تورشن بیضه

همه چیز درباره پیچ خوردگی یا تورشن بیضه

پیچ خوردگی یا تورشن بیضه زمانی اتفاق می افتد که اسپرماتیک کورد (بند بیضه) می چرخد و در نتیجه جریان گردش خون بیضه قطع می شود.

در نتیجه اگر زمان طولانی پیچ خوردگی بیشتراز ۴ ساعت شود، نسج بیضه دچار آسیب می شود و امکان ناباروری وجود دارد. شایع ترین علامت که پس ازاین پدیده بوجود می آید، درد می باشد. بیضه بزرگتر ازحد نرمال شده و به علت چرخش بند بیضه را به طرف بالا می کشد.

بیشترین علتی که باعث این حالت می شود، مشکلات مادرزادی (CONGENITAL MALFORMATION) است.

وقتی تورشن بیضه اتفاق افتاد، به مرور زمان بیضه دچار ورم و التهاب و بزرگی بیضه و شدیدا” دردناک شده و بیضه کمی از کیسه بیضه خارج می شود. تشخیص براساس علائم بیماری و یافته هایی است که توسط پزشک بدست می آید. اگر تشخیص نامشخص باشد باید از سونوگرافی رنگی داپلر از بیضه کمک گرفت که در صورت تورشن، کاهش گردش خون بیضه را نشان می دهد.

این بیماری بیشتر موقع تولد و دردوران بلوغ اتفاق می افتد ودر هر زمان از روز ممکن است این بیماری بوجود آید. این بیماری  در ۱ نفر از ۴۰۰۰ نفر اتفاق می افتد. آمار دیگر نشان می دهد که ۱ نفر در ۲۵۰۰۰ نفر مرد درسال، قبل از ۲۵ سالگی دچار تورشن می شوند.

پیچ خوردگی بیضه

علائم و یافته ها توسط پزشک

  • تهوع و استفراغ
  • درد بیضه
  • قرمزی و التهاب پوست بیضه
  • تب
  • امکان ناباروری اگر دو طرفه اتفاق افتد و قبل از ۴ ساعت، درمان صورت نگیرد.

عوامل مساعدکننده تورشن بیضه

  • بزرگی بیضه بطور طبیعی یا سرطان بیضه
  • اختلالات مادرزادی
  • آزادبودن بیضه در کیسه بیضه
  • موارد نادر بیضه

تنگی مجرا

تشخیص تورشن بیضه

  • براساس علائم بیمار
  • یافته هایی که توسط پزشک به دست می آید
  • چون گاهی با التهاب اپی دیدیم علائم آن اشتباه می شود، می توان از سونوگرافی رنگی داپلر استفاده کرد، در این حالت گردش خون در تورشن در سونوگرافی کاهش پیدا می کند. تشخیص با سونوگرافی اسکن ۹۰ درصد می باشد.

اگرچه اسکن ایزوتوپ دقیق ترین وسیله تشخیص است ولی چون این بیماری اورژانس است و احتمال انجام فوق طول می کشد لذا انجام اسکن ایزوتوپ کمتر انجام می شود.

  • تورشن بیضه به علت یک پروسه چرخش مکانیکی است. ضمنا عقیده بر این است که تورشن در دوران رشد جنین اتفاق می افتد که منجر به تورشن نوزاد یا VANISHING TESTIS می شود و یکی از علل نوزادانی است که بدون وجود یک بیضه بدنیا می آیند. یک نوع تورشن بیضه وجود دارد که در آن گاه گاهی فرد به آن مبتلا می شود.

به هنگام پیچ خوردگی بیضه علائم تهوع، استفراغ و درد بروز می کند و خود به خود بهبود می یابد و در حقیقت کورد پیچ خورده به حالت طبیعی بر می گردد. این چنین افرادی در شانس و ریسک تورشن کامل و امکان خارج کردن بیضه درآینده خواهد بود، اگر دچار تورشن شوند. بنابراین افراد گاهگاهی دچار تورشن می شوند و سپس بهبودی حاصل می شود. بهترین درمان دراین افراد فیکس کردن دو طرفه بیضه ها می باشد.

پیچ خوردگی آپاندیکس بیضه

در این تورشن بیضه یک زائده وجود دارد به نام RETE TESTIS که دچار تورشن می شود و بین بچه های ۷ تا ۱۴ ساله می باشد. تورشن شبیه تورشنی است که در بالا توضیح داده شد و همراه با درد ناگهانی می باشد. در معاینه بیضه یک ندول سفت کوچک در قسمت بالای بیضه نشان می دهد که موقع معاینه ثابت نمی باشد و اختصاصا” BHUE DOT SIGN می گویند. این آپاندیکس بیضه است که تغییر رنگ داده و قرمزی قابل توجه روی پوست بوجود می آید. برگشت پذیری ۲ تا ۳ روز طول می کشد و مسکن باید تجویز کرد.

