تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

31
ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی و نعوذ ناموفق مشاهده پاسخ دکتر
32
واریکوسل

سلام.
آقای دکتر بعد دوبارعمل واریکوسل، دوباره عود کرده، و در قسمت ران پای چپ و همچنین لگن و بیضه درد خفیفی دارم ولی آزمایشات اسپرم خوب است.
تحویز دارویی وجود دارد واسه کاهش درد یا بهتره عمل کنم دوباره؟!
مشاهده پاسخ دکتر
33
در مورد ادرار

اقای دکتر ببخشید من قرص پروترال افلوکساسین وآکسی بوتینین استفاده میکنم برای همین ادرارم.خیلی باید زور بزنم تا خیلی کم ادرار کنم بعد مثانم حس میکنم پره وخیلی اب میخوزم ولی ادرارم خیلی کمه خیلی هم میترسم از این موضوع مشاهده پاسخ دکتر
34
واریکوسل

سلام.
آقای دکتر من دوبار عمل واریکوسل چپ انجام دادم و باز دو باره عود کرده. در صورتی که هیچ کار سنگین یا عملی ک باعث عود واریکوسل بشه را انجام ندادم.میخواستم بدونم علت عود واریکوسلم چیه؟
در عمل دوم دکتر بهم گفت ک فقط 2 تا از رگ ها سالم بودنن ک خون را از طریق اونا واسه بیضه چپ فرستادیم، با این حال الان ک عود کرده چاره ایی هست؟! راه حل شما چیه؟
آزمایش اسپرمم خوبه.
مشاهده پاسخ دکتر
35
پروستات

دوسال هست ادرارم عفونت کرده میرم دستشوی ادرارم برگشت میخوره ادرارم کامل تخلیه نمیش
دکترزیادی رفتم نتیجه ی نگرفتم
مشاهده پاسخ دکتر
36
مثانه

با سلام. برای سومین بار مزاحم می شوم. مادرم چندی پیش به مدت پنج روز خون در ادرار خود مشاهده نمود. البته نه بصورت متوالی بلکه گاهی از هر پنج بیرون روی سه بار مشاهده مینمود. پزشک معالج ایشون درخواست آزمایش مجدد ادرار دادن چرا که در بار اول چنین چیزی مشاهده نشده بود. در آزمایش یک بار مثبت خون دیده شده است. بنظر شما نشانه چیست و چه باید کرد. البته من تصاویر آزمایش را برایتان ارسال خواهم کرد مشاهده پاسخ دکتر
37
هیدروسل خفیف در بیضه سمت راست

سلام پسر 4 ساله دارم که بعد بردن به سونو گرافی تشخیص هیدروسل خفیف سمت راست تشخیص دادن و گفتن دو یا سه ما صبر کن ولی الان بعد یک ماه مایع ای بیضه اش بیشتر شده و این منو نگران کرده .آیا خطرناکه و به پزشک مراجعه کنم مشاهده پاسخ دکتر
38
واریکوسن

سلام من یک بار عمل کردم ولی درس ونن گفتند که واریکسن دارم دوباره عمل کردم اسپرم به صفر رسید آیا راه درمان دارد مشاهده پاسخ دکتر
39
مشاوره

با سلام
دکتر جان
جوان 26ساله هستم مجرد هستم
2دوبار سابقه عمل واریکسول
2دوبار هم سابقه عمل فتق کشاله داشتم هر دو هم سمت چپ انجام دادم
قبل که عمل انجام بدم ازمایش اسپرم خیلی صعیف بود
بعد عمل هم تا 3ماه دارو استفاده کردم باز هم همان طور است تعییری نکرد
دکتر جان خیلی ترس دارم که فردا ازدواج کردم مشکلی واسم پیش نمیاد
میترسم بچه دار نشم
دکتر جان ی موصوعی دیگه که هست زیاد احساس ندارم به
سکس یا نزدیکی
ایا میتونم ازمایش هورمونی یا ازمایش های کامل تری هست انجام بدم که خیالم راحت بشه از همه چیز
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
40
مشكل در نعوظ

با سلام و عرض ادب
دكتر عزيز سوال بنده راجب نعوظ هستش
بنده تا ٢5 سالگي كيفيت نعوظ عالي در رابطه جنسي داشتم، ولي بعد از اون سن تا الان كه ٢٨ سالمه كيفيت نعوظم بسيار پايين اومده
در حين رابطه جنسي، شايد اوايل رابطه نعوظ داشته باشم ولي به مرور از بين ميره
قبل اين مشكلات رو نداشتم
الكل يا دخانيات مصرف نميكنم، در حد 5 كيلو اضافه وزن دارم
لطفا راهنمايي بفرماييد ، خيلي نگرانم
در ضمن در سال ٩٣ مشكوك به واريكسل بودم به دكتر مراجعه كردم گفتن ممكنه خيلي ضعيف داشته باشم كه آزمايش اسپرم دادم و همه چيز عادي بود.
مشاهده پاسخ دکتر