تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

41
نعوظ

سلام.
خسته نباشید.مقاله تونو در مورد عدم نعوظ خوندم اما هنوز نمیدونم دلیل عدم نعوظ کامل یا عدم سفتی چیه.من ۲۵ سالمه ۷۵ کیلو ۱۸۰قد اهل سیگارو ... نیستم.سوالم اینکه برای فهمیدن دلیل عدم نعوظ چیکار باید کنم بعدش درمانش دائمی؟؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
42
نعوط ناقص

آقای دکتر خسته نباشید. جوانی 23 ساله هستم ورزشکار بدون سابقه بیماری خاص یا مشکل حاد.
در هنگام رابطه جنسی احساس میکنم نعوظ م کامل نیست(هست کامل نیست) و اینکه بعد از مدتی تحریک آلت پس از چند ثانیه نعوظم از بین میره. خیلی دیر انزال هستم.
از مواد گیاهی مثل انار. پیاز. عسل وغیره استفاده کردم.
دلیل این نعوظ ناقص چی میتونه باشه آقای دکتر.
درضمن سابقه فشار خون داشتم البته حاد نبوده بیشتر وقت هایی که عصبی میشم.
با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر
43
,اختلال نغوظ

باسلام.آقای دکتر بنده ۴۵ سال سن دارم که از ۴سال پیش جهت درمان نغوظ ناقص از سیلدنافیل استفاده میکنم.دچار فشار خون هم هستم.همین قرص ۱۰۰را یک دهم هر ۴روز استفاده میکنم تا توانایی رابطه داشته باشم.آیا این میزان مصرف با عوارض ناگواری مواجه خواهم شد؟ مشاهده پاسخ دکتر
44
Cpps

سلام من مدت ۵ تا ۶ سال هست که بعضی اوقات تا دو یا سه روز دچار درد لگن در قسمت بالای ران راست یا چپ میشم و باز خوب میشه و باز هفته بعد یا ۱۰ روز بعد دوباره دردناک میشه و با درد راه میرم جهت درمان قطعی راهنمایی فرمایید
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
45
کجی آلت تناسلی

مادرزادی آلتم کج و بهتر است بگویم شکسته است رو به پایین.
ظاهرا جراحی تنها راه اصلاح آن است.
لطفا بفرمائید:
آیا امکان جراحی بدون بیهوشی (بی حسی موضعی) هست؟
حدود هزینه را هم بفرمایید

سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
46
وجود خون در انزال

سلام.من یک پسر 17 ساله هستم.در اخرین باری که استمنا داشتم لکه های خون دیدم:(وضعیت من ایا طبیعیه یا نه باید به دکتر مراجعه کنم؟منظورم از طبیعی بودن یعنی اینکه به طور خود به خود خوب میشه یا نه؟ مشاهده پاسخ دکتر
47
بیضه

دکتر سوال قبلیم که پرسیدم التم کمی‌کشیده شد و انتهاش درد گرفت الانم بیضه راستم درد میکنه و‌ مختصرا ورم کرده فرمودید مشکلی نیست.
جسارتا پس دردش میتونه برای چی باشه؟
احتمال داره همون کشیدگی باعث ورود عفونت شده باشه و اپیدیدیمت رخ داده باشه؟
رفتم دکتر لووفلوکساسین۵۰۰ و ملوکسیکام۱۵ تجویز کرد.
متشکر میشم جواب بدید.
معذرت میخوام زیاد مزاحم اوقات میشم.
مشاهده پاسخ دکتر
48
ازمایش اسپرم

سلام
لطف میفرماید ازمایش اسپرم بنده رو تفسیر بفرماید
Wolume.2.5
Ph7,7
Totalspermconcentration. 33
Motility lhr(progressive) 35
Normaal morphology. 22
Viscosity. Normal
W.B.C. 0-1
Colr. Milky
Motilespermconcentration. 11.5
Functionalspermconcentrtation. 4.0
Spermmotilityindex. 90
موقه ازمایش استرس شدیدی داشتم
مشاهده پاسخ دکتر
49
مشکل پروستات

با سلام و تشکر
من 33 ساله هستم و به دلیل کم فشار بودن ادرار به اورولوژ مراجعه کردم در سونو اندازه پروستات 29 بود. شاخص پی اس آ هم 1.3 بود وبعد از دفع ادرار 55 سی سی هم ادرار در مثانه ام باقی میماند.دکتر سه قرص مدالوسین، باکلوفن 10 و سیپروکینول 500 برای یک ماه تجویز کرد. بعداز اتمام دوره مصرف هیچ تغییری ایجاد نشد. توصیه شما چیست؟ آیا من پروستاتیت دارم یا مشکل دیگری است؟
ضمنا من بواسیر هم دارم گرید3 که در همین هفته عود کرده و درد مقعد دارم. آیا بواسیر و پروستات ارتباطی به هم دارند؟
ممنون از لطف شما
مشاهده پاسخ دکتر
50
رفع مشکل زود انزالی با اسنترا

با سلام ، می خواستم بدونم مصرف قرص آسنترا به صورت موقت و قبل از عمل جنسی برای جلوگیری از زود انزالی مناسب است یا ممکن است عوارض بدی داشته باشه ، من این قرص رو قبلا یک دوره برای افسردگی مصرف کردم و توی اون مدت مدت عمل جنسیم طولانی شده بود ولی بعد از قطع کردنش دوباره مشکل زودانزالی دارم ولی نمی خواستم به طور دایمی این قرص رو بخورم ، ممنون از راهنماییتون مشاهده پاسخ دکتر