تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
تخلیه ی بیضه

سلام اقای دکتر داییم ناشنوا هستش و به سرطان خون دچار شده بعد از دوسال شیمی در مانی الان بیضه هاش باد کرده وسیاه شده و سوزش شدید و خونریزی داره ،عملش نمیکنند چون پلاکتهاش حدود5000هست بی زبون داره زجر میکشه راهی نیست که درمان بشه ممممنون ازتون مشاهده پاسخ دکتر
12
مشکل ادرار کردن و اختلال نعوذ

سلام دکتر خسته نباشی، من مشكل ادرار کردن دارم، بعد از اينكه ادارار مي كنم از آلتم ادرار قطره قطره بیرون میاد ، بعضي مواقع با فشار دادن قسمت بین مقعد و بیضه باقیمانده ادرار بیرون میاد تا مشکلم حل بشه و بعد از ادرار کردن کمی سوزش داخل سر آلت دارم من موقعي كه سنم ١٢، ١٣ داشتم یه بیماری گرفتار شدم که نمی توانستم ادرار بکنم مثانه ام تحت فشار بود ولی همینکه به دستشویی می رفتم فقط چند تا قطره ادرار ببرون می آمد خیلی اذیت شدم نه می توانستم بخوابم یا بشینم تا دکتر چندتا آمپول نوشت و زدم تا کم کم خوب شدم مشکل دیگه که دارم زود انزالی و نعوذ ناپایدار دادم، موقعی که آلتم نعوذ پیدا میکنه همینکه می خواهم نزدیکی کنم زودانزالی میشم یا بعضی مواقع آلتم نعوذ پیدا می کنه و زود می خوابه.من متاهلم 31 سال سن دارم؛لطفا کمکم بکنید، خیلی ممنون مشاهده پاسخ دکتر
13
جواب دستور دارویی وازمایش مجدد

تعداد 10عدد شیاف استفاده شد ولی بعلت ضیق وقت نتوانستم جز یکبار در اب گرم بنشینم و بعد از یک هفته ازمایش دادم . PSAعدد6 با کیت 0.2-5.3 +FreePSAعدد1.43+FreePSA/PSA RATIO عدد0.24 جواب ازمایش است لطفا نظر تان را بفرمایید . با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
14
نزدیکی

سلام.خسته نباشید
آقای 32ساله ومتاهل هستم.آیا موقع نزدیکی ونعوذ آلت ،قبل از اینکه مرد کاملا ارضا بشه ویا منی از او خارج بشه میتونه از ادامه دادن به نزدیکی خودداری کنه؟(فقط برای لذت بردن درزمان های مختلف)، یا اینکه این کار ضرر داره ونباید انجام بشه؟(باز هم عرض میکنم قبل از اینکه به مرحله ارضا وخروج منی برسه)..مثلا این کار را دوسه بار در روز انجام بده..
مشاهده پاسخ دکتر
15
وجود گلبول قرمز و سفید در منی

با سلام خدمت دکتر عزیز
26سال سن دارم و ازمایش سمن دادم همه ی فاکتورهام نورمال و.خوب بود اما سه الی چهارwbc. و یک الی دو rbc در منی وجود داشت که نگرانم کرده
این مشکل قابل حله؟ میتونه باعث ناباروری بشه.؟
مشاهده پاسخ دکتر
16
عدم نعوظ

سلام ضمن ادای احترام 49 ساله هستم چند ماهی میشود که در نعوظ دچار مشکل شده ام و این روزها با وجود داشتن میل جنسی بطور کامل نعوظ انجام نمیشود لازم به ذکر هست که مدت یکسال هست که قند خونم از 200 بالاتر میرفت که با طب سنتی آنرا کنترل میکردم از شما متشکرم مشاهده پاسخ دکتر
17
سنگ کلیه وحالب

سلام آقای دکتر قبلا از راهنمایی حضرتعالی استفاده کردم وتشکر میکنم
سابقه سنگ کلیه دارم ولی از دیشب درد سنگینی در قسمت راست ایجاد شد همراه با حالت تهوع و استفراغ که سونوگرافی انجام دادم یک سنگ 9 میلی در حالب که انسداد ایجاد کرده وچند سنگ در کلیه که بزرگترین آنها6.6 میلی است ویک سنگ 7.9 میلی هم وجود داردو گفتهه شد مشکوک به هیدرونفروز. الحمدلله عصر سنگی بزرگ دفع شد ودرد م ساکت شد . حالا من موندم که بقیه سنگها چطور دفع میشه چوندکتری که رفتم میگه ممکنه حتی این سنگها با جراحی هم بیرون نیاد (لازم بذکر است پارسال سه بار عمل تی یو ال انجام دادم ودیگر وحشت میکنم خواهشی که دارم بنده را راهنمایی بفرمایید که بااین وجود بهترین راه درمان برایم مناسب تر است با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
18
آبسه وترشح کشاله ران

4سال قبل یه رابطه نزدیکی برقرارکردم که چندروزبعدش وقتی به پهلومیخوابیدم دردشدیدی بین پاهام حس میکردم یچیزی شبیه تخم مرغ بین پاهام سفت شده بود.رفته رفته پروستاتم بهترشد ولی کشاله رانم ورم کرد ودرعرض 4روز سربازکردو عفونت چرکی ازش خارج شد ازآن موقع خیلی درمان کردم ولی جوابی نمیگیرم وقتی سیپروفلوکساسین وکوتریماکسازول دوره ای استفاده میکنم ترشح والتهاب کشاله ی رانم خوب میشه ولی بعداز قطع دارو هام دوباره شروع میشه.بنده 2بار محل زخم را جراحی وشست وشو کردم ولی اثری نداشته وجوابی نمیگیرم.من شهرکردزندگی میکنم وپزشکای اینجااهمیتی به این موضوع عفونت پروستاتم نمیدن.چندین بار کشت انجام دادم.درآخرین کشتم که بعداز 2ماه کشت تشخیص سل واسه کشاله رانم دادن و 7ماه تمام 4داروی سل رو استفاده کردم وبه همراه داروی های سل قرص سیپروفلوکساسین وتتراساکلین استفاده کردم وقتی دوره ی درمان سلم تمام شد ودارو هارو قطع کردم در ناحیه سمت چپ لگن وکشاله رانم درد احساس کردم وحالت گرگرفتگی وضعف بدنی بصورت یه حالت انفولانزا.اعصابم خوردمیشه وافسردگی میگیرم ازهمه گریزان میشم ولی به محض اینکه قرص سیپرو فلوکساسین500استفاده میکنم علائمم کم کم برطرف میشه.هردفه فکرمیکنم میکرب ریشه کن شده ولی بازم عود میکنه.الان 4سال هست که این مشگل منو رهانمیکنه واونقدهآنتی بیوتیک استفاده کردم که معدم هم دارد ازبین میره.هم ازلحاظ روحی هم ازلحاظ جسمی خستم.خوب یادم میاد که بعداز اون چند بار نزدیکی والتهاب پروستاتم عفونت وترشح کشاله رانم شروع شد ولی کسی نیست سردربیاره.درحال حاضرحدودایک ماه هست که همون دوتا قرص آنتی بیوتیک رو مصرف میکنم والتهاب کشاله رانم خیلی کم شده ولی حس میکنم این داروها هم دیگر جوابگو نیستن وفقط جلو ترشح وچرکی شدن راگرفتن.چون هرازگاهی مانند بادام اززیر پوست کشاله رانم ورم میکند وسفت میشود.
ازشمااستاد بزرگوارخواهش میکنم بنده را راهنمایی کنید.میخوام بدونم این عفونتم ربطی به اون رابطه بااون خانوم ربطی دارد؟اون خانم عفونت شدید وچسبندگی رحم داشت وپزشکان اون موقع بهش گفته بودن که باید رحم رو ازبدنش خارج کنه.
لطفااگردرمانی یاراهی هست که من ازاین بیماری رهابشوم شماعرض کنید.
مرتضی نوربخش هستم 31ساله از شهرکرد.
باتشکرازشمااستاد گرانقدر
مشاهده پاسخ دکتر
19
بیضه

سلام ورم آلت و بیضه بعد از عمل فتق چقدر طبیعی است و راه حل پیشنهادی شما چیست .با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
20
سوزش ادرار و خونریزی هنگام ادرار

سلام و خسته نباشید
زنی 47 ساله هستم. حدود 3 ماه پیش بعلت سوزش ادرار و وجود باکتری مقاومی بنام leucocyte بمیزان 52/mm3 , پزشک آنتی بیوتیک Sulfamethoxazole+trimethoprime j تجویز کردند و حدود 20 روز صبح و شب خوردم . همراه با مصرف آب و آب میوه فراوان. اما متاسفانه همچنان سوزش ادامه دارد و با خونریزی کم گاهی بصورت لکه بینی همراه است که نمی دانم مربوط به واژن است یا مجری ادراری است.
خیلی ممنون میشوم راهنمایی ام بفرمایید. باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر