تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
پروستات

سلام بیماری آیا بیماری پروستات احتقانی خطرناکه ؟ دوره درمانش چن روزس ؟ مرسی با تشکر فراوان مشاهده پاسخ دکتر
42
عدم نعوظ

ایاعدم نعوظ در سن 75سالگی نرمال است یاخیر مشاهده پاسخ دکتر
43
نیامدن مایع منی

با درود فراوان / مدت ده روز است که میل جنسی ندارم وانزال هم نداشتم / داروی سرترالین 50 روزی یک عدد مصرف میکنم /ایا ممکن است از دارو باشد / با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
44
مشكل نعوظ

با عرض ادب و احترام، متاسفانه به كرات ديدم و شنيدم كه دكترها جهت پاسخگويي و روشن شدن مسائل براي بيمار وقت و حوضله كافي نگذاشته و بيمار رو با مشكلش آشنا نميكنند
ولي واقعا جا داره خسته نباشيد خدمت شما عرض نموده و تشكر كنم بابت وقت و ارزشي كه به بيمار ميدين
قبلا در خصوص اختلال نعوظ بنده فرمودين: ((بطور قطع مسايل ذهني - فكري باعث مشكل شما شده ، نگران نباشيد واضطراب را از خود دور كنيد))
ميشه راهنمايي بفرماييد كه من جهت درمان به دكتر اورولوژ مراجعه كنم يا روان شناس؟ اگر قرار به مراجعه به روان شناس باشه آيا روان شناس با تخصص خاصي مد نظر هست؟؟
باز هم از لطف شما مچكرم
مشاهده پاسخ دکتر
45
کوچکی آلت و زود انزالی

باسلام اقای من از آلت تناسلی کوچکی دارم را درمان چیست ؟؟ دوم در رابطه جنسی زود ارضا میشم ضمنا متاهل هستم راه درمان ؟؟؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
46
باریکی و کجی الت

با سلام...بنده 23 سالمه که تقریبا از 4سال پیش فهمیدم مقدار کمی کجی الت دارم از وسط و به طرف چپ و فقط هنگام نغوظ و بعضی وقتا الت بنده فقط در حالت عادی و نیمه نغوظ نه نغوظ کامل از وسط باریک تر از سر و ته الت هست که بهضی وقتا مثل عکس کم تره و بغضی وقتا بیشتر هست ولی درد نداره و با یه دست کشیدن ساده سریع به حالت عادی برمیگرده...با توجه به نداشتن درد و این که الان حدود 4 سال هست کجی دارم و شایدم مادرزادی بوده و الان این حالت باریکی هم حدودا شاید 2سال هست فهمیدم و شایدم از قبل هم بوده و وقتی کار بنایی داریم بیشتر انگار این حالتی میشه...به نظر خودم نسبت به قبل بدتر هم نشده ...ایا امکان داره پیرونی باشه و احتیاج به درمان داره با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
47
درد مثانه

با سلام خدمت جناب اقای دکتر قوامی
طی حادثه ورزشی و مشکوک به ترومای کمر به بیمارستان سینا مراجعه کردم
برام سی تی اسکن کامل تجویز کردن
زمانی که از شکم و لگنم اسکن میکردن یک تپش غیر عادی و لرزش جداوم عضله های مثانم رو احساس کردم و از فردای اون روز دچار عارضه مثانه شدم
با اینکه دچار تروما نشده بودم اما متاسفانه بعد از اسکن شکم و لگن دچار درد مثانه شدم و نمیدونم علت درد مثانم بخاطر ایا اشعه ای هست که بهم تابیده شده یا نه
ازمایش خون و ادرار هم دادم هیچ مورد مشکوکی در ازمایش دیده نشد
اما از اون روز بیشتر از ۱۲ روز میگذره اما همچنان درد مثانه دارم اللخصوص زمانی ادرار میکنم و بعد از ادرار بشدت دچار درد و احساس سفتی مثانه دارم ، بعد از ادرار هم احساس میکنم چند قطره ناخواسته ازم دفع میشه .. واقعا درد بدی دارم و به صورت متناوت این درد ظهور پیدا میکنه بعضی وقتا خفیف بعضی وقتا بسیار شدید
مشاهده پاسخ دکتر
48
درد خفیف در بیضه سمت راست

باسلام وقت بخیر .
بنده چند وقتی هست که درد خفیفی در ناحیه دوسر بیضه سمت راست احساس میکنم ( با لمس دوسر بیضه سمت راست درد بیشتر احساس میشود ) ، همچنین در حالت عادی بیضه سمت راست کمی بزرگتر و سفت تر از بیضه سمت چپ می باشد . این درد به این صورت می باشد که درد از دوسر بیضه سمت راست شروع می شود و درد خفیف از طریق یک رگ تا پایین مثانه احساس میشود ، این درد در حالت نعوظ و پس از نعوظ بیشتر میشود . ممنون میشم برای حل این مشکل راهنمایی بفرمایید .
مشاهده پاسخ دکتر
49
بیضه

باسلام .حدودا دوسال پیش زیر شکمم بالا مثانه ام داغ میشد و دل پیچه میگرم جواب سنوگرافی واریکوسل خفیف درجه 1بود بخاطر درد عمل کردم و روز ب روز دردم بیشتر میشدرفتم مطب دکتر لهراسبی با لمس بیضه گفت عفونته ودارو تجویز کرد درد بیضه هام خیلی کم شد ولی حالا با فشار و کار دردش زیاد میشه حجم بیضم بزرگ میشه احساس داغ شدن زیر بیضه دارم با ریختن آب سرد روی بیضهام درد کمتر میشه _درضمن سمت راستم بعد عمل 20سی سی آب آورد ب نظر شمابا عمل خوب میشه لطفااادر مورد نحوه عمل اپیدیدیم توضیح بدیدممنون مشاهده پاسخ دکتر
50
اداره بی اراده

چند وقتی هست تو مجرای احساس ادرار می‌کنم اذیتم کرده چیکار کنم تا خوب بشم اولا چیکه میکرد الان نمیکنه مشاهده پاسخ دکتر