تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

31
کلیه

اقای دکتربرای ازمایش کراتینین و bunچندساعت ناشتایی کافیه؟من شش هفت ساعت ناشتا بودم ازمایش دادم هردو نرمال بودن الان ازمایشم صحیحه؟ مشاهده پاسخ دکتر
32
بزرگ شدن پروستات

با سلام طبق سونو ابعاد پروستات ۳۹.۳۰.۴۷با پارانشیم نرمال وحجم تقریبی 29ccبه صورت کمی افزایش یافته پس از تخلیه ۳۰ccرزیدوی ادرار دیده شده.حدود دوماه است تکرر ادرار دارم اما سوزش ندارد یک ماه است رفتم دکتر قرص باکلوفن صبح یکی شب هم یکی وتروزوسین هم شبی یکی مصرف میکنم اگر یه روز قطع کنم دوباره شروع میشه تا کی باید مصرف کنم مشاهده پاسخ دکتر
33
عدم نعوظ کافی

با عرض سلام و ادب
آقای دکتر من هنوز مجردم و 22 سالمه. طول آلت تناسلیم خیلی کوتاست یعنی هنگام نعوظ شاید به 3 سانت برسه. از این بابت خیلی نگرانم. تنها مشکلم همینه. دچار هیچ بیماری خاصی نیستم خداروشکر. راهی واسه افزایش طول الت تناسلی هست؟؟
مشاهده پاسخ دکتر
34
کنسر پروستات

سلام . بهترین عمل برای کنسر پروستات با درجه گلسون ۶ چیست ؟ مشاهده پاسخ دکتر
35
درد در بیضه راست

سلام.من 3 ساله در بیضه راستم درد دارم.وقتی رو صندلی میشینم شروع میشه. و در حال حاضر وقتی دردم شروع میشه 4 ساعت طول میکشه تا خوب شم.از درد زیاد دهنم خشک میشه و بعضی وقتا حالت استفراق هم به سراغم میاد و درد به شکمم میرسه..تا حالا 6 بار سونو و غیره کردم.در بیضه هام مشکلی نیست.یه سنگ 6 میلی تو کلیه راست دارم.که در حالب نیست.در کلیه هست.پروستاتم 35 است.38 سالمه.مجرد.پشت کامپیوتر همش میشینم.از این درد خسته شدم آقای دکتر. مشاهده پاسخ دکتر
36
راهنمایی

سلام اقای دکتر من قسمت زیر بیضه درد خفیف دارم ووقتی ادرار میکنم مشکلی ندارم ولی بعد از چند دقیقه که در دستشویی نشسته ام دوباره ادرارم می اید.لطفا راهنمایی ام کنید.متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
37
عدم تخلیه منی

با سلام و احترام
من 48 سالمه - مشکل بی خوابی و نشخوار فکری شبانه داشتم به متخصص روان پزشکی مراجعه و الان حدود 15 روز است روزی یک عدد قرس سرترالین 50 و نصف قرص کلو نازپام مصرف می کنم الان 10 روز است دچار مشکل جنسی عدم تخلیه منی شده ام و دیدم که از عوارض سرترالین می باشد می خواستن ببینم باید قرص را فورا قطع کنم یا ادامه دهم . الان هم ایام تعطیلات است و به پزشکم دسترسی ندارم با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
38
کلیه

سلام اقای دکترمن سه ماه پیش بهتون پیام دادم گفتم ازمایش دادم کراتینینم ۱.۴۵وبی یو انم۲۰و اسیداوریم۷.۸بود گفتید رژیم غذایی بگیر..رژیم گرفتم الان کراتینینم شده 0.9و بی یوانم شده۱۰ واسیداوریک شده۵.۸..فقط ی سوال ذهنم و مشغول کرده قبل اینکه برم ازمایش تشنم بود کمی اب نوشیدم متصدی ازمایشگاه گفت اب اشکال نداره..اب تاثیری درجواب ازمایش کراتینین میذاره؟ مشاهده پاسخ دکتر
39
درد مزمن در بیضه سمت راست

باسلام
اینجانب مدت نزدیک به 40 سال است که از درد خفیف ایجاد شده در بیضه سمت راستم رنج می برم. درد بطو ر ثابت نمی باشد بلکه بعضی وقتها آنرا احساس میکنم. علت بوجود آمدن آن دقیقا یادم هست. 40سال پیش در یک مسابقه دوستانه مثل طناب کشی با یکی از دوستانم ، فشار فوق العاده ای به این قسمت وارد شد. بطوریکه درد شدیدی احساس کردم و نتوانستم به بازی ادامه دهم. به پزشک مراجعه نمودم. گفتند با یک عمل کوچکی قابل معلجه است. هزینه اش 2000 تومان می باشد چون دانشجو بودم و هزینه معالجه یرایم مقدور نبود،از خیر معالجه گذشتم. الآن تصمیم به معالجه دارم.لطفا راهنمایی فرمایید. ضمناً طبق آنچه در اینترنت خواندم آیا ممکن است مربوط به فتق بیضه یا چیز ی شبیه آن باشد. بسیار سپاسگزار خواهم بود.
مشاهده پاسخ دکتر
40
درد پروستات

سلام دكتر چند ماهي قبل رفتم سونو پروستات ابعاد تقريبا ٦.٦.٤بود دوسه روز هست كمردرد شديد همراه با سوزش شديد ادرار در حد وسط الت تناسليم دارم هرچي ميرم دستشويي احساس ميكنم دستشويي دارم وخيلي درد شديد در ناحيه مقعد هم دارم مدتي هست شديدا لاغر شدن خيلي وزن كم كردم خستگي وكرفتگي شديدي همراه باضعف بدن هم دارم ممنون ميسم راهنمايي كنيد مشاهده پاسخ دکتر