تورشن در جوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله ۶۵ درصد اتفاق می افتد. ولی در هر سنی اتفاق می افتد حتی در دوره نوزادی.

عوارض تورشن بیضه

  • انفارکتوس بیضه
  • آبسه بیضه
  • اپی دیدیمیت بیضه
  • گانگرن

درمان تورشن بیضه

اگر تشخیص سریع داده شود، بیضه حفظ خواهد شد. گاهی بدون دخالت جراحی با چرخاندن بیضه در جهت مخالف پیچ خوردگی برمی گردد. این چرخش باید به طرف پا باشد. اگر جراحی سریع انجام گیرد و معمولا” زیر ۶ ساعت، ۹۰ درصد بیضه حیات خود را بدست می آورد. اگر زمان به ۱۲ ساعت برسد عمل جراحی حفظ بیضه ۵۰ درصد است و اگر به ۲۴ ساعت برسد شانس حیات بیضه ۱۰ درصد می شود. حدود ۴۰ درصد افراد مبتلا به تورشن بیضه ، بیضه خود را از دست می دهند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

11
قرمز شدن آلت تناسلی

قسمتی از پوسته آلت تناسلی من قرمز رنگ شده ولی هیچ درد و‌سوزشی نداره الان 3 ماهه که این مشکلو دارم مشاهده پاسخ دکتر
12
پروستات

بنده پدرخانومم داخل مثانه دو عدد توده دارن که به دکتر مراجعه کردن گفتن باید با عمل باز پروستات برداشته شود و بعد عمل احتمال داره که کنترل ادرار خود را از دست بدهید
راهه دیگه ای که پیش پای ایشون گزاشتن تراشیدن توده درون مثانه هست که این کار عوارض عفونت سنگ کلیه و سرطان را دارد
خود دکتر برداشتن پروستات رو پیشنهاد کردن
ایا راهی هست که ایشون دچار بی اختیاری در کنترل ادرار نشن؟
پدرخانوم بنده 72سال دارن و دکترشون دکتر فتاحی بیمارستان بقیه الله هست
ایشون خیلی از اینکه نتونن ادرارشون رو کنترل کنن نگران و راضی به عمل نمیشن
مشاهده پاسخ دکتر
13
خون در مني

سلام خسته نباشيد
من ٢٥ سال سن دارم ، جديدا در آب مني خود خون مشاهده كردم
خودارضايي شديدم دارم طوري كه گاهي هر روز يا يكي درميان انجام ميدهم
آيا نياز به درمان و آزمايشات داره ؟!
خطري منو تهديد ميكنه ؟!
مشاهده پاسخ دکتر
14
نمونه گیری و عمل پروستات

با سلام خدمت جناب دکتر
پدرم 79 سال دارند ایشون چندین سال هست که از داشتن پروستات ناراحت هستن اما حالا به حدی رسیده که شبها 5 مرتبه باید بروند دستشویی ...اینار دکترشون را عوض کردم به بابام گفتن باید عمل کنید که اول باید از مقعد نمونه گیری بکنم تا ببینم پرستات خوش خیم هست یا نه . اگه خوش خیم باشد باید عمل کنند.
چند سوال از جناب دکتر عزیز
1-آیا احتیاج به نمونه گیری از پروستات هست؟2- آیا قرص های پرستات ضرر دارن باید حتما عمل کنند؟3- عمل باز را پیشنهاد میکنین یا عمل بسته؟ 4- اگه در نهایت بابام عمل نکنن چه مشکلاتی براشون پیش میاد (غیر از بیدار خوابی شبانه روز به دلیل تکرر ادرار) 5-با توجه به آزمایش و سونوگرافی پیشنهاد شما چه هست؟(Free PSA 2.4 , Total PSA 16.7 میباشد.)
با تشکر فراوان از شما
مشاهده پاسخ دکتر
15
سرطان كليه

سلام 46 ساله هستم . اخيرا متوجه شدم به سرطان كليه پيشرفته مبتلا شدم تصوير گزارش سي تي اسكن رو ميفرستم خدمتتون آقاي دكتر سيم فروش پيشنهاد جراحي در بيمارستان لبافي نژاد دادن بنظرتون اميدي براي درمان هست ؟چقدر ؟
ضمنا گزارش سي تي اسكن ريه هم درگير نشدن ريه رو نشون داده . اگر واقعا اميدي به درمان نيست لطف كنيد بگيد كه مشكلات طاقت فرساي جراحي و شيمي درماني و ... و هزينه هاشو بيخود متحمل نشم
مشاهده پاسخ دکتر
16
خون در ادرار

سلام اقای دکتر شوهرم امروز با اب سرد حموم کرده و کلیه ش درد گرفته وهنگامی ک دستشویی رفته کلی خون از ادرارش امده و تا دوس بار ک رفت دستشویی خون نشاهده کرد ایا جای نگرانی ست ؟؟علت ان جیست ؟؟ممتون میشم حواب بدید مشاهده پاسخ دکتر
17
ناتوتنی جنسی

من چند سالی است مشکل نعوظ دارم تابحال داروهای ایرانی وخارجی مصرف کردم و همچنین به متخصص مجاری ادراری و فوق تخصص غدد نیز مراجعه کردم وبا توجه به آزمایشات و عکس هایی که گرفتند گفتند مشکلی نداری حال چه کنم زندگی سخت شده لطفا راهنمایی کنید در ضمن 40 سال سن دارم مشاهده پاسخ دکتر
18
دیده شدن خون در منی

سلام و خسته نباشید
من مدت ۵ ماه هست که خون در منی میبینم، اولین بار ۵ ماه پیش بود ، بعد از رابطه خون رو دیدم و خیلی ترسیدم، دفعه بعد ، بعد از ۳ ماه دوباره بعد از رابطه و دیروز هم بعد از ۲ ماه خود ارضایی چند بار ، روی لباس زیرم خون دیدم
تب و لرز و درد ندارم
نه حالت عادی و نه موقع ارضا .... وزن هم فک نمیکنم تو این ۵ ماه بیشتر از ۱-۲ کیلو تغییر کرده باشه .... من خیلی نگرانم
ممنون میشم راهنمائیم کنید 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
مشاهده پاسخ دکتر
19
جنسی

سلام خسته نباشید
ببخشید ازروزی که من یادم میاد منی که ازم خارج میشود خونی است الانم ۲۳سالمه
ممنون میشم اگه جوابمو بدین
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
20
تجویز نسخه مرحله دوم مراجعه من

سلام و تبریک سال نو خدمت مهربان ترین دکتر جناب قوامی....
من در تاریخ 9 اسفند سال 96 از شما درباره بیماری ام سوال کردم و شما با این
کد رهگیری m50ed61965 به من پاسخ دادید و برای من نسخه درمان صادر کردید و گفتید بعد از مصرف و انجام نسخه دوباره با شما ارتباط برقرار کنم.....
حال من دارو ها را مصرف کردم و الان این علایم زیر را دارم:👇
1-من بعد ادرار هنوز بیضه راستم برای چند دقیقه شروع به درد می کنه ولی سر آلتم بعد ادرار قبلا درد می گرفت ولی الان خیلی بهتر شده و بعضی مواقع سر آلتم کمی درد داره .
2-بعد انزال سر آلتم شروع به درد می کنه ولی شدت درد از قبل کمتر شده الحمدالله.
3-سه هفته پیش کمر و لگن من زیاد درد داشت ولی الان خیلی بهتر شده ولی بعضی از مواقع یکم ناچیز شروع به درد می کنه.
4-در طول روز در ناحیه آلت و مجاری زیر بیضه هام یه حالتی دست می ده به صورتی که فکر می کنم آلتم حالت سوختن و یا یخ خنک بشه را حس می کنم ....

👈👈قابل به ذکر است که ادرار من با فشار خوب و عالی تخلیه می شه و همچنین موقع سکس و انزال هم هیچ مشکلی ندارم....👉👉

5-بعضی مواقع بعد این که کاملا به راحتی ادرار را تخلیه کردم بعد از ادرار مقدار کمی خیلی کم داخل لوله آلتم گِزگِز (سوز ) می کنه بعد یک دقیقه خوب می شه ....
🙏🙏حالا از شما خواهشمندم با توجه به شرایط و علایم بالا من را راهنمایی کنید و به سوال من پاسخ دهید:👇👇

1- آیا بیماری من بهتر شده یا بدتر و چه داروی هایی باید مصرف کنم
2-آیا کپسول تامسولوسین را ادامه بدهم.

.........باتشکر فراوان........
لطفا دوز دارو ها ( مقدارمیلی گرم) را در نسخه حتما بنویسید تا دوباره سوال نکنم با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر