تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

 • تهوع و استفراغ
 • درد بیضه
 • قرمزی و التهاب پوست بیضه
 • تب
 • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

 • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
 • اختلالات مادرزادی
 • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
 • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

 • براساس علائم بیمار
 • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
 • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

 • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

 • انفارکتوس بیضه
 • آبسه بیضه
 • اپی دیدیمیت بیضه
 • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
اختلال در ناتوانی جنسی

فردی 50ساله حدود17سال مجرد(قبلاً ازدواج وثمره آن یک فرزند) اکنون مجدد ازدواج کرده که 2ماه از آن سپری شده که موفق به انجام ارتباط موفق نشده وبا مراجعه به پزشک متخصص ارولوژیست داروهای تادلافیل 10 و20 میلی تجویز که باز بصورت کوتاه مدت حدود 3الی 4 روز نحوظ برقرار اما کامل انجام نشده و این داروها با عوارض گرفتگی بینی- سرفه وهمچنین گر گرفتگی بدن و درد عضلات همراه بود- که مجبور به قطع دارو شدم. بهرحال نحوظ کامل و سالمی نداشته ام. خواهشمندام راهنمائی نمائید مشاهده پاسخ دکتر
12
بی اختیاری

سلام من مدتها بیماری خفیف کلیه دلشتم و بدلیل تنگی لوله حالب کلیه از استند wj استفاده کردم تا سنگ دفع شد از آنجایی که این اتفاق در زندان رخ داد پیگیری دقیقی نکردم اکنون بعد از 2 ماه که آزاد شدم مجدد کمی درد دارم ضمن اینکه یکبار در خواب دچار بی اختیاری ادار شدم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون مشاهده پاسخ دکتر
13
کلیه

سلام اقای دکتر بنده طبق آزمایشی ک دادم درصد اوره و کراتینه ام بالاتر از حد مجازش هست یعنی اوره ۵۷میلی گرم و کراتینه ۱/۲۱ هستش میخواستم بدونم ممکنه ک کلیه هام از کار افتاده باشن ،دلیل بالا رفتن اینا چیه چیکار باید بکم لطفا راهنمایی کنین مشاهده پاسخ دکتر
14
منی

خارج شدن منی همراه با خون وسوزش ودرد است علت چیست ؟ مشاهده پاسخ دکتر
15
افتادن فشار و قند خون

دادشم دیروز صبح یمرتبه تب و لرز گرفت
بعد حالت تهوع و استفراغ
تنفسش هم خیلی تند شد
قند خونش هم پایین اومد بود
در حال حاضر سطح هوشیاری ندارن دکترا میگن عفونت بدنش رو گرفته
ولی هنوز نتونستن تشخیص درست بدن
لطفا کمک کنید
مشاهده پاسخ دکتر
16
کلیه

کراتین بالا چیست مشاهده پاسخ دکتر
17
بیضه

سلام آقای دکتر چند روز است بیضه سمت چپم درد میکنه جریانش چیه ؟ مرسی مشاهده پاسخ دکتر
18
قفل پروستات

سلام دکتر مشکله من وقتی داروی پرستات استفاده می کنم حالم خوب بی اختیاری می گیرم مصرف نمکنم چند روز بعد ادرارم نمیاد قفل میشه سنم 52سالمه سه ساله مشکل پیدا کردم از شما کمک می خوام با تشکر مشاهده پاسخ دکتر
20
واریکوسل

سلام خسته نباشید.من 5 سال پیش عمل واریکوسل دو طرفه انجام دادم الان واریکوسل سمت چپ درجه یک و هیدروسل سمت راست دارم هر دو سمتمم دو سه کیست دارم.بیضه ها یه ماهیه خیلی دردم بیشتر شده قبلا هم درد داشتم بعد عمل.چند روز پیش ازمایش اسپرم دادم گفتم ببینید ازمایشم چطوره از شهرستان مزاحم میشم خاصتم بدونم عمل واریکوسل چقد هزینه میبره با یه روش خوب هم چنین عمل هیدروسل چقد میشه؟
total sperm79.8 sperm motility index 53 total motile sperm68.4 total progressive motile sperm 69.6 total functional sperm 13.2 total morph norm sperm 15.5
جواب ازمایش گوشی نداشتم کامل عکس بگیرم ایا اصله کاریارو فرستادم براتون
مشاهده پاسخ دکتر