تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
پروتز آلت

با سلام.در سوال قبلی جنابعالی فرمودید درمان فطعی بنده پروتز آلت است.آیا پروتز آلت ضرر ندارد یا بعد از مدتی بدن پروتز را پس نمیزد.خطرات این عمل چیست و هزینه این عمل چقدر است؟ مشاهده پاسخ دکتر
12
بیضه

درمان عفونت بیضه
ورم بیضه سمت راست
مشاهده پاسخ دکتر
13
عدم تخیله کامل ادرار وضعیف بودن نعوظ

سلام
اقای دکتر جوانی 32ساله و مجردهستم مقداری ادرار در مثانه باقی می ماند.در هنگام ادرار احساس می کنم مقدار ادرار برگشت می خورد و کمی از فشار ادرارم کمتر شدبه دکتر مراجعه کردم سونو دادم مثانه مقدار ادرار باقی می ماند قرص باکلوفن و تیزانیدین داد ولی افاقه نکرد.حجم پروستاتم دوسال پیش ک سونو دادم 19ccبود.خواهش می کنم بفرمایید چکار کنم.مقدار ادرارخارج نشده از مثانه55ccبود.باتشکر
دکتر معالج تیزانیدین 4داد بهمراه باکلفن ولی افاقه نکرد.ولی چن سالی هست که نعوظ ضعیف دارم.
اقای دکتر چند درصد امید به بهبودی دارم .خواهش می کنم راهنمایی بکنید.
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
14
عدم خروج مایع منی

سلام اقای دکتر ۲ روز پیش سنگ کلیه گرفتم (صبح زود ) رفتم اورژانس و تا بعد از ظهر با درد خیلی خیلی شدید دفع شد البته دوتا دارم یکی مونده ، ولی یک مشکل که پیش اومده اینکه موقع ارضا منی خارج نمیشه نهایتا نیم قطره به زور ،چکار باید بکنم ؟؟ مشاهده پاسخ دکتر
15
بعد از نزدیکی ترشح دارم

سلام 43 ساله هستم بعد از نزدیکی تا یک یا دو بار ادرار کردن هنوز ترشح مایع منی از آلت دارم و تا چندین ساعت حتی بی اختیار مایع شفاف از آلت خارج میشود سوزش و درد ندارم .اگر نزدیکی نداشته باشم هیچ مشکی ندارم .خواهش میکنم راهنمایی کنید .موفق باشید. مشاهده پاسخ دکتر
16
مشکل در ناحیه ی سرآلت

سلام وقت بخیر
بنده 25 سال سن دارم.بنده مدت یک هفته ای است که در ناحیه ی سرآلت روزی یکی دوبار احساس سوزش و خارش می کنم.همچنین از آلتم یک ترشحاتی میاد شاید هر یکی دوساعت یکبار.از لکی که روی لباس زیرم باقی می ماند متوجه میشوم.آلتم از نظر شکل ظاهری و رنگ پوست و ... هیچ تغییری نکرده است و حالت عادی دارد.مشکل اصلی همان خارج شدن ترشح و گاهی ائقات سوزش و خارش است.مشکلم چیه؟نیاز به دکتر حضوری مراجعه کنم؟شما دارویی تجویز می فرمایید؟
با سپاس
مشاهده پاسخ دکتر
17
ورم بیضه بعد از عمل فتق هرنی

با سلام من سه روز پیش عمل جراحی هرنی سمت راست عمل کردم الان بیضه سمت راستم ورم کرده و درد داره پیش جراحم رفتم گفتن مشکل خاصی نیست، خواستم بدونم دلیلش چیه ایا مشکل خاصیه که بعد از عمل متورم شده و درد داره؟راه حل شما چیه ؟با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
18
کراتین کلیه

من کراتین کلیه ام بالاست سه ونیم چکار کنم قند وفشار بالاست هفتادوپنج سالمه مشاهده پاسخ دکتر
19
تداخل داروی پلاویکس و تادالافیل ئ سیالیس

سلام اقای دکتر من انژیو پلاستی کردم و پلاویکس و اسپرین مصرف میکنم قبلا مه افقط اسپرین مصرف میکردم تادالافیل و سیالیس مصرف داشتم و بخوبی نعوظ داشتم مشکلی نبودالام که پلاویکس و اسپرین مصرف میکنم ایا میتونم بازم از تادالافیل و سیالیس استفاده کنم با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
20
پروستات

سلام من 37 ساله هستم و جواب آزمایش هورمون free PSA =%33 هست احتمال سرطان پروستات هست؟ مننون مشاهده پاسخ دکتر