمل جراحی رو نیزندارم میخواستم بدونم محلول تستوسترون در چه حد تاثیر داره و اثر بخش هست یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. مشاهده پاسخ دکتر
42
عدم انزال

با سلام.
من 43 سالمه و حدوده يك سال هست که نامزد کردم. در حال حاضر وضعیت زندگیمون جوریه که فقط اخر هفته ها میتونیم با هم باشیم. هفته گذشته که باهم بودیم و حدود 4 بار در طی 24 ساعت باهم رابطه جنسی داشتيم. اما اخرین بار با وجودیکه خیلی هم رابطه مون طولانی شد،من نتونستم انزال داشته باشم و به تبعش ارگاسم هم نشدم. این اولین بار بود که برام همچین اتفاقی میوفتاد.
ایا میتونه دلیلش رابطه زیاد در مدت کوتاه باشه؟
در حال حاضر این قضیه واقعا من رو نگران کرده که نکنه باز هم این اتفاق بیوفته.
من هیچ دارویی مصرف نمیکنم و هیچ بیماری هم از قبل نداشتم.
مشاهده پاسخ دکتر
43
کراتینین و اسید اکریک

سلام
من ۳ شهریور ازمابش کراتین دادم ۱.۸۳ بود ۱هفته بعد ۱.۶ و اسید اوریک ۸.۱ بود اوره هم طبیعی بودسونوگرافی هم هیچ مشکلی را نشان نداد و کلیه ابعاد و.. طبیعی داشت پزشک برای برسی بیشتر آزمایش های تخصصی کلیه نوشت که اونها هم هیچ مشکلی نداشت بعد دارو های سیترات پتاسیم برای دو هفته و فروزماید و آلوپرینول برای ۵۰ روز نوشت مصرف کردم ۲۵ ابان ازمایش کراتینین ۹. و اسید اوریک ۴ شد. بدون مصرف دارو درتاریخ ۲۵ اسفند کراتینین ۱.۴ شد(رنج طبیعی ۶. تا ۱.۵ در برگه آزمایش) ایا به نظر شما کلیه های بنده مشکل دارد
مشاهده پاسخ دکتر
44
حس ادرار

با سلام ودعای خیر
41ساله هستم مدت 10 ساله که همیشه حس ادرار دارم همراه با پر ادراری در فصل سرما در زمانی که ادرا ر دارم اگه رفتم که رفتم وگرنه دیگه نمیتونم برم اگه هم برم با درد مابین الت و مثانه همراه است لطفا کمکم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
45
حس ادرار

با سلام ودعای خیر
41ساله هستم مدت 10 ساله که همیشه حس ادرار دارم همراه با پر ادراری در فصل سرما در زمانی که ادرا ر دارم اگه رفتم که رفتم وگرنه دیگه نمیتونم برم اگه هم برم با درد مابین الت و مثانه همراه است لطفا کمکم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
46
واریکوسل و زود انزالی شدید

با عرض سلام و تبريك سال جديد
من جوانى هستم٣٣ ساله و مجرد
حدودا ٦ سال پيش به صورت كاملا تصادفى آزمايش واريكوسل دادم (براى معافيت ازخدمت) به من گفتند واريكوسل دارم ولى گريد آن پايين هست و مشمول معافيت نميشم ، همزمان آزمايش تست اسپرم هم انجام دادم ، كاملا طبيعى و بالاى ١٠٠ميليون بود . ازآن زمان به بعد هیچ پیگیری در این باره نداشتم.
سؤال : حدود 9 ماه است كه متوجه شدم نعوظ ناقص دارم ( نعوظ دارم اما زير 2٠ ثانيه و سپس از بين ميرود) و زود انزالى بسيار شديد يعنى تو ٥ رفت و برگشت و گاهى هم اصلا به رفت و برگشت نميكشه و بعد از تحريك شدن بدون اينكه نعوظ داشته باشم انزال صورت ميگيره . ناگفته نماند بنده تا حالا رابطه جنسي نداشتم ، اين موارد هم كه عرض كردم مربوط به خود ارضايي بوده ، البته اگه به اين مورد خود ارضايي بگيد چون من فقط اين عمل رو شايد تو ماه ١ يا ٢ دفعه انجام داده باشم و گاهي هم به ٢ ماه ١ دفعه رسيده .
ضمنا عكسي از گزارش سونوگرافي و عكس هاي آن پيوست ميشود
با تشكر
مشاهده پاسخ دکتر
47
بیماری جنسی

باسلام واحترام
آقادکترمدتی است به هنگام نزدیکی آب منی ازمن خارج نمیشودبفرمائیدچکارکنم وخارج نشدن ضرری به بدن نمی رساند.
تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
49
خط کبود زیر آلت تناسلی

سلام وقتتون بخیر
آقای دکتر زیر آلت تناسلی من از روی بیضه تا بالا یک خط کبود از بچگی هست نمیدونم طبیعیه یا نه ؟؟
یک سوال دیگه اینکه هنگامی که آلت در حالت معمولی هست به سمت پایین و متمایل به چپ انحراف داره آیا طبیعیه یا نه ؟؟
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
50
درد در ناحیه بیضه و کشاله ران

سلام آقای دکتر
من یه دو ماهی است دردی در روی بیضه چپ خود دارم و دکتر برای من سونگرافی نوشت و بعد از انجام سنوگرافی همه چیز نرمال بود فقط در سمت چپ هیدروسل خفیف داشتم آقای دکتر این درد به نظر خود از رگ های بالای بیضه ام هست و به شکم هم میزند و درد در ناحیه کشاله ران هم دارم بعضی وقتا هم به سمت راست کشیده میشود درد شدید نیست ولی موجب ازار من دکتر تشخیص عفونت پرستات را داده است یه دوره قرص هم بهم داد که کمکی نکرد سوزش ادار ندارم مشکل در انزال هم ندارم و در موقع همبستری دردی هم ندارم
لطفا کمک کنید با تشکر فراوان از شما
مشاهده پاسخ دکتر